02 فروردين 1398 ساعت 10:30
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه نماز جمعه7دیماه1397

خطبه اول 7/10/97
موضوع خطبه:  پندهای امیرالمومنین علیه السلام
بنده خدا همیشه باید خود را در محضر خدای متعال ببیند واحساس کند به همان میزان که خدا در عرصه های زندگی او است او نیز در محضر خداوند است. بنده مومن به خدا دوری و نزدیکی خود را نسبت به خدا در ظرف زمان و مکان نمی بیند بلکه در عمل و رفتار خود احساس می‌کند که اگر مرتکب نافرمانی از خدا با گناه و معصیت شد از خدا دور شده و اگر با عشق و علاقه به بندگی و اطاعت و فرمانبرداری از خداوند پرداخت به خدا نزدیک شده است.
 حلاوت و شیرینی زندگی را در طعم مشروبات و مأکولات و کامجویی ها جستجو نمی‌کند بلکه شیرینی یاد خدا برای او لذت بخش است و می گوید: اللهُمَ ارزُقنی حَلاوَهَ ذِکرِکَ=
انسان با خدا و مومن چون عالم را محضر خدا می داند به تبع آن خود را همواره در محضر خدا احساس می‌کند لذا سعی می‌کند که بر نفس خویش مسلط باشد و هواهای نفسانی را مهار کند و اعمال و رفتار و اخلاق و کردار خود را هر لحظه کنترل کند.

در این زمینه توصیه ای که تضمین بخش سعادت انسان است از وجود مبارک امیرالمومنین علیه السلام رسیده که باید نصب العین خود قرار دهیم تا از را هدایت و سعادت منحرف نشویم .در غررالحکم جلد ۲ صفحه ۵۰۳ از آن حضرت نقل کرده که فرمود: حَاسِبُوا أَنْفُسَکُمْ قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا
همواره از نفس خود حسابرسی کنید قبل از آنکه قیامت فرا رسد از شما حساب رسی کنند و راهکار خودسازی و تطهیر نفس از دئانت و زشتی ها و آلودگی ها مراقبت از خود و محاسبه نفس است .انسان هرشب عملکرد آن روز خود را در میزان بررسی و کنترل قرار دهد ،ببیند آیا امروز گناهانش از دیروز کمتر بوده یا بیشتر آیا امروز ثوابها و نیکوکاری های ما از دیروز و گذشته بیشتر بوده یا نه.
امام کاظم علیه‌السلام در کلامی ارزشمند(بحارالأنوار، جلد 78، صفحه327)می فرماید:
مَنِ استَوى يَوماهُ فَهُوَ مَغبونٌ و مَن كانَ آخِرُ يَومَيهِ شَرَّهُما فَهُوَ مَلعونٌ و مَن لَم يَعرِفِ الزِّيادَةَ في نَفسِهِ فَهُوَ في نُقصانٍ و مَن كانَ إلَى النُّقصانِ فَالمَوتُ خَيرٌ لَهُ مِنَ الحَياةِ؛ ‏
كسى كه دو روزش با هم برابر باشد، زيان كار است. كسى كه امروزش بدتر از ديروزش باشد، از رحمت خدا به دور است. كسى كه رشد و بالندگى در خود نيابد، به سوى كاستى‏‌ها مى‏‌رود و آن كه در راه كاستى و نقصان گام بر مى‏‌دارد مرگ برايش بهتر از زندگى است.
لذا امام کاظم علیه السلام فرمود از ما نیست کسی که هر روز به حساب و کار خود رسیدگی نکند.بنابراین اگر دید امروز نیکوکار بوده خدا را شکر کند و توفیق بیشتر بر کار خیر را از خدا بخواهد و اگر دید که امروز کار بد و خلاف معصیت داشته در محضر خدا توبه کند و آمرزش بخواهد فردا جبران کند. در حدیث شریف نبوی نیز آمده که آدمی در زمره تقواپیشگان نخواهد بود مگر زمانی که خود را سخت تر از شریک خود محاسبه نماید.در کتاب زمزم عرفان صفحه ۹۴ امیرالمومنین علیه السلام از رسول خدا صلوات الله و سلامه علیه نقل می کنند که فرمود: زیرک ترین انسانها کسی است که کارهای خود را نقد می‌کند از رفتار خود حسابرسی نماید و برای عالم بعد از مرگ خود کار کند .مردی پرسید یا امیرالمومنین چگونه می توان نفس خود را به حساب کشید ؟فرمود اینکه به خود بگوید ای نفس، امروزی که بر تو گذشت دیگر برنمی گردد بدان خدا از تو میپرسد روزت را در چه راهی گذراندی؟ و تمام کردی؟ چه مقدار خدا را یاد کردی؟چه مقدار نیاز مددجویان و گرفتاران را برطرف کردی و به آنان کمک کردی؟ آیا آبروی مومنین و مردم را حفظ کردی از بدگویی و غیبت مومن خودداری کردی؟
مرحوم علامه طباطبایی میفرمود :کسانی که بتوانند به توصیه امیرالمومنین علیه السلام عمل کنند و هر شب بخواهند عملکرد روز خود را محاسبه کنند تا ببینند ثوابشان بیشتر بوده یا گناهانشان بسیار نادر بلکه نایاب اند زیرا همه غرق در دنیا و نیازهای زندگی هستند خود شما در همین دنیا به بررسی اعمال تان برسید تا فرصت جبران داشته باشید چنان که خدای متعال در سوره حشر آیه ۱۸ می فرماید : ..َ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ...= هرکس باید مراقب باشد که چه چیزی را دارد برای فردای قیامت خود پیش فرض می‌کند.
نتیجه محاسبه نفس تسهیل در کار قیامت در پای میزان حساب است زیرا اگر هر روز گناهان خود را از گذشته کمتر و ثواب های خود را بیشتر کنیم از گناهان صغیره خود هم استغفار کنیم، فردای قیامت نامه عمل صاف و پاک و بدون آغشتگی است اما اینکار هم کار آسانی نیست.
 مرحوم مجتهدی تهرانی به نقل از شخصی می گفت: پدرم از من خواست کارهایی را که هر روز انجام دادم هر شب دقیقاً برایش گزارش کنم گفتم چشم- اما روز دوم و سوم خسته شدم گفتم پدر، من را از این خواسته معاف دار.چون برایم مشکل است اما هر کار دیگری بخواهید انجام می‌دهم پدرم گفت تو که از بازگو کردن کار یک روزه ات خسته و ناتوان می شوی چطور طاقت می آوری فردای قیامت پاسخگوی اعمال عمرت باشی؟
بنابراین نتیجه توصیه امام علی علیه السلام مبنی بر اینکه روزانه محاسبه نفس وکارهای خود را کنیم این است که در دنیا آرامش روانی و نشاط روحی و منزلت معنوی را نصیب خود خواهیم کرد در آخرت به حول و قوه الهی نجات از حول حشر و اضطراب قیامت و آسودگی خاطر در پیشگاه عدل الهی در حسابرسی ها را خواهیم داشت برای پرواز به سوی بهشت سبک بال خواهیم بود.
 در حکایات آمده (خزینة الجواهر، ص 150، )که روزی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) سلمان و ابوذر را خواست هرکدام یک درهم داد که خرج کنند سلمان در راه خدا به فقیر و نیازمند کمک کرد اما ابوذر در راه مخارج زندگی خود خرج کرد. فردا آنها را به بیابان برد .آتشی درست کرد سنگی روی اجاق گذاشت و بعد فرمود: هر کدام بروید روی این سنگ داغ بایستید و گزارش دهید پول دیروز را چه کردید؟ سلمان رفت و فوری جواب داد در راه خدا به فقیر دادم زود پایین آمد. ابوذر رفت روی سنگ گفت: مقداری خرما برای خانواده مقدار علوفه برای اسب و حیوان و مقداری..... اما بیشتر طاقت نیاورد فریاد زد: آقا! سوختم! و پائین پرید.رسول خدا (صلوات الله و سلامه علیه) فرمود: زمین فردای قیامت در عالم محشر از این سنگ داغ تر است باید دائم بایستید تا نوبت شما برسد و جواب کارهایتان را در مدت عمربدهید آن روز چه می کنید؟!

خطبه دوم
ظرف چند روز گذشته شاهد رحلت ملکوتی فقیه عالیقدر و مجاهد نستوه مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی بودیم- شخصیتی که طی ۷۰ سال جهاد علمی و جهاد سیاسی و خدمت در ارکان مختلف نظام اسلامی خوشترین خاطرات را برای دوستان انقلابی خود به یادگار گذاشت.
 آن مرحوم که از شاگردان مبرز آیت الله شهید صدر و مرحوم امام (ره) در نجف اشرف بود در سن ۱۴ سالگی به دست مرحوم آیت الله خویی معمم شد و در سن ۳۰ سالگی به درجه اجتهاد رسید و ابتدا حوزه علمیه نجف و پس از پیروزی انقلاب اسلامی حوزه علمیه قم را استادی کرد.
 ایشان پیشتاز مبارزه علیه رژیم بعث عراق بود و بارها دستگیر و شکنجه شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با ارشادات امام(ره) و مقام معظم رهبری برای سامان دادن به مبارزین عراقی با کمک شهید سید محمد باقر حکیم- مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را تشکیل دادند و در این هفت دهه از عمر خود در عرصه های علمی و عملی و سیاسی و حکومتی-  به ویژه در قوه قضاییه و مجمع تشخیص مصلحت کارآئی عالی داشت و شخصیتی در تر
از نظام اسلامی بود. به همین مناسبت انشالله امشب پس از نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع برای آن مرحوم مراسم خواهیم داشت. و حضور شما مردم قدرشناس در این مراسم را امتنان داریم.
 یکشنبه ۹ دی روز بصیرت و میثاق با ولایت است. روزی که یادآور خلق حماسه ای بزرگ و خودجوش توسط ملت ایران برای دفع فتنه سال ۸۸ می باشد.
 فتنه ای که همچون زهری در کام مردم سالاری دینی بود چرا که طعم شیرین حماسه پرشور حضور ملت در انتخابات  ۸۸ را به کام همه تلخ کرد و حوادث عاشورای آن سال احساسات مذهبی مردم را توسط فتنه‌گران جریحه‌دار کرد.
 سرانجام، حماسه ۹ دی به عنوان ماندگار ترین تجلی حضور مردم در دفاع از انقلاب و نظام و ولایت در تاریخ انقلاب اسلامی ثبت شد این حماسه محصول تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب بود که در گام اول با سران فتنه مدارا و نصیحت پدرانه داشتند و در گام دوم قاطعانه به پای قانون و حقوق ملت ایستادند و دفع بدعت گذاری قانون شکنی کردند و در گام سوم-  بصیرت بخشی، روشنگری در اقناع افکار عمومی از ماهیت فتنه جویانه این عوامل نمودند.
 در جریان فتنه سال ۸۸ و آشوب‌های چند ماهه، مردم احساس کردند اصل نظام که دستاورد خون شهدانشان است توسط برنامه ریزان و طراحان فتنه در معرض خطر است و به این نتیجه رسیدند که اگر از ولایت فقیه پشتیبانی نکنند-  به مملکتشان آسیب خواهد رسید.
لذا با نگاه به جهت گیری‌های رهبری واکنش خود را در جریان فتنه تنظیم کرده و حماسه ۹ دی را آفریدند.
 به همین مناسبت مراسمی را فرداشب همزمان با اقمه نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع خواهیم داشت و از شما مردم عزیز و حق شناس دعوت می کنم با شرکت در این مراسم میثاق با ولایت را تجدید نمایید.
 در خصوص اعدام سلطان سکه و سلطان قیر و سران فساد اقتصادی به منظور تعدیل نظام اقتصادی کشور کار خوبی است اما کار عمده برخورد قاطع با کارچاق کن ها است.
 ضعف سیستم مدیریتی و نظارت متولیان در امور حسابرسی و قضایی در دولت های گذشته تاکنون، سودجویان و اخلالگران اقتصادی را جری کرده. این لطف خدا است که این جنایات اقتصادی به کمک مردم برملاء شود و اخلالگران و مفسدان اقتصادی که همچون اختاپوس به جان نظام اقتصادی کشور افتاده اند، به چنگ عدالت بیفتند و این روند خزنده که قطعاً از گذشته تاکنون دالان های مخفی برای خود داشته آشکار شود.
 در بحث داخلی چون رویکرد چند سال گذشته ما در بخش توسعه شهرستان، استفاده از ظرفیت های میراثی بوده به لطف خدا و همت مسئولین تاکنون اقدامات خوبی صورت گرفته.
 در این خصوص ۸ بوم گردی در ابرکوه- شهراسب- تیزک- ده عرب- جلال آباد ایجاد شده- ۲ اقامتگاه سنتی در مجموعه آقازاده و مستوفی فعال شده و دو اقامتگاه دیگر هم در بیرون خانه آقا زاده و قلعه تیجرد در دست اقدام است.
*پیشنهاد: در مورد خانه آقازاده چون مجموعه ای از چند بنا و پردیسان است پیشنهاد می‌کنم مسئولین و متولیان امور عنوان خانه را با نام عمارت آقازاده و یا پردیسان ابرکوه از آن یاد کند.
در قلعه تیجرد توسط سرمایه‌گذار خوش ذوق 150هکتار زمین جهت احداث بزرگترین دهکده توریستی و گردشگری در کشور در دست اقدام است و طرح بسیار زیبا و بزرگی دارد که فرصت توضیح آن در این گفتار نیست اما به لطف خدا تحول بخش عظیمی برای بحث صنعت سالم گردشگری در ابرکوه خواهد بود-  نما بخشی سنتی به روستاهای مورد هدف گردشگری کار دیگری است که تاکنون در چند روستا انجام گرفته و در مواردی در دست انجام است-  احداث کومه و سفره خانه سنتی در شهر نیز از کارهای خوب دیگری است که به ظرفیت میراثی شهرستان فعلیّت بخشیده است.
 در دیداری که در آینده نزدیک با آقای مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور خواهیم داشت مجددا بر جهانی شدن سرو تصریح می کنیم که با داشتن قریب به ۵ هزار سال عمر یکی از معجزات مشهود الهی است و نیز حمایت خاص مرکز، از رشد و توسعه صنعت بی آلاینده گردشگری در ابرکوه و حل نهائی مشکل میراثی کوشک تأکید خواهیم کرد و به علاقه مندان به سرمایه گذاری در ابرکوه هم نوید و امید می دهم که دولت در این خصوص با تسهیلات و حمایت های خاص خواهد داشت.چنانچه تا کنون علاوه بر میلیونها تومان تسهیلات خرد، 5 میلیارد تومان هم برای مجتمع بین راهی و دهکده توریستی تیجرد و اقامتگاه ها اختصاص یافته و یک میلیارد تومان هم برای سفره خانه سنتی مهرآباد اختصاص یافته است.
 بخش بهمن پاره تن ابرکوه است و هر تصمیمی برای ابرکوه گرفته شد شهرستانی است و در بخش بهمن نیز باید همیاری کامل صورت گیرد چون ترویج مبانی و میراث صلحا سلف مانع زوال هویت فرهنگی جامعه اسلامی خواهد شد.
 در پایان یاد و خاطره شهید مجاهد و زمینه ساز انقلاب مرحوم آیت الله غفاری که به مثل امروزی در سال ۵۳ به دست سفاکان شاه در زیر شکنجه های زندان پهلوی به شهادت رسید و نیز یاد خاطره همیشه جاوید شهید شیخ نمر الباقر النّمر توسط رژیم سفاک سعودی را گرامی میداریم.
 سالگرد تشکیل نهضت سوادآموزی در سال ۵۸ به امر حضرت امام را نیز گرامی میداریم و به عزیزانی که هنوز موفق به فراگیری سواد نشده اند توصیه رسول خدا (ص) را یادآور می شوم که فرمود: طَلَبُ اَلْعِلْمِ فَرِيضَةٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ و مُسْلِمٍة.
نگویید از من گذشته نه- بی سوادی نابینائی است- آموزشیاران سوادآموزی مشتاقانه و بدون هزینه بلکه با تشویق مالی شما را در سواد آموزی یاری می کنند.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.