02 فروردين 1398 ساعت 10:03
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه های نماز جمعه 24فروردین ماه1397

خطبه اول 24/1/97
بحث خطبه:  عوامل مشکلات در آیئنه روایات            موضوع خطبه:ارزشهای اجتماعی
امام باقر (ع) :اِنَّ اللّه عَزَّوَجَلَّ یَقى بِالتَّقوى عَنِ العَبدِ ما عَزُبَ عَنهُ عَقلُهُ وَیُجَلّى بِالتَّقوى عَنهُ عَماهُ وَجَهلَهُ=خداوند به وسیله تقوا بنده را حفظ مى کند از آنچه که عقلش به آن نمى رسد و کور دلى و نادانى او را بر طرف مى سازد.کافی ج 8 ، ص52
در جامعه اسلامی ثبت قانون یا برمبنای تعالیم مذهبی است و یا اجتماعی و هر دو به حوزه وحی منتهی می شود زیرا قوانین شرعی توسط شارع مقدس مدوّن شده و قوانین اجتماعی هم که توسط مبادی قانونگذار تدوین و مدیریبت می شود – زمانی قابلیت اجرا شدن دارد که منطبق با مبانی و آموزه های شرع  مقدس می باشد .

در این خصوص باید گفت که قانون دراین بخش ،کشتی زندگی به سمت ساحل سعادت است کشتی که مسافران آن سرنوشت مشترک دارند باید همه در سلامت و امنیت کشتی مشارکت داشته باشند به گونه ای که اگر کسی آسیبی به کشتی رساند همه باید او را جلوگیری کنند تا غرق نشوند – این جمله مضمون بلکه متن کلام شریف نبوی در خصوص امر به معروف و نهی از منکر و اثرات مترتّب بر آن است و گویای آن است که شخص قانون شکن و متخطّی در جامعه اسلامی محیط را به هم می زند و فضای زندگی را بر دیگران تیره وتلخ می کند .
در اینجا جا دارد کلام شریف نبوی را به نقل از مرحوم علامه مجلسی در جلد 17 بحارالانوار صفحه 155 نقل کنم تا بدانیم عوامل مشکلات جامعه که ُمخّل ارزشهای اجتماعی است چیست ؟
رسول اکرم (ص) می فرماید : أذاظَهَرَ الزِّنا مِن بَعدی کَثُرَ مَوتُ الفَجأَةِ، وَ اِذا طُّفِفَ المِکیالُ والمیزانُ أَخَذَهُم اللهُ بِالسّنینَ وَالنَّقصِ -بعد از من وقتی زنا زیاد شد سکته – تصادف و حادثه غیر مترقبه ومرگ ناگهانی در جامعه زیاد می شود و وقتی کم فروشی شود خدا آن جامعه را گرفتار و قحطی و کمبود می کند .
مشکلات اجتماعی با خطاهای رفتاری ما مردم پیوسته است – یعنی بد می کنیم که بد می بینیم وقتی گناه و فساد و زنا دامنگیر مردم شد و زشتی و نفرت این گناه بزرگ جلو چشم مردم ریخت هرچند دو نفر حرمت شکنی کرده اند اما اثر تلخ آن شعله ور شدن آتشی سوزان است که ترو خشک را در جامعه می سوزاند .
از طرفی همه از مشکلات وگرانی و کمبود می نالند اما چرا این مشکل بزرگ را مبتلا شده ایم – سرّش این است که در داد وستد ها بی رحمانه عمل می کنیم .
آدم محتکر به حال مردم بی رحم است . شخصی گرانفروش بی رحم است . کم فروش مشکل آفرین است . به ما گفته اند : اِرحَم تُرحَم – به مردم رحم کنید تا به شما رحم شود .
این یعنی چه که مردم ما باید برای خرید مایحتاجشان به آباده و مناطق اطراف سفر کنند ؟
می گویند هرجا می رویم قیمتها متفاوت و بالا است . کسبه عزیز ما بدانند برکت مال در حلال کاری و رحم کردن به مردم است نه در طمع و پول پرستی و بی رحمی .
کم فروشی – غش در معامله – تدلیس و فریبکاری را خدا حرام کرده
در حدیثی دیگر نیز به همان نشانی مرحوم مجلسی از رسول خدا (ص) نقل می کند که فرمود : وَاِذا مَنَعوا الزَّکاةَ مَنَعَتِ الأرضُ بَرَکاتِها مِنَ الزَّرعِ وَ الثِّمارِ وَالمَعادِنِ کُلِّها، وَإذا جارُوا فی الأَحکامِ تَعاوَنوا عَلَی الظُّلمِ وَ العُدوانِ، وَ اِذا نَقَضوا العَهدَ سَلَّطَ اللهُ عَلَیهِم عَدُوَّهُم، وَ اِذا قَطَعوا الأرحامَ جُعِلَتِ الأموالُ فی أَیدی الأشرارِ، وَ اِذا لَم یأمُروا بِالمَعروفِ وَ لَم ینهَوا عَنِ المُنکَرِ وَ لَم یتَّبِعوا الأَخیارَ مِن أَهلِ بَیتی سَلَّطَ‌اللهُ عَلیهم شِرارَهُم فَیدعو خِیارُهُم فَلا یستَجابُ لَهُم؛
پنچ دسته هستند که کار و رفتارشان اثرات عجیب و عمیق در جامعه دارد .
اوّل : کشاورزان دوّم قضات – سوم کسانیکه به عهد خود وفا نمی کنند و چهارم آنها که قطع رحم می کنند و پنچم هم کسانیکه امر بمعروف و نهی از منکر نمی کنند هر کدام از اینها به نوعی آسیب رسانی اجتماعی دارند .
می فرماید کشاورز وقتی زکات مالش را نمی دهد برکت از زراعت و محصول و میوه و باغاتش بر داشته می شود .
چرا باران نمی آید – چرا آفات باغی درختان را خشک و زراعات را نابود می کند.همه بخاطر این است که ما ذمه دینی خود را از خمس وزکات نمی دهیم-محصولات زراعی ما بی برکت میشود.
دسته دوم می فرماید قضات هستند که اگر قاضی مادی فکر کند و حق مظلوم را از ظالم نستاند و درمواردی شاهد باشیم که درنظام طبیعت ضعیف پامال است نتیجه اش این میشود که افراد ظالم برمظلوم مسلط شوند و حق وناحق و ظلم به مردم زیاد گردد.
همچنین بد عهدی  و بد قولی وقطع صله رحم موجب میشود که مردم اشرار و بدان سرنوشت جامعه را به قهقرا بکشانند و وقتی روح خیرخواهی از جامعه برود و مردم یکدیگر را به سمت خوبیها و معروف و ترک گناهان سوق ندهند و از روش و منش معصومین(ع) پیروی نکنند باز هم خدا اشرار و ناپاکان را بر مردم مسلط می کند و بدسرشتها جامعه را تباه میکنند و درچنین شرایطی دعای خوبان و مؤمنان هم مستجاب نمی شود.
...........................................................................................
خطبه دوم24/1/97
فردا شنبه 27 رجب سالروز بعثت نبوی است.نسیم روح بخش سحری دراین ایام، بوی تجلی رحمت الهی را دارد وطنین جاری شدن آیات وحی بر قلب مبارک رسول خدا(ص) را پیام می دهد-درروز بعثت نبوی نوید رحمت و رستگاری از بلندای کوه نور جاری شد تا رسول خدا مشعل هدایت را بر افروزد و خلایق را بسوی حق رهنمون گردد.
حضرت امام (رض) می فرماید: من الاول الی الابد-در سرتاسر دهر روزی شریفتر از روز عید مبعث نیست زیرا حادثه ای بزرگتر از این حادثه اتفاق نیفتاده است.سیزده سال قبل از هجرت بزرگترین واقعه دین والهی به مردم رخ داد و آخرین پیغمبر خدا برای انجام آخرین رسالت الهی و اهدا معجزه ماندگار وپایدار الهی مبعوث به رسالت شد.بعثت نبوی دراعتقادات دینی ما برجسته ترین جایگاه را دارد زیرا خدای متعال برما  بر این نعمت منت دارد که با فرستادن چنین پیامبر مُکَرَّمی و نزول وحی وابلاغ فرامین الهی و دینی راه سعادت دنیا و آخرت را به روی بشریت باز کرده است. خدای متعال  در سورة آل عمران  آيه 164 میفرماید: لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولًا مِّنْ أَنفُسِهِمْ- به یقین جامعه بشری و انسانی بدون دستورات وقوانین کامل آسمانی نمی تواند در زندگی شاهراه توفیق الهی را طی کند و دچار اختلاف و مُنازعات میشود و اخلاق را قربانی مطامع خود می کند-لذا وجود مبارک پیامبر خدا فلسفه بعثت خود را اِکمال ارزشهای اخلاقی در جامعه بیان می کند.(انَّی بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ)-این مناسبت را عرض تبریک وتهنیت دارم.
چهارشنبه 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی و روز بزرگداشت حماسه آفرینی های دلاورمردان ارتش بویژه دردوران 8 سال دفاع مقدس است.این مناسبت را به فرماندهی معظم کل قوا و ملت ایران عرض تبریک دارم.
ارتش به لطف خدا تاکنون نشان داده که اهداف مهم و تأثیر گذاری را در راستای حفظ نظام و انسجام نیروهای نظامی دنبال میکند.این نامگذاری شایسته روز ارتش به فرمان حضرت امام(ره) و در 29 فروردین سال 58 صورت گرفت.ارتش درکنار سپاه وبسیج وظیفه پاسداری ازتمامیت ارضی کشور را بر عهده دارد و طبق اصل 144 قانون اساسی باید ارتشی مکتبی و مردمی باشد و افراد شایسته را به خدمت بپذیرد که مؤمن به اهداف انقلاب باشند و در راه انقلاب فداکاری کنند.
مقام معظم رهبری در19 فروردین در دیدار جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح-دوران کنونی را دوران عزت جمهوری اسلامی دانستند و تأکید کردند که علت تهاجم بی سابقه دشمن بر ضد نظام اسلامی-قدرت روزافزون این نظام است و دشمنان از این قدرت فزاینده به شدن درهراسند و چون احساس خطرکرده اند،حملات خود را افزایش داده اند.همه می دانند که عزت امروز جمهوری اسلامی درنمایش اقتداربین المللی است-آنهائی که دانسته یا ندانسته و یا احمقانه اعتراض میکردند که چرا درکشورهای منطقه ما از ملت مظلوم یمن ولبنان و سوریه و عراق وامثال آنها حمایت میکنیم حالا فهمیده اند که اگرحمایت ایران نبود دیگر جهان اسلام و به دنبال آن ایران اسلامی هم به باد فنا رفته بود.
درطول تاریخ کشور نمی توان هیچ مقطعی را به مثل امروزیافت که ایران اینگونه درجهان مقتدارانه حرف اول را بزند و عزتمندانه تأثیرگزار باشد.لذا در هیچ مقطعی هم مثل امروز کشور ،اینگونه آماج تهاجمات و تهدیدات وفشارهای گسترده نظامی و سیاسی و فرهنگی و وبویژه تهاجم اقتصادی قدرتهای سلطه گر نبوده و درعین حال توانسته با اقتدار و توانی کم نظیر دشمنان خود را ناکام و راهبردها و منافع ملی خود را بدون اتکاء به دیگران دنبال کند.
در پایان مراتب تشکر وامتنان خود را ازحضور پر شکوه مردم عزیز شهرستان درمراسم یادمان شهدای فصل بهار وشهادت امام موسی بن جعفر(ع) و همچنین امتنان آیه الله خاتمی را از همه شما که به تعبیر ایشان همایش مردم ابرکوه بود و ازهمه شما اظهار امتنان داشتند ابراز میدارم.
شما مردم عزیزنشان دادید که مشتاق چنین مراسم و برنامه های مفید و سازنده هستید و حضورچشمگیر شما درمراسم بسیارمعنادار و با پیام بود که بعنوان جلوداران انقلاب و نسلهای اول ودوم  ومیراث داران انقلاب ونسلهای سوم وچهارم نسبت به اسلام ونظام و ولایت و حفظ وحراست ازدستاوردهای انقلاب اسلامی همچنان با شکوکت و صلابت حضوردارید و این من وشما هستیم که باید نشان دهیم و قطعاً نشان خواهیم داد که ابرکوه -با صلابت وپرشکوه بر فراز عرصه های مختلف انقلاب جانانه ایستاده است و اجازه نمیدهد که این انقلاب به دست نااهلان ونامحرمان بیفتد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.