02 ارديبهشت 1398 ساعت 14:17
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه نماز جمعه19بهمن ماه97

خطبه اول 19/11/97
موضوع خطبه:  پندهای معصومین(ع)-وجه تسمیه فاطمه(س)
روایتی از امام صادق علیه السلام به نقل از امالی شیخ صدوق نقل شده که فرمود: فاطمه زهرا سلام الله علیها در نزد خدا 9 اسم دارد. فاطمه صدیقه مبارکه طاهره زکیه راضیه- مرضیه -محدثه و زهرا.
 اسامی خاتون دوسرا حضرت زهرا سلام الله علیها هر کدام بیانگر دریایی از فضیلت و معرفت است و موجب شناسایی او به تجلیات انوار الهی است.
یکی ازنام های حضرت فاطمه صدیقه است چون دارای مقام معظم رهبری صدق و عصمت کبری است و لازمه عصمت مقام صدق است- لذا صدیقه کبری می باشد  چون وجود مبارک او در مقام معرفت به عرفان حق- فانی فی الحق بود. یعنی علم و اراده در وجود او ذوب در حضرت حق ومتصل به مبادی عالیه بود. لذا به همه حقایق علم شهودی و کشف لاهوتی احاطه تام داشت و عواقب امور مشهود دنیوی و نیز عوالم برزخی و اخروی برایش مکشوف بود .لذا قوه لاهوتیه و ملکوتیه که در وجود مبارکش بود ,رادع و مانع امور نفسانی او بود. از این رو هرگز هواهای نفسانی و عصیان در ساحت مقدسه اش راه نداشت. دختر والاگهر رسول خدا مصداق عینی و محوری آیه تطهیر شد.او از آن جهت محور تطهیر در اهل بیت شد که چون دختر نبوت  وهمسر ولایت  و مادر امامت بود.


مبارکه اسم دیگر آن حضرت است مرحوم علامه طباطبایی مبارکه را به معنای خیر نهفته در اشیا می‌داند .مثل برکت در نسلی که باقی می ماند و از این جهت حضرت زهرا سلام الله علیها مبارکه است  که اولاد رسول خدا در نسل او باقی است .
مرحومه علامه مجلسی در بحار جلد ۱۶ صفحه ۱۴۵ از عبدالله بن سلیمان نقل می کند که گفت:قَرَأْتُ فِی الْإِنْجِیلِ فِی وَصْفِ النَّبِیِّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِه وَ سَلَّم :نَكَّاحُ اَلنِّسَاءِ- ذُو اَلنَّسْلِ اَلْقَلِيلِ إِ.نَّمَا نَسْلُهُ مِنْ مُبَارَكَةٍ لَهَا بَيْتٌ فِي اَلْجَنَّةِ
 در انجیل آمده که پیامبر اسلام با زنانی ازدواج می کند اما اولادش کم است.اما نسل اصلی او از مبارکه است که در بهشت خانه دارد معلوم می شود اسم دختر پیغمبر صلی الله علیه و آله در انجیل با نام مبارکه بیان شده است .بلکه برکات آن حضرت نه فقط شامل انسان ها که فراگیر و شامل کل نظام هستی است.
اسم دیگر آن مکرمه طاهره است .در خصوص وجه تسمیه آن حضرت به طاهره -امام باقر علیه السلام می فرماید:
اِنَما سُمیِّتْ فاطِمَةُ بِنْت مُحَمَّدِ «الطاهِرَة»، لِطَهارَتِها مِنْ کُلٍّ دنَسٍ، وَ طَهارَتِها مِنْ کُلِّ رَفَثٍ.
همانا فاطمه دختر محمد(ص) طاهره نام نهاده شد به دلیل پاکیزگی او از هر پلیدی و آلودگی(بحارالانوار، ج 43، ص 19)
زکیه اسم دیگر حضرت زهرا است زکیه یعنی پاک شده و پاکیزه از خبائث نفسانی وآلودگی های ظاهری و باطنی . مرحوم محلاتی در ریاحین الشریعه صفحه ۳۲ می‌نویسد : به وقت تولد حضرت زهرا سلام الله علیها وقتی زنان قریش از قابلگی ام المومنین خدیجه کبری سلام الله علیها  امتناع کردند و او را تنها گذاشتند -خدای متعال زنان بهشتی ساره- آسیه-مریم و ام کلثوم خواهر حضرت موسی را مأمور قابلگی وکمک به خدیجه کرد .وقتی نوزاد نورانی به دنیا آمد زنان بهشتی قنداقه او را به خدیجه دادندو گفتند: وَ قَالَتِ النِّسْوَةُ خُذِیهَا یَا خَدِیجَةُ طَاهِرَةً مُطَهَّرَةً زَکِیَّةً مَیْمُونَةً بُورِکَ فِیهَا وَ فِی نَسْلِهَا= ابن قولویه در کامل الزیارات همینطور سید بن طاووس در اقبال الاعمال در باب زیارت آن حضرت آورده اند :
السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الصِّدِّيقَةُ الشَّهِيدَةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الرَّضِيَّةُ الْمَرْضِيَّةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الْفَاضِلَةُ الزَّكِيَّةُ
راضیه نام دیگر حضرت فاطمه سلام الله علیها است. ایشان را از آن جهت راضیه است که در زندگی به مقام رضا رسید. یعنی هر رنج و سختی را که خدای متعال برای او تقدیر کرده بود به جان دل خرید و تسلیم مشیت و اراده حضرت حق شد .هیچگاه از مشکلات و مصائب و رنج ها ابراز گلایه نداشت  چون حضرت زهرا سلام الله علیها آیینه تمام نمای جمال و جلال کبریایی  حضرت حق است .
در اخبار متواتر آمده که آن حضرت غضبش معیار قهر خدا و رضایت او ملاک رضای خدا است.( إن الله يغضب لغضب فاطمة ويرضى لرضاها.)
پس اخلاق راضیه آن حضرت به خاطر رضای او از خدا و رسول بود و چون از خدا راضی بود خدا هم از او راضی شد .لذا مرضیه یعنی پسندیده حضرت حق گردید زهرای مرضیه از هر نظر مظهر مرضیات الله شد پس اخلاق راضیه آن حضرت به خاطر رضایت  تو از خدا و رسول بود و چون از خدا راضی بود خدا هم از او راضی شد لذا مرضیه یعنی پسندیده حضرت حق گردید .

خطبه دوم
فردا شنبه سوم جمادی  الثانی به نقلی فاطمیه دوم سالروز شهادت ام ابیها فاطمه زهرا سلام الله علیها است. این مناسبت غمبار را به مقام معظم رهبری, حوزه های علمیه و مراجع و شما مردم مومن و انقلابی عرض تسلیت دارم. وجود مبارک زهرا مرضیه عمر کوتاه اما پر برکت خود را به فرهنگی بزرگ تبدیل کرد. فرهنگ فاطمی ارزشی به بهای همه تاریخ حیات انسانیت دارد. زیرا آن بزرگوار نه فقط برای زنان بلکه برای همگان سرمشق زندگی است. حیا, ایمان,وقار , شخصیت ,دیانت, اخلاق, همسری, مادری ,زهدو پارسایی, عبادت و بندگی, سازگاری با شرایط سخت زندگی, دفاع از حریم امامت و ولایت ,درس آموزی درامر صداقت و ایمان و تقوا ,زهدو پارسایی و دنیاگریزی وحق محوری  و مبارزه با باطل از آموزه های مکتب فاطمی است.
ان شاالله همه شما مردم سوگوارشهرستان در حسینیه ها و مساجد که مراسم عزاداری آن در یگانه بیت نبوت و حلیله بیت عصمت و ولایت و والده  مساجده  امامت درحال برگزاری است شرکت نمایید و مراسم حضرت زهرا خصوصا مراسم تشییع نمادین جنازه آن حضرت را که فردا شب از میدان امام حسین تا مصلی همچون سالهای گذشته با شکوه و عظمت و با شرکت هیئات محترم عزاداری محلات برگزار خواهد شد, مشتاقانه شرکت نمایید و به ساحت قدسی ام ابیها حضرت زهرا سلام الله علیها احترام گذارید.14قرن تلاش نامردمان برای محو فرهنگ فاطمی کارسازنبود چراکه اجدادونیاکان ومادران ما ملتزم به عفت فاطمی بودند اما اکنون که ضرورت تأسی به سیره پاک ونورانی حضرت زهرا بیش ازگذشته دراین دنیائی که سایه سیاه حاکمیت جاهلیت مدرن برآن افکنده شده چرا متولیان کشور فرهنگ فاطمی را مهجورکرده اند-وبه بی حجابها و عروسکهای متحرک وآمریکائی اجازه می دهند به ارزشهای دینی ما چوب حراج بزنند و با بی بندوباری و اباحی گری خود مروج فساد باشند.
دوشنبه ۲۲ بهمن چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی است .همه می دانیم که ۴۰ سالگی انقلاب همزمان است با چالش های اقتصادی و اجتماعی که  کشور با آن پنجه نرم می‌کند و این چالش از سوی دشمنان و بدخواهان معیشت و آرامش عمومی مردم را هدف قرار داده است اما مردم آگاه و بصیر ایران اسلامی و شما مردم وفادار و انقلابی شهرستان قطعا همچون گذشته آماده اید که از وجود و زندگیتان برای اسلام و انقلاب هزینه کنید. تجربه چهل ساله شما ملت به ویژه در مبارزه و مقاومت علیه اردوگاه استکبار به سردمداری شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار و جهانخوار, قطعا چراغ راه آینده انقلاب و حکومت و کشور خواهد بود.
شما مردم بزرگ و انقلابی و قدرشناس خصوصاً جوانان و نوجوانان عزیز با حضور قاطع و گسترده خود در راهپیمایی ۲۲ بهمن خواب شیطانی دشمنان را آشفته خواهید کرد و به دنیا به لطف خدا نشان خواهید داد که باهمان شور و نشاط انقلابی که هر ساله با مشتی محکم تاکنون به دهان یاوه سرایان و زوزه کشان و بدخواهان خود زده اید, در ۲۲ بهمن امسال نیز مصمم تر و قدرتمندتر از گذشته با عزم راسخ خود سردمداران کفرو ظلم ونفاق به ویژه مثلث شوم آمریکا انگلیس و اسرائیل را به خاک مذلت خواهیدنشاند.
با استفاده از این فرصت از همه شما مردم عزیز دعوت به شرکت در این مراسم بزرگ و اقتدار بخش  را دارم و اطمینان دارم این حضور شما کوبنده  و نوید بخش دوستان جهانی انقلاب خواهد بود و پیام حضور شما عزیزان در این میثاق ملی به دوستان و دشمنان انقلاب در جهان این است که آینده روشن و درخشان و پر قدرت متعلق به اسلام و ایران اسلامی است چرا که تجربه چهل ساله مقاومت شما ملت انقلابی مملو ازدستاوردهای گران سنگی است که می تواند چراغ راه آینده انقلاب و کشور باشد شما مردم صبور کاری کردید که اگر تا دیروز آمریکا می‌گفت تمام گزینه ها روی میز است امروز و در ۴۰ سالگی انقلاب جبهه مقاومت در جهان اسلام به ویژه حزب الله لبنان می گویند همه گزینه های مقاومت روی میز است امروز و در ۴۰ سالگی انقلاب شما مردم با پیروی از فرامین رهبر بصیر ودوراندیش انقلاب آمریکای ابرقدرت و شکست ناپذیر را به کلکسیون شکست تبدیل کرده است.   اولین شکست آمریکا درناکامی نقشه کودتای ژنرال هایزر آمریکایی در ۲۱ بهمن ۹۷ بود, در تسخیر لانه جاسوسی , شکست درصحرای طبس به اذن خدا,شکست درجریان کودتای نقاب , شکست درهشت سال جنگ تحمیلی,شکست درتحریم تسلیحاتی کشور در دوران دفاع مقدس,شکست در زمینه ابعاد نظامی در پرونده هسته ای, در جنگ افغانستان, در جنگ عراق, در جنگ نیابتی داعش در جهان اسلام به ویژه در سوریه و پروژه اسقاط بشاراسد .   در شورای امنیت و درمقوله حقوق بشر علیه ایران, شکست دریمن,شکست  در حل مسئله فلسطین,درمعامله قرن درجنگهای لبنان,  در فتنه ۸۸, در پروژه خاورمیانه ای آمریکا و خلاصه طرح تابستان داغ و شکست زودهنگام در اجلاس ورشو اینها نمادی ازکلکسیون شکست است.
در بحث چهل سالگی انقلاب در ابرکوه قبل از انقلاب راه مواصلاتی در حوزه ابرکوه ۴۳ کیلومتر با روکش آسفالت سرد بود و اکنون ۱۴۰ کیلومتر بزرگراه و ۷۰ کیلومتر راه اصلی ۳۰ کیلومتر راه فرعی داریم .
ساختمان اداره راهداری در حد یک راهدارخانه بین راهی بود با دو نگهبان اما اکنون ساختمان اداره ۱۶۰ متری در دو طبقه با داشتن ۱۶ دستگاه وسیله راهسازی است و در بخش حمل و نقل ۲۳۷۰ دستگاه کمپرسی, تریلی , وکامیون با۶شرکت حمل و نقل  فعال وجهت حمل کالا فعالیت دارند و۱۶ دستگاه اتوبوس با دو ترمینال مسافربری هم حمل و نقل مسافری  دارند.  
 در امر مسکن قبل از انقلاب بر مسکن مردم درشهرو روستا نظارت وحمایتی نبود اما بعد از انقلاب برای روستاییان با هدف حمایت از روستانشینان به امر امام بنیاد مسکن تاسیس شد و در این مدت در ۳۴ روستا طرح هادی برای عمران و آبادانی و بهسازی و آسفالت جاده صورت گرفت و بیش از ۱۷۰۰قطعه زمین  به واجدین شرایط واگذار شدو ۱۲۰۰۰جلد  سند مالکیت برای  اماکن مردم صادر شد و ۱۵۰۰قطعه  زمین برای ساخت مسکن مهر با پرداخت تسهیلات مسکن مهر با پرداخت تسهیلات مسکن به آنان  صورت گرفته است.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.