27 بهمن 1397 ساعت 09:39
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه ها

خطبه نماز جمعه26بهمن ماه97

خطبه اول 26/11/97
موضوع خطبه:  تمسک به سیره فاطمی
کلام نورانی و سخنان حکمت آمیز صدیقه کبری حضرت زهرا سلام الله علیها چراغ روشنگر راه هدایت و سعادت بشریت در زندگی است. ارشادات معنوی فاطمه مطهره, تعالی بخش روح پاک انسانهای خداجو وسیله ای برای رسیدن کمال مطلوب و مطلق با راهکار برای وارسته شدن از وابستگی ها و رهایی از اسارت نفس است. آنگونه که خبر به صورت متواتر نقل شده و مرحوم ذبیح‌الله محلاتی هم در «ریاحین الشّریعة، ج ۱، ص ۳۱۲» بیان کرده، آن حضرت پرداخت زکات که از فرایض دینی است را موجب تزکیه نفس, سلامت و پاکی روح انسانها, فراوانی رزق و روزی می‌داند.
فَجَعَلَ اللّهُ الاْیمانَ تَطْهیراً لَکُمْ مِنَ الشّرْکِ، وَ الصَّلاةَ تَنْزیهاً لَکُمْ مِنَ الْکِبْرِ، وَ الزَّکاةَ تَزْکِیَةً لِلنَّفْسِ، وَ نِماءً فِی الرِّزقِ، وَ الصِّیامَ تَثْبیتاً لِلاْخْلاصِ، وَ الْحَّجَ تَشْییداً لِلدّینِ؛
خداوند سبحان، ایمان و اعتقاد را برای طهارت از شرک و نجات از گمراهی ها و شقاوت ها قرار داد و نماز را برای خضوع و فروتنی و پاکی از هر نوع تکّبر، مقرّر نمود و زکات (و خمس) را برای تزکیه نفس و توسعه روزی تعیین نمود و روزه را برای استقامت و اخلاص در اراده، لازم دانست و حجّ را برای استحکام أساس شریعت و بناء دین اسلام واجب نمود.  

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه26بهمن ماه97

خطبه نماز جمعه19بهمن ماه97

خطبه اول 19/11/97
موضوع خطبه:  پندهای معصومین(ع)-وجه تسمیه فاطمه(س)
روایتی از امام صادق علیه السلام به نقل از امالی شیخ صدوق نقل شده که فرمود: فاطمه زهرا سلام الله علیها در نزد خدا 9 اسم دارد. فاطمه صدیقه مبارکه طاهره زکیه راضیه- مرضیه -محدثه و زهرا.
 اسامی خاتون دوسرا حضرت زهرا سلام الله علیها هر کدام بیانگر دریایی از فضیلت و معرفت است و موجب شناسایی او به تجلیات انوار الهی است.
یکی ازنام های حضرت فاطمه صدیقه است چون دارای مقام معظم رهبری صدق و عصمت کبری است و لازمه عصمت مقام صدق است- لذا صدیقه کبری می باشد  چون وجود مبارک او در مقام معرفت به عرفان حق- فانی فی الحق بود. یعنی علم و اراده در وجود او ذوب در حضرت حق ومتصل به مبادی عالیه بود. لذا به همه حقایق علم شهودی و کشف لاهوتی احاطه تام داشت و عواقب امور مشهود دنیوی و نیز عوالم برزخی و اخروی برایش مکشوف بود .لذا قوه لاهوتیه و ملکوتیه که در وجود مبارکش بود ,رادع و مانع امور نفسانی او بود. از این رو هرگز هواهای نفسانی و عصیان در ساحت مقدسه اش راه نداشت. دختر والاگهر رسول خدا مصداق عینی و محوری آیه تطهیر شد.او از آن جهت محور تطهیر در اهل بیت شد که چون دختر نبوت  وهمسر ولایت  و مادر امامت بود.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه19بهمن ماه97

خطبه نماز جمعه12بهمن ماه97

خطبه اول 12/11/97
موضوع خطبه:  پندهای معصومین(ع)-وجه تسمیه فاطمه(س)
یکی از مبانی عملی در تأسی شیعیان به حضرت زهرا سلام الله علیها توجه به نامگذاری فرزندان است و تجربه نشان داده که محبوبترین نام برای دختران در بین شیعیان نام مبارک فاطمه است. اساساً در نامگذاری فرزند ، متناسب با شئون و شخصیت آینده او باید لحاظ شود که متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها از زوج‌های جوان و احساساتی گویا فقط دوران کودکی فرزند خود را می بینند و خاطرت تک نام بودن در فامیل و یا اهل محل ، اسم های نامتناسب و غیر دینی برای فرزند خود انتخاب می کنند.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه12بهمن ماه97

خطبه نماز جمعه5بهمن ماه97

خطبه 5/11/97= امام جمعه موقت ابرکوه: حجت الاسلام تقی فتاحی
حجت‌الاسلام‌والمسلمین تقی فتاحی امام‌جمعه موقت ابرکوه در خطبه نماز با اشاره به نهج‌البلاغه و سخنان امام علی (ع) در خصوص اهمیت حفظ بیت‌المال و درست هزینه کردن آن، اظهار کرد : حیف‌ومیل کردن بیت‌المال موجب اسراف و تبذیر و درنهایت سقوط انسان‌ها و حکومت می‌شود، که مجازات اخروی در پی دارد.
کسانی که دم از حکومت اسلامی می‌زنند و خود را خدمت‌گزار مردم می‌دانند، باید علی گونه زندگی داشته باشند و خود را با افراد کم‌بضاعت و بی‌بضاعت جامعه مقایسه کنند نه با سرمایه‌داران و مرفهان بی‌درد.
لذا عده‌ای که امروز از بیت‌المال به نفع خود سوءاستفاده می‌کنند باید تمام و کمال مراقب باشند که بیت‌المال حق همه مردم است و فردا که تحت تعقیب و پیگیری قرار بگیرند، همه آنها به دشمن تبدیل می‌شوند.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه5بهمن ماه97

خطبه نماز جمعه28دیماه1397

خطبه اول 28/10/97
موضوع خطبه:  مواعظ حضرت زهرا سلام الله علیها
مقام و منزلت بی بی دوعالم ام ابیها فاطمه زهرا (سلام الله علیها) منزلتی وراء عقول مادی و بشری است .بانوئی که حلقه اتصال بین مقام نبوت و ولایت و امامت بود چون او دختر نبوت همسر ولایت ومادر امامت است. کسی که پدرش رسول خدا نه فقط او را در حد یک فرزند تکریم می کند بلکه به او منزلت مادری برای خود داده و او را ام ابیها ‌خوانده است. (فاطمهُ ام ابیها). اگر توصیف آن بانوی آسمانی را از فرزند بزرگوارش حضرت امام (رحمة الله علیه) بشنویم شاید تا اندازه ای بهتر در توصیف او ادای حق  شود. آن بزرگوار می فرماید: راجع به حضرت صدیقه خودم را قاصر می دانم که ذکری بکنم. اما در اظهاراتی گویا و رسا خیلی جالبتر و کامل تر از دیگران سخن گفته و می فرماید: فاطمه سلام الله علیها افتخار خاندان وحی است یعنی که فضایل او هم تراز فضائل بی نهایت پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم) و خاندان عصمت و طهارت بود .(صحیفه نور جلد ۱۲ صفحه ۳۷۴)

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه28دیماه1397

خطبه نماز جمعه21دیماه1397

خطبه اول 21/10/97
موضوع خطبه:  پندهای امیرالمومنین علیه السلام
از جمله تنها و مواعظ امیرالمومنین علی علیه السلام که در سیره قولی و فعلی آن حضرت موج می‌زند -تسلط بر نفس و قدرت مهار خواستهای نفسانی است.
 مهمترین راه نفوذ شیطان در دل انسان از طریق هوای نفس است که از آن تعبیر به نفس اماره می شود. قرآن مجید از قول یوسف صدیق علیه السلام در سوره یوسف آیه ۵۲ با صیغه مبالغه تأکید می کند که... إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ.. همانا نفس بسیار بسیار انسان را به بدی فرمان می دهد. در این خصوص امام علی علیه السلام به نقل از غررالحکم جلد ۲ صفحه ۴۹۸ می فرماید: نَفسُكَ أقرَبُ أعدائكَ إلَيكَ =نفْس تو، نزديكترين دشمنانت به توست.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه21دیماه1397

خطبه نماز جمعه14دیماه1397

خطبه اول 14/10/97
موضوع خطبه:  پندهای امیرالمومنین علیه السلام
یکی از توصیه های اخلاقی اجتماعی امام المتقین -مولی الموحدین-امیرالمومنین علی علیه السلام این است که اولاً در عبادت و بندگی خدای متعال نباید سهل انگاری و مسامحه کرد ثانیاً هیچ عبادتی را نباید کوچک شمرد. از گناهان و معاصی و نافرمانی الهی باید بر حذر بود و آن را نباید کوچک شمرد و آنها را نباید ساده انگاری کرد .همچنین ارتباط با خدا و دعا و مناجات را باید به صورت مستمر داشت تا خدای متعال بنده اش را ترحم و به او تفضّل کند.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه14دیماه1397

خطبه نماز جمعه7دیماه1397

خطبه اول 7/10/97
موضوع خطبه:  پندهای امیرالمومنین علیه السلام
بنده خدا همیشه باید خود را در محضر خدای متعال ببیند واحساس کند به همان میزان که خدا در عرصه های زندگی او است او نیز در محضر خداوند است. بنده مومن به خدا دوری و نزدیکی خود را نسبت به خدا در ظرف زمان و مکان نمی بیند بلکه در عمل و رفتار خود احساس می‌کند که اگر مرتکب نافرمانی از خدا با گناه و معصیت شد از خدا دور شده و اگر با عشق و علاقه به بندگی و اطاعت و فرمانبرداری از خداوند پرداخت به خدا نزدیک شده است.
 حلاوت و شیرینی زندگی را در طعم مشروبات و مأکولات و کامجویی ها جستجو نمی‌کند بلکه شیرینی یاد خدا برای او لذت بخش است و می گوید: اللهُمَ ارزُقنی حَلاوَهَ ذِکرِکَ=
انسان با خدا و مومن چون عالم را محضر خدا می داند به تبع آن خود را همواره در محضر خدا احساس می‌کند لذا سعی می‌کند که بر نفس خویش مسلط باشد و هواهای نفسانی را مهار کند و اعمال و رفتار و اخلاق و کردار خود را هر لحظه کنترل کند.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه7دیماه1397

خطبه نماز جمعه 30آذر1397

خطبه اول 30/9/97
موضوع خطبه:  مواعظ امیرالمومنین علیه السلام
در کتاب خصال مرحوم شیخ مفید از امیرمومنان علی(ع) نقل کرده که فرمود:
مَن أرادَ أنْ يَعرف كيفَ مَنزِلَتُهُ عِندَ اللّه، فلْيَنظُرْ كيفَ مَنزِلَةُ اللّه مِنهُ عِند الذُّنوبِ ، كذلكَ تكونُ مَنزِلَتُهُ عِندَ اللّه.
یعنی هرکس می‌خواهد بداند خداوند در نزد او چه مقام و منزلتی دارد، باید ببیند که به وقت گناه، خداوند چه اندازه در نزد او اعتبار دارد؟ به هر میزان که خدای بزرگ او را ناظر ببیند و به خاطر او ترک گناه کند- به همان اندازه در نزد خداوند مقام دارد.
با این بیان هر انسان فهیم و با ذکاوت که در زندگی تلاش می‌کند خود را به خدا مقرب و نزدیک سازد، امام علی(ع) راهکار را به صورتی روان به او نشان می‌دهد که راه تقرب به خدا احساس بودن در محضر پروردگار است، اگر انسان از خدای خود حیا  کرد و در عرصه گناه، ترک گناه کرد و حرمت حق را نشکست بداند که متقابلا خدای متعال به او عزت و منزلت می‌دهد و در نزد خدا حرمت و کرامت دارد.حضرت امام (ره) در همین راستا با بیان رسای خود می فرماید:عالم محضر خدا است-درمحضر خدا معصیت نکنید.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه 30آذر1397

خطبه نماز جمعه 23آذر1397

خطبه اول 23/9/97
موضوع خطبه:  مواعظ امیرالمومنین علیه السلام
امیرالمومنین علیه السلام امیر المؤمنین علیه السلام  امیر المؤمنین علیه السلام حکمت است و به تعبیر رسول خدا داناترین امت می باشد او نشان داده که در قضاوت و حکمت از همه برتر است. رسول خدا خود را شهر علم خوانده و علی علیه السلام را درب ورودی آن شهر می داند. در نهج البلاغه حکمت ۱۳۱ آمده که روزی مردی در محضر امیرالمومنین به مذمت دنیا پرداخت به لحاظ جهات منفی و آسیبها و مشکلات و مصیبتها و فریبها در زندگی این جنبه های منفی را میدید اما روی دیگر سکه زندگی دنیا که خوبی ها است را نمی دید.
حضرت در پاسخ به اظهارات او که مذمت دنیا می کرد فرمود :

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه 23آذر1397

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع اصلی:مواعظ اهل بیت(ع)

موضوع خطبه این هفته:مواعظ حضرت زهرا سلام الله علیها

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.