02 خرداد 1398 ساعت 07:21
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه نماز جمعه3اسفند ماه97

خطبه اول 3/12/97
موضوع خطبه:  مواعظ امام حسن مجتبی(ع)
وجود مبارک امام حسن مجتبی دومین امام و چهارمین معصوم و ازاصحاب شریف کساء و اولاد ارشد بیت عصمت و طهارت و ولایت است.
 امام مجتبی علیه السلام در مدت عمر شریف ۴۷ ساله خود حوادث- قضایا و نوسانات زیادی را شاهد بود .خیانت ها و بد عهدی های ناکثین و قاسطین و مارقین که در راس همه عناصر نابکار، معاویه قرار داشت -ویژگی های اخلاقی و عملی آن حضرت زبانزد خاص و عام است و شاخص ترین آنها حلم و بردباری- صبر و شکیبایی -جود و سخاوت و بخشش- تواضع و فروتنی شجاعت و شهامت و دلیل مردی در برابر باطل و عبودیت و بندگی است.
 از آنجا که مبنای ما بهره جستن از مواعظ معصومین علیهم السلام است، در گفتارمان به اندرز های امام حسن علیه السلام می پردازیم.به حسب حدیث ۲۲۴ کتاب فرهنگ سخنان امام حسن علیه السلام مرحوم حجت الاسلام محمد دشتی و بحار مرحوم علامه مجلسی جلد ۲۴ صفحه ۱۳۸  جناده ابن ابی امیه در محضر امام حسن علیه السلام بود-به آن حضرت عرض کرد: یابن رسول الله (ص) به من موعظه و پندی بیاموز . حضرت در پاسخ فرمود:


اسْتَعَدَّ لِسَفَرِکَ‏ وَ حَصِّلْ زَادَکَ قَبْلَ حُلُولِ أَجَلِکَ = مهیاى سفرت (آخرت) شو، و توشه‏ آن را پیش از رسیدن اجل فراهم نما
وَ اعْلَمْ أَنَّک تَطْلُبُ الدُّنْیَا وَ الْمَوْتُ یَطْلُبُکَ = و بدان که تو دنیا را طلب می نمایى و مرگ تو را مى‌‏طلبد.
َ ولَا تَحْمِلْ هَمَ‏ یَوْمِکَ الَّذِی لَمْ یَأْتِ‏ عَلَى یَوْمِکَ الَّذِی أَنْتَ فِیهِ وَ اعْلَمْ أَنَّکَ لَا تَکْسِبُ مِنَ الْمَالِ شَیْئاً فَوْقَ قُوتِکَ إِلَّا کُنْتَ فِیهِ خَازِناً لِغَیْرِکَ = و اندوه و غصه روزى را که نیامده در روزى که در آن هستى به خود راه مده، و بدان که در آنچه بیش از قوت خود مال فراهم کنى خزینه‏‌دار دیگران خواهى بود.
وَ اعْلَمْ أَنَّ فِی حَلَالِهَا حِسَاباً وَ حَرَامِهَا عِقَاباً وَ فِی الشُّبُهَاتِ عِتَابٌ= و بدان که در حلال دنیا حساب و در حرام آن عقاب و در شبهه‌ناکهایش عتاب (و سرزنش) است.
 فَأَنْزِلِ الدُّنْیَا بِمَنْزِلَةِ الْمَیْتَةِ خُذْ مِنْهَا مَا یَکْفِیکَ فَإِنْ کَانَ ذَلِکَ حَلَالًا کُنْتَ قَدْ زَهِدْتَ فِیهَا = پس دنیا را درنظرت مانند مردارى قرار ده، و بگیر از آن به مقدارى که تو را بى‏‌نیاز کند. اگر حلال باشد در آن زهد ورزیده‌‏اى، (و بیش از احتیاج از این مردار مصرف ننموده‌‏اى)
وَ إِنْ کَانَ حَرَاماً لَمْ تَکُنْ قَدْ أَخَذْتَ مِنَ الْمَیْتَةِ= و اگر حرام باشد از مردارى برگرفته‌‏اى.
 وَ إِنْ کَانَ الْعِتَابَ فَإِنَّ الْعِقَابَ یَسِیرٌ = و اگر مورد سرزنش و عتاب باشد (یعنى شبهه‏‌ناک باشد، هموار کردن کمى) سرزنش آسان است. یعنی اگر دنیا را مثل مردار بدانی رغبتی به آن نخواهی داشت و حلال خواری راه زهد و پارسایی به رویت باز است و مراعات ترک حرام هم خواهی کرد چون از گوشت میته نفرت داری و چنانچه بهره کمی از دنیا داشته باشی و مورد عتاب و سرزنش قرار گیری -بازخواستت کم است.
وَ اعْمَلْ لِدُنْیَاکَ‏ کَأَنَّکَ تَعِیشُ أَبَداً وَ اعْمَلْ لِآخِرَتِکَ کَأَنَّکَ تَمُوتُ غَداً = و براى دنیاى خود چنان کار کن که گویى همیشه زندگانى خواهى کرد. و براى آخرت طورى کار کن که گویى فردا خواهى مرد.
وَ إِذَا أَرَدْتَ عِزّاً بِلَا عَشِیرَةٍ وَ هَیْبَةً بِلَا سُلْطَانٍ فَاخْرُجْ مِنْ ذُلِّ مَعْصِیَةِ اللَّهِ إِلَى عِزِّ طَاعَةِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ= و هر گاه بخواهى بدون (داشتن فامیل زیاد) و عشیره عزیز گردى و بدون داشتن سلطنت (مانند سلاطین) مهابت و بزرگى داشته باشى، از ذلت نافرمانى حق تعالى بیرون آى و به سوى عزّت فرمانبرداریش وارد شد.
وَ إِذَا نَازَعَتْکَ إِلَى صُحْبَةِ الرِّجَالِ حَاجَةٌ فَاصْحَبْ مَنْ إِذَا صَحِبْتَهُ زَانَکَ وَ إِذَا خَدَمْتَهُ صَانَکَ وَ إِذَا أَرَدْتَ مِنْهُ مَعُونَةً أَعَانَکَ‏ وَ إِنْ قُلْتَ صَدَّقَ قَوْلَکَ وَ إِنْ صُلْتَ شَدَّ صَوْلَکَ وَ إِنْ مَدَدْتَ یَدَکَ بِفَضْلٍ مَدَّهَا= و هر گاه نیاز و احتیاج تو را به گرفتن رفیقى وادار نمود، با کسى رفاقت کن که همراهیش با تو-تو را زینت دهد (یعنى کردار و رفتارش در موقع همراهى با تو نزد دیگران موجب آبروى تو شود و مانند زینتى براى تو باشد) و هر گاه خدمت او کردى (آبروى) تو را حفظ کند (و  نمک شناسی داشته باشد )اگر از او کمک خواستى تو را کمک کند، هرگاه سخن گویى گفتارت را تصدیق کند و هر زمان بر دشمن حمله کنى تو را تقویت کند، و اگر دست کمک به سویش دراز کردى تو را مدد کند.
وَ إِنْ بَدَتْ مِنْکَ ثُلْمَةٌ سَدَّهَا وَ إِنْ رَأَى مِنْکَ حَسَنَةً عَدَّهَا = و اگر در کارت شکستى پیدا شود (گرفتاریت را)برطرف کند، و هرگاه نیکى از تو بیند فراموش نکند.
وَ إِنْ سَأَلْتَهُ أَعْطَاکَ وَ إِنْ سَکَتَّ عَنْهُ ابْتَدَأَکَ = اگر از او کمک بخواهی از عطایش محرومت ننماید، و اگر به زبان نیاورى او در عطا پیش‌دستى کند.
وَ إِنْ نَزَلَتْ بِکَ أَحَدُ الْمُلِمَّاتِ أسألک مَنْ لَا یَأْتِیکَ مِنْهُ الْبَوَائِقُ = و هر گاه حادثه ای برایت پیش آمد غمخوارت باشد.رفاقت کن با کسى که از ناحیه او به تو گرفتارى و بلایى نرسد و روزنه ای برای نفوذ دشمن از ناحیه او علیه تو ایجاد نشود.
وَ لَا یَخْذُلُکَ عِنْدَ الْحَقَائِقِ وَ إِنْ تَنَازَعْتُمَا مُنْفِساً آثَرَکَ= هنگام بروز حقایق خوارت نکند و اگر گاه تقسیم (مال یا غیر آن) میان شما نزاعى درگیر شد تو را بر خویش‏ مقدّم دارد.
این بیانات شیوا- زیبا -رهگشا و پند و اندرز های حکمت آموز اهل بیت است که اگر نصب العین ما در مراحل زندگی قرار گیرد به یقین در مسیر سعادت قرار میگیریم وآخرت را در این دنیا برای خود تضمین میکنیم .ملاک هایی را که امام حسن مجتبی علیه السلام در امر دوست یابی و رفیق و همنشین معین کرده قطعاً تنها راه نجات است.
خطبه دوم
به رسم هر ساله مردم آذربایجان به مناسبت ۲۹ بهمن، سالروز قیام مردم تبریز در گرامیداشت چهلم شهدای قیام قم (در سال ۵۶)- با مقام معظم رهبری دیدار کردند-
بخش قابل توجه سخنان رهبری در این دیدار اهتمام به امنیت کشور و قدردانی از مرزداران امنیت آفرین بود.
ضمن گرامی داشت مجدد یاد و خاطره پاسداران مدافع مرزهای میهن اسلامی که توسط کوردلان تکفیری که بخشی از آنها پاکستانی بودند- باید بدانیم آرامش و آسایش همه ما-این بیداری و هوشیاری و مراقبت جان فشانانه  مدافعان حریم مرزی کشور است.
در بحث ناتوانی دولت پاکستان در کنترل کشور و مرزهایش ما نباید تاوان بپردازیم بلکه نشان دادن اقتدار ایران اسلامی در برخورد با حرامیان مزدور کمترین انتظاری است که از نیروهای نظامی کشور را داریم.
سفر ولیعهد سعودی به پاکستان قطعا با هدف تقویت بنیان و پایگاه تروریست در پاکستان صورت گرفته و او سعی دارد در راستای مزدوری برای آمریکا، برنامه های ضد امنیتی خود علیه ایران را بیشتر دنبال کند و در این مسیر با قرار داد  ۲۰ میلیارد دلاری در پاکستان می‌خواهد به نوعی اسلام آباد را وام دار خود کند. گرچه همکاری دولت پاکستان در متلاشی کردن بسیاری از گروههای تروریستی در شرق ایران خوب بوده اما  نقشه ویروس پاشی ولیعهد سعودی بین ما و همسایگان شرقی، هوشیاری بیشتر پاکستان را می‌طلبد.
انقلاب اسلامی که به لطف خدا گام دوم را در در آغاز دهه پنجم برداشته- با بیانیه روشنگرانه مقام معظم رهبری و نشان دادن عزم راسخ ملّی در همایش عظیم یوم الله ۲۲ بهمن، همچنان راه عزت و پیشرفت را ادامه خواهد داد- عده ای هستند که میخواهند آب به آسیاب دشمن بریزند و می‌گویند دنیا عوض شده- نباید شعارهایمان مثل ۴۰ سال قبلی باشد و حتی نسبت به پاسخ کوبنده به جنایت تروریست ها هم می گویند مراعات کنیم- باید متعادل شویم و بی حرمتی به آمریکا نکنیم- اینها بدانند که ما به هیچکس و کشوری بی‌حرمتی نمی‌کنیم اما وقتی دشمن دست از خباثت و دشمنی و کینه توزی علیه بنیان و انقلاب و نظام و کشور ما دست بر نمی دارد، ما در برابر او منفعل شویم؟! خیر ما پنجه گرگ را نمی بوسیم-  بلکه قدرتمندانه گرگ را از گله متواری و فراری می‌دهیم و قدرتمند تر از گذشته دندان گرگ را در دهانش خرد خواهیم کرد.
 مردم ما نشان دادند که هوشیارند- می‌دانند این انقلاب با شعارهایش همچنان پر خروش و زنده است و این ابراز نفرت از نیرنگ های آمریکا شعار پرشعوری است که این ملت با فریاد مرگ بر آمریکا ابراز می دارد.
 باید همانگونه که ملت با پایبندی به اصول و مبانی دینی و انقلابی و حفظ رویکرد انقلابی، خود را برای ورود به دهه پنجم انقلاب نشان داده، دولتمردان و کارگزاران نیز همگام با ملت باشند و در ایجاد کارنامه پیشرفت درون زایی برای کشور  با به کارگیری اقتصاد مقاومتی راهکارهای عملی را برای کشور از این بحران های کاذب اقتصادی که برای مردم رنج آور است را در پیش گیرند.
 چرا مدیریت اقتصادی کشور بی اقتدار است؟ چرا قیمت های اقلام ضروری و مصرفی و مورد نیاز مردم بی ضابطه و بی رویه ساعت به ساعت گران تر میشود و شما با شعار درمانی و حرف، لالایی برای ما میخوانید؟
چراغول های اقتصادی باید برای قیمت خودرو و پراید و لوازم صنعتی تصمیم بگیرند؟ مگر دامداران ما به جای علوفه دلار به گوسفندان می خورانند که گوشت مصرفی مردم قیمت نجومی پیدا می‌کند؟!
بله شما دارید و برایتان مهم نیست این نگرانی‌ها اما به کسی که با یارانه سر می کند و به ما می گوید 6 ماه است بچه هایم گوشت نخورده‌اند پاسخگو باشید.
در بخش چهل سالگی انقلاب در ابرکوه خدمات انقلاب و نظام اسلامی در بخش مخابرات چشمگیر است .قبل از انقلاب  شماره گیر مغناطیسی در شهر بود که عمدتاً ادارات دولتی استفاده می کردند. تعدادی هم استفاده از افراد خاص داشت .در حال حاضر ۲۱ هزار شماره ثابت در ۱۵ مرکز شهری و روستایی دایر است.
در حوزه تلفن سیار هم از دهه سوم انقلاب به تبع کشور و استان در شهرستان نیز دایر شد.تعداد 61440 شماره تلفن همراه در اختیار مردم است یعنی با ضریب ۱۱۵ درصد، جمعیت شهرستان خط موبایل در اختیار دارند.
 در حوزه برق قبل از انقلاب برق با ولتاژ بسیار ضعیف شهر را پوشش اجمالی داده بود .در مجموع تعداد ۱۵۰۰ مشترک داشت و در حال حاضر ۲۷۵۰۰ فقره مشترک دارد .قبل از انقلاب 5 دستگاه ترانسفورماتور تقویت بخش برق شهر بود و اکنون ۱۳۱۰ دستگاه فعال است.
قبل از انقلاب یک روستای بهره‌مند از نعمت برق نداشتیم اکنون تمام روستاها همچون شهر برق دارد قبلا هیچ کدام از چاه های آبی برق نداشت حالا ۶۲۸ حلقه چاه برق دار است.
 در بخش گازرسانی مردم شهرستان از دهه سوم انقلاب از این نعمت برخوردار شدند و با ۵۹۰ کیلومتر مسیرشبکه گذاری کار در شهرستان ۲۰۷۴ مشترک گاز خانگی -اداری -تجاری و صنعتی پذیرش شده است. به علاوه بر شهر های ابرکوه  و مهردشت کلیه روستاها نیز از نعمت گاز بهره‌مند شدند.
هفته اول در اسفندماه ، هفته سلامت است، شعار سلامت امسال هم مردان فعال تر، مردان سالم تر، می باشد. همه می دانیم سلامت لازمه کار و تلاش و موفقیت است. در این خصوص برای خود و جامعه بیشتر توجه کنیم.
 همچنین در این ماه سنت درختکاری باید تقویت شود و در آستانه روز درختکاری از هم اکنون به عزیزانمان در جهاد کشاورزی و منابع طبیعی یادآوری می کنم با توجه به کم آبی بودن شهرستان سعی کنید کمتر درختان کاج و سرو و نارون توزیع کنید چون اینها گرچه سرسبزی دارد اما فقط آب خور و بی محصول است- پس سعی کنید درختی مانند زیتون را توزیع کنید که هم کم آب خواه است و هم محصول دارد و برای نسل آینده هم مفید خواهد بود.
 صحبت پایانی آغاز پذیرش حوزه های علمیه برای ثبت نام داوطلبین است.
 بنده از خانواده‌های متدین و دوراندیش که درد دین را با کمرنگ شدن شعائر دینی و تعهدات مذهبی در جامعه احساس کردند و برای نجات جامعه فردا از آسیب های معنوی در خواست ما را پذیرفتند و فرزندشان را طلبه کردند و یقینا فردا در دنیا و آخرت به همین خاطر عزیز و سربلند خواهند بود، تشکر می‌کنم و امیدوارم امسال هم بدون توجه به خناثین وسوسه گر با عزمی استوار تصمیم به حوزوی کردن فرزندتان بگیرید و یادگار صالح خود را برای طلبه شدن تشویق کنید.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.