03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:22
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه ها

خطبه نماز جمعه30فروردین98

خطبه اول 30/1/98
مواعظ معصومین                              مواعظ امام حسین(ع)-4
در آخرین بخش از سخنان امام حسین علیه السلام با عنایت به اینکه در آستانه میلاد با سعادت حضرت خاتم الاوصیاء آخرین حجت خدا امام زمان ارواحنا له الفداء هستیم .سزاوار است بخشی از سخنان را پیرامون وجود مبارک امام زمان (عج الله تعالی فرجه شریف)از کلام نورانی جد بزرگوارش اباعبدالله علیه السلام بشنویم .
ابو یحیی می گوید در محضر مبارک امام حسین علیه السلام نشسته بودیم- مردی به آن حضرت گفت: درباره امامان می خواهم از امامان معصوم علیهم السلام برایم بفرمایید. حضرت فرمود: امامان معصوم ( علیهم السلام) به تعداد نُقبای بنی اسرائیل ۱۲ نفر می باشند. 9 نفر از آنان از فرزندان و نسل من هستند، آخرین شان قائم آل محمد (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. از جدم رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شنیدم که می فرمود: بر شما امت بشارت –بشارت- بشارت باد- بدانید که مثال اهل بیت من همچون باغی است که هر سال گروهی از محصول آن باغ استفاده می کنند و سیر می شوند تا آخرین آنان( از اهل بیتم )برای مردمی ظهور می کند که دریای جمعیتشان از همه زمان ها گسترده تر و بیشتر و( سطح فکر و فرهنگ و فهم و ادراک شان از همگان) ژرف تر و عمیق تر است.  ( درختان این باغ معرفت در زمان ظهورش برای میوه چینان) پر شاخه تر و خوش چین تر خواهد بود.چگونه این امکان دارد که مردم هلاک شوند؟ (نَه یاران آخرین فرزندم همه اهل نجاتند )مردمی که( در امر پیشوائی )اولین پیشوایشان منم و ۱۲ نفر از سعادتمندان خردمند پس از من هستند .

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه30فروردین98

خطبه نماز جمعه23فروردین98

خطبه اول 23/1/98
مواعظ معصومین                              مواعظ امام حسین(ع)
یکی از سجایای اخلاقی معصومین علیهم السلام کرامت است به کسی که دارای شاخصه فاضله کرامت و بزرگواری باشد -کریم میگویند .کریم به معنای شخص سخی و بخشنده و عزیز و بزرگوار است - واژه مخالف کریم لئیم است لئیم یعنی شخص بخیل و پست و ذلیل . بنابراین کریم به کسی می‌گویند که بزرگواری و عزت نفس  وپسندیدگی در اعمال و رفتارش نمایان باشد.
 وجود مبارک امام حسین علیه السلام همچون پدر و برادر بزرگواراش مظهرکرامت و کریم بود و نه فقط مسلمانان بلکه تمام مردم را به داشتن این شاخصه ارزشی و اخلاقی توصیه می کرد .

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه23فروردین98

خطبه نماز جمعه16فروردین ماه98

خطبه اول 16/1/98
مواعظ معصومین                              پندهای امام حسین(ع)
بهره جویی از سیره معصومین یکی از راه‌های پند گیری در جهت سیر و سلوک زندگی است.به دومین بخشاز مواعظ امام حسین (ع) می پردازیم و در این خصوص حلم امام یکی از شاخصه های اخلاقی آن حضرت است زیرا حلم و بردباری امام حسین(ع) در زمان حیاتش هم زبانزد خاص و عام بود.
 مسلمان باید حلیم باشد یعنی علاوه بر اینکه صبور است، در برابر خطاهای دیگران از خود ظرفیت و کرامت و بزرگواری نشان می دهد و به قول عرف در نوسانات زندگی و ناملایمات از کوره به در نمی رود.
 یکی از شاخصه های اخلاقی امام حسین(ع)حلم آن حضرت است.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه16فروردین ماه98

خطبه نماز جمعه9فروردین ماه98

خطبه های نماز جمعه 9/1/98= امام جمعه موقت ابرکوه
 حجت الاسلام عباس حمیدی‌فر
***********************************
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس حمیدی‌فر امام‌جمعه موقت ابرکوه، در خطبه‌های نماز با اشاره به نام‌گذاری سال به «رونق تولید» توسط مقام معظم رهبری، اظهار کرد : اهمیت این شعار در این است که اقتصاد و اوضاع معیشتی مردم مسئله اول کشور است.
در همین راستا برای نجات کشور باید عالمانه، کارشناسانه، مجاهدانه برای خدا و با همت و همدلی مردم و مسئولین، مشکلات و موانع حوزه اقتصادی را رفع کرد.
با برنامه‌ریزی بلندمدت از ساخت‌وسازهای غیراصولی و خطرآفرین خودداری شود.
وی، ضمن ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان سیل در مناطق مختلف کشور در نوروز 98 و تشکر از حضور به‌موقع نیروهای مسلح در این حوادث، گفت : باید حوادث طبیعی و سیلاب‌ها را جدی گرفته و به حریم رودخانه‌ها تجاوز نکنند.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه9فروردین ماه98

خطبه نماز جمعه2فروردین ماه98

خطبه اول 2/1/98
مواعظ معصومین                              پندهای امام حسین(ع)
بخش اول:
فرا رسیدن بهار طبیعت و سال جدید را به شما و مردم خوب شهرستان عرض تبریک دارم.
سالی که ازسوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید ملی نامگذاری شد .
این نامگذاری حکایت از پیوند عمیق نظام اقتصادی با امور معیشتی و زندگی مردم دارد.
در ادامه بحث مواعظ معصومین پس ازبهره جوئی از پندهای رسول (ص) و علی مرتضی (ع) و فاطمه زهرا (س)و امام مجتبی به اولین بخش ازپندها ومواعظ امام حسین(ع) می پردازیم. شخصیت بزرگوار و والا وبی همتائی که  سومین امام از بیت ولایت و پنجمین معصوم از خاندان عصمت و طهارت و یکی از پنج تن آل عبا است.
 آن حضرت درسوم شعبان سال چهارم هجری متولد و به نقل از مرحوم ابوالفرج اصفهانی درمقاتل الطالبین ودر روز جمعه دهم محرم سال ۶۱ هجری در کربلا به شهادت رسید. آن بزرگوارکمتر از ۵۷ سال عمر مدت ۱۱ سال امامت کرد و مدت ۷ سال از عمر شریفش را در کنار جدش رسول خدا (ص) و مادرش حضرت زهرا (س)بود.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه2فروردین ماه98

خطبه نماز جمعه24اسفند ماه97

خطبه اول 24/12/97
موضوع خطبه:  مواعظ امام حسن مجتبی(ع)
در ادامه بحث مواعظ معصومین علیهم السلام- پس از استفاده از پند و نصایح رسول خدا صلی الله علیه و آله و امیرالمومنین علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها به پای مواعظ امام حسن علیه السلام نشسته ایم و این چهارمین و آخرین خطبه از مواعظ  امام مجتبی علیه السلام است که از کلام نورانی آن حضرت بهره می بریم .
ان شاءالله در سال ۹۸ نیز نصایح امام حسین علیه السلام  تاآخرین حجت الهی به لطف خدا خواهیم پرداخت .در بحث اخلاقی ازآنجا که وجود مبارک امام حسن علیه السلام چنانچه اسماً حسن بود خُلقاً و خَلقاً نیزحسن بود. لذا داشتن خلق حسن واخلاق نیکو از توصیه‌های آن حضرت است.
امام مجتبی علیه السلام به نقل از کتاب فرهنگ سخنان امام حسن علیه السلام صفحه ۴۰، خوش خلقی را از جمله بهترین خوبی ها واز مکارم اخلاق می داند و در مقابل  بد اخلاقی را از هر بلا و مصیبت سخت تر بیان می‌کند .( أَشَدُّ مِنَ اَلْمُصِيبَةِ سُوءُ اَلْخُلُقِ )بداخلاقی از هر مصیبتی سخت تر است. بسیاری از ماها عکس این مطلب هستیم یعنی گویا مصیبت و بلا و گرفتاری برایمان دردناک است اما درد کم حوصلگی- عصبانیت -تندخویی -داد و فریاد -فحش و ناسزا -درگیری و کتک کاری را احساس نمی کنیم درحالیکه این بد اخلاقی ها است که به اعتبار و حیثیت و  وِجاهدت و مقبولیت فردی و اجتماعی ما آسیب می رساند و دوستان و رفیقان را از ما جدا و برایمان دشمن سازی و نفرت زائی می‌کند. لذا وجود مبارک امام مجتبی علیه السلام رنج بدخلقی را از رنج مصیبت بدتر می داند.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه24اسفند ماه97

خطبه نماز جمعه17اسفند ماه97

خطبه اول 17/12/97
موضوع خطبه:  مواعظ امام حسن مجتبی(ع)
چنانچه قبلا به عرض رسید امام حسن علیه السلام سبط اکبر رسول خدا صلی الله علیه و آله تمام رفتار و گفتار و سیره و روش عملی زندگی بزرگوارانه او برای همه ما موعظه و پند است .در این گفتار به روایتی می پردازیم که امام مجتبی علیه السلام در نکوداشت یاد و خاطره  یکی از شیعیان و دوستان با وفایش که ظاهراً به رحمت خدا رفته بود سخن گفت که هر فصلی از این سخنان برای ما باید موعظه باشد .چرا که امام علیه السلام بیان می کند که شیعه ای مورد قبول ایشان است که دارای این سجایای اخلاقی و عملی باشد.
حضرت درباره آن دوست صالح اش فرمود: او در نظرم از بزرگ ترین مردم بود و آنچه که باعث شده او را بزرگترین مردم بدانم این است که چون دنیا در چشم و نظرش حقیر و کوچک بود .این یکی از ملاکهای ارزشی شدن و منزلت یافتن در نزد اولیای خداست که به هر اندازه دلدادگی در وابستگی ما بردنیا و بزرگ دانستن و مطلوب بودن آن برای ما بیشتر باشد -فاصله ما با اولیای خدا بیشتر می شود .آنها برای دنیا ومقام و ثروت و جاذبه هایش ارزشی قائل نبودند –لذا دوستان و شیعیان ایشان هم باید این چنین باشند.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه17اسفند ماه97

خطبه نماز جمعه10 اسفند ماه97

خطبه اول 10/12/97
موضوع خطبه:  مواعظ امام حسن مجتبی(ع)
یکی از توصیه های اکید اسلام در سبک زندگی برای یک مسلمان ، زهد است .زاهد کسی است که به رغم داشتن مال و ثروت در زندگی، انگیزه مادی و دنیایی نداشته و دل به مال و منال دنیا نبندد یعنی تمایل قلبی به تجمل گرایی و اشراف منشی نداشته باشد و سبک زندگی او ساده و بی تکلف باشد- در این صورت به راحتی می تواند از مال دنیا چشم پوشی کند- به نیازمند کمک کند- در راه خدا انفاق کند و زندگی سخاوتمندانه ای داشته باشد .با این بیان می توان گفت نشانه زهد، سخاوت است و سخاوت یکی از ارزشی ترین معیارهای اخلاق اجتماعی است.
در این زمینه نماد عینی و مصداق مشهود تاریخ برای زهد وجود مبارک امام حسن مجتبی علیه السلام است. گر چه مفهوم زهد با تار و پود زندگی یک مسلمان راستین عجین است و در فرهنگ و اخلاق اسلامی بسیار از آن ستایش شده و روایات معصومین علیهم السلام آن را روش و اخلاق انبیا دانسته و به عنوان کلید هر خیر و موجب درک حلاوت طعم شیرین ایمان و راه کسب حکمت بیان کرده اند ،اما در بحث نماد و عینیت زاهد باید به سبک و سلوک عملی و رفتاری امام حسن مجتبی علیه السلام در زندگی ایشان نگاه کرد که به عنوان معلم بزرگ اخلاق زاهدانه در پاسخ به این سوال که زهد چیست ؟آن حضرت می فرماید :الزُهد: الرَّغْبَةُ فِی التَّقْوَی وَ الزَّهَادَةُ فِی الدُّنْیا
زهد در یک کلام دل بستن به تقوا و پاک زیستی و نداشتن روحیه دنیا گرایی است.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه10 اسفند ماه97

خطبه نماز جمعه3اسفند ماه97

خطبه اول 3/12/97
موضوع خطبه:  مواعظ امام حسن مجتبی(ع)
وجود مبارک امام حسن مجتبی دومین امام و چهارمین معصوم و ازاصحاب شریف کساء و اولاد ارشد بیت عصمت و طهارت و ولایت است.
 امام مجتبی علیه السلام در مدت عمر شریف ۴۷ ساله خود حوادث- قضایا و نوسانات زیادی را شاهد بود .خیانت ها و بد عهدی های ناکثین و قاسطین و مارقین که در راس همه عناصر نابکار، معاویه قرار داشت -ویژگی های اخلاقی و عملی آن حضرت زبانزد خاص و عام است و شاخص ترین آنها حلم و بردباری- صبر و شکیبایی -جود و سخاوت و بخشش- تواضع و فروتنی شجاعت و شهامت و دلیل مردی در برابر باطل و عبودیت و بندگی است.
 از آنجا که مبنای ما بهره جستن از مواعظ معصومین علیهم السلام است، در گفتارمان به اندرز های امام حسن علیه السلام می پردازیم.به حسب حدیث ۲۲۴ کتاب فرهنگ سخنان امام حسن علیه السلام مرحوم حجت الاسلام محمد دشتی و بحار مرحوم علامه مجلسی جلد ۲۴ صفحه ۱۳۸  جناده ابن ابی امیه در محضر امام حسن علیه السلام بود-به آن حضرت عرض کرد: یابن رسول الله (ص) به من موعظه و پندی بیاموز . حضرت در پاسخ فرمود:

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه3اسفند ماه97

خطبه نماز جمعه26بهمن ماه97

خطبه اول 26/11/97
موضوع خطبه:  تمسک به سیره فاطمی
کلام نورانی و سخنان حکمت آمیز صدیقه کبری حضرت زهرا سلام الله علیها چراغ روشنگر راه هدایت و سعادت بشریت در زندگی است. ارشادات معنوی فاطمه مطهره, تعالی بخش روح پاک انسانهای خداجو وسیله ای برای رسیدن کمال مطلوب و مطلق با راهکار برای وارسته شدن از وابستگی ها و رهایی از اسارت نفس است. آنگونه که خبر به صورت متواتر نقل شده و مرحوم ذبیح‌الله محلاتی هم در «ریاحین الشّریعة، ج ۱، ص ۳۱۲» بیان کرده، آن حضرت پرداخت زکات که از فرایض دینی است را موجب تزکیه نفس, سلامت و پاکی روح انسانها, فراوانی رزق و روزی می‌داند.
فَجَعَلَ اللّهُ الاْیمانَ تَطْهیراً لَکُمْ مِنَ الشّرْکِ، وَ الصَّلاةَ تَنْزیهاً لَکُمْ مِنَ الْکِبْرِ، وَ الزَّکاةَ تَزْکِیَةً لِلنَّفْسِ، وَ نِماءً فِی الرِّزقِ، وَ الصِّیامَ تَثْبیتاً لِلاْخْلاصِ، وَ الْحَّجَ تَشْییداً لِلدّینِ؛
خداوند سبحان، ایمان و اعتقاد را برای طهارت از شرک و نجات از گمراهی ها و شقاوت ها قرار داد و نماز را برای خضوع و فروتنی و پاکی از هر نوع تکّبر، مقرّر نمود و زکات (و خمس) را برای تزکیه نفس و توسعه روزی تعیین نمود و روزه را برای استقامت و اخلاص در اراده، لازم دانست و حجّ را برای استحکام أساس شریعت و بناء دین اسلام واجب نمود.  

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه26بهمن ماه97

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.