28 دی 1397 ساعت 09:49
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه های نماز جمعه14اردیبهشت97

خطبه اول 14/2/97
موضوع خطبه: تهدید ها      عنوان خطبه:ارزشهای اجتماعی
****************************************
جامعه اسلامی – جامعه ارزشها است و با ضد ارزشها سرسختانه مبارزه می شود . زیرا ارزشها عامل صعود و رُشد و بالندگی جامعه و ضد ارزشها عامل سقوط آن می گردد .
اگر در سوره شریفه آل عمران آیه 110، امت اسلامی را بهترین دانسته و فرموده كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ=به خاطر این است که با حفظ ملاک ارزشها زنده است .
فرهنگ غرب جامعه بشری را به انحطاط و حیوانیت کشانده – چرا که ضد ارزشها را در نظرشان ارزش کرده است .مبارزه با مقاسد در جامعه به عنوان نهی از منکر تکلیف همگانی است و یکی نمودهای بارز مفاسد، منکر اقتصادیِ ربا است .
ربا فساد بزرگ اقتصادی اجتماعی است و ربا خوار عنصر بی رحم و زالو صفتی است که کارش مکیدن شریان  اقتصادی زندگی مردم است .

ربا عبارت است از اینکه انسان مال یا جنسی به کسی بدهد و شرط کند که به وقت تحویل بیشتر دریافت کند – افزوده ای را که کسی از وامدار خود می گیرد پول باشد یا جنس ربا است .درآمد پول به پول یا جنسی به همان جنس حرام است مگر اینکه در قالب عقود شرعیه مانند مضاربه باشد . مضاربه درآمد پول به پول نیست بلکه پول به معامله و کار است .
کسی که پول بدهد تا عامل با آن کار کند سهم سود کارش را بگیرد مانعی ندارد و این مضاربه است بله اگر کسی بدون قول و قرار قبلی بدهی مردم را بدهد و خودش چیزی اضافه بپردازد این هبه است و حرام نیست .
بنابراین اشکال وقتی است که با قرار قبلی پولی بدهد و به وقت پس گرفتن بیشتر بگیرد .
علت حرمت ربا به خاطر این است که اَکل مال به باطل است و ثروت بادآورده و بی منطق و بی زحمت مورد تأکید شرع مقدّس نیست .
در سوره شریفه نساء آیه 160 و 161 یهود را مذمت می کند که یهودیان ظالم هستند چون سّدعن سبیل الله میشوند – جلو راه خدا را می گیرند و راه شیطان را بار باخواری و مال مردم خواری باز می کنند .(فَبِظُلْمٍ مِّنَ الَّذِينَ هَادُوا حَرَّمْنَا عَلَيْهِمْ طَيِّبَاتٍ............)
ربا موجب میشود که در جامعه روز به روز پولدار گُنده تر و فقیر فقیرتر و آسیب پذیرتر شود .
ربا خواری زمینه دیگر مفاسد اجتماعی را هم فراهم می کند و این ظلم بزرگی در حّق جامعه است اسلام در نظام اجتماعیِ مسلمین، مردم را به دادن زکات و صدقات و انفاق تشویق کرده تابه قشر ضعیف جامعه کمک شود و فقر و محرومیت ریشه کن شود و با توزیع ثروت بین غنی و فقیر توازن اجتماعی در جامعه ایجاد شود( .........كَيْ لَا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْأَغْنِيَاءِ مِنكُمْ= سورة حشر  آيه 7)و اصولاً قرض الحسنه برای همین است که بی نوا به نوائی برسد اما رباخوار برخلاف این هدف فقط خود و زندگی خود را بزرگ می کند و فقر و فلاکت مردم را زیاد و زیادتر می کند !
مرحوم شیخ صدوق از هشام نقل می کند که از امام صادق (ع) علت حرمت ربا را پرسیدم – فرمود : إنّهُ لَو كانَ الرِّبا حلالاً لَتَرَكَ الناسُ التِّجاراتِ........اگر ربا حلال بود دیگر مردم دنبال کسب و کار و تجارت و زحمت نمی رفتند و با سود پول زندگی می کردند – خداوند ربا را حرام کرده تا مردم از حرام به حلال کاری روی آورند .
ربا خوار و نزول خوار دشمن خداو خلق است رسول خدا (ص) ( در مستدرک جلد 13 صفحه 332) می فرماید : در قیامت شکم ربا خوار به میزانی که ربا خورده از آتش پُر می شود و عملش پذیرفته نیست و همیشه مورد لعن خدا و ملائکه است .
در جامع الاخبار صفحه 180از رسول خدا (ص) روایت کرده که فرمود : هرگاه در بین امت من ربا زیاد شد – زلزله نیز زیاد می شود .
مردم بدانند که– بلای اقتصادی – بلای اجتماعی را به دنبال دارد . خیلی هستند با ناداری می سازند با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند – حفظ آبرو می کنند و در دامن شیطان و رباخواری نمی افتند .
مرحوم شیخ طوسی در امالی صفحه 210 از امام باقر (ع) نقل می کند که فرمود در کتاب علی (ع) یافتم که نوشته بود : هرگاه بعد از من ربا زیاد شود – مرگ ناگهانی (مانند سکته و تصادف و حوادث غیر مترقبه ) هم زیاد می شود .
****************************************
خطبه دوم
هفته کار و کارگر و معلم و سربازان گمنام امام زمان (ع) را پشت سر گذاشتیم .
باز هم برای معلمین متعهد کشورمان و کارگران و کارفرمایان – نیرو های وزارت اطلاعات به عنوان سربازان گمنام امام زمان (ع) که انصافاً فدائی نظام اسلامی و جان برکفانی بی ادعا و مدافعان خاموش نظام و سّد عظیم در برابر بداندیشان و ضدانقلاب هستند تشکّر دارم .
اگر مردم عزیزمان به خاطر داشته باشند در یکی از خطبه های سال 92 عرض کردم که به لطف خدا ابرکوه در عرصه اقتصادی برسکوی پرش قرار دارد و امروز بحمدالله شاهدیم که بخشی از ظرفیتهای صنعتی شهرستان شکوفا شده است .
طی سالهای گذشته بیش از دو هزار شغل در حوزه های صنعتی و خدماتی ایجاد شده – فاز اوّل فولاد سرمد و نورد با موفقیت شروع شده و بااشتغال بیش از 300 نفر – روزانه 80 تریلی و در گردش، 300 تریلی اشتغال به حمل بار فولاد را دارند و به لطف خدا تا چند ماه آینده که ظرفیت تولید بالاتر می رود روزانه 130 تریلی و در گردش کار، 500 تریلی تولید  تولیدات میل گرد را حمل و نقل خواهند کرد – این سخن به این معنا است که ابرکوه در کشور یکی از بزرگترین آمار داران راننده ماشین سنگین است ، لذا رانندگان عزیز ابرکوه به جای گردش در کشور برای باریابی از شهر خودشان بارگیری می کنند و میتوانند بیشتر به خانواده شان برسند –باز هم توصیه ما به متولیان و مدیران محترم کارخانه فولاد سرمد این است که همچنانکه در جذب کارگران به نیروی بومی اولوّت دادند در حمل و نقل نیز رانندگان بومی را به کار گیرند .
دربازدیدی که ظرف چندروز گذشته به مناسبت هفته کارگر ازاین کارخانه داشتیم بحمدالله شاهد آغاز به کار فاز دوّم شرکت در ساخت سالن و سوله کارگاه تولید فولاد شمش بودیم و پیمانکار محترم را هم تشویق و توصیه کردیم که ان شاالله ظرف دوسال آینده واحد ساخت و تولید شمش فولاد سرمد هم راه اندازی نمایند که نوید اشتغال 500 نفر دیگر را به صورت کارگر و 200 راننده و تریلی را برای حمل و نقل خواهد داشت .
فولاد بهنورد کار تولید آهن اسفنجی خواهد داشت و تهیه کننده خوراک کارخانه سرمد در تولید شمش است اما فعلاً مشکل آزاد سازی تسهیلات را دارد که به لطف خدا همین روزها جهت حل مشکل ورود خواهیم کرد و با حل مشکل بحول الله تا قبل از دوسال اینده امیدواریم که شاهد بهره برداری و تولید آهن اسفنجی آن باشیم .
در کارخانجات سرامیک شاهد فعال شدن کارخانه سیمین با 100 نفر کارگر هستیم و به لطف خدا ظرف ماه های آینده نیز خط دوم این کارخانه راه اندازی خواهد شد و ظرفیت کارگری آن به 200 نفر میرسد .
کارخانه آرین سرام هم با 250 کارگر فعال است و انشاالله همین امسال خط سوّم آن راه اندازی می شود و زمینه اشتغال را به 300 نفر می رساند .
کاشی کوثر که ظرفیت یازده خط تولید با 700 کارگر را دارد اما به خاطر مشکلاتی که دارد فعلاً با 200 نفر و 4 خط تولید کار می کند و متأسفانه گلایه مندی کارگران را هم به دنبال خود دارد و من از همینجا از متولیان محترم کاشی کوثر می خواهم به هر مشکل ممکن معوقات کارگران خود را پرداخت کنند و مشکلات معیشتی کارگران را نادیده نگیرند .
به مردم عزیزمان اعلام شده که هر کس طرح اشتغالزائی را ارائه کند با او همیاری می شود .
تاکنون 185 طرح در مناطق روستائی و نواحی صنعتی توسط شورای اشتغال شهرستان به تصویب رسیده هم اکنون هم به طرحهای اشتغالزا توسط اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تسهیلات دراز مدت داده می شود .
بعضی از فارغ اتحصیلان ما می گویند کار نداریم برای این عزیزان هم درقالب طرح کارورزی زمینه اشتغال به کار در اداره کار فراهم شده .
در شهرستان اوّلین مجمع بانوان کارآفرین تشکیل شد – که می تواند با شعار هرخانه یک کارگاه در 360 رشته زمینه اشتغال بانوان را کامل کند .
در بخش داخلی پس از سالها انتظار سرانجام ظرف اردیبهشت ماه جاری شاهد مطالباتی بودیم که کتباً و شفاهاً و طوماراً از مجلسیان خواسته بودیم جبران بی عدالتی گذشته شان کنند و حوزه انتخابیه ابرکوه و خاتم را مستقل نمایند که چنین شده ضمن تشکر از پیگیری های نماینده محترم و کمیته شوراهای مجلس شنیده شده که در استان تلاش می شود این حوزه سه شهرستانی شود که مورد تأکید ما نیست .
ما نمی خواهیم اجحافی در حق تفت شود اما مشکل این شهرستان باید از طریق دیگر حل شود نه اینکه با ایجاد مشکل برای شهرستان ابرکوه .
ما طی نامه ای که آماده کرده ایم برای رئیس مجلس از ایشان خواسته ایم بدون حذف و اضافه مصوبه کمیسیون را در صحن علنی مجلس تصویب کنند ، و از معاون محترم سیاسی امنیتی هم درخواست همسوئی بامردم شهرستانهای ابرکوه و خاتم را داریم .
در بخش کشوری یا بین المللی هم می دانیم که ترامپ نامتوازن می خواهد تصمیم نهائی خود را در باره برجام روز (12 ماه می میلادی) یعنی 22همین ماه اردیبهشت اعلام کند ، فرصت بیان تفصیلی موضوع نیست اما اجمالاً عرض می کنم که این آدم که عملاً نابینا است بهتراست عینک بزند و دست برتر ایران را در عرصه های بین المللی ببیند .
ملت ما باید بدانند که خروج برجام توسط امریکا پروژه ترامپ و دیگر کسانی است که در برابر اراده ملت و درایت رهبر ایران اسلامی احساس خسارت و شکست می کنند و برای ملت ما هرگز راه بن بستی در مقابله با تهدید ها تاکنون وجود نداشته و ندارد و عقبه چهل ساله جنگ اقتصادی دشمن بویژه در بحث خروج از برجام انزوا و ناکامی بیش از پیش او خواهد بود وچنانچه بخواهند دستی از پا خطا کند – ملت قهرمان ایران با مشت انقلابی خود دندانش را در دهانش خورد خواهد کرد .
در پایان اشاره می کنم که:
ان شاءالله پنچشنبه 20 اردیبهشت در یزد کنگره مرحوم آیت الله حاج شیخ غلامرضا فقیه یزدی در یزد برگزار خواهد شد .
شخصیتی معنوی – اخلاقی و خدائی که متأسفانه هنوز ابعاد وجودیش ناشناخته است و امیدوارم برگزاری این کنگره زمینه معرفی این شخصیت علمی را که یکی از افتخارات استان است فراهم نماید .
یکشنبه 17 اردیبهشت-سالروز تشکیل بسیج سازندگی است.این نهاد که به امر مقام معظم رهبری تشکیل شده خدمات خوبی را درعرصه های خدمت رسانی و محرومیت زدائی داشته که ازاین عزیزان تشکر داریم.
خدا را بر نزول رحمتش شاکریم و صبح امروز که باران آمد  گفته می شود درفراغه حدود ده  خانه آسیب دیده و از مردم ومسئولین عریز که بسیج شدند و در دل شب با تغییر مسیل جلو سیل را گرفتند تشکردارم.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع اصلی:مواعظ اهل بیت(ع)

موضوع خطبه این هفته:مواعظ حضرت زهرا سلام الله علیها

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.