02 خرداد 1398 ساعت 07:48
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه های نماز جمعه 23شهریور ماه 97

خطبه اول 23/6/97
موضوع خطبه: ارزشهای عاشورا
عنوان خطبه:قیام امام حسین(ع)
به مناسبت ايام محرم و عاشوراي حسيني به لطف خدا و انشاءالله در محرم و صفر در خطبه اوّل راجع به قیام امام حسین و ارزشهای متجّلی در قیام عاشورا را در محضر شما نمازگزاران و مخاطبین عزیز بحث گذاشته و گفتگو خواهیم کرد .
در نظام خلقت ، خدای متعال تمام مخلوقات را سیر تکوّن داده تا به هدف از موجودیت خود برسند- اما این صیرورت تکوّن در مخلوقات متفاوت است گاهی مثلاً سنگ که باید لعل یا عقیق گردد شاید چند میلیون سال طول بکشد تا با فعل و انفعالات آرام تبدیل به موجودیّت جدید گردد .
گاهی فُسیلهای طبیعی صدها هزار سال طول می کشد تا در دل زمین تبدیل به نفت و یا ذغال سنگ و یا معدن دیگر گردد .

انسان نیز در خلقت خود به اذان خدا صیروره تکوّن دارد اما به صورتی کوتاه مدت و پُر شتاب و با تحوّل یابی بر محور آموزه های دینی و مکتب وحی است که می تواند به مراحل کمال خود برسد .
دین ، مجموعه ای از بایدها و نباید ها و هست و نیست های فطری انسان است که گرایش بخشی به انسان در رسیدن به هدف راستین زندگی و مقصد نهائی و نیل به کمال را به عنوان خواست فطری و درونی انسان در دستور کار خود دارد و همگان را فراخوان زده تا رویکرد دینی در زندگی داشته باشند و در سوره بقره آیه 63 فرموده : فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا =دین جلوه حقایق رحمانی در زندگی است و با معیارهای زشت و ناروا و شیطانی در تعارض است لذا در همه ادوار تاریخ دشمن داشتند و شیاطین دشمن دین خدا بوده اند و با آئین های الهی به تقابل بر خواسته اند .
وظیفه همه ما حمایت از دین و مبارزه با شیاطین و دشمنان بوده و هست و لذا مبنای قیام و حرکت وجود مبارک امام حسین (ع) از بیان نورانی خود آن حضرت ، در همین راستا تعریف شده تا قیام و شهادتا ان حضرت موجب حفظ بنیان دین گردد .
حضرت در کلامی فرمود : أَنِّي لَمْ أَخْرُجْ أَشِراً وَ لَا بَطِراً وَ لَا مُفْسِداً وَ لَا ظَالِماً وَ إِنَّمَا خَرَجْتُ لِطَلَبِ الْإِصْلَاحِ فِي أُمَّةِ جَدِّي (ص)=سفر من سفر تفریحی و خوش گذرانی و یا ظلم و فساد نیست بلکه با هدف ایجاد اصلاح و دفع فساد در میان اُمّت جدّم قیام کردم. أُرِيدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَنْهَى عَنِ الْمُنْكَر=هدفم اقدام عملی به امر به معروف و نهی از منکر و عمل به سیره و روش جدم رسول الله و پدرم امیرالمؤمنین (ع) است .
انجام امر به معروف و نهی از منکر خمیر مایه قیام امام حسین است چرا که در پاسخ به نظرات بعضی خیرخواهان نیز فرمود : أَ لاَ تَرَوْنَ أَنَّ اَلْحَقَّ لاَ يُعْمَلُ بِهِ وَ أَنَّ اَلْبَاطِلَ لاَ يُنْتَهَى عَنْهُ=آیا شما خودتان شاهد نیستید که در نظام حکومت بنی امیه به معروف وخوبی ها عمل نمی شود و از منکر و گناهان و زشتی ها جلو گیری  نمی گردد ؟
منکری را که امام حسین (ع) در زمان خود می بیند – خُرده گناهان نیست بلکه وجود و موجودیّت حکومت یزید و بنی امیه و منکر می داند . هدف امام حسین نصیحت یزید و بنی امیّه رو بنائی ومبتنی بر ترک گناه و فساد حکومتی نیست بلکه حضرت اصل حکومت آنان را منکر می داند و تیشه به ریشه آن می زند .
در همین راستا آن حضرت فرمود : «و اذا ابتلیت الامه براع مثل یزد، و علی الاسلام و السلام»اگر امت اسلامی مبتلا به حکومتی خود کامه مثل یزید شد – باید فاتحه اسلام را خواند .
معاویه از روزی که توسط خلیفه به امارت شام رسید بر خلاف سیره و روش پیغمبر (ص) عمل کرد زیرا هیچگاه اسلام و دستوراتش را باور نداشت واحکام خدا را به استهزاء و تمسخُر می گرفت و مانند پادشاهان و قیصرها زندگی و بدعتها را ظاهر میکرد .
او با حکومت زور و قدرتی شاهانه ، زمینه را برای یکه تازی وخود کامگی فرزندش یزید فراهم کرد تا پس از مرگش کسی نتواند با یزید این عنصر مشروب خوار و زناکار و میمون باز و فاسد ، مخالف نماید لذا امام حسین (ع) با شنیدن خبر روی کار آمدن یزید پس از مرگ معاویه فرمود : إنا لله وإنا إلیه راجعون =چرا که حضرت فاصله رفتاری یزید با مقام خلافت رسول خدا (ص) را می دانست که حکومت یزید موجب ترویج ضد ارزشها و از بین رفتن معیارهای فضیلت همچون علم وایمان و تقوا و جهاد و شجاعت و عزت و عفّت نفس – حرمت و آزادگی خواهد شد .
چرا که ملاک حکومت یزید – زر اندوزی و قدرت طلبی و امتیازات نژادی و افتخارات قبیله ای و استمثار و ظلم و بی عدالتی است و امام حسین (ع) هرگز نمی تواند با این جلوه ها و نمادهای فساد کنار بیاید . چنانچه از کلام نورانیش پیداست که فرمود : «مِثْلِی لَا یُبَایِعُ مِثْلَهُ»(اللهوف، ص 22) =نه من بلکه هر کس همچون من مسئولیت پذیر باشد هرگز با یزید بیعت نمی کند . 
****************************************
خطبه دوم
ماه ذي حجه و موسم حج تمام ايام محرم امام حسين (ع) فرارسيد – گرچه به لطف خدا مراسم حج در سلامت و امنیّت برگزار شد اما بر کسی پوشیده نیست که تغییر رفتاروهابیون حاکم بر سرزمین وحی به خاطر فشار افکار عمومی بر آنان است که در گذشته تاکنون آنان را ملزم کرده بود با مردم با خشونت وتوهین رفتار کنند – کسانی که رفتار گذشته اینها رادیده اند می فهمند که این ظاهر پردازیها ، خدعه است .
محرم بویژه ایام عاشورا – مقطع زمانی پر رمز و رازی است . امت اسلامی همواره بایداین مقطع را به عنوان درس عبرت و پرچم هدایت – نصب العین خود قرار دهند چرا که عاشورا اوج فداکاری و ایثار در تاریخ بشریّت است – امام حسین (ع) در مسیر نهضت از بدو حرکت از مدینه بذر معرفت و بصیرت را در سرزمین تاریخ پاشیده است . آگاه کردن و بیدار کردن مردم و بصیرت بخشی به جامعه که بتوانند حق را از باطل تشخیص دهند – یکی از ثمرات ثیام امام حسین (ع) است .
کسی که اهل بصیرت است می بیند که ماجرا و قیام و شهادت امام حسین (ع) در ظهر عاشورا تمام نشد بلکه به عنوان یک الگوی عملی در بستر تاریخ جهت نجات جامعه بشریت از چنگال ظلم و ستم و بی عدالتی آغاز شد . آموزه های عاشورا در مجالس عزاداری خامس آل عبا (ع) در مساجد و حسینیه ها توسط وعاظ و خطبای محترم تبیین می گردد .
ان شاءالله همه عزیزان شرکت نموده و استفاده نمائید .
ملتهای مسلمان بویژه مسلمانان عزادار ایران اسلامی ایام عاشورا را بزرگ و گرامی می دارند زیرا نهضت عاشورا رمز جاودانگی اسلام ناب است .
اگر عاشورا نبود یقیناً دین خدا و اسلام دچار تحریف و نابودی شده بود و همچون ادیان گذشته فقط اسمی از آن می ماند .
در مراسم عزاداری امام حسین (ع) همه و همه مشارکت کنید – جهت گیری عزاداری را که در حقیقت استحکام بنیان ایمان درونی و قلبی و روح تدیّن و شجاعت و غیرت دینی است را در خود تقویت کنید .
مخصوصاً مراسم هشتم محرم که برای آن برنامه ریزی شده تا ابرکوه در کشور ، همسنگ زنجان و بعضی شهرهای بزرگ کشور جلوه عزاداری منحصر به فردش را مردم به نظاره بنشینند و مقامات استانی وبعضاً کشوری هم در این مراسم شرکت می کنند –دعوت به شرکت دارم و بنده همینجا از همه عزیزانی که برای این مراسم زحمت کشیده و می کشند – تشکر می کنم .
جلوه عزاداری با شکوه ابرکوه را که به عنوان میراث معنوی باید ثبت جهانی شود درایام تاسوعا و عاشورا به نمایش گذارید و چشم دشمنان را با تیر عزاداری اباعبدالله (ع) کور کنید .
ثواب شرکت در مراسم و جلسات عزاداری و هیئات امام حسین (ع) به مثابه بهشت است و پاداش ثواب حج و عمره را دارد بلکه افضل همه اعمال است – بنابراین این حسینیه ها را پرکنید و عزاداریها را به کوری چشم دشمنانی که هدفشان تفرقه افکنی و ایجاد انزجار است ،با شکوه تمام برگزار کنید.
حادثه تأسف بار بصره گویای همین نقشه شیطانی تفرقه افکنانه است.
مردم بصره عموماً شیعیانی هستند که نیروهای حشدالشعبی و بسیجی عراق از آنها هستند بسیاری از شهدای مدافع حرم و حشدالشعّبی از بصره هستند و تاکنون سیاستهای همسوئی با ایران از بصره موج می زده – حالا که داعش مسئولین حمله به کنسولگری ایران را با حمایت و همکاری تفاله های پس مانده حزب معدوم بعث به عهده گرفته معلوم می شود اینها می خواهند بذر کینه را بین شیعیان ایران و عراق بکارند تا زمینه تحقّق  و استمرار کنگره عظیم شیعه در اربعین را از بین ببرند .
عناصر نفوذی امریکا و عربستان و اسرائیل در عراق تلاش کردند تا رابطه این دو کشور را به وخامت بکشانند تا جبهه همدلی از هم بپاشد و ائتلاف ایران و عراق و حزب الله شکست بخورد اما زهی خیال باطل .
گرچه محکوم نکردن اقدامات تفرقه افکنانه و آتش زدن مرکز دیپلماسی یک کشور رسمی از سوی مراکز و مجامع بین المللی و دولتهای غربی ونیز قسم یاد کردن دولت سعودی مبنی بر مانع شدن برای بهبود روابط ایران و عراق – گویای فعال بودن دستهای خیانت در پشت پرده است. با این حال ملتهای ایران و عراق باید با هوشیاری مسائل را پیگیری کنند .
درپایان لازم است ازکلیه خواهران محلات درب قلعه-نبادان و شهرک ولایت و روستاهای کلپه و شهر اسب وشمس آباد و مریم آباد و اسدآباد سفلی که دربافت قالی برای حرم مطهر امام حسین(ع) تلاش وکوشش داشتند تشکر می کنم.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.