30 فروردين 1397 ساعت 23:13
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه ها

خطبه های نماز جمعه 24فروردین ماه1397

خطبه اول 24/1/97
بحث خطبه:  عوامل مشکلات در آیئنه روایات            موضوع خطبه:ارزشهای اجتماعی
امام باقر (ع) :اِنَّ اللّه عَزَّوَجَلَّ یَقى بِالتَّقوى عَنِ العَبدِ ما عَزُبَ عَنهُ عَقلُهُ وَیُجَلّى بِالتَّقوى عَنهُ عَماهُ وَجَهلَهُ=خداوند به وسیله تقوا بنده را حفظ مى کند از آنچه که عقلش به آن نمى رسد و کور دلى و نادانى او را بر طرف مى سازد.کافی ج 8 ، ص52
در جامعه اسلامی ثبت قانون یا برمبنای تعالیم مذهبی است و یا اجتماعی و هر دو به حوزه وحی منتهی می شود زیرا قوانین شرعی توسط شارع مقدس مدوّن شده و قوانین اجتماعی هم که توسط مبادی قانونگذار تدوین و مدیریبت می شود – زمانی قابلیت اجرا شدن دارد که منطبق با مبانی و آموزه های شرع  مقدس می باشد .

ادامه مطلب: خطبه های نماز جمعه 24فروردین ماه1397

خطبه های نماز جمعه 17فروردین ماه1397

 خطبه اول 17/1/97
بحث کلی:  جامعه اسلامی و ارزشها            موضوع خطبه:ارزشهای اجتماعی
امام باقر (ع) :اِنَّ اللّه عَزَّوَجَلَّ یَقى بِالتَّقوى عَنِ العَبدِ ما عَزُبَ عَنهُ عَقلُهُ وَیُجَلّى بِالتَّقوى عَنهُ عَماهُ وَجَهلَهُ=خداوند به وسیله تقوا بنده را حفظ مى کند از آنچه که عقلش به آن نمى رسد و کور دلى و نادانى او را بر طرف مى سازد.کافی ج 8 ، ص52
دستورات شریعت مقدس و مکتب اسلام که درلسان آیات و روایات و سیره اولیاء الهی واهل بیت(ع) بیا ن شده درراستای ساختار شخصیت دینی و اخلاقی جامعه اسلامی است.ارزشهائی همچون عدالت گرائی-حق طلبی-باطل ستیزی-انصاف و جوانمردی-ایثار و فداکاری-صداقت و راستگوئی-حلال کاری و حلال خواری-وفای به عهد وپیمان-امانت داری-پاک زیستی و گناه گریزی دستاورد دین مداری وایمان داری است.
چنانچه قبلاً اشاره کردم بدترین بدرفتاری و ناهنجاری اجتماعی که خدا را  به خشم می آورد ظلم است.

ادامه مطلب: خطبه های نماز جمعه 17فروردین ماه1397

خطبه های نماز جمعه 10فروردین ماه1397

خطبه اول 10/1/97
بحث کلی:  جامعه اسلامی و ارزشها            موضوع خطبه:آسیب های اجتماعی
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِيدًا  =ای کسانی که ایمان آورده‌اید! تقوای الهی پیشه کنید و سخن حق بگویید... سورة احزاب  آيه 70
ای کسانی که ایمان آورده اید – تقوای خدا را پیشه کنید و همواره سخن حق و درست و استوار بگوئید .
از جمله تکالیف و وظایف شخصی مسلمانان در شئونات اجتماعی جامعة اسلامی این است که در حفظ سلامت مادی و معنوی مردم بکوشند . در این خصوص آحاد مسلمانان وظیفه دارند شئونات مذهبی جامعه را حفظ کنند و با ناهنجاریهای اخلاقی و عملی و صفات و رفتار ناپسند در برابر مردم به دور باشند .

ادامه مطلب: خطبه های نماز جمعه 10فروردین ماه1397

خطبه های نماز جمعه 25اسفند96

خطبه اول 25/12/96
بحث کلی: جامعه اسلامی و ارزشها             موضوع خطبه:مبانی سلامت اجتماعی
اسلام مکتب جامع انسان ساز و دین سازنده در امر دنیا و آخرت انسان است .دستورات دین مبین متضمّن سلامت برای زندگی دنیا و آخرت انسان دارد .
منظور از سلامت زندگی دنیا هم در بخشی سلامت جسمی و بهداشتی درمانی است و هم در بخش سلامت معنوی و سعادت آخرتی .
با این نگاه جامعه ای است که هم دارای سلامتی در ابعاد مختلف زندگی دنیایش باشد و هم سلامت معنوی و اخلاقی و عملی که برایش آخرت ساز باشد .

ادامه مطلب: خطبه های نماز جمعه 25اسفند96

خطبه های نماز جمعه 11اسفند96

خطبه اول 11/12/96
بحث کلی:  جامعه اسلامی و ارزشها            موضوع خطبه:احسان به مردم و ارحام
وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ = و از خدا پروا داشته باشید.،خداوند آمرزنده و مهربان است( سورة أنفال آيه 69   )
یکی از عوامل مانائی ارزشهای اجتماعی احسان است که میتواند در بخشهای مختلف زندگی اجتماعی انسان جلوه و نمود عینی داشته باشد .
از منظر قرآن سربلندی جامعه وقتی محقّق می شود که مردم خیر خواه هم باشند و یکدیگر را از آسیبهای مادی و معنوی حفظ کنند – آنچه را که برای خودمی خواهند برای دیگران هم بخواهند و آنچه را که از آن متنفرّند برای مردم نیز نخواهند . چنین جامعه پاک و عاطفی است که می تواند به برترین نیروها و قدرتها یعنی قدرت لایزال الهی متّکی باشد ودر همة حالات از خدای خود در راه خیرمندی مود بگیرد .
زیباترین جلوه و نمود خیرخواهی مردم برای یکدیگر احسان به خلق است که می تواند موجب همبستگی افراد با یکدیگر شود .

ادامه مطلب: خطبه های نماز جمعه 11اسفند96

خطبه های نماز جمعه 4اسفند96

 خطبه اول 4/12/96
بحث کلی:  جامعه اسلامی و ارزشها            موضوع خطبه:آفات اجتماعی
 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ  = ای اهل ایمان!  از خدا پروا نمایید تا رستگار شوید.(سورة آل عمران  آيه 200)
از آورده های اجتماعی در نظام جامعه دینی این است که حاکمیت دین در زندگی مردم متضمن سلامت و سعادت جامعه است و آن را از هرگونه سیرانحرافی و گرایش به ناهنجاری صیانت می بخشد .
فاصله گرفتن از اعتقادات پاک و ناب توحیدی نه فقط مردم را به ورطه شرک و کفر والحاد می کشاند بلکه به جای منطق ، سایه سیاه ، تعصّب و جهل را بر جامعه حاکم می کند و جهل و نادانی بدترین بلائی است که تمام گرفتاریها را به دنبال دارد .
خدای متعال در ایات مختلف قرآن بزرگترین عیب اجتماعی ادوار گذشته تاریخ را که موجب می شد با پیامبران خدا سرناسازگاری و مخالفت داشته باشند ، تقلید جاهلانه و کورکورانه آنان از نیاکانشان بیان می کند – برای نمونه در آیه 21 سوره شریفه لقمان می فرماید : وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا وَجَدْنَا عَلَيْهِ آبَاءَنَا أَوَلَوْ كَانَ الشَّيْطَانُ يَدْعُوهُمْ إِلَى عَذَابِ السَّعِيرِ 

ادامه مطلب: خطبه های نماز جمعه 4اسفند96

خطبه های نماز جمعه 27 بهمن96

خطبه اول 27/11/96
بحث کلی:  جامعه اسلامی و ارزشها            موضوع خطبه:ارزشها در فرهنگ فاطمی
  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ  = ای اهل ایمان! شکیبایی کنید، و دیگران را هم به شکیبایی وادارید، و با یکدیگر پیوند و ارتباط برقرار کنید و از خدا پروا نمایید تا رستگار شوید.(سورة آل عمران  آيه 200)
________________________________________
درسخنی که از کلام نورانی حضرت زهرا(س) بیان شد  حضرت ملاک شیعه بودن را التزام عملی به اوامر اهل بیت عصمت و طهارت می داند و مضمون کلام حضرت این بود که هر کس اوامرما را اطاعت و نواهی ما را ترک کند،شیعه ما است وگرنه شیعه ما نیست.
مؤید کلام –حکایتی است که درکتاب بحار ج 68، ص 156  از امام حسین علیه السلام نقل شده که شخصی  به ایشان عرض کرد:یابن رسول الله! من از شیعیان شما هستم.
امام علیه السلام فرمود:از خدا بترس! چیزی را ادعا مکن که خداوند بگوید، دروغ گفتی و با این گفتار گناه نمودی.زیرا شیعیان ما کسانی هستند که دلهایشان از هر کینه، تقلب و حیله ای پاک باشد.ولی بگو: من از دوستان شما هستم(بحار ج 68، ص 156)

ادامه مطلب: خطبه های نماز جمعه 27 بهمن96

خطبه های نماز جمعه 20 بهمن96

خطبه اول 20/11/96
بحث کلی: ارزشها در جامعه اسلامی             موضوع خطبه:ارزشها در سیره فاطمی
«وَ تَعاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَ التَّقْوى»(سورةمائدة آيه 2 ) در راه نیکی و پرهیزگاری با هم تعاون کنید!
________________________________________
نظربه این که چون دشمن تمامیّت ارزشهای اجتماعی جامعه اسلامی را هدف قرار داده و در جهت انهدام بنیان خانواده ها با ترویج فساد و فحشاء و منکر و اباحی گری در قالب شبیخون فرهنگی حملات مستمر و وحشتناک با استفاده از ابزارهای مختلف رسانه ای  بویژه در فضاهای مجازی دارد ،لازم است بحثی را از این پس در موضوع ضرورت حفظ ارزشها در جامعه اسلامی مطرح کنیم .
دراین خصوص با عنایت به اینکه بین فاطمیه اوّل و دوم قرار داریم شایسته است به همین مناسبت راجع به ارزشها در فرهنگ فاطمی با شما صحبت کنم .
وجود مبارک و نورانی زهرا مرضیه تنها زنی است که در اسلام به عنوان حجّت خدا و دارای مقام عصمت است و فضائل او هم طراز فضائل بی نهایت پدر و همسر مکرّمش بود .
حضرت امام (ره) در بیان منزلت حضرت زهرا (س) می فرماید : فاطمه (س) زنی است که تمام ویژگیهای انبیاء در او هست . زنی که اگر مرد  بود نبی بود و به جای رسول الله (ص) بود . تمام ابعادی که برای یک زن و برای یک انسان متصّور است ، در فاطمه زهرا (س) جلوه گر است او تمام نسخة انسانیّت – تمام حقیقت زن – تمام حیقت انسان است . او موجودی ملکوتی است که در عالم به صورت انسان ظاهر شده است – بلکه موجودی الهی و جبروتی است (که) به صورت یک زن ظاهر شده است .
بر این اساس مبنای عملی و سیره فاطمی برای ما الگوی عملی برای ربودن گوی توفیق از دیگران در زندگی است .
الگوئی که وجود مبارک امام زمان(عج) هم به او می بالد و می فرماید:اِنَّ لی َفی اِبنَةِ رَسولِ الله اُسوَةٌ حَسَنَةٌ= (بحار ج 53 ص 180) روش دختر رسول خدا  اسوه حسنه الگوی شایسته ای برای خط سیر زندگی برای من است .
دراینجا به بخشی از آموزه های عملی حضرت زهرا سلام الله علیها  در چند خطبه بیاناتی دارم که اخلاص یکی از آنها است.
حضرت فاطمه سلام الله علیها می فرماید: : مَن أصعَدَ إلَى اللّهِ خالِصَ عِبادَتِهِ أهبَطَ اللّهُ إلَيهِ أفضَلَ مَصلَحَتِهِ؛. هر كه خداوند را بى پيرايه عبادت كند، خداوند برترين مصلحتش را نثار او مى كند. (بحار الأنوار ج ۷۰ ، ص ۲۴۹)
اخلاص امری درونی و در حاقّ نیّت انسان قرار دارد و ضّد ریا است . اخلاص یعنی اینکه تمام کارهای انسان خالصاً لوجه الله انجام گیرد – پس سعی کنیم هرکاری انجام می دهیم مخصوصاً عبادتمان خالص و قربة الی الله باشد – این توصیه حضرت زهرا (س) است که چنین عملی و عبادتی به سمت خدا بالا رفته ومورد قبول حضرت حق واقع می شود .
در میزان الحکمه جلد 1 صفحه 319 آمده که خداوند خطاب به موسی ابن عمران فرمود : ای موسی هر کاری را با اخلاص برای من انجام دادی کمش هم زیاد است و هرکاری برای غیر من و با ریا کاری انجام گرفت زیادش هم کم است .
ایثار و فداکاری و یتیم نوازی و انفاق واحسان در راه خدا سیرة عملی دیگری در بخش اجتماعی از بانوی دو سرا – حضرت زهرا (س) است .
حکایت مقدم داشتن یتیم و مسکین و اسیر در 3 وقت افطار متوالی و نزول آیات شریفه سوره هل اتی دلبسته نبودن حضرت زهرا به زیور های دنیا و حکایت اینکه پیغمبر در خانه دخترش وقتی دستبند و گوشواره و پرده ای را مشاهده کرد – مقداری در خود گرفته و ناراحت شد و به مسجد رفت – زهرای مرضیه وقتی احتمال نارضایتی پدر را داده همه را برای پدر فرستاد تا در راه خدا اتفاق کند و رسول خدا نسبت به این اقدام ارزشی فاطمه سه بار فرمود : فِداها اَبوُها= این حکایت و حکایات متعهّد و امثال آن را بارها و بارها شنیده اید و می دانید .
وظیفه همه ما التزام عملی به اصول و مبانی دینی در هر بخشی از زندگی است – این وظیفه را حضرت زهرا (س) برای پیروان خود تبیین کرده
روزی یکی از پیروان اهل بیت درمدینه به همسرش گفت: پيش حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام برو و بپرس: آيا من از شيعيان شما اهل بيت هستم؟ ـ زن آمد و پرسيد، حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام در پاسخ فرمودند:
قُولى لهُ: اِنْ كُنْتَ تَعْمَلُ بِما اَمَرْناكَ وَتَنْتَهى عَمّا زَجَرْناكَ عَنْهُ فَأَنْتَ مِنْ شيعَتِنا وَاِلاّ فَلا... ؛
به همسرت بگو: اگر به آنچه تو را فرمان داده ايم عمل مى كنى و از آنچه نهى كرده ايم پرهيز نموده اى از شيعيان خواهى بود و در غير اين صورت از شيعيان نيستى.( بحارالانوار، ج65، ص 155)
آن مرد گفت: "اي واي! چه کسي پيدا مي شود که از گناه و خطا دور باشد  پس من همواره در جهنم خواهم بود، زيرا هر کس از شيعيان آنان نباشد در آتش جهنم جاودان است." زن نزد حضرت زهرا«عليها السلام» آمده سخنان و ناراحتی شوهرش را براي ايشان بازگو کرد. حضرت فرمود: به او بگو: "اين چنين نيست. شيعيان ما از بهترين افراد اهل بهشتند، هرکس ما را دوست داشته باشد و دوستان ما را دوست و دشمنان ما را دشمن داشته باشد و با قلب و زبان طرفدار ما باشد، اگر با اوامر و نواهي ما در ديگر گناهان مخالفت کند از شيعيان ما نخواهد بود ولي در عين حال در بهشت است، اما پس از آنکه در اين دنيا به بلايا و گرفتاريها و يا در صحراي محشر و قيامت به انواع شدايد و سختيها و يا در طبقه بالاي جهنم گرفتار عذاب شدند، به خاطر محبتي که نسبت به ما داشته اند، ما نجاتشان مي دهيم و آنان را به نزد خود منتقل مي کنيم.
=================================================
خطبه  دوم 20/11/96
در آستانه حلول چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم . ملت بزرگ و انقلابی ایران اسلامی در این چهل سال راههای پُر فراز و نشیبی را دنبال کرد و با رهبریهای قاطع وکوبنده وانقلابی حضرت امام (ره) از اوّلین روزهای پیروزی خود و سال 57 به دنیا تفهیم کرد که به همان اندازه که علیه شاه خشم مقدّسش بروز کرد و رژیم ستم شاهی را سرنگون کرد نسبت به اربابان شاه و حضور و دخالت بیگانگان در کشور مخصوصاً نسبت به امریکای جهانخوار خشمگین است و نکوهش سیاستهای این کشور استعمارگر و فریبکار را آغاز کرد.
ابراز این خشم مقدس علیه دشمنان جهانی بویژه امریکا ضرورتی انقلابی داشت چرا که هدف انقلاب فقط تغییر حکومت نبود بلکه علاوه کوتاه کردن دست تجاوزگران بین المللی از کشور بود که با بیرون کردن آنان از کشور تمام درب و دریچه ها به روی دشمن بسته شود تا آرمانها و دستاوردها و آورده های انقلاب مصونیّت یابد .
اما در این چهل سال دشمن حتی یک لحظه هم دست از نقشه کشی و توطئه برای به شکست کشاندن انقلاب و تغییر نظام بر نداشت و موانع و مزاحمت و سنگ اندازی – توطئه آفرینی و تهاجمات نظامی – سیاسی- فرهنگی و اقتصادی و دیگر ترفندهای احمقانه اش همچون طرح کودتا – ایجاد اختلافهای قومی و مذهبی  جنگ روانی خود را روز به روز علیه ملت انقلابی ایران تشدید کرد امّا این ملت بزرگ به رهبری خلف صالح حضرت امام – مقام معظم رهبری با مقاومت سرسختانه در برابر تمام مکرها و حیله ها و نیرگهای رنگارنگ دشمن با اقتدار و افتخار ایستادگی کرد و تسلیم دشمن نشد و در این مقاومت با تحمل رنج  فشار و جنگ و تحریم و تهدید نه فقط به دهان دشمن کوبید و دشمن را منکوب و سرخورده کرد بلکه روز به روز توانمندیهای خود را در عرصه های علمی و عملی و نظامی و پیشرفت و توسعه و ابتکار و خلاقیّت نشان داد و در عرصه هسته ای هشتمین کشور جهان شد و در عرصه هوافضا به صورتی معجزه آسا دشمن بُهت زده را انگشت به دندان کرد و امروز پس از 39 سال همچنان مقتدر و انقلابی و شاداب و با نشاط نبض معادلات سیاسی جهان را در دست گرفته و بیش از هر زمانی دیگر جایگاهی تأثیر گذار و تعیین کننده در جهان بویژه در تحوّلات منطقه ای دارد. پیام امروز ملت بزرگ و انقلابی ایران این است که مسلمانان جهان که زخم خورده از دسیسه های کور و شیطانی مثلث شوم امریکا و انگلیس و اسرائیل هستند باید با وحدت و یکپارچگی خود دشمن را در جهان زمین گیر کنند و بدانند که آینده روشن و درخشان و قدرتمند در جهان متعلق به اسلام است و پیام چهل سالگی انقلاب ملت ایران باید به جهان مخابره شود و دنیا بداند که دوران تاخت و تاز آمریکا و همدستان عبری و عربیش به سرآمده و همین ملت قدرتمند و انقلابی که به رهبری امام خود استخوان کمونیسم را شکست و رژیم سوسیالیستی شرق را به موزه تاریخ سپرد – رژیم های سرمایه داری و حیله گرغرب و امریکا را نیز به زودی مضمحل خواهد کرد و با محوکردن اسرائیل از صفحه روزگار پرچم انقلاب را از دست مقام معظم رهبری به دست توانای رهبر انقلاب جهانی اسلام – مهدی آل محمد (ص) خواهد سپرد .خجسته ایام دهه مبارک فجر پیروزی انقلاب را گرامی می داریم و از این رهگذر با نکوداشت یاد و خاطره حضرت امام و شهیدان بویژه شهدای فجرآفرین – رشادتها و فداکاریهاو پایمردیها و جانفشانی های ملت ایران و شما مردم صبور و انقلابی شهرستان ابرکوه را ارج می نهیم چرا که این مقاومت چهل ساله شما بوده که گرچه در بستری از چالشها و موانع و مزاحمتها به پیش رفت امّا موجب تحولات عمیق و خیره کننده در جهان و منطقه شده است و امروز الگوی عملی جهانیان در نظم معنوی و اخلاقی و نیز نظام سازی معطوف به مردم سالاری دینی و کسب استقلال و عزّت ملی و امنیت پایدار به رغم افروختن جزیره آتش در اطراف کشور و دردل منطقه ای پرتنش و کسب دستاوردهای عظیم و خیره کننده علمی در سالهای سخت تهدید و تحریم و تفسیر مترقیانه از استقلال و آزادی و حکومت اسلامی گردیده و نوید امید آینده را در پیشرفت اقتصادی و احیاء فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی با حفظ هویت ملی دارد .
شما ملت عزیز بویژه جوانان مسئولیّت پذیر به خوبی می دانید که راهکارحفظ اینهمه عزت و شکوه و شوکت و دستاوردها و موفّقیتهای سترگی که از این انقلاب به دست آورده اید و خود را الگوی راستین ملتهای آزادیخواه قرار داده اید این است که همچون سنوات گذشته در راهپیمائی عظیم یوم الله 22 بهمن به عنوان روز جشن انقلاب است مشتاقانه و فعالانه شرکت کنید و بر موضع سرسخت و ستیزانه خود با قدرتهای سلطه گر و استعماری و استکباری تأکید نمائید و با این حضور معنا دارتان بار دیگر خط قرمز بر دسیسه های شیطان بزرگ بکشید و به دوست و دشمن اعلام کنید که برای ما ملت انقلابی 22 بهمن 96 همان روحیه و شاخصه 22 بهمن سال 57 است و به آمریکا بگویند ای امریکای جنایتکار از دست ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.
بنده از همین فرصت استفاده کرده و از مردم خوب شهرستان دعوت می کنم در مراسم راهپیمائی که از ساعت 10 صبح روز یکشنبه از میدان امام حسین (ع) به سمت ورزشگاه شهید پور اکبری برگزار می گردد شرکت کنید و دوستان انقلاب را در جهان امیدوار و دشمنان را مأیوس و ناکام نمائید .
مقام معظم رهبری دردیدار جمعی از فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و قرارگاه پدافند هوایی ارتش که همزمان با سالروز بیعت تاریخی در ۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷ با امام (ره) بود فرمودند: : راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال یک نمونه از عشق و ارادت مردم به انقلاب است و امسال به دلیل یاوه گویی های برخی از دولتمردان امریکا و غیر امریکا، مردم احساس می کنند که دشمن در حال کمین گرفتن است و به حول و قوه الهی، حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال از همیشه گرم تر و پرشورتر خواهد بود و همه خواهند آمد.

خطبه های نماز جمعه13بهمن ماه96

خطبه اول 13/11/96= امام جمعه موقت ابرکوه: حجت الاسلام تقی فتاحی
بحث کلی: خطبه224      موضوع: حفظ بیت المال
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ =اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد از خدا آن گونه كه حق پرواكردن از اوست پروا كنيد و زينهار جز مسلمان نميريد (سوره آل عمران-آیه102)
...........................................................................................................
حضرت علی (ع) در حدیثی که در کتاب (خصال ج‏۱، ص: ۳۱۱)مرحوم  شیخ صدوق آمده به فرمانداران حکومت خود  نوشت : کَتَبَ إِلَى عُمَّالِهِ أَدِقُّوا أَقْلَامَکُمْ وَ قَارِبُوا بَیْنَ سُطُورِکُمْ وَ احْذِفُوا عَنِّی فُضُولَکُمْ وَ اقْصِدُوا قَصْدَ الْمَعَانِی وَ إِیَّاکُمْ وَ الْإِکْثَارَ فَإِنَّ أَمْوَالَ الْمُسْلِمِینَ لَا تَحْتَمِلُ الْإِضْرَارَ.
براى نامه نویسى قلم های خود را باریک بتراشید ،سطرها را نزدیک هم بنویسید ،جمله ‏هاى زیادى و خارج از موضوع را حذف کنید، اصل موضوع را بنظر آورید و بعبارت مختصرى بنویسید از پر نویسى، پرهیز کنید، اموال مسلمانان نباید ضرر ببیند.

ادامه مطلب: خطبه های نماز جمعه13بهمن ماه96

خطبه های نماز جمعه6بهمن ماه96

خطبه اول 6/11/96
بحث کلی: خطبه226      موضوع: دنیا
سورة آل عمران  آيه 130 :  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَأْكُلُوا الرِّبَا أَضْعَافًا مُّضَاعَفَةً وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ   =ای کسانی که ایمان آورده‌اید! ربا (و سود پول) را چند برابر نخورید! از خدا بپرهیزید، تا رستگار شوید!
...........................................................................................................
علماء درس اخلاق به ما طلبه ها در حوزه توصیه می کردند که به دنیا نظر آلی و وسیله ای داشته باشید نه نظ استقلالی – یعنی دنیا را وسیله ای برای رسیدن به مدارج عالی آخرتی بدانید و دنیا را برای دنیا نخواهید که هلاکتان خواهد کرد .
اشکال کار ما این است که به دنیا از نظر استقلالی داریم و چشم ما به کالا و جنس و متاع و پول می افتد دل به دنبال مظاهر دنیا می دود و وقتی به دنبال دنیا افتادیم کم کم آخرت را فراموش می کنیم – وقتی از آخرت غفلت شد – حق و ناحق – حلال و حرام و حق النّاس و گناه و ثواب و تشویق و عذاب بر ایمان بی اهمیّت می شود چرا که حرص ما نسبت به دنیا زیادتر و اشتیاق به مال و ثروت و نام و نان دنیا در دلمان فراونتر می شود . دیگر باور نمی کنیم که دنیا مثل دریا است هرچه از آب شورش بنوشیم تشنه تر می شویم و هر چه در آن دست و پا بزنیم غریق تر می شویم مگر اینکه با وسیله ای بر آب دریا سوار شویم نه اینکه دردریا رها شویم .
انسان مومن و خیرخواه بر امواج آب سوار شده و گرفتار غرقاب نمی شود و لذا امیرالمؤمنین (ع) می فرماید : إِنَّ الدُّنْيَا بَحْرٌ عَمِيقٌ ، قَدْ غَرِقَ فِيهَا نَاسٌ كَثِيرٌ =یعنی دنیا دریای عمیقی است که گروههای زیادی در آن غرق و هلاک شده اند .

ادامه مطلب: خطبه های نماز جمعه6بهمن ماه96

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع اصلی:جامعه اسلامی و ارزشها            

موضوع خطبه این هفته:  مبانی سلامت اجتماعی

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال تلگرامی نماز جمعه