02 خرداد 1398 ساعت 07:55
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران21/11/95

درس اخلاق مدیران21/11/95
به مناسبت حلول بیست ونهمین بهارپیروزی انقلاب اسلامی لازم می دانم دراین نشست موضوع بحث اخلاق را با معیارها و شاخصه های انقلاب اسلامی منطبق نموده ومطالبی را بعنوان اخلاق در انقلاب اسلامی –به عرض شما برسانم.
آموزه قرآن مجید( خصوصاً در آیه 54 سوره زخرف که می فرماید فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُ) به ما این است  که اگر گروهی تابع فرعون شدند، چون در برابر زورگوئی های این طاغوت  منظلم ومنفعل و تسلیم بودند-به سرشان می کوبید،دم بر نمی آورند!اما اگر این مردم متحد می شدند وعلیه این مستبد ستمگر نافرمانی می کردند و دربرابر زور گوئی او مقاومت می کردند –چنین سرنوشت ذلیلانه ای را  نداشتند.پیام آیات عدیده قرآن –این است که ملتهای آزاده و مسلمان درجهان –تنها درسایه صبرومقاومت درباربر مستکبران و زور گویان و برمحور و مسیر حق و حق طلبی و باطل ستیزی است که می توانند با رهبری موسوی در برابر فرعونیان و ابراهیمی دربرابر نمرودیان و محمدی (ص) در برابر ددمنشان و قریشیان مقاومت کنند و با عزم و اراده الهی و معنوی قدرتهای تفرعنی را شکست دهند.
اخلاق انقلابی اخلاق خشونت و زور گوئی نیست-اخلاق منطق دربرابربی منطقی است.اخلاق انقلابی یعنی زورگو را سرجایش نشاندن-ازحق دفاع کردن و باطل ستیزی بودن- وَأَنزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ(سورة حديد  آيه 25 ) و آهن را نازل کردیم که در آن نیروی شدید و منافعی برای مردم است.این شمشیر اگر دست علی (ع) باشد-عدالت حاکم می شود و توسعه گسترش می باید-امنیت برقرار می شود-انصاف و مروت و جوانمردی و انسان دوستی وحق پرستی و بندگی خدا و بروز جلوه های ایمانی و اخلاقی و عدالت محوری محقق می شود.اما اگر این شمشیر به دست ابن ملجم بیفتد فرق حق و عدالت را می شکافد!شمشیر  دردست پیروان مکتب ولایت رحمت است و در دست عناصرکفر و نفاق زحمت.
بنابر این توصیه قرآن مجید (درآیه112 سوره هود) به فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ-توصیه به اخلاق انقلابی است که باید دربرابر نیرنگها-تهدیدها-دسیسه ها-فشارها-تحریمها و تهاجمهای همه جانبه مقاومت و مقابله کرد وتسلیم مظاهر زر وزور و تزویر نشد که مصداق این مثلث شوم-اسرائیل درزر پرستی و امریکا درزورگوئی و انگلیس  درتزویر و فریبکاری و روباه صفتی است.
 روایت شریفه از امام صادق عليه السلام است که فرمود: إنّ المؤمنَ أشدُّ مِن زُبَرِ الحديدِ ، إنّ زُبرَ الحديدِ إذا دَخلَ النّار تَغيّرَ ، وإنّ المؤمنَ لو قُتِلَ ثُمّ نُشِرَ ثُمّ قُتِلَ لم يَتغيّرْ قلبُهُ . (بحار الأنوار : 67 / 303 / 34 )مؤمن از پاره هاى آهن محكمتر است؛ پاره هاى آهن هر گاه در آتش نهاده شود رنگ عوض کرده وتغيير مى كند اما مؤمن، بارها كشته و زنده شود دلش تغييرى نمى كند.آهن وفولاد که نماد استحکام و مقاومت هستند- دربرابر شعله ودرجات آتش تغییر رنگ وحال و وصف داده و گداخته و گدازنده می شودند وشکل وحال و وصف آتش را به خود می گیرند-اما مؤمن هرگز مقاومتش را در برابر فشار دشمنان در ربودن ایمان واعتقادش ازدست نمیدهد واگر در راه حق کشته شود بازنده شود دوباره کشته شود هرگز قلب وعزم واراده نیرومندش تغییر نخواهد یافت.
همچنین روایت شریفی از امام باقر عليه السلام است که فرمود: المؤمنُ أصْلَبُ مِن الجَبلِ ، الجَبلُ يُسْتَقَلُّ مِنه ، والمؤمنُ لا يُسْتَقَلُّ مِن دِينِه شَيءٌ . (كافي : 2 / 241 / 37 )مؤمن از كوه سخت تر است. از كوه كم مى شود اما از دين مؤمن چيزى كاسته نمى گردد.
اما این امتیازات نصیب هر گروهی نمی شود بلکه شرط اول توفیق جبهه مقاومت این است که دارای رهبری الهی و رحمانی باشد وگرنه مثل جریان اخوانی ها درمصر-موجی ایجاد می شود-فرعون مصر(مبارک)هم سرنگون می شود اما پس ازآن بخاطر نبود رهبری لایق-امریکا سوار این موج قیام می شود و با حرکت نهائی کودتا میکند و همه چیز را تمام میکند!
رهبری الهی در منظومه دینی ،ساز وکار خاص خود را دارد که باید درقالب پیغمبر(ص) و امام(ع) معصوم باشد همه لیاقت رهبری جامعه اسلامی را ندارند و اگر امام معصوم در پس پرده غیبت است باید ولی فقیه جامع الشرایط مدیر و مدبر و سیاستمدار وآگاه به زمان به عنوان نایب عام آن حضرت پرچم زعامت را برای امت اسلامی بدست گیرد.در آیات قرآن تکرار واژه های« بعثنا- و ارسلنا» برای تحقق همین مقصود است.
درنظام اسلامی ملاحظه میکنیم که بنیانگذار این نظام وجود مبارک پیغمبر(ص) است-آن حضرت با جذبه اخلاق ،حربه های آهنین را ناکارآمد میکرد و با همین شیوه ملتهای عرب را از سیستم طاغوت و نظام جاهلانه و شرک و کفر رهانید و افق زندگی بشر را به نور نوید و امید ایمان عمل صالح روشن کرد وبا انحرافات اعتقادی –فسادهای اخلاقی-سیاسی-اقتصادی و اجتماعی به شدت برخورد کرد و عزت واقتدار و شوکت وافتخار را ظرف یک دهه آخرعمر شریفش درمدینه برای همه بشریت درهر عصر ونسل به میراث گذارد واینها همه ثمره مقاومت وپایمردی رسول خدا(ص) ومسلمانان بود.جریان انقلاب اسلامی عیناً تکرار تاریخ رسول خدا(ص) و رهبری پیامبرگونه حضرت امام(ره) نمونه ای دیگر از تحقق همین فرمول نبوی است که:لِکُلِّ عُسرٍ یُسر پس باید با تحمل عُسر و مقاومت به یُسر و پیروزی دست یافت و پیروزی جهانی ملت مجاهد وکفر ستیز ایران اسلامی درامروز که با ارشادات  ورهنمودهای امام گونه رهبری به لطف خدا انقلاب را حدوداً چهل ساله نمود و به جهان صادر کرده و آرمان انقلاب با تشکیل بسیج مردمی و حشد الشعبی و حزب الله و انصارالله ودیگرگروههای مقاومت،تاریخ فراروی بشر به بن بست رسیده ازفرهنگ و تمدن پوچ غربی را به نورامید خود روشن و امیدوار کرده وملت مسلمان وانقلابی ایران را امت نمونه والگوئی برجسته نموده است –همه وهمه به واسطه داشتن محور ولایت و زعامت وامامت است که امیدواریم به لطف الهی ،ظهور صاحب اصلی انقلاب یعنی رهبر انقلاب جهانی اسلام-مهدی آل محمد(ص) این نعمت ولایت فقیه بر ما مستدام باشد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.