02 ارديبهشت 1398 ساعت 14:28
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه نماز جمعه12بهمن ماه97

خطبه اول 12/11/97
موضوع خطبه:  پندهای معصومین(ع)-وجه تسمیه فاطمه(س)
یکی از مبانی عملی در تأسی شیعیان به حضرت زهرا سلام الله علیها توجه به نامگذاری فرزندان است و تجربه نشان داده که محبوبترین نام برای دختران در بین شیعیان نام مبارک فاطمه است. اساساً در نامگذاری فرزند ، متناسب با شئون و شخصیت آینده او باید لحاظ شود که متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها از زوج‌های جوان و احساساتی گویا فقط دوران کودکی فرزند خود را می بینند و خاطرت تک نام بودن در فامیل و یا اهل محل ، اسم های نامتناسب و غیر دینی برای فرزند خود انتخاب می کنند.


باید همه توجه کنیم که زندگی وقتی محتوا و ارزش پیدا می‌کند در پرتو عقلانیت  پایه ریزی و اداره شود و نه بر اساس احساسات .
مطلب مورد وفاق جوامع بشری در جهان -زنده نگه داشتن نام مردان بزرگ است، مخصوصاً اگر کسی وجاهت و شخصیت برجسته دینی داشته باشد اگر اسم او سبک و گبری مسلک باشد برایش شرم آور و خجالت زا خواهد بود. مگر از اسامی مبارک اهل بیت که بدی دیدید که پسر یا دختر تان به خیال خودتان اسم رنگ و لعاب دار و غیردینی برایش انتخاب کرده اید فردا دکتر یا مهندس یا شخصیت کشوری شد از اسم خود خجالت می کشد شما آن روز را امروز ببینید. کدام یک از شهدای ما هستند که اسامی و نام های نامتعارف را داشته اند؟
مسلمان باید اسامی مبارک پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)و معصومین علیهم السلام را زنده نگه دارد تا هم حق فرزند خود را ادا کند و هم به وظیفه دینی خود عمل کرده باشد -و گرنه فردای قیامت باید پاسخگوی نامگذاری نامناسب روی فرزندان خود باشد. مردم باید هوشیار باشند و این دسیسه دست سیاه شیطان ها را بخوانند که می خواهند کاری کنند که در آینده نزدیک اسم ائمه در میان جامعه شیعه ایران نایاب شود با شبهه افکنی می گویند اسم دختر را زینب نگذارید چرا که حضرت زینب در زندگی روز خوش ندید فرزندانتان هم پناه بر خدا خوش یمن نمی شوند .یا فاطمه نگذارید عمرش کوتاه می شود یا روی خوش را نمی بیند این حرفها و القائات کاذب شیطانی -هدفدار و دروغ است.
امام حسین علیه السلام می فرماید علاقه من به نامگذاری دخترانم اسم مبارک فاطمه و برای پسران اسم شریف علی است .
درخصوص اسامی حضرت فاطمه سلام الله علیها مرحوم شیخ صدوق در امالی صفحه ۳۷۳ به نقل از یوسف بن ظبیان از امام صادق علیه السلام روایت کرده که فرمود:
«لفاطمة تسعة أسماء عند اللَّه عزّ و جل: فاطمة والصديقة والمباركة والطاهرة والزكية والراضية والمرضية والمحدثة والزهراء
حضرت فاطمه‏ زهراء عليهاالسلام در پيشگاه خداوند نه اسم مخصوص دارند: فاطمه، صديقه، مباركه، طاهره، زكيه، راضيه، مرضيه، محدثه و زهراء.»
در خصوص نام مبارک فاطمه ،معنی بریده شده و جدا شده آمده است که رسول خدا فرمودند:إِنَّمَا سُمِّيَتْ ابْنَتِي فَاطِمَةَ لِأَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ فَطَمَهَا وَ فَطَمَ مَنْ أَحَبَّهَا مِنَ النَّارِ(صحيفة الإمام الرضا عليه السلام، ص: 45)
همانا دخترم فاطمه نامیده شد بدان جهت که خداوند متعال او و دوستانش را از آتش جهنم دور کرده است.
 امام صادق  علیه السلام مى فرماید:لانقطاعها عن نساء زمانها فضلا و دینا و حسبا.
فاطمه فاطمه است چون از زنان زمانش از هر نظر جدا و برتر است .وجود مبارک رسول خدا دو وجه تسمیه دیگر برای دختر مکرمه اش بیان کرده و می فرماید:
سُمِيَّتْ فَاطِمَةُ فَاطِمَةَ لِأَنَّ اَعْدائَهَا فُطِمُوا عَنْ حُبِهّا. و ... لأِنَّهَا فُطِمَتْ‌ عَنِ‌ الْخَلْقِ.= فاطمه فاطمه است چون دشمنانش خود را از محبت او محروم و منقطع کرده اند و چون مردم توان درک و فهم معرفت مقام و منزلت آسمانی او را ندارند. اسم دیگر آن حضرت صدیقه است صدیقه مونث صدیق است .در این خصوص مرحومه علامه نهاوندی می فرماید: این نام و عنوان بیانگر اعلی درجه و مرتبه ولایت وادنی مرتبه نبوت است .یعنی در مقام ولایت- ولایت اَعلی و اَعظم را دارد و از نظر نبوت فاطمه پیغمبر نیست لکن نازلترین منزلت نبوت را دارد .یعنی به فرموده حضرت امام (رحمة الله علیه) فاطمه مقام و منزلتی به عنوان صدیقه داشت که اگر مرد بود نبی و پیغمبر می‌شد .معنی کلام این است فاصله ای بین او مقام نبوت نیست. که در صورت عبور از این درجه به مقام نبوت می‌رسید بنابراین چون بعد از نبوت منزلتی بالاتر از مقام صدق نیست تنها حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا سلام الله علیها است که صاحب چنین منزلت و مقامی است. از امامین هفتم و هشتم (علیهما السلام) نقل شده که: انّ فاطمه صدیقه الشهیده ...فاطمه زهرا سلام الله علیها صدیقه شهیده است و امامان معصوم بر شهادت مادرشان گواهی داده اند .
شهادت آن حضرت از اخبار متواتر است سبب شهادت هم آن است که وقتی اکثر مردم با غاصبین خلافت بیعت کردند و امیرالمومنین علیه السلام از بیعت امتناع کرد، به دستور خلیفه دوم هیزم آوردند و درب خانه اهل بیت را آتش زدند  و درب نیم سوخته را با لگد شکستند و پهلوی بی بی دو عالم را بین در و دیوار شکستند و محسن اش را سقط کردند. لاحول ولا قوه الا بالله العلی العظیم

خطبه دوم
امروز جمعه دوازدهم بهمن همزمان با اولین روز از دهه مبارکه فجر است .امروز یادآور شیرین‌ترین خاطرات از لحظات ورود حضرت امام (رحمة الله علیه) بعد از ۱۵ سال دوری به میهن اسلامی است .امام آمد تا عزت و شرف از دست رفته ملت را برایش باز یابد. امام آمد تا خروش قهرآسای ملت ایران را از نزدیک رهبری کند تا به زودی بنیان رژیم پوسیده 2500 ساله ستم‌شاهی را بر کند ونظام مردم‌سالاری دینی ایجاد کند. امام آمد تا به مردم استقلال –آزادی و جمهوری اسلامی اعطا کند ودست اجانب  به ویژه یغما گران آمریکایی را از منابع و منافع ملت و کشور قطع کند. امام آمد تا با نفس مسیحایی و عصای موسوی در قرن بیستم اعجاز کند و نوید انفجار نور و پیروزی انقلاب بدهد و درس مقاومت و استکبارستیزی به مجاهدت و خودباوری و انقلابی گری به ملت بیاموزد. امروز پس از چهل سال ملت ایران به لطف خدا شاداب و پرنشاط و با روحیه و انگیزه انقلابی وبا رهبری امام گونه مقام معظم رهبری همچون گذشته از جان و دل با دست و دندان از نظام و اسلام و انقلاب خود دفاع می کند  و دندان یاوه گویان آمریکایی و اذنابش را قدرتمندانه در دهانش خرد می کند.
امورخارجه زوزه کش آمریکا می‌گوید با وقاحت و صراحت تمام می گوید ما می خواهیم کاری کنیم که مردم ایران پایتخت را خودشان به دست بگیرند تا ایران کشوری نرمال شود .خر خودتان هستید. پایتخت چهل سال است که مردم از دست شما گرفته در دست خود دارند .شما برای سلطه خودتان زوزه می کشید. به نظر شما وقتی ایران کشور نورمال است که تحت سلطه شما باشد!
اما چرا باید در دولت تدبیر و امید این همه بی تدبیری و گرانی و رنج مالی زندگی و معیشتی داشته باشیم مگر گوشت را ما از دامدار با دلار می‌خریم که بی محابا گران می شود و برای خرید آن صف کشی درست می کنند؟
 آقای جهانگیری محترم که سالها است مملکت در دست شما است که شما دلسوزان می‌گوئید همه باید پاسخگوی ملت باشند لااقل خودتان پاسخگویی ملت در زمینه  بی مبالاتی های اقتصادی در رشد کاذب دلار و اجناس و بی ارزش شدن پول ملی باشید!
سوال ملت این است که چرا قدرت مهار گرانی ها را ندارید؟ منفعلانه عمل می کنید و تدبیر و برنامه ریزی ندارید. فقدان مدیریت انقلابی و نظارت در کشور عملکردها را جزیره‌ای کرده- کاردرمانی را کنار بگذارید و نگذارید هرروز عناصر مفسد اقتصادی جدی‌تر شوند.
نگذارید هر روز عناصر مفسد اقتصادی جری‌تر شوند - هر سلطانی پیدا شد دیدیم اما دیگر سلطان کاغذ را نمی دانستیم ! که از تسهیلات وزارت ارشاد استفاده کرده و بعضی شان فراری شده اند.
چهل سالگی انقلاب
انصافاً به دست آوردن این همه دستاورد و برکت برای کشور و ملت آن هم در اوج تحریم و جنگ نظامی و به دنبال آن جنگ سیاسی و جنگ فرهنگی و حالا جنگ تمام عیار اقتصادی چیزی جز معجزه نیست .این همه سازندگی و شکوفایی و پیشرفت و توسعه های شهری در اقصی نقاط کشورمان جاهایی که برایشان باورکردنی نبود .آب بهداشتی هم داشته باشند حالا کوره دههای آن زمان شهری زیبا و بزرگ و توسعه یافته است.
بعضی مغرض می گویند اگر رژیم شاه هم بود اینکارها را کرده بود. شما اگر دیده بودید در دوران شاه که جمعیت کشور کمتر از نصف جمعیت اکنون و اکثراً روستاها و بخش ها و شهرهای کوچک بودند و به رغم درآمد هنگفت نفتی ،پول ها به جیب آمریکا و اسرائیل می رفت . به ملت اصلاً رسیدگی نمی شد.
 اصولاً دستاورد را بر اساس سه شاخصه اهداف -امکانات و موانع می‌سنجند. هنر نظام اسلامی و انقلابی ایران این است که در این ۴۰ سال در حالی که امکاناتی محدود داشته و هر روز موانع بزرگ را از سر گذرانده اینچنین در زمینه‌های علمی و عملی ونظامی و فناوری و هسته ای و توسعه و عمران و آبادانی خوش درخشیده است.

چهل سالگی انقلاب در شهرستان
در بحث چهل سالگی انقلاب در شهرستان باید نگاه کنیم در هر زمینه کجا بودیم- دراوج محرومیت به سر می بردیم و حالا به برکت انقلاب و نظام اسلامی به کجا رسیدیم .در صنعت آب شرب اوایل انقلاب و قبل از آن پوشش آب سالم و بهداشتی ۵۳ درصد بود وحالا ۱۰۰% سالم و بهداشتی است.
 قبلا با چهار حلقه چاه به مردم آب رسانی می شد و الان ۱۴ حلقه چاه داریم .میزان ذخیره سازی آب قبل از انقلاب ۳۰۰ مترمکعب بود و اکنون ۲۵ هزار متر مکعب ذخیره سازی داریم .شبکه توزیع آب ۴۳ کیلومتر بود اکنون ۱۹۴ کیلومتر می باشد .تأمین آب شرب در ثانیه ۶۰ لیتر بود و هم اکنون ۱۹۵ لیتر است. قبلا آزمایشگاه مناسبی برای تست کیفیت و سلامت آب نبود .حالا علاوه بر آزمایشگاه سیستم گندزدایی نوین برای آب شرب راه اندازی شده است .علاوه برچاههای داخلی  به برکت سفر مقام معظم رهبری به شهرستان بخش عمده آب شرب از منطقه مجاور تامین می شود.
در بخش ورزش امکانات ورزشی مردم و جوانان قبل از انقلاب زیر صفر بود و بچه‌ها در زمینهای خاکی بازی می کردند .اما به لطف خدا اکنون در شهرستان هشت سالن چند منظوره برای فوتبال و فوتسال و بدنسازی و دیگر رشته های ورزشی داریم .در دوره طاغوت زورخانه ای مناسب نداشتیم و اکنون چهار زورخانه فعال در شهرستان است و یک زورخانه در دست احداث است.
 سالن کشتی و کونگ فو- استخر سرپوشیده -زمین چمن طبیعی و مصنوعی در سطح شهر و روستا و احداث 8 زمین ورزش در روستاها در بخش های مرکزی و بهمن.
 را ه اندازی پنج خانه ورزش روستایی واحداث زمین والیبال ساحلی .
هیچکدام از اینها را قبل از انقلاب نداشتیم و به لطف خدا جوانان ما اینها را از دستاوردهای انقلاب برای خودشان در بخش ورزش می دانند. همه می دانند که تیم ورزشی نداشتیم و اکنون  یازده تیم در بعضی رشته‌های ورزشی داریم.
در بخش هلال احمر این مرکز قبل از انقلاب در خانه فرسوده و غیرقابل استفاده مجبور به استفاده بود و هم اکنون دارای ساختمان مجتمع اداری -فرهنگی و امدادی سرایداری- انبار امدادی -سالن ورزشی و ساختمان آموزشی در ۲۰ هزار متر مربع است. پایگاه امداد و نجات نداشتیم و حالا پایگاه ثابت بین شهری در محور ابرکوه دهشیر به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع داریم. امداد و نجات موقت هم در مسیر ابرکوه سورمق راه اندازی شده است. قبل از انقلاب امدادگر انگشت‌شمار داشتیم و حالا ۱۶۰۰ امدادگر متخصص و دوره دیده داریم. اینها همه از فرصت‌های در سایه تهدید به دست آمده است.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.