02 خرداد 1398 ساعت 06:51
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه نماز جمعه 2آذر1397

خطبه اول 2/9/97
موضوع خطبه:  مواعظ پیامبر(ص)جلب رضای خدا
*******************************************************
 یکی از خصلتهای برجسته اخلاقی وعملی رسول اکرم(ص) رضایت از حضرت حق بود.یعنی راضی به مقدرات الهی بود و متقابلاً خدا هم از او راضی و مصداق عینی(رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ(سورة توبة  آيه 96 ) بود.وجود مبارک رسول اکرم(ص) شاخصه برجسته ایمان را برای مؤمنین راضی بودن از خدا می داند و توصیه ای از آن حضرت در امالي (شیخ مفید) , ج 1 , ص 350 نقل شده که فرمود: وَ اِرْضَ بِمَا قَسَمَ اَللَّهُ لَكَ تَكُنْ أَغْنَى اَلنَّاسِ= به قسمت خدا راضى باش تا از داراترين مردم باشى.راستی هم چنینی است. امام جعفر صادق عليه السلام  هم فرمود: سزاوار است كه هر شخص مؤمن در بردارنده هشت خصلت باشد: هنگام فتنه ها و آشوب ها باوقار و آرام، هنگام بلاها و آزمايش ها بردبار و صبور، هنگام رفاه و آسايش شكرگزار و به آنچه خداوند روزيش گردانده قانع باشد. دشمنان و مخالفان را مورد ظلم و اذيّت قرار ندهد، بر دوستان برنامه اي را تحميل ننمايد، جسمش خسته; ولي ديگران از او راحت و از هر جهت در آسايش باشند.


 قالَ الإمامُ الصّادقُ - عليه السلام - : يَنْبَغي لِلْمُؤْمِنِ أنْ يَكُونَ فيهِ ثَمان خِصال: وَقُورٌ عِنْدَ الْهَزاهِزِ، صَبُورٌ عِنْدَ الْبَلاءِ، شَكُورٌ عِنْدَ الرَّخاءِ، قانِعٌ بِما رَزَقَهُ اللّهُ، لا يَظْلِمُ الاْعْداءَ، وَ لا يَتَحامَلُ لِلاْصْدِقاءِ، بَدَنُهُ مِنْهُ في تَعِبٌ، وَ النّاسُ مِنْهُ في راحَة.«الكافي، ج 2، ص 47، ح 1»دراین حدیث امام جعفر صادق عليه السلام  یکی از نشانه های مؤمن ر اقانع بِما رَزَقَهُ اللّهُ می داند.یعنی آنچه که خد اروزیش مقرر کرده قلنع و راضی است.معنی کلام نورانی امام صادق عليه السلام  این است که آدم حریص راضی به مقدرات و قانع به حق حلال نیست و با حرص وطمع افزون طلبی میکند.
پس چون مؤمن حرص وطمع به مال اندوزی و زر اندوزی و پول پرستی ندارد لذا هرگز دستش طرف کسی دراز نیست و از همه احساس بی نیازی میکند و امید از کسی جز خدا ندارد.
به همین جهت وجود مبارک رسول اکرم(ص) به ما درس استغناء از غیر خدا می دهد و می فرماید: = به داده های خدا راضى باش تا از داراترين مردم باشى.یعنی مناعت طبع و حفظ عزت نفس و نداشتن حرص وطمع و ولع  ثروت حقیقی است نه پول ومادیات.توضیح اینکه رضا ضد سخط است-رضا یعنی ترک اعتراض به مقدرات الهی در ظاهر وباطن.یعنی هرگز درامرمعیشت و مصائب ومشکلات و ناملایمات زندگی زبان چرا؟ نداشته باشیم.
امام ضا(ع) این چنین بود که موصوف به رضا(ع) شد.
امام حسین(ع) بعد از این همه رنج وتعب و تشنگی و عطش وداغ جوانان و یاران و فرزندان و رنج جانکاه اسارت اهل بیتش که همه را دید وتحمل کرد- آخرین کلام  آن حضرت  در گودی قتلگاه این بود: إلهِى رِضًى بِقَضائِکَ تَسلِیمًا لأمْرِکَ لا مَعبودَ سِواکَ یا غِیاثَ المُستَغیثینَ. [اى خداى من، من راضى به قضاء و حکم تو هستم و تسلیم امر و اراده تو مى‏باشم. هیچ معبودى جز تو نمى‏باشد اى پناه هر پناه جوئى.] مقام عملی رضا برای انسانی که صاحب عزت نفس است این است که اگر خدا اورا ثرومتمند کرد و مقتدر ساخت سرمست ثروت وقدرت نمی شود بلکه هم زبان شکر دارد و هم به وظائف دینی ازدادن خمس و زکاه و انفاق و احسان در راه خدا بخوبی عمل میکند و اگر هم او را نادار کرد ازمداردین خارج نمی شود و با صبر وبردباری با مشکلات زندگی می سازد وناشکری نمیکند-و درحقیقت دارائی یا ناداری را وسیله امتحان خود از جانب خدا می داند و با زبان حال یا قال می گوید:
    یکّّّّّّّّّّّــی درد و یکـی درمان پسندد                       یک وصل و یکی هجران پسندد
من از درمان و درد و وصل و هجران                      پسندم آنــچه را جانان پسندد
با داشتن چنین روحیه قوی ایمانی است که مؤمن همواره شادمان است-غم نمیخورد که ندارد-شاد نمی شود که دارد بلکه فقر وثروت-بیماری وسلامتی-رنج وراحتی-شادی وغم-بقا وفنا-عزت وذلت-دارائی وناداری همه را از ناحیه خدا و وسیله امتحان خود می داند و چون از مقدرات و داده خدا  راضی است،شاد  و خرسند است.نماد عینی چنین شخصیتی و جود مبارک حضرت زینب(س) است که وقتی این زیاد ملعون با طعن تلخ از او می پرسد:
کَیْفَ رَأَیْتِ صُنْعَ اللَّهِ بِأَخِیکِ= کار خدا را با برادرت چگونه دیدی؟فَقَالَتْ مَا رَأَیْتُ إِلَّا جَمِیلًا»= حضرت زینب(س) پاسخ داد:من در کار خدا جز زیبایی ندیدم. ( بحار الأنوار، ج‏45، ص116)حضرت موسی(ع) درمناجات با خدا گفت: خدایا چکار کنم که درآن رضای تو باشد؟ خداوند فرمود: رضای من در آن است که تو راضی به قضای من شوی-بنی اسرائیل به حضرت موسی(ع) گفتند از خدا سئوال کن چکار است که اگرانجام دهیم خدا از ما راضی می شود- حضرت موسی(ع) گفت خدایا سئوال اینها را شنیدی؟خداوند فرمود:به آنها بگو از من راضی باشید تا من هم از شما راضی باشم.
روزی حضرت عیسی(ع) گرفتار باران شدیدی شد.به محلی آمد که عابد مشغول عبادت بود به او فرمود:بیا دعا کنیم خد اباران را بند آورد.
آن شخص گفت! «ای مرد»! چگونه دعا كنیم، با اینكه چهل سال است در اینجا به عبادت مشغولم، ‌تا خدا توبه مرا قبول كند، ولی هنوز معلوم نیست كه توبه‎ام قبول شده باشد،‌زیرا از خدا خواسته‎ام نشانه قبولی توبه‎ام این باشد كه پیامبری از پیامبرانش را به اینجا بفرستد.
عیسی ـ علیه السّلام ـ به او فرمود «من عیسی پیغمبرم» بنابراین معلوم می‎شود كه توبه تو قبول شده است.تو چه گناهی كرده‎ای؟ او گفت: روزی تابستان بیرون آمدم، هوا بسیار گرم بود، گفتم: عجب روز گرمی است «كه یك نوع شكایت به خدا است.»این است مقام رضا.
در نتیجه شِگوه کردن و سفره دل گشودن نزد مردم پسندیده نیست وباید در حال بیماری و سلامتی و رنج و راحتی و دارائی و ناداری حمد وشکر خدا را به زبان جاری کنیم و چرا نگوئیم.
مرحوم آیت الله بهجت می فرمود:مرحوم شیخ علی زاهد قمی بخاطر ضعف وبیماری نمی توانست روزه بگیرد.به او گفتند دعا کن خدا بهبودی بتو بخشد تا روزه بگیری.شیخ گفت: هرگز دعا نمیکنم.گفتند چرا؟ گفت چون وقتی خدا مرا با این حال خواسته چرا تسلیم او نباشم؟قطعاً تسلیم خدا و راضی بودن به قضای الهی برایم ارزشش بیشتر است.(کتاب زمزم عرفان-ص 93)
خطبه دوم
در آستانه میلاد با سعادت شمس پر فروغ بشریت در آسمان هستی و هدیة فروزنده الهی، فخر کائنات و اشرف موجودات-وجود مبارک رسول خدا که آسمانیان به او احمد و زمینیان به او محمد(ص) می گویند هستیم و همزمان ولادت خجسته ششمین اختر سپهر ولایت و امامت، امام صادق (ع) را در روز یکشنبه آینده داریم .این مناسبت مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج)، مقام معظم رهبری و شما مردم خوب شهرستانم عرض تبریک دارم.
روز میلاد رسول خدا (ص) روز اخلاق و مهرورزی نام گرفته که امیدواریم با تأسی به سیره اخلاقی پیامبر اکرم (ص)- واجد کمالات اخلاقی گردیم زیرا وجود مبارک نبوی سراسر نور و پاکی و قداست های اخلاقی و عملی بود و شایسته است در این عصر که دوران حاکمیت جاهلیت مدرن است، بشریت برای نجات خود از این الگوی حسنه خدا دادی که به ما نیز در سوره؟آیه؟توصیه کرده( وَ لَکُم فی رَسُولِ اللهِ اُسوَةٌ حَسَنَه ) استفاده نماید.
در هفته وحدت قرار داریم.
در زمانی که جهان اسلام تشتت و تفرق نتیجه تلاش مثلث شوم غربی عربی عبری است حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری به عنوان بزرگترین منادیان وحدت بارها مسلمانان را به این مهم فراخوانده اند و مسلمانان جهان و مسئولین و جریان های سیاسی را به اصل وحدت دعوت کرده اند.
منطق وحدت الزاماتی دارد که باید مسلمانان نسبت به آنها بصیر و هوشیار باشند- یعنی پیروی از شیاطین جنی و انسی را کنار بگذارند و ضرورتهای جهان اسلام را با مشاهده دشمن مشترک لحاظ کنند. تنگ نظریها و حرفهای تفرقه افکنانه را کنار گذارند و به ندای رحمانی ولی امر مسلمین جهان و مقام معظم رهبری لبیک گویند.
همچنین در هفته بسیج قرار داریم- این شجره طیبه ای که ریشه اش از ژرفای ذهن و اندیشه انقلابی و دینی حضرت امام (ره) جوشید و در پنجم آذر سال 1358 متبلور شد. با پیدایش بسیج حادثه ای مهم و نقطه عطفی عظیم در ایران اسلامی و جهان اسلام اتفاق افتاد که کمتر کسی در آن زمان که می توانست به عمق گستره تأثیر و پیامدهای آن که به لطف خدا امروز در جهان اسلام جلوه دارد، در مخیّله خود به تصویر کشد یعنی تصور امروز را ماها نداشتیم امام بزرگوار و دور اندیش داشت که انقلاب به جهان صادر می شود و جبهه مقاومت در فرامرزهای ایران تشکیل می گردد و در زادگاه اویس قرنی با مقاومت جانانه مردم مظلوم یمن در برابر ددمنشی های شجره ملعونه آل یهود سعودی و سرزمین انبیاء و شامات و فلسطین و عراق و سوریه – هسته های مقاومت اینچنین تودهنی به آمریکا و نوچه هایش بویژه عربستان و داعش بزنند.
طنین کلام نوید بخش آنروز حضرت امام همواره در گوشمان است که فرمود:
« بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست و باید هسته های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد.صحیفه امام جلد 21 صفحه 195».
بسیج به تعبیر زیبای رهبری معظم، مجموعه ای مردمی، پیش رو، آرمان خواه، دغدغه مند و مسئولیّت پذیر است که مایه بیم دشمنان و امید دوستان می باشد و بسیج جهان اسلام برای آمریکا در معامله قرن ایجاد بن بست کرده است.
امروز به لطف خدا جلوه های تحقق اهداف بسیج در جهان اسلام را در تثبیت قدرت حزب الله لبنان، فاطمیون افغانستان، نیروهای دفاع ملّی سوریه، جبهه مقاومت فلسطین، انصارالله یمن و حشد الشعبی عراق با هدایت و حمایت سکاندار کشتی انقلاب، مقام عظمای ولایت امر مسلمین مشاهده می کنیم و به آمریکا می گوییم حق داری از ما عصبانی باشی، باز هم عصبانی باش و از و این عصبانیت بمیر.
در هفته گذشته سفر رئیس جمهور عراق به تهران را داشتیم و توفیق دیدار ایشان با مقام معظم رهبری بود که ایشان به رئیس جمهور عراق، حفظ اتّحاد ملی عراق و توجّه به مرجعیّت و ضرورت شناخت دوست از دشمن و ایستادگی در مقابل دشمن را با حفظ ظرفیت جوانان حشد الشّعبی توصیه کردند.
امروز سرنوشت ملتهای مسلمان عراق و ایران به هم پیوسته است و باید منافع مادی و معنوی مشترک را دنبال کنند و فشار تحریمهای آمریکا و تحرّکات ایذایی رژیم وهّابی عربستان نباید بر این مهم تأثیر گذار باشد.
همچنین سفر وزیر خارجه انگلیس و اظهارات سخیف و طلبکارانه اش قبل از سفر به تهران را در هفته گذشته داشتیم و بر این باوریم که نگاه طلبکارانه وزیر خارجه انگلیس حجت را بر مسئولین کشور ما تمام کرده و باید راهکار برون رفت کشور از مشکلات را به فرموده رهبر انقلاب اسلامی در درون نگری و درون گرائی ببینیم نه در خارج از کشور.
اینها تا به حال در حکایت برجام بارها وعده سر خرمن داده اند و در پی وقت کشی و فرصت سوزی هستند- یعنی تقسیم کار مشترک بین آمریکا و اروپا خرید زمان توسط آنها برای آمریکاست.
در سفر خارجه وزیر انگلیس به ایران معلوم شد، روباه پیر استمعار میخواهد با هجمه به ایران و قرار دادن ایران در موضع پاسخگوئی- فرار برو به جلو داشته باشد اما آنچه که مهم است این است که وزارت خارجه ما باید از انگلیس و اروپا مطالبات نسبت به مماشات آنها در تعهداتشان داشته باشند- چرا که آنها می خواهند در همکاری با واشنگتن برای فشار بر ایران دست خالی نباشند.
دستگاه دیپلماسی باید بپرسد چرا با گذشت هفت ماه از موعدی که ایران در اتحادیه اروپا برای ساختن ساز و کاری جهت از بین بردن خاصیت تحریمهای آمریکا و التزام به مفاد برجام داده هنوز راه حل شفافی از ناحیه آنها ارائه نشده است.
از مناسبتهائی را که در پیش رو داریم دوشنبه 5 آذر روز قتل امیرکبیر- صدر اعظم ناصرالدّین شاه به دستور پادشاه قاجار در سال 1268 صورت گرفت.چهارشنبه روز نیروی دریایی ارتش است و روز نبرد قهرمانانه ناوچه پیکان در سال 59 و آغاز عملیات مروارید توسط نیروی دریایی در سال 59 می باشد.
پنجشنبه 8 آذر سالروز رحلت مرحوم آیت ا... اراکی در سال 73 و شهادت شهید شهریاری در سال 89 و عملیات بیت المقدس در سال 60 را داریم که به روان پاک حضرت امام و شهدای این عملیات و شهدای ناوچه پیکان درود می فرستیم و این مناسبتها را گرامی میداریم.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.