02 خرداد 1398 ساعت 07:57
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه نماز جمعه20اردیبهشت98

خطبه اول 20/2/98
موضوع خطبه:  جوان و مسئولیت پذیری
در اولین جمعه از ماه خدا قرار داریم ماهی که صیام وقیامش، سحرها و مناجاتش برای بندگان خدا فرصتی است برای آخرت سازی تا از فضای معنوی آن برخوردار باشیم و مردم مومن با انجام واجبات ترک و محرمات به خودسازی و تعالی معنوی نفس بپردازند. لذا توجه به وجوه گوناگون تقوائی در این ماه بیش از ماه های دیگر است.زیرا با مغلول بودن شیطان زمینه بیشتر گرایش به رحمان فراهم شده است تا با روزه توانمندی های روحی در وجود ما آشکار شود. و روزه به عنوان یکی از بهترین مصادیق عبادت و اثرگذارترین عامل در غلبه بر هواهای نفسانی و غلبه روح بر جسم است.
 در این خصوص که عبادت تقویت بخش روح  و ضمیر و نفس الهی انسان است -استشهاد به کلام عرفانی حضرت امام (ره) برایتان دارم که فرموده اند:


"یکی از اسرار و نتایج عبادات آن است اراده روح در ملک بدن نافذ گردد و مملکت تن یکسره تحت کبریائی روح در آید و در نتیجه قوای بدن و غرایز جسم- از عصیان و سرکشی و خودسری بازمانند و تسلیم ملکوت باطن قلب شوند-بلکه کم‌کم تمام قوا در ملکوت ،فانی شوند و امر ملکوت در بدن نافذ و جاری گردد و اراده روح قوت گیرد و زمام  مملکت تن را از دست شیطان و نفس اماره بگیرد."
بهره گیری جوانان در این ماه  معنویت بخش باید بیش از  دیگران باشد چرا که جوانان ظرفیت های بهتر و زمینه ای پاکتر در امر خداگرایی و شیطان گریزی دارند. یک جوان مسلمان ، شخصیتی مسئولیت پذیر دارد- کسی که در پرتو آموزه ها و تعالیم دینی راه هدایت را از بیراهه های ظلمت و جهالت تشخیص داده و امواج دریای فساد و تباهی را را غرقاب نابودی میداند و سعی می کند گرفتار اوهام و وسوسه و شیطنت دشمنان دوست نما و ایادی شیطان نشود و دنیا و آخرتش را در پرتو معنویت آباد سازد.
این شاخصه یک جوان مومن و مسلمان است که زندگیش با فرهنگ دینی عجین شده است .فرهنگ دینی ترجمانی از سبک زندگی معنوی است که راز و رمز توفیق جوانان عزیز ما همین گرایش به سبک زندگی با فرهنگ دینی است. جوانانی که انصافاً با اقتدار دینی در برابر فرهنگ ابتذال حاکمیت نظام جاهلیت مدرن که هویت دینی و ملی  بشریت مخصوصاً جوامع اسلامی را به مسلخ کشانده- ایستادگی میکنند و نشان می دهند که می‌توانند میراث گرانبهای سبک زندگی فرهنگ دینی نیاکان گذشته خود را به عنوان اصلی ترین خاستگاه خود حفظ کنند زیرا تجربه هم نشان داده که حق و عدالت و انسانیت و طهارت نفس و عزت و حریت جز از طریق معنویت در جامعه اسلامی و آر مانی و انقلابی ما امکان پذیر نخواهد بود.
لذا  انتظار از یک جوانان عزیز و مسلمان این است که بیش از دیگران از فیوضات معنوی این ماه خدا خود را بهر مند کند و زمینه تجلی وآشکار شدن خوبیها و کمالات و بزرگواریها ی اخلاقی عملی را با خودسازی و تطهیر نفس و مبارزه با هوا و هوس فراهم نماید وصد البته اگر درون وباطن ما  سامان الهی یا فت-جلوه های بیرونی به خصوص سبک زندگی دینی هم برای ما بسیار آسان -محسوس و ملموس میگردد .در این صورت است که زشتی ها و پلشتی ها و منکرات اخلاقی و عملی و رفتاری و فساد و فحشا و منکر از حریم زندگی شخصی و اجتماعی انسان رخت بر می بندد فضای زندگی را بوی عطر ایمان و پاکی و تقوا و شایستگی و اخلاق و معنویت پر می کند .
اگر به عرایض من دقت کنید به راحتی پی می برید چرا در ماه مبارک رمضان آمار فساد و معصیت به شدت افت می کند در حالی که آدم ها مخصوصاً جوانان همان جوانان قبل از ماه رمضان هستند .ماه رمضان کلاس درس ایمان و معیارهای ارزشی و الهی است. سعی کنیم در طول سال این معیارها را حفظ و بر سبک زندگی خود حاکم کنیم .
جوانان عزیز ما موقعیت وحشتناک زمانی را در فضاهای دین کش مجازی به خوبی می‌دانند و از این که چگونه در حوزه جنگ نرم مورد حملات بی رحمانه و تهاجم دشمن قرار گرفته ایم رنج می برند همچنین ازغفلت عده ای جوان غافل و بی ظرفیت که با حریم شکنی و خودباختگی نه تنها در برابر این تهاجم نمی ایستند بلکه آتش بیار معرکه فساد هم می شوند رنج می برند. جوان متدین و متعهد و مسلمان غیرت دینی خود را هرگز فدای بولهوسی که سوغات شیاطین غربی است نمی‌کند زیراهوشیارانه می بیند که در تهاجم فرهنگی بلکه شبیخون فرهنگی و قتل‌عام فرهنگی دشمن –توده های مردم به ویژه جوانان سیبل اصلیترین تیرهای زهر آگین فرهنگی دشمن هستند .لذا در این ماه خدا و معنویت تکلیف همه ما مخصوصاً جوانان عزیز این است که با عزم ملی و مدیریت جهادی و مبارزه با هواهای نفسانی و هوسبازیهای شیطانی- انقلاب و نهضتی دیگر را در برابر جبهه دشمن آرایش دهیم و نهضتی از سنخ معنویت با سلاح قرآن و عترت و با ابزار توبه و استغفار و انابه به هویت دینی خود برگردیم  و برای دیگران نیز بصیرت بخشی و روشنگری نماییم تا بتوانیم در زندگی راه را از چاه تشخیص دهیم.

خطبه دوم
*ماه مبارک رمضان- بهار قرآن- ماه تبلور و شکوفایی ایمان فرارسید.
 برای شما میهمانان خدا آرزوی قبولی طاعات و عبادات را داریم.
 در این ماه نورانی- در محضر میزبانی مهمان‌نواز قرار داریم- باید بهترین بهره را از خوان نعمت بیکرانش ببریم. برکات قرآنی ماه خدا- این ماه را بهار قرآن کرده و به عظمت معنوی آن جلوه ای  مضاعف بخشیده است. حضور مبلغین روحانی در شهرستان- زمینه بهره گیری بیشتر از این چشمه جوشان و رحمت الهی را فراهم کرده تا در پرتو ارشادات این عزیزان فرصت بهره مندی از بهره های بی بدیل و زمینه رشد معنوی و کمالات اخلاقی و عملی جامعه مان فراهم گردد.
* چهارشنبه گذشته و همزمان با سالروز خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام و  پس از یکسال خویشتن داری ، ایران اسلامی نسبت به اقدامات ضد برجام آمریکا و سکوت اروپایی‌ها در قبال تحریم‌ها و ظلم‌های آمریکا به ملت ایران- مسئولین کشور تصمیم به کاهش تعهدات  هسته ای گرفت.
شورای عالی امنیت ملی کشور در بیانیه‌ای خطاب به کشورهای اروپایی و باقی مانده در برجام اعلام کرد که در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم و در جهت اعمال حقوق ایران مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام دستور توقف و کاهش تعهدات خود داده است.
 دیگر برای کسانی که خواب آمریکا را هم می بینند ثابت شد که این کشور با قلدری تمام- اصول  شناخته شده بین المللی را با تحریم های یکجانبه و غیرقانونی زیرپا گذاشته و متأسفانه این زورگویی با هیچ اقدام درخور و متناسب از سوی شورای امنیت و یا اعضای باقی مانده در برجام مواجه نشده است و اثرات و تبعات خروج آمریکا از برجام را نه فقط جبران نکردند بلکه با آمریکا در اعمال تحریم‌ها به نوعی همسویی هم داشته‌اند.
مقرر شده چنانچه تا ۶۰ روز اعضای باقی مانده برجام جبران گذشته خود با انجام تعهداتشان به مطالبات ایران عمل نکردند در مرحله بعد رعایت محدودیت های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک نیز متوقف شود . و در هر زمان که خواسته ملت ایران طبق قانون تامین شود- ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر می گیریم- در غیر این صورت ایران اسلامی مرحله به مرحله اجرای تعهدات دیگر را متوقف خواهد کرد.
  تاکنون انتظار بیهوده از اروپاییان برای ایران و وقت کشی بوده و فرصت‌های زیادی گرفته شده است دستگاه دیپلماسی کشور هم باید ورود کنند و تصور اروپاییان در مورد تسلیم ایران را با اقدامی قاطع عوض کند.
آمریکا و اروپا امروز پیام قاطع برجامی ملت ایران را دریافت می کنند و مردم مومن و روزه‌دار را ابرکوه هم امروز و همزمان با سراسر کشور در جهت حمایت از این بیانیه و موضع مسئولین کشورمان بعد از اقامه نماز جمعه راهپیمایی خواهند داشت هدف آمریکای خبیث از جنگهای تمام عیار اقتصادی که آغاز کرده براندازی موجودیت جمهوری اسلامی است.
پیشگیری و تقابل با این هدف شیطان بزرگ با مذاکره و یا رابطه حل نمی شود بلکه باید در برابر آرایش جنگی دشمن، ملت و جبهه انقلاب هم آرایش جنگی داشته باشد.
 قطعاً عبور از بحران کنونی که معیشت مردم را در تنگنای شدید قرار داده، حفظ روحیه انقلابی مردم و جوانان کشور است. آنها در اتاق فکر شان به این نتیجه رسیده اند که فقط با فشار اقتصادی ملت ایران تسلیم می شود. زهی خیال باطل. این ملت بارها به شما نشان داده که در برابر تهاجم نظامی شما فرزند کربلا و دربرابر جنگ اقتصادی شما فرزند رمضان است و همان روحیه انقلابی سال ۵۷ و دهه ۶۰ را دارد و همین روحیه انقلابی باطل السّحر نقشه‌های شوم و شیطانی شما است و به لطف خدا عزم این ملت در جنگ فعلی اقتصادی جزم است که با صبر و مقاومت خود بار دیگر از این پیچ پرخطر با سربلندی عبور خواهد کرد و هویت ببر کاغذی آمریکا را آشکارتر خواهد کرد و با فریاد نفرت زایش از آمریکا، بیش از پیش شیطان بزرگ را در جهان منفور و ناقوس مرگش را به صدا در خواهد آورد.
 ما در شرایط شعب ابی طالب نیستیم- به لطف خدا در شرایط بدر و احد و حنینیم.
اگر شما ملت امروز می بینید که اسرائیل با  رجزخوانی و حمله به نوار غزه بلافاصله با عکس‌العمل رزمندگان فلسطینی مواجه می‌شود و ناگهان آتش و صاعقه توسط حدود ۷۰۰ موشک بر سرش می ریزد و کمتر از ۴۸ ساعت تمام سرزمین‌های اشغالی  برایشان جهنم می شود و بینیشان به خاک مالیده شده و سریعاً خواستار آتش‌بس می‌شوند، این نشان از اقتدار بین المللی شما ملت است. آمریکا و اسرائیل از اقتدار شما می ترسند- شیاطین از سپاه و بسیج می ترسند- لذا با طرح معامله قرن می خواهند با پول رژیم آل سقوط طرح معامله قرن را اجرا کنند و اردن بدبخت را قربانی این طرح نمایند.
 این شما ملت بصیر و آگاه هستید که همچون بنیانی مستحکم و مرصوص، با بصیرت و تیزهوشی تحت زعامت و رهبری ولی امر مسلمین در برابر هرگونه خباثت و شیطنت علیه مسلمانان ایران و جهان ایستاده‌اید و دشمن را ناکام کرده‌اید.
 دولت باید قدر این ملت را بداند- مسئولین تدابیر بهتر در جهت پیشگیری از فشار بیشتر در این مردم داشته باشند. محرومین را فراموش نکنند- محرومین فراموش شده‌اند. غول آدمخوار گرانی امان از مردم گرفته- زندگی ها کلافه شده و عدّه زیادی از مردم ماه‌ها است گوشت نخورده اند-لااقل بیایید نیازهای ضروری مردم را با کالابرگ پرداخت کنید تا قشر ضعیف که بیشترین فشار را تحمل می‌کند، بتواند زندگی کند.
*چرا وزارت آموزش و پرورش سر زیر برف کرده و مشکلات مدارس کشور را پاسخگو نیست؟! دست خیانتی که سند ۲۰۳۰ را امضا کرد باید جوابگو باشد که به راحتی در بعضی از مدارس شهر های بزرگ یا فضاهای تجمع دانش آموزی ، مدیران بی کفایت برای دانش آموزان با پخش آهنگ های مبتذل زمینه رقص و فساد را فراهم می‌کنند و کسی علیه خائنان دم نمی زند؟! مگر با زیرپا گذاشتن ارزش های انقلاب و خون شهدا اربابان شما به کجا رسیدند که شما می خواهید برسید؟ وزیر آموزش و پرورش به ملت بگوید که اینهایی که ارزش‌های انقلاب و نظام را به تمسخر گرفته اند و با سرنوشت معنوی دانش آموزان بازی می‌کنند از چه ناحیه‌ای صیانت می‌شوند؟
*مردم در عین انقلابی بودن نجیب هستند- اما مسئولین کشور اجازه سوءاستفاده از این نجابت را ندهند. کارگران ما نجیبند- در مشکلات اقتصادی هم باید برای کارگر گشایش شود هم برای کارفرما- در جلسه دو روز قبل در دفتر معاونت اقتصادی استانداری که با حضور معاون استاندار- مدیران کل صنایع و معادن و تعاون و کار و رفاه اجتماعی- آب منطقه‌ای- معاون جهاد استان- مدیر کل سرمایه گذاری استانداری- رئیس بانک صنعت و معدن استان- مدیر کل مطالبات بانک صنعت و معدن کشور تشکیل شد. قرار شد مدیرعامل کوثر مانده بدهی خود به بانک و معوقه کارگران را پرداخت کند و بلافاصله بانک صنعت و معدن هم نسبت به پرداخت وام ارزی مورد مطالبه شرکت کاشی 7 و هفت دهم میلیون یورو جهت خرید دستگاه گرانول و خاک ساز کمک کند و مسئولین شهرستان با کاشی کوثر همکاری کنند و نهایتا اگر مشکل مالی ظرف یک ماه حل نشد- حتی پیچی از این کارخانه بسیار گران قیمت و مهم از ابرکوه باز نخواهد شد و اجازه نمی‌دهیم قطعه ای از ابر کوه منتقل شود بلکه به صورت قانونی کارخانه به سرمایه‌گذار جدید منتقل خواهد شد.
پنج شنبه دهم ماه مبارک رمضان سالروز وفات حضرت خدیجه است.این مناسبت را عرض تسلیت دارم.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.