26 آذر 1397 ساعت 14:57
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه ها

خطبه ها

خطبه نماز جمعه 23آذر1397

خطبه اول 23/9/97
موضوع خطبه:  مواعظ امیرالمومنین علیه السلام
امیرالمومنین علیه السلام امیر المؤمنین علیه السلام  امیر المؤمنین علیه السلام حکمت است و به تعبیر رسول خدا داناترین امت می باشد او نشان داده که در قضاوت و حکمت از همه برتر است. رسول خدا خود را شهر علم خوانده و علی علیه السلام را درب ورودی آن شهر می داند. در نهج البلاغه حکمت ۱۳۱ آمده که روزی مردی در محضر امیرالمومنین به مذمت دنیا پرداخت به لحاظ جهات منفی و آسیبها و مشکلات و مصیبتها و فریبها در زندگی این جنبه های منفی را میدید اما روی دیگر سکه زندگی دنیا که خوبی ها است را نمی دید.
حضرت در پاسخ به اظهارات او که مذمت دنیا می کرد فرمود :

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه 23آذر1397

خطبه نماز جمعه 16آذر1397

خطبه اول 16/9/97
موضوع خطبه:  مواعظ پیامبر(ص)فرصتهای زندگی
عمر کوتاه و فرصت کم در زندگی ایجاب می کند که به حکم عقل و شرع انسان لحظه ها و فرصت های زندگی را مغتنم شمرده از آن بهره برداری کند .به همین دلیل شرع مقدس از همان لحظات اولیه که انسان از مرحله کودکی خارج شد و به نوجوانی رسید و زمینه بلوغ جسمی یافت او را در دایره تکلیف وارد میکند و از همان مرحله نوجوانی و آغاز جوانی از فرصت ها را در زمینه انتخاب صحیح مسیر زندگی که همان صراط مستقیم الهی است در اختیارش قرار می دهد تا حرکت کند و عمرش را بیهوده تلف نکنند  بلکه هوشیارانه و با بصیرت زندگی کند تا از سیر سعادت منحرف نشود.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه 16آذر1397

خطبه نماز جمعه 9آذر1397

خطبه اول 9/9/97
موضوع خطبه:  مواعظ پیامبر(ص)برای زندگی درپرتو ارزش
***************************************************
 کران تا کران کلام وحی و آیات قرآن مجید سخنان پیشوایان  معصومین سلام الله علیهم اجمعین برای زندگی بشریت الهام بخش از سعادت بخش درس آموز است . کلام سخنان نورانی خردمندانه معصومین علیه السلام نشانگر آن است که جهان و زندگی معنی سیر زندگی انسان از همه هدفمندتر دقیق تر می باشد .
این هدف رشد و پیشرفت نرسیدن به اوج کمال و شکوفایی در زندگی دنیا و سعادتمندی در عالم آخرت است راه رسیدن به این هدف اثر عبادت به اطاعت و بندگی خدا به خدا محوری در زندگی است چنانکه در سوره ذاريات  آیه56 به این مهم اشاره کرده و فرموده است: وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ=سرچشمه ارزشهای وجودی انسان از حضرت حق است که کیمیای ناشناخته در زندگی است و از خدای متعال رنگ پذیری دارد .رنگ ماندگار زندگی رنگ صداقت و پاکی و ایمان به خدا است به رنگ خدا است .صِبْغَةَ اللَّهِ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ صِبْغَةً(سوره بقره آیه ۱۳۸) از دیدگاه رسول خدا مهمترین وظیفه انسان در زندگی جهت رسیدن به قله توفیق، آسیب شناسی از ارزش ها است.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه 9آذر1397

خطبه نماز جمعه 2آذر1397

خطبه اول 2/9/97
موضوع خطبه:  مواعظ پیامبر(ص)جلب رضای خدا
*******************************************************
 یکی از خصلتهای برجسته اخلاقی وعملی رسول اکرم(ص) رضایت از حضرت حق بود.یعنی راضی به مقدرات الهی بود و متقابلاً خدا هم از او راضی و مصداق عینی(رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ(سورة توبة  آيه 96 ) بود.وجود مبارک رسول اکرم(ص) شاخصه برجسته ایمان را برای مؤمنین راضی بودن از خدا می داند و توصیه ای از آن حضرت در امالي (شیخ مفید) , ج 1 , ص 350 نقل شده که فرمود: وَ اِرْضَ بِمَا قَسَمَ اَللَّهُ لَكَ تَكُنْ أَغْنَى اَلنَّاسِ= به قسمت خدا راضى باش تا از داراترين مردم باشى.راستی هم چنینی است. امام جعفر صادق عليه السلام  هم فرمود: سزاوار است كه هر شخص مؤمن در بردارنده هشت خصلت باشد: هنگام فتنه ها و آشوب ها باوقار و آرام، هنگام بلاها و آزمايش ها بردبار و صبور، هنگام رفاه و آسايش شكرگزار و به آنچه خداوند روزيش گردانده قانع باشد. دشمنان و مخالفان را مورد ظلم و اذيّت قرار ندهد، بر دوستان برنامه اي را تحميل ننمايد، جسمش خسته; ولي ديگران از او راحت و از هر جهت در آسايش باشند.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه 2آذر1397

خطبه نماز جمعه 25آبان1397

خطبه اول 25/8/98
موضوع: مواعظ پیامبر
شرایط بعثت رسول خدا(ص) دردوره زمانی دشواری محقق شد زیرا آن وجود در زمانی مبعوث شد که نه فقط جزیزه العرب بلکه اکثر ملتهای جهان درانحرافات فکری و پندارهای موهوم-سنت های غلط اجتماعی، خرافات-افسانه ها و ناهنجاریهای اخلاقی و رفتاری و تعصب های جاهلانه به سر می بردند.
ادیان الهی و مضامین کتب آسمانی تورات یهود وانجیل مسیحیت توسط سران مذاهب آنان تحریف شده بود و ملتها در آتش تعصب وجهل می سوختند و جنگهای طایفه ای و ظلم وخونریزی و آدم کشی ونزاعهای قبیله ای وعقب ماندگی فرهنگی ملتهای مختلف بخصوص عربستان را به سرزمینی سوخته تبدیل کرده بود.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه 25آبان1397

خطبه های نماز جمعه 18آبان ماه1397

خطبه اول 18/8/97
موضوع خطبه:  رنج و سختی /تکامل بخش انسان
*******************************************************
خلاّق متعال  خلقت انسان را با رنج و محنت عجین کرده زیرا کوشش و رنج و زحمت شیرازه و خمیر مایه رشد و تکامل انسان است .
از آنجا که سیر زندگی  بشر در جهت تکامل است و مقصد و مقصود از تکامل انسان رسیدن به کمال مطلوب است بنا به دلایل فراوان عقلی و نقلی بستر سیر تکامل انسان با سختی ها و مشکلات عجین است و چون تحمل رنج و سختی  سبب تکامل  و پویایی وجود انسان است و همانگونه که تعالیم دینی  و آموزه های اسلامی انسان را به سوی  کمال رشد و تعالی  معنوی سوق میدهد تحمل رنج و سختی نیز انسان را به کمال  میرساند. .مشیت الهی براین است که انسان هم در حیات و زندگی دنیوی با رنج به گنج عزت و حکمت و مادیت و معنویت برسد  و هم برای  حیات اخروی باید با رنج به گنج سعادت ابدی و بهشت الهی واصل شود.

ادامه مطلب: خطبه های نماز جمعه 18آبان ماه1397

خطبه نماز جمعه 11آبان1397

خطبه اول 11/8/97
موضوع خطبه: قیام امام حسین(ع)
عنوان خطبه: سجایای نبوی
در آستانه رحلت رسول خدا (ص) و شهادت سبط اکبرش امام مجتبی و نیز امام رضا (ع) هستیم. ضرورت دارد تا با هدف آشنایی بیشتر با وجود شریف و مبارک رسول خدا (ص)از سجایای آن حضرت سخن بگوییم :
آن حضرت کمالات و خصوصیات منحصربفرد از جانب حضرت حق دارد-خصوصیات والایی که بواسطه آنها مصطفی و برگزیده حضرت حق شده است.
ویژگیهای فکری-روحی-اخلاقی و عملی رسول خدا موجب شده که خدای متعال با او آنگونه سخن بگوید که در همه دوران نظام خلقت و آفرینش بشریت با کسی اینچنین سخن نگفته است .

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه 11آبان1397

خطبه نماز جمعه 4آبان1397

خطبه 4/8/97= امام جمعه موقت ابرکوه: حجت الاسلام تقی فتاحی
امام‌جمعه موقت ابرکوه:مردم تاب تحمل آزادبودن دزدان بیت‌المال را ندارند/ همایش اربعین تجدید میثاق شیعیان جهان است
پیاده‌روی اربعین و حضور جهانی در کربلا که ناشی از حب الحسین (ع) است؛ تجدید پیمان شیعیان جهان خصوصاً ایران و عراق است و این پیمان را محکم‌تر می‌کند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین تقی فتاحی امام‌جمعه موقت ابرکوه در خطبه‌های نماز، با اشاره به خطبه 15 نهج‌البلاغه مربوط به برگرداندن املاک بیت‌المال که عثمان به میل خودش به دیگران بخشیده بود، اظهار کرد : گشایش همه امور با عدالت و خصوصاً عدالت اجتماعی برقرار می‌شود.
مردم تاب تحمل رفت‌وآمد آزاد دزدان بیت‌المال در جامعه را ندارند

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه 4آبان1397

خطبه نماز جمعه 27مهر ماه1397

خطبه اول 27/7/97
موضوع خطبه: قیام امام حسین(ع)
عنوان خطبه:رسالت سجادی
پس از واقعه جانسوز کربلا وجود مبارک امام سجّاد (ع) رسالت پیام قیام عاشورا را به عهده گرفت .
در دوران سیاه حکومت اموی به معروف و ارزشهای الهی و انسانی بی اعتنائی می شد و منکر و زشتی ها و گناهان رواج یافته بود . کسانیکه داعیه خلافت را داشتند رویکردشان اشرافی گری تجمّل گرائی و رفاه طلبی و دنیازدگی و خود محوری و خود بزرگ بینی بود و کمترین نشانه ای از زهد و پارسائی و ساده زیستی – تواضع – نرم خوئی و اخلاق مداری ،نوع دوستی و وجدان داری – مردم داری و رعیّت پروری در آنان مشاهده نمی شد .
در میان جامعه ستم زده ای که امام حسین (ع) برای نجات آن و مبارزه با ظالمان و ستمگران حاکم بر آن آگاهانه آغوش خود را به روی شهادت گشود – اکنون امام سجاد (ع) باید همچون خورشیدی درخشان تجّلی بخش همه ارزشها و فضائل فراموش شده توسط حکّام بنی امیه گردد و در این زمینه آنچنان خوش درخشید که دوست و دشمن را به شگفتی وا داشت .

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه 27مهر ماه1397

خطبه نماز جمعه 20مهر ماه1397

خطبه اول 20/7/97
موضوع خطبه:ضرورتهای قیام
عنوان خطبه:ارزش گریه بر امام حسین(ع)
گریه برای انسان امری است که بالفطره درنهاد هر کس هست و سابقه ای بطول تاریخ بشریت دارد. عموماً بخاطر بروز حوادث ناگوار و یا از دست دادن عزیزی بروز میکند.
از بعضی منابع دینی و روائی هم این توصیه استفاده می شود که آنگونه دربین مردم زندگی کنید و برای جامعه کارآئی داشته باشید و محبوبیت در زندگی کسب کنید که اگر از دنیا رفتید مردم از فقدانتان تأسف بخورند و بگریند و در زندگی شما را ملجأ خود بدانند.
قال علی علیه السلام خَالِطُوا النَّاسَ مُخَالَطَهً إِنْ مِتُّمْ مَعَهَا بَکَوْا عَلَیْکُمْ، وَإِنْ عِشْتُمْ حَنُّوا إِلَیْکُمْ.( حکمت 10 نهج البلاغه)= امام علیه السلام فرمود:آن‏گونه با مردم معاشرت کنید که اگر بمیرید بر مرگ شما اشک بریزند و اگر زنده بمانید به شما عشق ورزند.

ادامه مطلب: خطبه نماز جمعه 20مهر ماه1397

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع اصلی:قیام امام حسین(ع)        

موضوع خطبه این هفته:رسالت سجادی

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.