02 فروردين 1398 ساعت 10:03
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه های نماز جمعه 17فروردین ماه1397

 خطبه اول 17/1/97
بحث کلی:  جامعه اسلامی و ارزشها            موضوع خطبه:ارزشهای اجتماعی
امام باقر (ع) :اِنَّ اللّه عَزَّوَجَلَّ یَقى بِالتَّقوى عَنِ العَبدِ ما عَزُبَ عَنهُ عَقلُهُ وَیُجَلّى بِالتَّقوى عَنهُ عَماهُ وَجَهلَهُ=خداوند به وسیله تقوا بنده را حفظ مى کند از آنچه که عقلش به آن نمى رسد و کور دلى و نادانى او را بر طرف مى سازد.کافی ج 8 ، ص52
دستورات شریعت مقدس و مکتب اسلام که درلسان آیات و روایات و سیره اولیاء الهی واهل بیت(ع) بیا ن شده درراستای ساختار شخصیت دینی و اخلاقی جامعه اسلامی است.ارزشهائی همچون عدالت گرائی-حق طلبی-باطل ستیزی-انصاف و جوانمردی-ایثار و فداکاری-صداقت و راستگوئی-حلال کاری و حلال خواری-وفای به عهد وپیمان-امانت داری-پاک زیستی و گناه گریزی دستاورد دین مداری وایمان داری است.
چنانچه قبلاً اشاره کردم بدترین بدرفتاری و ناهنجاری اجتماعی که خدا را  به خشم می آورد ظلم است.

ابو حمزه ثمالی از امام محمد باقر علیه السلام چنین نقل می کند که چون زمان مفارقت امام علی بن الحسین علیه السلام از دنیا فرارسید مرا به سینه خود چسبانید آنگاه فرمود:
« فرزند عزیزم! تورا به چیزی سفارش می کنم که پدرم علیه السلام در هنگام وفاتش مرا بدان وصیت فرمود، همان چیزی که پدر او [امام حسین علیه السلام] نیز بدو چنین فرموده بود، که :« یَا بُنَیَّ إِیَّاکَ وَ ظُلْمَ مَنْ لَا یَجِدُ عَلَیْکَ نَاصِراً إِلَّا اللَّهَ.» ای فرزند عزیزم از ظلم به کسی که یار دیگری جز خدا علیه تو ندارد پرهیز کن!»( کافی ج : 2 ص : 332)
حضرت امام حسین علیه السلام به فرزند خود امام سجاد علیه السلام می فرماید:اَی بُنَیَّ،اِیّاکَ وَ ظُلمَ مَن لا یَجِدُ عَلَیکَ ناصِراً اِلّا اللهَ جَلَّ وَعَزَّ=فرزندم! بترس از ظلم کردن به کسی که هیچ یاوری جز خدای بزرگ ندارد.(بحار النوار- جلد 75- ص 118)
حضرت علی در حکمت 212 نهج البلاغه می فرماید: بِئْسَ الزَّادُ إِلَى الْمَعَادِ الْعُدْوَانُ عَلَى الْعِبَادِ=«ظلم بر بندگان خدا بد توشه اى براى سفر آخرت است».
ستم در حق بندگان خدا یعنی ضایع کردن حق مردم و حق کشی کردن و اینکار خدای متعال را به خشم می آورد.اما درخصوص توصیه های دینی به اخلاق مداری و رعایت شئون جامعه اسلامی اخبارو روایات زیاد است و دراینجابه یک حدیث شریف نبوی که شیخ صدوق درخصال ج 1، ص 358 بیان نموده  اشاره میکنم که  پيامبر خدا صلى الله عليه و آله  فرمود:
تَقَبّلوا لي بسِتٍّ أتَقَبّلْ لَكُم بالجَنّةِ .
شش چيز را براى من به عهده گيريد، من براى شما بهشت را به عهده مى گيرم.
1-إذا حَدَّثْتُم فلا تَكْذِبوا =هرگاه سخن گفتيد دروغ مگوييد.دروغ از افراد جامعه سلب اعتماد میکند واگرمردم بواسطه رواج دروغ به هم اعتماد نکنند دیگر در جامعه سنگ روی سنگ بند نمی شود.
2- و إذا وَعدْتُم فلا تُخْلِفوا =هر گاه وعده داديد خلف وعده نكنيد.صادق الوعد همچون اسماعیل (ع) باشید که قرآن مجید ازاین پیامبر بزرگ بواسطه خوش قول بودنش از او تمجید کرد ه است و درآیه54 سوره مریم می فرماید: وَاذْكُرْ فِي الْكِتَابِ إِسْمَاعِيلَ إِنَّهُ كَانَ صَادِقَ الْوَعْدِ وَكَانَ رَسُولًا نَّبِيًّا  = و در این کتاب (آسمانی) از اسماعیل (نیز) یاد کن، که او در وعده‌هایش صادق، و رسول و پیامبری (بزرگ) بود!
3- و إذا ائتُمِنْتُم فلا تَخونوا =هرگاه امين تان دانستند خيانت نورزيد.درجامعه هرکس متصدی هر مسئولیتی شد یعنی امین مردم و نظام جهت حُسن انجام وظایفش هست حالا زشت ترین منکراجتماعی این است که درحق مردم و نظام بجای خدمت خیانت کند و به فکر نام ونان و جیب خود باشد.
4- و غُضّوا أبْصارَكُم =چشمانتان را [از حرام ]فرو بنديد.چرا که چشم چرانی و دیدن فیلمهای مستهجن و مناظر حرام-و دیده به دنیا و هوسهای مادی دوختن موجب سقوط انسان از درجات عالی و بهشتی به درکات اسفل السافلین و جهنم می شود.
5- و احْفَظوا فُروجَكُم= شهوت خويش را حفظ كنيد.گرفتار وسوسه های  شهوی وشیطانی که تیر زهرآگین تهاجم فرهنگی دشمن است و تلاش میکند بجای خدا پرستی شما را هواپرست وشهوت پرست کند نشوید.مراقب نقشه دشمن خائن و حیله گر غربی-عربی-عبری وامریکائی باشید که شبکه های ماهواره ای و مجازی آنها تارهای عنکبوتی فساد فحشاء برای ترویج اباحی گری و بی غیرتی و بی عفتی برای نابودی نسل جوامع اسلامی و متلاشی کردن خانواده های مسلمان و آندلس کردن کشورهای اسلامی است.
6- و كُفُّوا أيديَكُم و ألسِنَتَكُم =و دست و زبان خود را نگه داريد.مراقب دست وزبان خود در جامعه باشید که بیشترین مشکلات اجتماعی مردم از ناحیه دست وزبان بدکاران و بد زبانان است.
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله  میفرماید:" الْمُسْلِمُ مَنْ سَلِمَ الْمُسْلِمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَيَدِهِ(كنز العمّال : 738  )= مسلمان ، كسى است كه مسلمانان از زبان و دست او آسوده باشند.یعنی کسی که با زبان و دست مردم آزاری می کند اساساً مسلمان نیست.
****************************************
خطبه  دوم 17/1/97
در بحث مناسبتها شایسته است ،19 فروردین را که سالروز شهادت مرحوم آیت الله شهید محمد باقر صدر و خواهر شهیده و عالمه اش بنت الهدی صدر به دست صدامیان عفلقی گرامی بداریم زیرا مرحوم شهید صدر شخصیت مبارزی بود که در مکتب مبارزاتی حضرت امام پرورش یافته و ذوب در امام خود شده بود .یاد و خاطره این شهید را گرامی می داریم .
دوشنبه 20 فروردین و روز قطع رابطه ایران و امریکا و روز ملی فن آوری هسته ای است .
در حقیقت میتوان گفت که توان عملی و علمی فن آوری هسته ای دانشمندان ایرانی محصول عملی قطع رابطه با امریکا است چرا که رابطه ما با امریکا رابطه گرگ و میش بود و آنان هرگز به ما اجازه رُشد و شکوفائی و بروز توانمندی به ملت ایران ندادند .
قطع رابطه امریکا با ایران برکات زیادی را به دنبال داشت که از جمله آنها خود باوری ملی و ما میتوانیم بود و در بیستم فروردین 85 بود که خبر دستیابی ایران به فن آوری غنی سازی اورانیوم وراه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز اعلام شد و ایران سربلند با تلاش دانشمندان جوان هسته ای در ردة معدود کشورهای غنی سازی اتمی قرار گرفت و بزرگترین نماد عینی ما می توانیم محقّق شد .
همچنین بیستم فروردین همزمان با سالروز شهادت هنرمند متعهد و بسیجی شهید سید مرتضی آوینی در سال 72 می باشد که به همین مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی نامیده شده است .
یادوخاطره این شهید وتمام شهیدان انقلاب و جنگ تحمیلی و امام شهیدان را گرامی می داریم .
امیدواریم این شهید عزیز  نمونه عینی هنر اسلامی و الگوئی مجّسم برای هنرمندان باشد و هنر که دمیدن روح تعهد در کالبد جامعه است با اباحی گری بعض الگو نماهای غرب زده ،سیرابتذال پیدا نکند .
رسالت هنرمند، اعتلا بخشیدن به توان معنوی و اخلاقی جامعه است – باید امثال شهید آوینی ها و حاتمی کیاها را پرورش داد که زبان گویا و رسای هنرمتعهدانه هستند – این هنرمند انقلابی است که می تواند در تقابل با هنر کاذب هالیودی – زیباترین نماد ارزشهای دینی جامعه را به مخاطب القاء کند و اسیر تاریکیهای جهل و فساد و نادانی هنرمند نماهای زمانه نشود و با بصیرت و حق جوئی و درک نیاز معنوی جامعه پیام نورانی اسلام وانقلاب را درراستای مبارزه با شرک و کفر و ظلم و نفاق و تقابل با مستکبران و زورگویان به مخاطب برساند .
سه شنبه 21 فروردین سالروز شهادت سپهبد صیاد شیرازی در سال 78 توسط منافقین است .
یاد و خاطره این شهید والا مقام که به راستی از سرمایه های انقلاب و شاگرد مکتب امام (ره) بود و دردوران جنگ تحمیلی برای کشور بسیار تأثیر گذار بود – گرامی می داریم .
همچنین 21 فروردین سالروز افتتاح حساب 100 امام و تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سال 58 است .
این نهاد به خوبی به مسئولیتهای خود در طول دوران پس از انقلاب بویژه در بخش اجرائی کردن طرحهای هادی در روستاها و آسفالت معابر روستائی و تملک و واگذاری زمین به متقاضیان برای مسکن و سنددارکردن اماکن روستائی و شهری ، پرداخت تسهیلات ساخت و یا تعمیر مسکن ، تلاش جهت کمک بلاعوض برای تکمیل واحد های مسکونی نیمه تمام به خوبی عمل کرده است .
پنچشنبه 23 فروردین همزمان با 25رجب آخربن پنچشنبه از این ماه معنویت بخش و سالروز شهادت مظلومانه امام موسی ابن جعفر (ع) است انشاالله همه شما در بزرگداشت شهادت امام کاظم (ع) همت کنید و همزمان با این مناسبت در شب شهادت امام موسی ابن جعفر ، مراسم تجلیل از شهدای فصل بهار در همین مصلی پس از اقامه نماز مغرب و عشاء برگزار می گردد و به لطف خدا از سخنرانی آیت الله سید احمد خاتمی – امام جمعه موقت تهران و نماینده محترم مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم استفاده خواهیم کرد .
در بحث جهان اسلام هفته گذشته شاهد تظاهرات فلسطینیان با عنوان راهپیمائی بازگشت بودیم که در آستانه تأسیس رژیم جعلی اسرائیل صورت گرفت اما با هجوم وحشیانه صهیونیستها مواجه و منجر به شهادت 19 فلسطینی و زخمی شدن 1500 نفر شد .
اسرائیل امروز با پشت گرمی شخص ترامپ و حمایت خائنانه بن سلمان در سرکوب فلسطینیان وحشی تر و گستاخ تر از گذشته شده است با این حال فلسطینیان با حمایت ملت بزرگ ایران نشان دادند که حاضرند در هر شرایطی برای احقاق حقوق خود و آزادی فلسطین و مبارزه با اسرائیل هرگونه هزینه را پرداخت کنند و در این راه روی پای خود ایستاده اند و امیدی به امریکا و مرتجعین خائن عرب که پُرشتاب برای نزدیکی به اسرائیل خوش رقصی می کنند ندارند .
امروز رابطه نیمه مخفی اسرائیل با اینها برای جهان اسلام آشکارتر شده و شاهزاده سعودی با چشم داشت جلب حمایت آمریکا برای حفظ موقعیّت متزلزل خود بی شرمانه در اظهارات خود در جهت به رسمیّت شناختن اسرائیل بر روی آرمان فلسطین و مصالح جهان اسلام پا می گذارد .
امریکا فقط به دوشیدن این گاو شیرده خود بسنده نکرده بلکه سران ریاض را مجبور کرده تا در برابر صهیونیستها تعظیم کنند و هر لحظه در بوق ایران هراسی بدمند و جنگ روانی علیه ایران انقلابی را تشدید نمایند .

 

 

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.