03 ارديبهشت 1398 ساعت 05:57
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه نماز جمعه16فروردین ماه98

خطبه اول 16/1/98
مواعظ معصومین                              پندهای امام حسین(ع)
بهره جویی از سیره معصومین یکی از راه‌های پند گیری در جهت سیر و سلوک زندگی است.به دومین بخشاز مواعظ امام حسین (ع) می پردازیم و در این خصوص حلم امام یکی از شاخصه های اخلاقی آن حضرت است زیرا حلم و بردباری امام حسین(ع) در زمان حیاتش هم زبانزد خاص و عام بود.
 مسلمان باید حلیم باشد یعنی علاوه بر اینکه صبور است، در برابر خطاهای دیگران از خود ظرفیت و کرامت و بزرگواری نشان می دهد و به قول عرف در نوسانات زندگی و ناملایمات از کوره به در نمی رود.
 یکی از شاخصه های اخلاقی امام حسین(ع)حلم آن حضرت است.


 نقل شده که غلامی از غلامان امام حسین(ع) خلافی کرد که مستحق تنبیه بود. امام(ع) فرمود او را تنبیه کنید.غلام این آیه شریفه را برای امام(ع) خواند: وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ - از شما مولای بزرگوارم خواستار کظم غیظ و فرونشاندن خشم هستم- حضرت فرمود: او را رها کنید- بعد غلام ادامه آیه شریفه را خواند: وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ- امام (ع) در پاسخ فرمود تو را هم عفو کردم و بخشیدم.
 باز غلام ادامه آیه را خواند: وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ-  یعنی خداوند نیکوکاران را دوست دارد. یعنی اشارة پس از آنکه مطمئن شد امام حسین(ع) از تنبیه او صرف نظر کرده و او را مورد بخشش خود قرار داده- از امام(ع) انتظار نیکوکاری یعنی آزاد شدن خود را دارد امام(ع) انتظارش را برآورده ساخت و فرمود: برو که تو را در راه خدا آزاد کردم.
 دیگر آموزه های مکتب امام حسین (ع) شجاعت و دلیر مردی در برابر جبهه باطل و عناصر ظالم است.
شجاعت امام حسین(ع) چنان بود که نه تنها تاکنون دلیر مردی به پای آن حضرت نرسیده بلکه تا قیامت نیز همانندی نخواهد داشت.
او کسی بود که در روز عاشورا در مصاف با هزاران دشمن خون آشام، هرکس به جنگ او می آمد به هلاکت می‌رسید- یکی از راوی می‌گوید: به خدا قسم کسی را مثل امام حسین(ع)ندیدم که مصیبت کشیده و داغ دیده باشد، فرزندان و خاندان و یارانش کشته شده باشند ولی او بدون اینکه خم به ابرو آورد- با عزمی استوار و شجاعتی بی نظیر به جنگ با دشمنان با قوت و قدرت ادامه دهد- هرچه حلقه محاصره دشمن تنگتر و حملات بیشتر می‌شد او با شمشیر آخته به دشمن حمله ور می شد و آنها را مثل مور ملخ متواری می ساخت.
 مروان حکم که شخصی فاسق و از طرف معاویه حاکم مدینه بود نامه ای برای معاویه علیه امام حسین(ع) نوشت که گروهی از مردم عراق و بزرگان حجاز در مدینه با امام حسین(ع) رفت و آمد دارند- در بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیده ام که امام حسین(ع) درصدد قیام و مخالفت با حکومت است و من از ایشان امنیتی ندارم.
معاویه در پاسخ به مروان نوشت: به تو هشدار می دهم که تا امام حسین با تو به مبارزه بر نخواسته متعرض او نشو و تا متعرض حکومت نشده ما هم با او کاری نداریم. فقط مراقب رفتار اوباش.
 سپس نامه ای به امام حسین(ع) نوشت که گزارشاتی از تو به من رسیده که اگر درست باشد- دور از شان شما است- شما با مقام و منزلتی که نزد خداوند داری- شایسته است بر سر پیمان خود باشید و به عهد خدا وفادار بمانی- بنابراین اگر علیه من قیام کنی من نیز تو را منکر شده و از هر نقطه ای که حمله کنی از همان نقطه به تو پاسخ خواهم داد بنابراین از اختلاف و آشوب میان امت- پرهیز کن.
 امام(ع) نامه را خواند و در پاسخ به معاویه نوشت: نامه ات را دریافت کردم بدان که این گزارش ها از ناحیه عناصر دروغگو و فریبکار و سخن چین و متملق است که به تو دروغ گفته اند. زیرا من در اندیشه جنگ با تو نبوده و تصمیمی برای قیام ندارم. اما این را هم بدان که سکوتم نشان رضایت و خشنودی ام از تو نیست.
من از این بابت هیچ عذری ندارم و به تو و طرفدارانت که از حزب ستمکاران و اولیاء شیطان هستید میگویم که آیا تو قاتل بهترینهایی همچون حجر بن عدی نبودی- این نشان می دهد که تو از خداوند واهمه نداری-...تا آنجا که حضرت در نامه اش با صراحت و شجاعت فرمود: من فتنه ای بالاتر از حکومت تو بر این امت نمی‌بینم و افتخاری بالاتر از این برای خود احساس نمی‌کنم که بر علیه تو به جهاد برخیزم- گرچه نوشته بودی که توهم مقابله به مثل خواهی کرد اما هر نقشه و حیله ای داری به کار گیر- امیدوارم از نیرنگ های تو آسیبی به من نرسد و این بلایا به خودت برگردد.
 تو کسی هستی که بر مرکب جهل و نادانی سوار شده ای و عهد و پیمان شکسته ای و با کشتن بهترین مردان خدا و پاک، همچون حجر بن عدی و عمروبن حمق و حضرمی ها به جرم اینکه به فضائل ما اهل بیت و به دین علی پایبند و معتقد بودند تمام عهد و پیمان های خود را زیر پا گذاشتی.
 ای معاویه تو را به قصاص بشارت می دهم- یقین داشته باش که حساب و کتابی در کار است.
 خداوند از جنایات تو آگاه است و می‌داند که اولیا اش را به اتهاماتی بی پایه کشتی و گروهی را به غربت تبعید کردی و از مردم برای پسر بی لیاقت و جوان و شراب خوار و سگ بازت بیعت گرفتی- می بینم که با این کارها خود را به هلاکت افکنده ای و دین را از دست داده و امت مسلمان را فریب داده و به امانت خیانت کرده ای و گوش به حرف افراد فرومایه و سفیه داده و مردان با خدا و با تقوا را خوار و سبک کرده ای والسلام.
 کشّی در کتاب خود می نویسد وقتی معاویه نامه امام حسین را خواند به فکر عمیقی فرو رفت و گفت معلوم می شود امام حسین کینه ای زیاد از من به دل دارد که تاکنون نمی دانستم.

خطبه دوم
تعطیلات ایام عید را پشت سر گذاردیم گرچه در این روز ها خداوند با نزول رحمت آسمانی خود شیرینی حلول بهار و حیات طبیعت را در کام مردم بیشتر کرد اما در بعضی مناطق شمالی و جنوبی و غربی کشور حوادث سیل و مشکلاتی را ایجاد کرد که به اعتقاد ما ظاهر این حوادث بلایای طبیعی است که در خبرها می گویند- اما اصل مطلب، هشدار خداوند به ما بندگان گنهکار و معصیت کار است که متنبّه شویم و به خود آئیم و با توبه و استغفار جلو بلا هایی را که غضب خدا نیست, بلکه نتیجه کارهای منکر ما است که همچون آتش تر و خشک را می‌سوزاند، بگیریم.
 خداوند در جای جای قرآن هشدار داده که هر پیشامد ناگوار و حادثه تلخ که برایتان پیش آمد.... " فمن انفسکم" این نتیجه خلافکاری های خودتان است.
 اینهمه خلاف و معصیت و فساد و منکر و ربا و رشوه و حرام خواری و گناهکاری و مشروب و اختلاس و دزدی و مال مردم خواری و بیت المال خواری و حق کشی و بی‌رحمی هایی که در حق یکدیگر داریم از گران‌فروشی و کم‌فروشی و احتکار و غش در معامله و نارو زدن به مردم باید خدا را شکر کنیم که بدتر از این بر سرمان نیامده- باید توبه کنیم و به خدا برگردیم به مردم رحم کنیم تا خدا هم به ما رحم کند.
 اما از این رهگذر که سیل ۴۰۰ شهر و روستای کشور را در بر گرفت و موجب دغدغه مقام معظم رهبری شد و معظم له مسئولین را بسیج و موظف کردند که به یاری آسیب دیدگان بشتابند- این حادثه همنوع دوستی مردم و مسؤلین را با کمکهای چشمگیر مقام معظم رهبری معظم رهبرب وملت ودولت وقوای نظامی وانتظامی به نمایش گذاشت وتجلی بخش وحدت و همدلی و گسیل سیل آسای حمایتها و کمک های مردمی به آسیب دیدگان شد روی دیگر سکه این حادثه اینکه  از بیش از پیش پرده از چهره کریه مدعیان دروغگوی حقوق بشر در آمریکا و غرب و اروپا برداشت.
 وقتی اینها یک مرکز امدادی برای درماندگان آسیب دیده ها مانند هلال احمر را تحریم می کنند و یا داروهای مردم را تحریم می کنند از هرگونه کمک رسانی از خارج به داخل جلوگیری می‌کنند آیا خجالت نمی کشند که بازهم برای جهان داعیه دایه مهربان تر از مادر را دارند و دم از حقوق بشر می زنند؟
 روزهای پایانی ماه شریف رجب را سپری می‌کنیم و در آستانه ماه شعبان هستیم که این دو ماه دالان ورودی ماه مبارک رمضان و گذرگاه مومنان به سوی میهمانی خدا است. ماه شعبان ماه سرور و نشاط معنوی است- علاوه بر آن که از ماه های برجسته خداوند و بهار دلها است ماه طلوع شمس معنویت و قیام و شجاعت و ایثار و شهادت- حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و روز پاسدار در روز سه شنبه، سوم این ماه ولادت حضرت ابوالفضل(ع) علمدار غیرت و وفاداری و بصیرت در کربلا و روز جانباز, در روز چهارشنبه چهارم شعبان- ولادت زینت عابدان و بزرگ پیام آور عاشوراییان امام سجاد(ع), در روز پنجشنبه پنجم شعبان و میلاد با سعادت آخرین حجت الهی امام زمان(عج) را در روز نیمه شعبان داریم- پیشاپیش همه این مناسبت ها را خدمت شما نمازگزاران و مردم عزیز عرض تبریک دارم.
 مناسبت های این هفته یکشنبه آینده ۱۸ فروردین روز جهانی بهداشت و سلامتی- دوشنبه ۱۹ فروردین سالروز شهادت مرحوم آیت الله سید محمد باقر صدر به دست کفار بعثی صدام در سال ۵۹- سه شنبه ۲۰ فروردین سالروز قطع رابطه سیاسی ایران و آمریکا در روز ملی انرژی هسته ای و سالروز شهادت سید جوانان اهل قلم هنرمند با بصیرت شهید سید مرتضی آوینی در سال ۷۲ و روز پاسدار و نیز سالروز سقوط حکومت یزیدی صدام در عراق-
 چهارشنبه ۲۱ فروردین روز جانباز و سالروز تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی-  بمباران شیمیایی مردم بی دفاع مریوان در جنگ تحمیلی در سال67 توسط صدامیان عراقی و شهادت امیر بی قرار شهادت سپهبد صیاد شیرازی در سال ۸۷ و سرانجام پنج‌شنبه سالروز آغاز نهضت اسلامی فلسطین در سال ۶۱ را گرامی می داریم-
 عید سعید مبعث نبوی را چهارشنبه گذشته داشتیم که به این مناسبت دیدار مسئولین نظام با مقام معظم رهبری صورت گرفت و طی آن- ایشان بعثت انبیاء برای بشریت را یک حرکت عظیم با جهت گیری توحیدی و اجتناب از طاغوت بیان کردند و به مناسبت حادثه سیل بر لزوم برنامه ریزی و توجه به صدمات روحی سیل‌زدگان تاکید کردند.
در رابطه با قطع رابطه آمریکا با ایران خوب است بدانیم که این یکی از الطاف الهی برای انقلاب بود-  چرا که پرده از چهره  سردمداران کاخ سفید برداشت و خباثت حکام آمریکایی را ثابت کرد- آنها با این اقدام زمینه سازی اقدام نظامی و دیگر اهداف در حملات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی را برای نابود کردن انقلاب داشتند اما به لطف خدا ناکام شدند و ترامپ هم که امروز نسخه ۴۰ سال قبل کارتر را دنبال می‌کند خودش استمرار ناکامی نیرنگ های شیطانی خود را شاهد است  که چگونه طی مقاومت جانانه ملت ایران طی چهار دهه پس از پیروزی انقلاب- استحکام و آبدیدگی ملت ایران را در پی داشته و موقعیت برجسته و پر اقتدار ایران در منطقه و جهان را ایجاد کرده و افول ستاره بخت سیاه آمریکا و اسرائیل و هم پیمانان آنها را نوید داده و رشد و روحیه استکبار ستیزی در جهان اسلام و ملت های آزاد را در پی داشته.
 نتیجه عملی این قطع رابطه- خود باوری ملی با شعار ما می‌توانیم و رسیدن به قدرت فناوری هسته ای و توانمندی ملی در دسترسی به فعالیت صلح آمیز هسته ای شد و ملت ایران و جهان اسلام و ملت‌های حق‌طلب جهان به برکت و هدایت انقلاب اسلامی ایران, امروز دشمن شماره یک خود را آمریکا می‌دانند و در دنیا ناقوس مرگ بر آمریکا را به صدا درآورده اند.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.