23 Jul 2018 ساعت 17:00
 
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه های نماز جمعه 22 تیرماه1397

خطبه اول 22/4/97
موضوع خطبه: جامعه اسلامی تجلیگاه ارزشها             عنوان خطبه:معیارارزشهای اجتماعی
بدون شک در بحث بررسی معیار های روابط اجتماعی به مهمترین بحثی که باید به آن پرداخت ، چگونگی معاشرت است یعنی ببینیم چه عواملی در مسیر روابط اجتماعی و زیر چتر معاشرت در روح و روان ما اثرگذار است – چه عواملی اثرات مثبت ونشاط بخش و دلگرم کننده و امید آفرین دارد و چه عواملی اثرات منفی و نامطلوب بر شخصیّت انسان می گذارد .
اینکه دیـن مبین و شرع مقدس اسلام تأکید فراوان برخودشناسی و خود آگاهی و خودیابی انسان دارد به خاطر همین است که انسان بفهمد – در عالم خلقت تجّلی نورالهی ومظهر صفات کمالیه خداوند است .

Register to read more...

خطبه های نماز جمعه 15 تیرماه1397

خطبه اول 15/4/97
موضوع خطبه: راهکارهای نجات از آسیبها                            عنوان خطبه:ارزشهای اجتماعی
عمدة موجودات جهان هستی در نظام آفرینش برای حفظ جان خود از خطراتی که آنها را تهدید می کند فراری هستند و یا دربرابر تهدید و خطر از جان خود دفاع می کنند .
اما انسان علاوه بر آنکه همچون دیگر موجود است – از جان خود دفاع می کند – از اعتبار و حیثیت و شرافت و منزلت الهی و انسانی خویش هم دفاع می کند .
اندیشه و عقل هر انسانی به او حکم می کند که ضمن اینکه جان خود را از هر خطر حفظ می کند – ارزشهای معنوی خود را هم بشناسد و از آنها حفظ و حراست نماید .

Register to read more...

خطبه های نماز جمعه 8تیرماه1397

خطبه اول 8/4/97
موضوع خطبه: خشم و غضب                                                          عنوان خطبه:ارزشهای اجتماعی
یکی از آسیبهای معنوی و اخلاقی در بُعد زندگی شخصی و اجتماعی ما خشم و غضب و بدخلقی و سوء سریره اخلاقی و رفتاری است که ویرانگر جایگاه و ارزش و شخصیّت و منزلت انسانی می گردد .
اثر و نتیجه تلخ خشم و تلخی و بدخلقی کاهش محبوبیّت انسان در نزد خدا و خلق است و سرچشمه بسیاری از خشونت ها و جنایتها همین خشم کنترل نشده است .
اثر تلخ دیگر خشم اینکه در بسیاری موارد موجب قهر و جدائی ها در بین فامیل و ارحام و طلاق کاری واز هم پاشیدگی خانوادگی شده و می شود .
این خشم و عصبانیّت ریشه در بی تحمّلی و کم ظرفیتی و ضعف ایمان انسان دارد .

Register to read more...

خطبه های نماز جمعه یکم تیرماه1397

خطبه اول 1/4/97
موضوع خطبه: عناصر مؤثر در جامعه                              عنوان خطبه:ارزشهای اجتماعی
جامعه اسلامی در نظام اجتماعی بشریّت چنانچه به دستورات اسلامی و آموزه های دین مبین اسلام عمل کند – سالم ترین و ارزشی ترین جامعه است .
جامعه ای که آحاد مردمش بانظارت ملی بر عملکرد یکدیگر – سعی و تلاش خود رادر جهت حاکمیت ارزش و اخلاق و ایمان و فضیلت و معنویّت و رُشد و شکوفائی ارزشهای متعالی بشریّت و ترویج خوبی و هنجارها و زدودن ناروائی و ناهنجاریها به کار می گیرند .
در این میان به فرموده روایتی از امیرمؤمنان – علی (ع)  سه دسته هستند که سرآمد جامعه محسوب می شوند و در این خصوص نسبت به دیگران مسئولیتی مضاعف دارند و آنان فرمانروایان و حاکمان – علماء ودانشمندان و ثروتمندان و سرمایه داران هستند .

Register to read more...

خطبه های نماز عید فطر25خرداد ماه1397

25/3/97=خطبه اول عید فطر
إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَليمٌ خَبيرٌ؛گرامی ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست خداوند دانا و آگاه است! ، حجرات /13
...........................................................................................................
آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما مؤمنین دارم که طی یکماه عبادت و بندگی خدا با صیام و قیام تعبّد و بندگی حضرت حق ، امروز شادمانه مراسم عیدانه برگزار می کنید ، عید سعید فطر عید توفیق جهت ادای تکلیف بندگی به محضر حضرت احدیّت است .
زن و مرد روزه دار در این ماه خدا ، میهمان خدا بودند و ضیافت الهی برای میهمانان ضیافت مادی نبود بلکه ضیافت نور و معنویّت بود – در این ماه ضیافت الله همه نسبت به محرومین و گرسنگان ابراز همدردی کردید و به صورتی محسوس و ملموس به رنج گرسنگان پی بردید و امروز به راحتی به درمان درد فقرشان با پرداخت زکات فطره پرداختید و  به نوعی در بحث فقرزدائی از جامعه و زدودن غبار فقر از چهره زندگی نیازمندان مشارکت و همراهی نمودید .

Register to read more...

خطبه های نماز جمعه 18خرداد ماه1397

خطبه اول 18/3/97
موضوع خطبه: آسیبها                              عنوان خطبه:ارزشهای اجتماعی
جامعه اسلامی دارای ارزشها و فضیلتهائی است که همه مردم موظفند از آنها حفظ و حراست نمایند .
کسی که جنس نفیس و قیمتی در خانه دارد – سعی می کند در ویترین و محفظه ای از آن نگهداری کند که کسی آنرا نشکند و آسیب نرساند .
هنجارها و ارزشهای دینی جامعه هم چیزی است که باید همه از آن مراقبت کنند تا که کسی به آنها آسیبی نرساند – هنجارها همان معروفها و خوبی هائی است که همه باید با آن امر کنند و ناهنجاری همان منکر است که باید از آن نهی کنند .
مُنکر یا بدکاریهای اجتماعی همان سنگی است که خلافکار بر شیشه خوبی ها می زند و هنجار شکنی می کند نه فقط جامعه اسلامی بلکه جامعه بشری همیشه از دردها و آسیبها و ناهنجاریهای اجتماعی رنج می برند . نابسامانی های اجتماعی مانند فقر و تورم و بیکاری عامل اصلی تبهکاری ها است .

Register to read more...

خطبه های نماز جمعه 11خرداد ماه1397

خطبه اول 11/3/97
موضوع خطبه: هویت فرهنگی جامعه                              عنوان خطبه:ارزشهای اجتماعی
اگر جامعه اسلامی نماد بهترین و ارزشی ترین جلوه های رفتاری جامعه بشری است به خاطر این است که به حسب آموزه های دینی سایه همه ارزشها وخوبیها و فضیلتهای اخلاقی و عملی برسر آن جامعه افکنده شده – لذا جامعه ای است متعالی ، پیشرو – عزّتمند – توانمند و با اقتدار ، عاطفی و اخلاقی و همنوعدوست .
جامعه اسلامی متشکّل است از مردمی فهیم ، بافرهنگ و فرهیخته و دارای ظرفیتهای مختلف ارزشی .
از طرفی در تمام ادوار تاریخ ارزشهای فرهنگی جامعه که هویت جامعه اسلامی را تشکیل می دهد همیشه در تیررس تهاجم شیاطین و بدخواهان قرار داشته تا از جوامع اسلامی سلب هویت دینی نمایند .

Register to read more...

خطبه های نماز جمعه 4 خرداد ماه1397

خطبه اول 4/3/97= امام جمعه موقت ابرکوه: حجت الاسلام تقی فتاحی
مسئولان راهکارهای رهبری را در برجام و اقتصاد اجرا کنند، که مردم وارد عمل نشوند
امام‌جمعه موقت ابرکوه، گفت : چنانچه مسئولان، راهکارهای ارائه‌شده رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصادی و برجام را اجرا نکنند، مردم خود وارد عمل خواهند شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین تقی فتاحی امام‌جمعه موقت ابرکوه، در خطبه‌های نماز با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار سران قوا و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام، اظهار کرد : آمریکا با نقض برجام یکبار دیگر بدعهد و قابل‌اعتماد نبودن خود را نه‌تنها برای ملت ایران بلکه برای دنیا ثابت کرد.
حجت‌الاسلام فتاحی گفت : امیدواریم افرادی که مدعی مذاکره با آمریکا جهت رسیدن به هدف‌های والا بودند، اکنون در جریان برجام به این تجربه دست‌یافته باشند که کشوری همچون آمریکا با دولتمردان سست و بی‌اراده‌ای که معاهدات بین‌المللی را نقض و رد می‌کنند، قابل‌اعتماد نبوده و نخواهند بود.

Register to read more...

خطبه های نماز جمعه28اردیبهشت97

خطبه اول 28/2/97
موضوع خطبه: تهدید ها      عنوان خطبه:ارزشهای اجتماعی
****************************************
با یک نگاه مداقّانه می بینیم که سلامتی مادی و معنوی جامعه وقتی تضمین است که دارای اقتصاد سالم و شکوفا شده باشد .
وقتی ویژگیهای دوران ظهور و حاکمیت جهانی اسلام توسط وجود مبارک حضرت حجّت – مهدی آل محمد (ص) می خوانیم می بینیم لسان روایات آن دوران را که دوران مدینه فاضله برای بشریت است – تفسیر و تبین می کند و در بیان ویژگیهای آن دوران آرمانی می گوید زمین و آسمان برکاتش را بر بشر فرو می ریزد و مردم آنقدر متنعّم و بهره مند و ثروتمند می شوند که رغبتی به ضایع کردن درهم و ریالی از حقوق مردم ندارد و چون همه دارند – امنیّت کامل بر سراسر جهان حاکم می شود و اثری از دزدی و ناامنی و خلاف و خطا در جامعه مشاهده نمی شود .چنین جامعه آرمانی زیر ساختش استغنای مادی و معنوی مردم است .

Register to read more...

خطبه های نماز جمعه21اردیبهشت97

خطبه اول 21/2/97
موضوع خطبه: تهدید ها      عنوان خطبه:ارزشهای اجتماعی
****************************************
از آثار زهرآگین ربا در جامعه این است که سبب ایجاد فاصله بین فقیر و غنی شده و شکاف طبقاتی را تعمیق می کند ودردرازمدت تمام ثروتها به سوی ربا خواران سرازیر میشود و دسترنج مردم از کارگر وکارمند و کشاورز را معدودی حرام خوار می برند .
از طرفی ربا موجب ایجاد رکود کاری واقتصادی و سرمایه در گردش برای کشور هم می شود بنابراین اثرسوء این درآمد حرام دامنه کشور را هم میگیرد زیرا سرمایه کمتری وارد وراد بخشهای صنعتی و تولیدی کشور می شو د و با رباخوار تنها جائی وام می دهد که سود تضمین شده داشته باشد .
به هرحال پیامدهای سوء اجتماعی و اقتصادی رباخواری به هم پیوسته است و با ایجاد تورم و مشکل زائی برای عموم مخصوصاً کشاورزان و صاحبان صنایع در بخش فرهنگی و اخلاقی جامعه نیز اثری ویرانگر دارد زیرا انباشت ثروت در دست شماری اندک ، فقر و تهی دستی اکثریت مردم موجب برهم زدن نظام سلامت معنوی جامعه شده ومرزهای اخلاق را فرو می پاشد و مردم تهی دست برای رفع نیاز و امرار معاش خود و خانواده دست به هرکاری می زنند – اعتیاد – دزدی – گرفتار شدن در دام فساد و فحشاء ومنکر و قاچاق و امثال این مفاسد اجتماعی اینها  از پیامدهای رواج ناهنجار و زیانبار رشوه و ربا می باشد . بگذریم از اینکه در عرصه بین المللی هم ربا ابزار استشمار استعمارگران است که در هر زمانی از چپاول خزانه کشورها و سرمایه های نهفته ومنابع انها کوتاهی نکردند . گاهی انسان به خاطر ضعف ایمان و اعتقاد – که باور ندارد رزق او از جانب رازق متعال تضمین شده است – برای امرار معاش به درآمد حرام می افتد وبه احکام شرعی و فقهی و حلال و حرام – بی اعتنامی شود .

Register to read more...

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع اصلی:ارزشهای اجتماعی         

موضوع خطبه این هفته: سلامت اجتماعی

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.