02 فروردين 1398 ساعت 10:14
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه نماز جمعه14دیماه1397

خطبه اول 14/10/97
موضوع خطبه:  پندهای امیرالمومنین علیه السلام
یکی از توصیه های اخلاقی اجتماعی امام المتقین -مولی الموحدین-امیرالمومنین علی علیه السلام این است که اولاً در عبادت و بندگی خدای متعال نباید سهل انگاری و مسامحه کرد ثانیاً هیچ عبادتی را نباید کوچک شمرد. از گناهان و معاصی و نافرمانی الهی باید بر حذر بود و آن را نباید کوچک شمرد و آنها را نباید ساده انگاری کرد .همچنین ارتباط با خدا و دعا و مناجات را باید به صورت مستمر داشت تا خدای متعال بنده اش را ترحم و به او تفضّل کند.


در تعامل اجتماعی باید تمام انسان ها و بندگان خدا را حرمت گذاری کرد و کسی را تحقیر نکرد. در این خصوص بیاناتی از آن حضرت نقل شده که فرمود: خداوند چهار چیز را در چهار چیز پنهان کرده تا مردم آنها را سرسری نشمارند.
اَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ ع قَالَ: إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى أَخْفَى أَرْبَعَةً فِی أَرْبَعَةٍ:
1- أَخْفَى رِضَاهُ فِی طَاعَتِهِ فَلَا تَسْتَصْغِرَنَّ شَیْئاً مِنْ طَاعَتِهِ فَرُبَّمَا وَافَقَ رِضَاهُ وَ أَنْتَ لَا تَعْلَمُ
2-وَ أَخْفَى سَخَطَهُ فِی مَعْصِیَتِهِ فَلَا تَسْتَصْغِرَنَّ شَیْئاً مِنْ مَعْصِیَتِهِ فَرُبَّمَا وَافَقَ سَخَطُهُ مَعْصِیَتَهُ وَ أَنْتَ لَا تَعْلَمُ
3-وَ أَخْفَى إِجَابَتَهُ فِی دَعْوَتِهِ فَلَا تَسْتَصْغِرَنَ‏شَیْئاً مِنْ دُعَائِهِ فَرُبَّمَا وَافَقَ إِجَابَتَهُ وَ أَنْتَ لَا تَعْلَمُ
4- وَ أَخْفَى وَلِیَّهُ فِی عِبَادِهِ فَلَا تَسْتَصْغِرَنَّ عَبْداً مِنْ عَبِیدِ اللَّهِ فَرُبَّمَا یَکُونُ وَلِیَّهُ وَ أَنْتَ لَا تَعْلَمُ. (خصال، ج‏1، ص: 210)
1- خداوند رضا و خوشنودی خود را در طاعات و عبادات مخفی کرده یعنی یک عبادتی هست که به صورت خاص خدا را خشنود می‌کند اما کسی نمی داند کدام عبادت و طاعت است تا شما بندگان خدا هیچ طاعت و عبادتی را کوچک نشمارید شاید رضای خدا در همان عبادتی باشد که تو آن را کوچک شمرده و اهمیت ندادی و خودت نمی دانی.
2- خشم و غضب اش را در گناهان مخفی کرده (تا مردم گناه برایشان عادی نشود )زیرا گناهی خاص است که غضب الهی را در بر دارد. اما خدا آن را در بین گناهان پنهان کرده تا بندگانش از همه گناهان منزجر و تارک باشند تا گرفتار غضب الهی نشود هیچ گناهی را سرسری و کوچک نشمارچون ممکن است غضب خدا در همان گناه باشد که تو کوچک شمرده و خودت نمیدانی.
3- خداوند اجابت خود را در دعائی از دعاهای نامعلوم قرار داده .بنابراین هیچ دعائی را کوچک به حساب نیاور چون ممکن است استجابت خدا در همان دعا باشد و تو از آن باخبر نیستی .
4-و چهارمین چیزی را که خدا پنهان داشته اینکه دوست خاص خود را در میان بندگانش پنهان کرده تا تو هیچ بنده ای را خوار و کوچک محسوب نکن شاید همان که او را تحقیر کرده و کوچک شمردی بنده محبوب خدا باشد و تو از او غافل باشی.
با این توضیح انسان باید سعی کند اولاً در ارتباط با خدا به طاعت و بندگی حق پایبند باشد تا با اهمیت دادن به همه عبادات واجب مستحب و نوافل بتواند رضای الهی را برای خود جلب کند و در دفع غضب الهی با ترک گناهان کبیره و صغیره و هرگونه خطا و نافرمانی جدیت داشته باشد و در دعاها و مناجات با خدا نیز همچون ائمه اطهار علیهم السلام سنگ تمام بگذارد  واهل راز و نیاز با خدای بی نیاز باشد .
ثانیاً در ارتباط با خلق خدا نسبت به همه بندگان مردم دوست و مردم دار باشد هرگز خود را بهتر و برتر از دیگران نداند و کسی را تحقیر نکند.
سعدی در کتاب گلستانش( باب دوم در اخلاق درویشان) نقل می کند- یاد دارم که در ایام طفولیت متعبد بودم، شب خیز و مولع زهد و پرهیز، شبی در خدمت پدر (رحمة الله علیه )نشسته بودم و همه شب دیده بر هم نبسته و مصحف عزیز بر کنار گرفته و طایفه ای گرد ما خفته، پدر را گفتم: از اینان یکی سر بر نمی‌دارد که دوگانه ای بگزارد؛ چنان خواب غفلت برده اند که گویی نخفته اند که مرده اند؛ گفت: جان پدر! تو نیز اگر بخفتی، به از آن که در پوستین خلق افتی!
مرحوم مجتهدی تهرانی می‌فرمود: هیچ وقت کسی را تحقیر و اهانت نکنید- اگر سن و سالش از شما بیشتر بود بگویید از من بهتر است چون بیشتر عمر کرده لذا خدا را بیشتر عبادت و بندگی کرده و اگر سنش از شما کمتر بود بگویید بهتر از من است چون کمتر از من گناه کرده اگر هم همسن شما است بگوید از خودم باخبرم که نزد خدا چیزی ندارم اما از او بی‌خبرم چه بسا و بیشتر از من نزد خدا آبرو دارد. بنابراین همه را احترام بگذارید شاید همان کسی که کنار شما است و کسی به او محلی نمی گذارد همان ولی خدا باشد.
نقل می کنند فرد فاسدی در بنی اسرائیل تابلو بود به طوری که همه او را طرد کردند –در صحرا به عابدی برخود کرد که کبوتری بالای سرش با حالت پرواز بر او سایه می اندازد- وقتی عابد برای استراحت نشست او هم کنار او نشست .عابد ناراحت شد که چرا مردفاسد کنارش نشسته . او را از خود دور کرد .خدا به پیغمبر آن زمان وحی کرد که نزد این دو نفر برو و بگو اعمالتان را از سر گیرید که تمام گناهان فاسد را که از خطا وخلافش پشیمان و تائب شده بخشیدم و اعمال خوب عابد را به خاطر گناه تحقیر بنده خدا از او محو کردم.
مرحوم علامه مجلسی را در خواب دیدند و از او پرسیدند :درآن عالم با تو چه کردند؟ فرمود: من این همه کتاب تألیفات و اجتهاد داشتم که فقط کتاب بحارالانوارم ۱۱۰ جلد است اما هیچ کدام به دردم نخورد جز یک مورد که روزی سیبی در دستم بود .دیدم بچه در بغل مادر این سیب نگاه می کند وآن را میخواهد. من سیب را به بچه دادم .بچه خوشحال شد. پاداش این کارم در برزخ به دردم خورد.

خطبه دوم
هفته گذشته و متعاقب رحلت مرحوم آیت الله شاهرودی- مقام معظم رهبری- آیت الله صادق لاریجانی را به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب کردند. مجمع تشخیص مصلحت درآغاز جهت حل موارد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان تاسیس شد. اما با توجه به دامنه دار بودن زوایای کاری کشور در سال ۶۸ که قانون اساسی مورد بازنگری قرار گرفت ،وظایف مرتبط با اصل ۱۱۰ تا ۱۱۳ نیز ۱۷۷ قانون اساسی به عهده مجمع گذاشته شد تا به عنوان حلقه تکمیلی در حاکمیت نظام اسلامی ایفای نقش نماید .مجمع 8 وظیفه اصلی دارد که چهار تای آن عمومی و دائمی و چهارتا هم به حسب شرایط خاص و مقطعی می باشد. یعنی بر اساس اصل ۱۱۰ سیاست های کلی نظام –حل مشکلات حاد و بزرگ که از سوی رهبری ارجاع می‌شود و نیز استفساریه های لازم را مجمع تشخیص مصلحت نظام دنبال میکند.
ما انتصاب آیت الله لاریجانی به ریاست این مجمع را شایسته و بجا و حکیمانه می دانیم و برایشان آرزوی توفیق داریم.
همچنین در هفته گذشته دیدار(آقای زیاد النَخاله) دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین با مقام معظم رهبری را داشتیم که طی آن بار دیگر ولی امر مسلمین در پیروزی قطعی فلسطین تأکید کردند بشارت زیبای ایشان این بود که فلسطینی ها در تل آویو دولت تشکیل خواهند داد. نشانه‌های این پیش‌بینی را علاوه بر وعده الهی و آیات قرآن مجید و شواهد و قرائن موجود بیان کردند.شرط این پیروزی را ادامه مقاومت در شرایط فعلی دانستند که بحمدالله این مقاومت هم اکنون وجود دارد.
چهارشنبه ۱۹ دی -سالروز قیام مردم و طلاب حوزه علمیه قم علیه دستگاه بیداد و استبداد ستم شاهی است که در سال ۵۶ و متعاقب نوشتن مقاله ای در تاریخ ۱۷ دی ۵۶ در روزنامه اطلاعات که از سوی دربار علیه حضرت امام (رحمه الله علیه)تهیه و با اسم مجعول احمد رشیدی مطلق نوشته شده بود ،موجب بروز خشم عمومی خصوصاً طلاب قم شد و قیام تاریخی ۱۹ دی را رقم زد.
درقیام تاریخی ۱۹ دی -روحانیت آزادیخواه شیعه با پیوستگی زاید الوصف خود در مقابل سرنیزه عُمال خبیث آمریکا سر خم نکرد و علماء اسلام از نجف تا قم و سراسر ایران آتش انقلاب بر خرمن قدرت ستمشاهی را شعله ور کردند و درس طاغوت ستیزی برگرفته از نهضت عاشورا زمینه قیام فراگیر ملت ایران را در مدرسه انقلاب به مردم دادند.
 یاد و خاطره این مناسبت و شهدای ۱۹ دی قم را گرامی میداریم.

شنبه پانزدهم دی ماه یادآور یکی ازشیرین ترین خاطرات شهرستان ابرکوه یعنی سفر تاریخی مقام معظم رهبری به این شهرستان است .سفری که با خود برکات فراوان مادی ومعنوی رابه دنبال داشت وتوانست غبارمحرومیت از بخش مهمی ازچهره شهرستان بزداید.مردم ولایت مدار شهرستان دراین دیدارعشق زایدالوصف وشایان توجهی رابه محضر ولی امرمسلمین ابرازداشتند و ایشان ابرکوه را شهری کهن ومردم این شهررامردمی وفادار به انقلاب وشهرستان رامنطقه ای کویری ویکی ازمناطق نامدارو با نشان این کشور توصیف کردند.ما باید این خاطره را به هرشکل ممکن گرامی بداریم وحفظ کنیم.دراین راستا ازکسانیکه تلاش خودرابرای ماندگاری خاطرات آن داشته ودارند و خواهند داشت از جمله ازنشریه 15دی تشکرمیکنم .ان شاالله به همین مناسبت امشب هم درمسجدصاحب الزمان(عج) درب قلعه مراسم داریم وحضورشهروندان را گرامی میداریم. بحث داخلی را هر جمعه بنام ابرکوه درچهل سالگی انقلاب داریم ودراین خطبه درزمینه کار واشتغال عرض می کنیم که قبل ازانقلاب ابرکوه بخش کوچکی ازاستان فارس وشهرستان آباده بود وجزکشاورزی اشتغال رسمی دیگری نداشت . پس ازانقلاب دراین شهرستان مخصوصا درده سال گذشته تحول چشمگیری دربخش اقتصاد وکارافرینی با احداث کارخانجات لبنی ودامی وکاشی سرامیک وفولاد وانواع تولیدات دربخش صنعت ومعدن ،خدمات درآمدزا داشته ودربیش از3000واحدصنفی بیش از پنج هزار کارکررا مشغول کارکرده است. تعداد جمعیت شاغل درشهرستان پانزده هزارنفراست وآماربیکاری درسال نود و پنج-2500-نفربوده  که طی دوسال گذشته1500 نفرازاینها مشغول به کارشده اندودرسال جاری باهمت شورای اشتغال شهرستان توسط کارافرینان 137طرح کاری جهت دریافت تسهیلات ارانه شده و تاکنون بیش ازشانزده میلیارد تومان به آنها تسهیلات داده شده.
اگرهمت داشته باشیم کارهست. همین کارهاوتعاونی های خانگی که سال گذشته توصیه کردم وبه لطف خدا اجرایی شد66تفرظرف یکسال گذشته برای امورخیاطی,ترشی جات,مرغ خانگی,گوسفندپروری بومی,تولیدنان,کندوی عسل وکاشت زعفران تسهیلات گرفته و113نفردراین بخش کارمیکنند.تسهیلات اشتغال زایی روستایی وعشایری به مبلغ16,967,000,000تومان رتبه اول استانی رادربخش عملکرد کمیته فنی کارگروه تخصصی و اشتغال به ابرکوه داده وبافعال شدن خط راه آهن به لطف خداپازل توفیق اقتصادی شهرستان کامل خواهدشد. شهرستان ابرکوه به تبع کشور گوی توفیق را دردست دارد وبه فرموده مقام معظم رهبری ایران بزرگ بیش ازهرزمان دیگر به کارو کارافرینی نیازدارد تاهمچون عقابی تیرپرواز درفضای پیشرفت وابادانی وافتخار اوج بگیرد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.