28 دی 1397 ساعت 09:39
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه های نماز جمعه21اردیبهشت97

خطبه اول 21/2/97
موضوع خطبه: تهدید ها      عنوان خطبه:ارزشهای اجتماعی
****************************************
از آثار زهرآگین ربا در جامعه این است که سبب ایجاد فاصله بین فقیر و غنی شده و شکاف طبقاتی را تعمیق می کند ودردرازمدت تمام ثروتها به سوی ربا خواران سرازیر میشود و دسترنج مردم از کارگر وکارمند و کشاورز را معدودی حرام خوار می برند .
از طرفی ربا موجب ایجاد رکود کاری واقتصادی و سرمایه در گردش برای کشور هم می شود بنابراین اثرسوء این درآمد حرام دامنه کشور را هم میگیرد زیرا سرمایه کمتری وارد وراد بخشهای صنعتی و تولیدی کشور می شو د و با رباخوار تنها جائی وام می دهد که سود تضمین شده داشته باشد .
به هرحال پیامدهای سوء اجتماعی و اقتصادی رباخواری به هم پیوسته است و با ایجاد تورم و مشکل زائی برای عموم مخصوصاً کشاورزان و صاحبان صنایع در بخش فرهنگی و اخلاقی جامعه نیز اثری ویرانگر دارد زیرا انباشت ثروت در دست شماری اندک ، فقر و تهی دستی اکثریت مردم موجب برهم زدن نظام سلامت معنوی جامعه شده ومرزهای اخلاق را فرو می پاشد و مردم تهی دست برای رفع نیاز و امرار معاش خود و خانواده دست به هرکاری می زنند – اعتیاد – دزدی – گرفتار شدن در دام فساد و فحشاء ومنکر و قاچاق و امثال این مفاسد اجتماعی اینها  از پیامدهای رواج ناهنجار و زیانبار رشوه و ربا می باشد . بگذریم از اینکه در عرصه بین المللی هم ربا ابزار استشمار استعمارگران است که در هر زمانی از چپاول خزانه کشورها و سرمایه های نهفته ومنابع انها کوتاهی نکردند . گاهی انسان به خاطر ضعف ایمان و اعتقاد – که باور ندارد رزق او از جانب رازق متعال تضمین شده است – برای امرار معاش به درآمد حرام می افتد وبه احکام شرعی و فقهی و حلال و حرام – بی اعتنامی شود .

امیرالمؤمنین (ع) در بازار کوفه با فریادی رسا به گوش مردم میرساند : معاشر الناس، الفقه ثم المتجر=مردم در ابتدا بروید به دنبال فراگیری احکام شرعی و مسئله دینی از حلال و حرام در معاملات ، سپس به دنبال کسب و کار و تجارت بروید .
مشکل نظام اجتماعی ما این است که هر کس هر کاری می خواهد بکند فوراً به او مجّوز می دهند – امّا قانون شرعی این است که اول باید مسئله دان شود بعد وارد بازار کار گردد . این صریح کلام امیرالمؤمنین (ع) است – بعد حضرت در ادامه می فرماید : و الله للربا فی هذه الامه أخفی من دبیب النمل علی الصفا؛( وسائل الشيعه، ج5،ص150،ح1. )=یعنی به خدا قسم درنظام زندگی و معاملات و تجارات در میان امت ربا پنهان تراست از راه رفتن مورچه روی سنگ صاف سیاه
رسول خدا (ص) می فرماید: إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَعَنَ آكِلَ الرِّبَا وَ مُؤْكِلَهُ وَ كَاتِبَهُ وَ شَاهِدَيْهِ.( من لا یحضره الفقیه ج 4 ، ص 8 ، ح 4968)
 خدا لعنت کند ربا خوار و ربا دهنده و کاتب و نویسنده قرار دارد ربوی و شاهد و گواهان آن را .
این نظر سرسختانه رسول خدا (ص) به خاطر هشدار جدی است که خدای متعال در سوره بقره آیه 278 فرموده: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِن كُنتُم مُّؤْمِنِين= ای مؤمنین اگر راست می گوئید که مؤمن هستید از خدا بترسید و از ربا خواری دست بکشید .
فَإِن لَّمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِّنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ (بقره 279)اگر دست از ربا خواری بر ندارید بدانید که اعلام جنگ با خدا و رسولش کرده اید و در حقیقت اعلام جنگ کنید .
****************************************
خطبه دوم
ماه شریف شعبان-ماه رسول خدا(ص) رو به پایان است وپنجشنبه آینده نوید بخش اولین روز ماه مبارک رمضا ن است و ازماروز درهفته آخر شعبان قرار داریم-دعا کنیم-
«اللَّهُمَّ إِنْ لَمْ تَکُنْ قَدْ غَفَرْتَ لَنَا فِی مَا مَضَى مِنْ شَعْبَانَ فَاغْفِرْ لَنَا فِیمَا بَقِیَ ... پروردگارا! اگر تاکنون در این ماه ما را نبخشیده‏اى، پس از تو می‌خواهیم که در باقیمانده این ماه ما را ببخشى و بیامرزى!
این هفته هفته نکوداشت مساجد و دهه تکریم وغبارروبی مساجد است.ان شاء الله مومنین در جهت تنظیف مساجد و آماده سازی خانه های خدا برای ورود به ماه خدا و استقبال ازمیهمانان خدا همت نمایند.مسجد از صدر اسلام تاکنون بعنوان پایگاه دینی و اجتماعی بوده و عظیم ترین میراث اولیاء خدا در همه اعصار و برای همه نسلها است.باید با استفاده از فرصتهائی همچون دهه آخر ماه شعبان وایام ماه مبارک رمضا ن تلاش کرد تا ظرفیتها و کارکردهای فراموش شده مسجد-احیا گردد.ظرفیتهائی همچون گردهمائی ها ورصد کردن مصالح جامعه-ایجاد تجمعات مختلف دینی و مذهبی برای وظایف عبادی و سخنرانی های روشنگرانه و بصیرت بخش ترویج گردد.
مسجد به لطف خدا تاکنون نهادی تأثیر گزار و کانون تجمع مسلمین است که جلوه با شکوه آن در ماه مبارک رمضا ن خود نمائی دارد.
پنجشنبه آینده آغاز ماه مبارک رمضا ن است.ماه عبادت و خودسازی وماهی که میتوان با آگاهی وهوشیاری چه بسا راه صد ساله را یکماهه یا یکشبه در لیله القدر آن طی کرد. رمضان ماه وزش نسیم لطف و رحمت وعنایت الهی به روح و جان بندگان است تا از رهگذر آن دلهای عاشق عبادت و دلداده به خدا به خودسازی وبندگی حضرت حق بپردازند.
امروز و فردا شهرستان ابرکوه معطر به عطر وشمیم معنویت بخش دربهای حرم مطهر مسلم بن عقیل اولین شهید قیام امام حسین (ع) و سفیر ایشان در کوفه است.ان شاء الله همه مومنین درابرکوه و منطقه فراغه و بخش بهمن با استقبال  خود مراتب عشق وارادت خود را به اهل بیت (ع) ابراز نمایند.
سه شنبه شب گذشته ترامپ خروج امریکا از برجام را علناً اعلام کرد- این اقدام وی تفسیر عملی نظرات تیز بینانه مقام معظم رهبری در غیر قابل اعتماد بودن امریکای عهد شکن است. امروز بر کسی پوشیده نیست که این تابلو دار دشمنی با نظام اسلامی اساساً بی ثبات –دروغگو-مکار و عهد شکن و غیر قابل اعتماد است.
فایده برجام برای ما همین بود که موجب ابطال نظریه دلدادگان به امریکا شد که می گفتند باید با این کدخدای جهانی تعامل داشت!آنچه ما تا امروز با حضور خصمانه امریکا دربرجام دیدیم این بود که امریکا درکنار توقف یا کند کردن مسیر هسته ای کشورمان دهها امتیاز نقدی گرفت بدون آنکه به یک تعهد خود عمل کند بلکه بالعکس به تحریمها علیه ملت ایران افزود و شیره برجام را تا آخرین لحظه مکن مکید و سپس با فشاراسرائیل وصهیونیسم بین الملل-تفاله آنرا بدورانداخت.بنابر این امریکا عملاً دربرجام وارد نشده بود تا از آن خارج شو.دراین خصوص ما اروپا را هم شریک منافع شوم امریکا و اسرائیل می دوانیم و اگراینها هنوز در برجام هستند بخاطر منافع خودشان است وگرنه اینها هم چون هم پیمانشان امریکا هستند.برای ملت ما قابل اعتماد نیستند و به لطف خدا پس از نماز جمعه درهمین مصلی با همین تجمع محکومیت امریکا را فریاد خواهیم زد و کلام نورانی و انقلابی امام را نصب العین خود قرار می دهیم و تا آخر عمرعلیه دولت امریکا مبارزه میکنیم.
امروز ملت ایران بیش از هر زمان دیگر به اهداف پلید شیطان بزرگ پی برده و می داند امریکا به چیزی کمتر ازنابودی انقلاب راضی نمی شود لذا ملت ایران باید بیش از گذشته با تبعیت از رهبری اتحاد خود را در برابر چهره کریه و شیطان صفت سردمداران کاخ سفید حفظ کنند.چرا که به لطف خدا زمینه انزوای امریکا و اسرائیل در جهان فراهم شده است.
درهفته گذشته به لطف خدا شاهد پیروزی قاطع جبهه مقاومت درانتخابات پارلمانی لبان در برابر طیفهای وابسته به آل سعود بودیم.این پیشتازی و پیروزی نامزدهای حزب الله وجبهه مقاومت نشانه وفاداری ملت لبنان به مقاومت است که درشرایطی که حزب الله بجرم مبارزه با تروریسم تکفیری تحت فشار قرار دارد اما ملت لبنان اینگونه آگاهانه از سید مقاومت حمایت میکنند به درجه ای از بلوغ سیاسی رسیده اند که عزت و امنیت ملی خود را با هیچ یک از وعده های زر وزور وتزویر و نیز تهدید معاوضه نمی کنند.
دربحث داخلی مصوبه کمیسیون شوراهای مجلس مبنی بر تخصیص یک نماینده به حوزه انتخابیه ابرکوه و خاتم را مردم ومسئولین دو شهرستان مشتاقانه استقبال کردند- دراین خصوص نظریه دیگری از استانداری به حسب نمایندگان و طبق نظرات سالهای قبل ارائه شده که با توجه به اینکه شرایط امسال و این دوره با دادن دو نماینده به استان یزد متفاوت شده-نباید نظریه قبلی را مقامات استان مطرح کنند.
توصیه میکنم طوماری را که از سوی مردم تهیه شده امضاء کنید-گرچه مسئول محترم کمیسیون شوراهای مجلس به حسب مذاکراتی که داشتیم –عنایت خود را دارد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع اصلی:مواعظ اهل بیت(ع)

موضوع خطبه این هفته:مواعظ حضرت زهرا سلام الله علیها

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.