03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:33
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه نماز جمعه23فروردین98

خطبه اول 23/1/98
مواعظ معصومین                              مواعظ امام حسین(ع)
یکی از سجایای اخلاقی معصومین علیهم السلام کرامت است به کسی که دارای شاخصه فاضله کرامت و بزرگواری باشد -کریم میگویند .کریم به معنای شخص سخی و بخشنده و عزیز و بزرگوار است - واژه مخالف کریم لئیم است لئیم یعنی شخص بخیل و پست و ذلیل . بنابراین کریم به کسی می‌گویند که بزرگواری و عزت نفس  وپسندیدگی در اعمال و رفتارش نمایان باشد.
 وجود مبارک امام حسین علیه السلام همچون پدر و برادر بزرگواراش مظهرکرامت و کریم بود و نه فقط مسلمانان بلکه تمام مردم را به داشتن این شاخصه ارزشی و اخلاقی توصیه می کرد .


در قاموس قرآن جلد ۳ صفحه ۱۰۳ آمده است که امام حسین علیه السلام فرمود: ایّها الناس مَنْ جادَ سادَ وَ مَنْ بَخِلَ رَذِلَ= ایّها الناس خطاب امام به همه مردم است یعنی بشریت باید در مکتب امام حسین علیه السلام درس کرامت بیاموزد . فرمود: ای مردم هر کس بخشنده شد به آقایی و سیادت و بزرگواری می رسد و کسی که بخل ورزد در نظر مردم فرومایه و پست خواهد شد.
 کلام ارزشی دیگر نیز در این خصوص در کتاب فرهنگ سخنان امام حسین علیه السلام صفحه ۲۳ آمده که فرمود : إِنَّ الْکَريم ينْبغي لَه أَنْ يصدقَ قَولَه بِالْفِعلِ=یعنی شخص کریم و بزرگوار کسی است که فعلش قولش را تصدیق کند و در عمل گفتار خود را تأیید نماید.
درمنابع تاریخی آمده است که روزی امام حسین علیه السلام جمعی از دوستان را به باغ خود دعوت کرد .وقتی وارد باغ شدند امام( علیه السلام) دید غلامش که نگهبان باغ بود مشغول غذا خوردن است اما غلام متوجه آمدن امام و همراهانش نشد .امام حسین علیه السلام ملاحظه کرد که روبروی این غلام سگی نشسته او هر لقمه نان را نصف میکند -نصفش را خودش می خورد  و نصفش  را جلو سگ می اندازد . وقتی این خدمتگزار غذایش تمام شد متوجه مولایش امام حسین علیه السلام شد سریع از جا برخاست- سلام و عذر خواهی کرد.
حضرت فرمود چرا چنین کردی ؟ یعنی نصف لقمه ها را به سگ میدادی و نصفش را خودت می خوردی ؟. غلام گفت :من غلام شما و نگهبان باغ هستم این سگ هم در نگهبانی کمک کارم هست .وقتی سفره انداختم غذا بخورم آمد مقابلم نشست و به من نگاه می کرد. فهمیدم گرسنه است .حیاء کردم که غذا بخورم و سیر بشوم اما این حیوان گرسنه باشد .لذا لقمه هایم را تقسیم کردم .
امام حسین علیه السلام پاسخ غلام را که شنید از شوق این کارنیک گریه کرد و فرمود :حالا که چنین کردی من هم تو را در راه خدا آزاد کردم و این دو هزار دینار را به تو بخشیدم. غلام گفت من مایلم همچنان افتخار خدمتگزاری شما را داشته باشند باشم و اگر مرا آزاد کردید من حاضر نیستم شما را رها کنم و همچنان نگهبان باغتان خواهم بود. امام علیه السلام بزرگواری این خادم را ستودند و در کمال بزرگواری کریمانه فرمودند :با این وصف من هم همه این باغ و متعلقات را به تو بخشیدم و این سخن را فرمودند که : إِنَّ الْکَريم ينْبغي لَه أَنْ يصدقَ قَولَه بِالْفِعلِ=شخص بزرگوار باید عمل و رفتارش حرفش را تایید و تصدیق کند.
مرحوم شهید مطهری نیز کلامی در این خصوص دارد که جای بیانش هست .می گوید گاهی انسان در روح خود احساس شرافت و بزرگواری می کند این غیر از خود بزرگ بینی است. خود بزرگ بین کسی است که نمی تواند دیگران را بزرگ ببیند .
 موسولینی که زمانی دیکتاتور معروف ایتالیا بود -روزی به یکی از دوستانش گفت: من ترجیح میدهم یک سال مثل شیر زندگی کنم تا یک عمر مثل گوسفند باشم.امابعد سفارش کرد که این حرف مرا تا زنده ام به کسی نقل نکن .چون من در صورتی می توانم شیر باشم که مردم گوسفند باشند و گرنه اگر همه شیر باشند  من امتیازی ندارم که شیر باشم .
این شخص نشان می دهد که روحاً بزرگ است چون جاه طلب است اما بزرگوار نیست زیرا بزرگوار کسی است که خود بزرگ بین نباشد .هر که بزرگی را برای دیگران هم بخواهد کریم و بزرگوار  است و این درس مکتب امام حسین علیه السلام است.
درس آموزی از مکتب امام حسین علیه السلام در جهت رسیدن به اوج عظمت انسانی در زندگی است. تا در امر اعتلا یابی در زندگی مردم بر یکدیگر سبقت و پیشی گیرند و با هم در کسب کمالات معنوی مصداق آیه شریفه ۲۱ سوره حدید : وَسَارِعُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِّن رَّبِّكُمْ وَجَنَّةٍ =   باشند و از یکدیگر پیشی گیرند .قرآن مجید نیز به صورت مکرر این مسابقه ارزشی و معنوی مردم با یکدیگر را مورد تاکید قرار داده و در سوره حشر آیه ۱۰ بر مسابقه در کسب ایمان و در سوره حدید آیه ۱۰ مسابقه در انفاق و جهاد در راه خدا در سوره بقره آیه ۱۴۸( فَاسْتَبِقُوا الْخَیْراتِ)بر مسابقه در اعمال خیر تاکید و توصیه کرده است.


خطبه دوم
بخش اول از اعیاد شعبانیه را پشت سر گذاشتیم و به مناسبت میلاد با سعادت امام حسین(ع) و روز پاسدار- دیدار پاسداران با مقام معظم رهبری را داشتیم.
 در این دیدار که به دنبال اقدام ترامپ در قرار دادن اسم سپاه در لیست تروریسم با هدف خوش رقصی برای صهیونیسها صورت داد تا برای نتانیاهو دوپینگ انتخاباتی بزند- مقام معظم رهبری معظم رهبری علت خصومت آمریکا با سپاه را پیشگامی آن در دفاع از کشور و انقلاب بیان کردند و فرمودند: سپاه هم در میدان عملیاتی و مقابله با دشمن در مرزها و حتی چند هزار کیلومتر- دورتر در اطراف حرم حضرت زینب(س) پیش قدم است و هم در میدان مقابله سیاسی با دشمن. این اقدام آمریکایی‌ها که تلاش خبیثانه شان علیه انقلاب و ملت ایران است بی نتیجه خواهد ماند- آنها به خیال خودشان علیه سپاه و انقلاب و کشور نقشه می کشند و گربه رقصانی می کنند اما به لطف خدا کید و فریب آنها به خودشان بر می‌گردد و ترامپ و احمق های دور و بر او در حال حرکت به سمت حضیض ذلت هستند.
 علت تروریست خواندن سپاه توسط ترامپ این است که او می‌خواهد حرکت مذبوحانه سران قبلی کاخ‌سفید در تقابل آمریکا علیه انقلاب اسلامی ایران را استمرار بخشد و از طرفی سپاه را به عنوان عامل استمرار انقلاب در کشور و تقویت جبهه مقاومت در منطقه، به شکست بکشاند تا انقلاب شکست بخورد.
 این نقشه شیطانی از سال ۲۰۰۱ در دستور کار روسای جمهور پیشین آمریکا بود اما آنها جرأت اجرای این را پیدا نکردند- چون عواقب تلخ آن علیه خودشان را می دانستند و همین هم هست یعنی به زودی تیم محاسباتی ترامپ اشتباه خود را متوجه خواهد شد که نیروهای ارتش تروریست‌ آمریکا در خاورمیانه اسلامی هیچگونه امنیتی نخواهد داشت و از این پس هر سرباز آمریکایی برای نیروهای ایرانی- یک تروریست است.
اگر ترامپ در سفر دزدانه به عراق مجبور بود چراغ خاموش و شبانه بیاید. به نظر می‌رسد که از این پس نباید به دنبال سفر به هیچ یک از کشورهای همسایه ایران باشد چون قطعا امنیتی نخواهد داشت بلکه متحدین آمریکا هم از این پس امنیتی نخواهند داشت.
 از نظر ملت بزرگ و انقلابی ایران که مقابله با سپاه- مقابله با انقلاب و نظام است- لذا حمایت کامل خود را به ویژه امروز در سطح کشور از سپاه نشان می‌دهد- چون سپاه به خوبی نشان داده که از طرفی عامل ضربه گیر انقلاب در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران بوده ومشعل کار و توسعه را فروزان نگه داشته و از طرفی در جهان اسلام- قدرتمندانه در برابر نقشه شیطانی شیطان بزرگ در طرح تجزیه عراق و سوریه، این سپاه بود که ایستاد و نقشه آنان را نقش بر آب کرد- لذا این ملت هشتکی را با عنوان من یک پاسدار هستم خواهد داشت- بنابراین آمریکای ترامپ بداند که همه ما پاسدار هستیم- سپاه یعنی همه ملت ایران که به فرموده رهبری عزیزمان آمریکا را به سوی حضیض سوق داده و تا رساندن این جرثومه رذالت و شیطنت و شرارت و حضیض ذلت و انزوا و خفت از پای نخواهد نشست.
 سال رونق تولید باید برای خروج از بحران رکود- دولت و ملت دست به دست هم دهند و با رونق دادن به تولید و اشتغال- اقداماتی پایسته صورت گیرد.
 در لایحه بودجه سال ۹۸ برای یک میلیون شغلی در کشور پیش بینی شده که اگر اجرایی هم شود باز پاسخگوی نیاز کشور نیست و تناسبی با واقعیت های کشور ندارد چون تاکنون افزایش کارگران بیکار شده را روز به روز داشتیم و برای ایجاد تعادل در بازار باید برای شغل های از دست رفته هم شغل ایجاد شود.
 زیرساخت ها برای رونق تولید در شهرستان ابرکوه خیلی کمتر از ظرفیت شهرستان است و من امیدوارم مسئولین همت عملی در به سرانجام رساندن راه‌آهن که به نظر می‌رسد با کندی پیش می‌رود داشته باشند.
 زمینه های خوبی در شهرستان برای رونق تولید لحاظ شده که مشکلاتی مانع اجرایی شدن آن است مثلا از طرح سرمایه گذاری توسط یک سرمایه گذار در روستای تیزوک جهت احداث گلخانه به وسعت ۵۰ هکتار با زمینی داشتیم که چون مشکل محدودیت استحصال آب دارد در حد ۵ هکتار کار می کند- امیدوارم آب منطقه ای و حل این مشکل بپردازد که انشاءالله در زمینه اشتغال حدود ۵۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم شده بزرگترین گلخانه استان در ابرکوه ایجاد و انشاالله تا پایان سال مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
 مورد دیگر هم ظرفیت های موجود در ناحیه غربی شهرستان است که به خاطر مشکلات قضایی چندین دستگاه مرغداری و جوجه پروری و دامداری و کشاورزی تعطیل شده که این هم انشاالله ظرف سه ماهه اول سال حل و فصل گردد و سرمایه رها شده به چرخه تولید برگردد و در این خصوص مسئولین محترم قضایی هم با لحاظ ضرورت رونق تولید نگاه جامع به قضیه داشته باشند.
 سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به کشورمان را در هفته گذشته داشتیم که این سفر با دیدار ایشان با مقام معظم رهبری ارزش خاص خود را یافت. رفت و آمد های مقامات دو کشور که پیوند دیرینه و فرهنگی و مذهبی باهم دارند موجب گسترش و تعمیق همکاری‌ها فراتر از رابطه دو دولت خواهد داشت که البته موجب ناخشنودی آمریکا و سعودی بوده و هست. انشاالله این سفرها موجب گشوده شدن فصل تازه ای از روابط همه جانبه بین دو کشور باشد و ایران به واسطه مشترکات زیاد با عراق در عرصه رقابت کار اقتصادی در عراق نقش فعال تری را ایفا کند. روز چهارشنبه ۱۱ شعبان میلاد با سعادت علی اکبر امام حسین(ع) و روز جوان و پنج شنبه ۲۹ فروردین سالروز تولد مقام معظم رهبری- آیت الله العظمی- سید علی حسینی خامنه ای در سال ۱۳۱۸ شمسی را داریم. این دو مناسبت را عرض تبریک دارم و بنا داشتم به مناسبت روز جوان سخنانی بگویم که چون فرصت نیست انشاالله در فرصت دیگر و جای دیگر بیان خواهم کرد.
 همچنین پنجشنبه روز ارتش و نیروی زمینی نیز می باشد که ضمن گرامیداشت این روز برای نیروهای عزیز و پرتلاش نزاجا آرزوی توفیق داریم.
در پایان چنانچه عرض کردند بخش اول مراسم اعیاد شعبانیه را با برگزاری جشن های مردمی پشت سر گذاشتیم. به لطف خدا بخش دوم این جشن ها را در نیمه شعبان داریم. یکی از گلایه‌های همیشگی مردم- مشکل پذیرایی خیابانی مردمی است که با نگه داشتن خودروها موجب راه بندی و مزاحمت و ایجاد مشکل برای بیماران و مسافران شده است. بنده هم در این خصوص توصیه هایی اول به مردم و بعد به نیروهای محترم انتظامی و پلیس راهور دارم و انتظاراتی هم از دستگاه‌های اجرایی خصوصا شهرداری دارم.
 مردم با فرهنگ ما برای پذیرایی حاضرند- هرکدام مایلند کنار بایستند و جلو ایستگاه‌های صلواتی پذیرایی شوند تا موجب راه بندان و ریختن لیوان و زباله در خیابان نشوند- لذا ضمن تشکر از خیرین که بانی پذیرایی هستند انتظار دارم خودشان مراعات کنند.
 از نیروی انتظامی انتظار دارم بدون اغماض قانونمدار باشند و بانیان خیر را در امر پذیرایی ارشاد کنند و از ایجاد هرگونه ترافیک در جشن های طول سال ممانعت کنند.
 شهرداری هم همسویی لازم را جهت ارشادات شهروندان و بانیان خیر داشته باشند و با همیاری بین مردم و مسئولین انشاءالله شاهد برگزاری جشن های آرام و بی دغدغه باشیم.
 ضمناً اداره تبلیغات اسلامی و ارشاد و اماکن نیروی انتظامی بر محتوای برنامه ها و ایستگاه ها نظارت کنند و از هرگونه آهنگ های مبتذل جلوگیری جوانان علاقه‌مند و پرشور را ارشاد نمایند.
مشکل سیل همچنان مردم عزیز و مقاوم خوزستان را رنج می دهد. از همه عزیزانی که همنوع دوستی و وظیفه دینی و اجتماعی خود را انجام دادند تشکر میکنم و امیدوارم سیل کمک های شما توسط موکب خدام الحسین(ع) بیش از پیش مددرسان مردم سیل زده باشد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.