02 خرداد 1398 ساعت 06:45
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه نماز جمعه10 اسفند ماه97

خطبه اول 10/12/97
موضوع خطبه:  مواعظ امام حسن مجتبی(ع)
یکی از توصیه های اکید اسلام در سبک زندگی برای یک مسلمان ، زهد است .زاهد کسی است که به رغم داشتن مال و ثروت در زندگی، انگیزه مادی و دنیایی نداشته و دل به مال و منال دنیا نبندد یعنی تمایل قلبی به تجمل گرایی و اشراف منشی نداشته باشد و سبک زندگی او ساده و بی تکلف باشد- در این صورت به راحتی می تواند از مال دنیا چشم پوشی کند- به نیازمند کمک کند- در راه خدا انفاق کند و زندگی سخاوتمندانه ای داشته باشد .با این بیان می توان گفت نشانه زهد، سخاوت است و سخاوت یکی از ارزشی ترین معیارهای اخلاق اجتماعی است.
در این زمینه نماد عینی و مصداق مشهود تاریخ برای زهد وجود مبارک امام حسن مجتبی علیه السلام است. گر چه مفهوم زهد با تار و پود زندگی یک مسلمان راستین عجین است و در فرهنگ و اخلاق اسلامی بسیار از آن ستایش شده و روایات معصومین علیهم السلام آن را روش و اخلاق انبیا دانسته و به عنوان کلید هر خیر و موجب درک حلاوت طعم شیرین ایمان و راه کسب حکمت بیان کرده اند ،اما در بحث نماد و عینیت زاهد باید به سبک و سلوک عملی و رفتاری امام حسن مجتبی علیه السلام در زندگی ایشان نگاه کرد که به عنوان معلم بزرگ اخلاق زاهدانه در پاسخ به این سوال که زهد چیست ؟آن حضرت می فرماید :الزُهد: الرَّغْبَةُ فِی التَّقْوَی وَ الزَّهَادَةُ فِی الدُّنْیا
زهد در یک کلام دل بستن به تقوا و پاک زیستی و نداشتن روحیه دنیا گرایی است.


ایشان خودشان موصوف به این وصف ارزشی بودند و به همین جهت بود که در اوج سادگی و بی آلایشی زندگی می کردند و به رغم داشتن اموال و دارایی از مال دنیا چشم پوشی می کردند و دوبار در زندگی تمام اموال خود را در راه خدا انفاق کردند. سه بار هر چی را که داشتند با فقرای مدینه نصف کرده اند و به دلیل اینهمه کرم و سخاوت و بخشش به کریم اهل بیت معروف شدند.
این سیره ،درس توفیق و موعظه عملی امام حسن علیه السلام برای همه ما است.چنانچه خدای متعال هم در سوره نحل آیه 96 فرموده است :مَا عِنْدَكُمْ يَنْفَدُ وَمَا عِنْدَ اللَّهِ بَاقٍ =یعنی هرچه از مال و ثروت را نزد خود نگه دارید و برای خود ذخیره کنید از دستتان خواهد رفت و هر چه را که نزد خدا فرستاده باشید و انفاق کرده باشید و در راه خیر و ثواب خرج کرده باشید همان برایتان مانده است.
 سیره عملی امام حسن علیه السلام تفسیر عینی کلام ایشان است .وقتی از آن حضرت سؤال شد که جود و کرم چیست ؟ قَالَ: الِابْتِدَاءُ بِالْعَطِيَّةِ قَبْلَ الْمَسْأَلَةِ وَ إِطْعَامُ الطَّعَامِ فِي الْمَحْلِ. (تحف‌العقول، ص۲۲۵). جود و کرم یعنی چه پیش از آنکه فقیر و نیازمند به تو اظهار نیاز کند وفتی دانستی محتاج است به او کمک کنی تا آبرویش حفظ شود و به وقت تنگدستی به نیازمند کمک کنی.
بخشش های آن حضرت به سبک معاویه نبود تا وقتی برایش شعر خوانی کنند مدح و تمجید نمایند صله ای عطا کند بلکه وقتی عربی بادیه نشین نزد آن حضرت می آید پیش از آنکه از او کمک بخواهد هر چه از نقدینگی موجود داریم کمک کنید رفتند و ۲۰ هزار درهم آوردند و به عرب صحرانشین دادند. اعرابی گفت آقا و مولای من چرا نگذاشتید مدح و ثنای شما را بخوانم و درخواست نیاز کنم؟ امام مجتبی علیه السلام در جوابش چند بیت شعر خواند که معنی آن به این مضمون است: ما اهل بیت عطا می کنیم بی آنکه کسی از ما امید و آرزو داشته باشد.بخشش می کنیم پیش از آنکه سائل و نیازمند آبرویش را گرو بگذارد وآبرویش ریخته شود .اگر دریا کثرت عطای ما را بداند در عرق خجالت خود غرق می شود.
بنابراین جود و بخشش در راه خدا باید برای خدا باشد نه برای خودنمایی و ارضاء حس خود برتر بینی و رسیدن به موفقیتی در نظر مردم .
به همین دلیل اولیای خدا همچون امام حسن مجتبی علیه السلام به وقت بخشیدن و کمک کردن به گرفتاران و نیازمندان-چنان برخورد مهربانانه وآقا منشانه داشتند که گویی در حال پرداخت دِین و بدهی خود هستند و گاهی از فقیر به خاطر قبول احسان شان تشکر می‌کردند.
در هنگام بخشش- امام حسن علیه السلام به فکر حفظ آبروی سائل و نیازمند بود دوست نداشت که سائل و فقیر با ابراز نیاز احساس حقارت کند. لذا طوری عمل می کرد که گوئی در حال انجام وظیفه و تکلیف است و جالب این است که گاهی مبلغی هنگفت کمک می کرد اما آن را ناچیز و ناقابل می‌شمرد. این اخلاق کریمانه امام حسن علیه السلام قطعاً نشأت گرفته از روح بلند و بزرگ و شخصیت والای آن امام بزرگوار بود.خطبه دوم
در هفته‌ای که گذشت سفر آقای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به ایران و دیدار ایشان با مقام معظم رهبری را داشتیم- سفری که عملا به معنای تحولی خوب در بحران سوریه و تثبیت حکومت آن کشور و پیروزی جبهه مقاومت است آنگونه که مقام معظم رهبری در این دیدار بشار اسد را قهرمان جهان عرب خواندند- این عنوان تنها قبلا به جمال عبدالناصر کسی  که در دهه ۶۰ میلادی توانست با اسرائیل مقابله کند- اطلاق شد.
 بشار اسد هم به دلیل ایستادگی در برابر توطئه جهانی آمریکا انگلیس و اسرائیل به ۸ سال مقاومت در برابر دنیای کفر و تروریست‌های تکفیری موفق به کسب عنوان قهرمان جهان عرب از سوی ولی امر مسلمین شد. سفر آقای اسد به تهران به معنای تجلیل از تلاش ایران در کمک به مبارزات جبهه مقاومت علیه تروریسم و پاسخی به حامیان مثلث غربی-عبری- عربی تروریست‌ها است تا بدانند که ایران و سوریه، عمق راهبردی یکدیگرند و این سفر آغازی بر پایان انزوای دولت سوریه می باشد.
 این سفر پیام های زیاد منطقه ای و بین المللی داشت که یکی از آن پیام ها عبور سوریه از بحران و تثبیت سیاسی نظامی دولت سوریه و آغاز سفرهای خارجی رئیس جمهور  و پاسخی به حامیان نقشه جدائی تهران و دمشق و نیز پاسخی به نشست های ورشو و شرم الشیخ است.
 در این سفر دنیا با چشمان باز ملاحظه کرد که عملا نفوذ ایران مقتدر در سوریه فراتر از بعد نظامی و مستشاری است بلکه نفوذ معنوی و سیاسی و راهبردی در سوریه ,به عنوان کمربند جبهه مقاومت برای جهان غیر قابل انکار است و این اقتدار محصول مجاهدت مدافعان حرم است که با یاری خدا پیروزی آفریده اند و ما این موفقیت را به مقام معظم رهبری- ملت ایران و خصوصا سردار فلاح زاده معاون هماهنگ کننده سپاه قدس ایران تبریک می گوییم.
 مردم دنیا درباره رفتار متناقض ترامپ قضاوت می‌کنند و با اولین نظر این شخص را نامتعادل می بینند- کسی که علیه فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران همه عوامل و همپالگی خود را بسیج  و تحریم های همه جانبه علیه ملت ایران وضع کرده اما برای ساخت ۱۶ نیروگاه اتمی در عربستان با هزینه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار چراغ سبز نشان می‌دهد و حمایت می‌کند چرا که تمام منافع این طرح به جیب آمریکا میرود! چنانچه بزرگترین حامی رژیم صهیونیستی که بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته ای دارد و به هیچ وجه پایبند به هیچ کدام از معاهدات بین المللی نیست نیز می باشد و اسرائیل از طرف آمریکا به عنوان تنها بازیگر مجاز دارای سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه محسوب می‌شود.
 آمریکا همچنان سیاست یک بام و دو هوا را در پیش دارد. با بی شرمی تمام در ونزوئلا که حاضر نشده در لیست مزدوران آمریکا قرار گیرد طرح کودتا را دنبال می‌کند-
 مردم ونزوئلا در تظاهرات بزرگ خود علیه شیطنت های شیطان بزرگ پیام خود را به گوش جهان رساندند که ادعای آمریکا مبنی بر دموکراسی و بشردوستی-ادعای واهی است.
طمع آمریکایی‌ها به منابع عظیم نفتی ونزوئلا است. از طرفی در گذشته نه چندان دور- آمریکای لاتین حیاط خلوت آنها بود اما با رویکرد جهانی ایران اسلامی و بیداری ملت های استقلال طلب و حق طلب، به لطف خدا  امروز آمریکای لاتین در اردوگاه جبهه مقاومت قرار گرفته و این شکستی سنگین برای امپریالیسم جهانی است و نفوذ خود را در منطقه از دست رفته می‌بینند_ لذا به دنبال دگرگون سازی ساختارهای سیاسی در منطقه و ونزوئلا هستند این معنی دموکراسی آمریکایی است. 
دموکراسی آمریکایی یعنی شهادت ۶۵ هزار نفر از مردم بی دفاع و بی گناه یمن که به جرم آزادی خواهی توسط ائتلاف سعودی و به دستور مستقیم آمریکا کشتندو ۸۵ هزار کودک یمنی هم به دلیل محاصره و بی غذایی جان باختند- دموکراسی آمریکائی استفاده گسترده بمب های ممنوعه و غیر متعارف خوشه ای و فسفری و میکروبی توسط عربستان. امروز جنایت آمریکا و سعودی علیه ملت یمن باعث به وجود آمدن بزرگترین تراژدی قرن ۲۱  و قحطی و بیماری های واگیردار- نابودی زیرساخت های اقتصادی فاجعه بار شده! امروز کشور اسلامی یمن به آزمایشگاه سلاح های غرب و آمریکا تبدیل شده است، چرا بعضی ها هنوز آمریکا را فرشته نجات می داند!
 سه شنبه ۱۴ اسفند را در پیش رو داریم-غائله ۱۴ اسفند سال ۵۹  که یکی از دسیسه های آمریکایی بود و حمله منافقین و بنی صدر بی‌کفایت به مردم مسلمان و حزب الله را فراموش نمی‌کنیم- شاید این حرکت هم خواست خدا بود چون منجر به برملا شدن چهره منافقان و خائنین به ملت و در نهایت برکناری رئیس جمهور بی کفایت شد.
 همچنین ۱۴ اسفند به مناسبت سالروز تاسیس کمیته امداد حضرت امام(ره) به عنوان آغاز هفته احسان و نیکوکاری است. احسان و نیکوکاری مهمترین توصیه قرآن مجید است که در آیات مختلف به آن سفارش شده- چراکه موجب افزایش روحیه همنوع دوستی و همگرائی و برقراری عدالت اجتماعی به دست مردم می باشد- در روایتی (در مستدرک الوسائل جلد ۸ صفحه 420) وجود مبارک رسول خدا(ص) نیکوکاری را موجب افزایش رزق و آبادی شهرها بیان می کند.
 حضرت امام(ره) مسئولین کشور را به رسیدگی به محرومین و نیازمندان موظف کردند و فرمودند: همه ما باید خدمت بکنیم- خدمت مستضعفان- زاغه نشینان- اینهائی که ما مرهون آنها هستیم به داد اینها برسید. حالا نباید مثل آن وقت باشد که یک دسته آن بالا بنشینند و تفریح بکنند. در این شرایط وانفسای معیشتی محرومین در کشور چرا قرارگاه مقابله با جنگ اقتصادی کشور- سر به زیر برف کرده؟! آقایان عزیز بالانشین- چشمانتان را باز کنید- ساختار مدیریتی کشور خصوصا در بخش اقتصادی کشور مشکل دارد- مدیران کشور کم انگیزه اند- شما اطرافیان خود را که مرفهین  هستند نبینید- شما این مردم محروم و گرفتار را ببینید که با این وضعیت و گرانی ساعت به ساعت تکانه ها در حوزه معیشتی محرومین ایجاد می‌کند صبورانه تحمل می کنند و شما عملاً می‌گویید: بُزک نمیر بهار میاد- خربزه و خیار میاد!
 ۱۵ اسفند روز درختکاری و همزمان آغاز هفته منابع طبیعی را گرامی میداریم.
به مناسبت هفته تربیت باز هم بر ضرورت رسیدگی بیشتر به فرزندان و تربیت مذهبی جوانان نوجوانان عزیز توصیه دارم. اولیا دست در دست مربیان داشته باشند .بر فرزندان خود نظارت کنید. رفت و آمد ها و ارتباط بچه ها را رصد کنید .از تلاش مربیان عزیز پرورشی که دلسوزانه فعالیت می کنند تشکر می کنم .اما تند باد ویرانگر علیه ارزشهای معنوی جوانان به قدری شدید است که این تلاش‌ها باید مضاعف گردد.
تلاش مجاهدانه عزیزان بسیجی در حلقات طرح صالحین بسیار پرثمر است-ترویج مبانی تربیت دینی طرح صالحین می تواند خلاء زیادی از نیازهای تربیتی را مرتفع کند و ما قدردان این مجموعه رحمانی هستیم.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.