02 خرداد 1398 ساعت 07:08
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه نماز جمعه13اردیبهشت98

خطبه اول 13/2/98
موضوع خطبه:  مواعظ امام سجاد علیه السلام
امام علی بن الحسین زین العابدین علیه السلام چهارمین کوکب دری در آسمان امامت و ولایت است. امامی که چراغ پر فروغ راه عابدان و سالکان طریق حق وعارفان و عاشقان است.
صحیفه سجادیه که زبور آل محمد صلی الله علیه و آله است یادگاری ارزشمند از آن بزرگوار است .در میزان الحکمه جلد ۱ صفحه ۱۵۹ پندی از امام سجاد علیه السلام نقل کرده که فرمود:
مَن رَمَي النَّاسَ بِمَا فِيهِم رَمُوهُ بِمَا لَيسَ فِيهِ.= بحار الانوار، ج 78، ص 160
هر كس به مردم عيبي را که دارند نسبت دهد، مردم به او عيبي را كه ندارد نسبت خواهند داد.


معمولاً  عیب گوئی و عیب جویی از مردم  توسط کسانی انجام می گیرد که سلامت معنوی و نفسانی ندارند اشخاص بیمار دل و کوته نظر هستند که دائم به دنبال عیب و ایراد از مردم هستند به خاطر دارم که مرحوم آیت الله شهید دستغیب آن عالم متقی و مهذب نفوس می فرمود: اگر کسی به دنبال تزکیه نفس و خودسازی باشد آنقدر در وجود خود عیب و نواقص اخلاقی و عملی می بیند که فرصت نمی کند از مردم عیب جویی کند.
 روایت شریفه ای که از امام سجاد علیه السلام نقل شد بیانگر این است که شخص عیب جو اولین قربانی جهالت خود می شود و از مراتب سیر تکامل و رسیدن به کمال انسانی سقوط می کند.
حضرت فرمود اگر کسی به دنبال عیب گرفتن از مردم باشد و عیوبی را از کسی بگوید که به راستی در او هست- همین کارش نکوهیده است چون موجب تحقیر این شخص در انظار عمومی می گردد- اگر خیر خواه است نباید به مردم بگوید فلانی چنین است بلکه باید دوستانه به خودش تذکر دهد که فلانی اگر این عیبت را برطرف کنی محبوبیّتت بیشتر می شود به همین دلیل است شاعر هم میگوید :
دوست دارم که دوست عیب مرا / هم چو آیینه پیش رو گوید
نه که چون شانه با هزار زبان /  پشت سر رفته مو به مو گوید
ذیل روایت از بیان امام سجاد علیه السلام تصریح دارد اگر کسی پشت سر مردم عیب دیگران را بگوید که در آنان هست عکس العمل این خصلت بدخواهی به خودش بر می گردد و مردم عیبی را به او می چسبانند که در او نیست اگر این آدم می‌فهمید که در وجودش و اخلاق و رفتارش عیب هایی هست که به مراتب از عیب دیگران بیشتر است خجالت می کشید از اینکه بخواهد عیب مردم را باز گو کند. بوده و هستند از اولیای خدا که عیوب مردم را بروز نمی دهند تا سر افکنده نشوند. نقل می کنند بعد از فوت مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی مرحوم آیت الله گلپایگانی تصمیم گرفتند برای ایشان یک سال نماز خوانده و یک ماه روزه گرفته شود .کسی که نزد آیت الله گلپایگانی بود گفت آقا پولش را بدهید من نماز و روزه را انجام می‌دهم.
 پول را گرفت و چند روز گذشته بود آن شخص در کوچه در حال سیگار کشیدن می گذشت آقای گلپایگانی هم به دنبال او- بعد از تمام شدن سیگار سر دو راهی به هم رسیدند به آقا سلام کرد و گفت: امروز روزه استیجاری تمام میشود آیت الله گلپایگانی هم چیزی بروز ندادند که دمب خروست را ببینم یا قسم حضرت عباست را؟! و چون پولی دیگر نداشتند که به دیگری برای نماز و روزه بدهند ناچار خودشان یکسال نماز و یک ماه روزه را برای مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری انجام دادند .
بنابراین اولاً اگر عیبی  درکسی دیدیم فقط مجازیم دوستانه به خودش بگوییم .
امام صادق علیه السّلام فرمودند:
أَحَبُّ إِخْوَانِی إِلَیَّ مَنْ أَهْدَى إِلَیَّ عُیُوبِی=محبوب ترین برادرانم در نزد من کسى است که عیوبم را به من هدیه کند (یعنى خیرخواهانه، آنها را یاد آورى کند)=اصول کافی، ترجمه کمره ای، ج 6، ص ۴۹۳
به این  می گویند تذکر سازنده.

خطبه دوم
ماه شریف شعبان را هم پشت سر گذاشتیم و در آستانه ورود به ماه خدا قرار داریم. ماه خودسازی- جامعه سازی- فرهنگ سازی- ماه نزول برکات الهی و در راس همه نزول قرآن. اگر رسول خدا(ص) و حضرات معصومین سفارشات زیادی راجع به این ماه کرده‌اند و با ایمان دعا و مناجات، معرفت بخش آن شدن به خاطر این است که ما از این چشمه فیاض و جوشان- بهره ببریم.
وجود مبارک رسول خدا به مثل چنین روزی در خطبه جمعه آخر شعبان فرمودند:
 ای مردم- ماهی در پیش روی شما است که قرین رحمت الهی برای شما است- ماهی که نزد خدا آن قدر منزلت دارد که حتی نفس های بندگان روزه دار در آن حکم تسبیح خدا را دارد. شایسته است عموم مردم به خصوص جوانان با برنامه‌ریزی درست و مناسب از این خوان نعمت الهی بهره برداری کنند- زیرا رسول خدا(ص) فرمودند: کسی که از این ماه بی‌بهره شد- شقی است.
 هفته  کار و کارگر تمام و هفته معلم آغاز شده است.
به یقین شکوفایی و پویایی کشور تاکنون رهین تلاش قشر محوری کارگر بوده است. کارگر مولد و بازوی توانا برای عرصه تولید است و نباید در لابلای معضلات اقتصادی و معیشتی خرد شود و از کار بیکار شود. ما همچنان برای بهبود تولید و رونق کار در شهرستان بسیار امیدواریم زیرا اشتغال ایجاد شده و در دست انجام- بستر خوبی را برای آینده فراهم کرده مشروط به اینکه با همت مسئولین مشکلات کارفرمایان به زودی حل و فصل گردد.
 در این خصوص حل نهایی مشکل کاشی کوثر در گردش کار مقامات استانداری است، شرکت آبنوس را سرمایه گذار جدید خریده که با راه اندازی آن ۳۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد- آرین سرام در حال توسعه است فولاد بهنورد پیشرفت مناسبی داشته- فولاد سرمد علاوه بر میلگرد- چرخه تولید شمش را پیگیری می‌کند برای صنایع زیر دستی کارخانجات زمینه حضور سرمایه‌گذار برای تکمیل چرخه تولید فراهم شده- در سال گذشته برای ۲۲۰ طرح اشتغالزا در حوزه‌های مختلف مشاغل خانگی، ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در ابرکوه تسهیلات داده شد. شرکت داریون لبن که در حال ساخت فضا و تاسیسات است تحولی شگرف دیگری برای آینده شهرستان ایجاد خواهد کرد ما نباید سیاه‌نمایی کنیم و روحیه ی یأس را در خود بدمیم- باید تلاش را مضاعف کنیم و از پیچ مشکلات صبورانه عبور کنیم.
 با گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مطهری در هفته معلم قرار داریم- از تلاش قشر فرهنگی و آینده ساز کشور در شهرستان- ابراز امتنان و تشکر داریم.
 مقام معظم رهبری در دیدار با فرهنگیان توصیه های مهمی در امر تکریم و معیشت فرهنگیان داشتند و فرمودند: معلمان پرورش دهنده مهمترین سرمایه ملت یعنی سرمایه انسانی هستند- جوانانی که پایه ریزان تمدن نوین- جهادگران میدان مبارزه با جهل و سازندگان و هویت یک ملت هستند و باید زندگی فرهنگیان به نحوی شرافتمندانه تامین شود. دشمن در حال جنگ اقتصادی با ما است.
 در مقابل آرایش جنگی دشمن علیه ملت ایران- ملت هم باید آرایش جنگی ببیند. تا جلو ضربه زدن دشمن در فضای مجازی را بگیرد. غربی‌ها در سند ۲۰۳۰ که  فصل مهمی از آن به آموزش و پرورش اختصاص دارد، انتظار دارند معلمان متدین ما که علاقه‌مند به آینده کشور هستند در کلاس درس خود برای آنها سرباز تربیت کنند و دانش آموز ما سرباز وحشیهای کراوات زده‌ای که به راحتی آدم‌کشی می‌کنند، باشند.! لذا مقام معظم رهبری نگرانی خود را از سند۲۰۳۰ ابراز داشتند. طبق روال سنواتی- نمایشگاه کشوری و بین المللی کتاب در تهران برگزار شد- کار خوبی است. مقام معظم رهبری هم دیدار 5/2 ساعته از این نمایشگاه داشتند- اما باید گفت در کشور حال کتاب و فرهنگ خوب نیست. در حوزه انتشارات به محتوای کتاب توجه نمی‌شود- وزارت ارشاد باید نظارت بهتری بر موضوعات و عناوین و محتویات کتاب ها داشته باشد- در همه جای دنیا به نشر کتاب حساس هستند اما در کشور ما بی مبالاتی میشود.در آلمان که همسایه فرانسه است کتابی که برای بچه‌ها چاپ می‌شود- اجازه نمی‌دهند فکر بچه های آلمانی با روش های فرانسوی شکل گیرد- کتابها مخصوصاً در بخش کودکان و نوجوانان را مثل ناموس خود می‌دانند اما در کشور ما می‌گویند ناشران خودشان ممیزی کنند! و ۴۴ درصد کتاب‌های کودکان و نوجوانان ترجمه‌ای است! گویا تصویرگری از کتاب‌های خارجی برای ناشران مهمتر است چون هدف از نشر کتاب ترویج فرهنگ دینی نیست بلکه هدف شان سودجویی و بازاریابی است! این درد را باید کجای دل گذاشت که به گفته رئیس مجمع ناشران انقلاب، ناشری با صراحت می‌گوید که طی سی و چند سال فعالیتش حتی یک بسم الله را اول کتابهایش ننوشته و اینها را مسئولین می دانند و حتی در گذشته نورچشمی وزارت ارشاد هم بوده‌اند. کسانی که گرایش ضد دین و انقلاب دارند- الآن صاحب انتشارات بزرگ هستند و کسی دم نمی‌زند! تساهل و تسامح سیاستگذاران خصوصاً در بخش فرهنگی موجب شده عده ای خودباختگی فرهنگی خود را کاملا عریان نشان دهند و زعمای حکومتی ما هم مثل خود ما تماشاچی هستند گویا زوال غیرت دینی و انقلابی در دستور کار است!
 سرنخ همه دسیسه ها در کشور ما در دست ام الفساد غرب آمریکا و لابی صهیونیستی است که توانسته به ویژه در فضای مجازی نقش تخریبی و ویرانگری در فکر و فرهنگ جامعه داشته باشد. به لطف خدا تا کنون ۴۰ سال تحریک دشمن ۴۰ سال تودهنی جامعه کارگری به جامعه فرهنگی و دانشگاهی و تمام اقشار ملت را داشته است.
 کار آمریکا به جایی رسیده که به حکومت های قرون وسطائی مثل وهابیون عربستان دلخوش کرده چون وقتی تحقیر شان میکنند- ذلیلانه تعظیم می کنند- چون از شکنندگی خود و حکومتشان باخبرند لذا معتاد به ذلت پذیری هستند. جنایت خبیثانه آل سقوط سعودی در کشتار و شهادت دسته جمعی گروهی از حق طلبان با مصونیت آمریکا صورت گرفت- چنانچه فاجعه نابودی مردم یمن توسط این روسیاهان خون‌آشام نیز با حمایت آمریکا است و اگر این فجایع در جایی دیگر رخ می‌داد که می کردند؟ این همان حکومت جنگل است که آمریکا در جهان دارد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.