28 دی 1397 ساعت 10:11
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران96/2/7

اخلاق مجموعه ای از فضائل و خوبیها و ملكات نفسانی و الهی و حالات درونى انسان است كه به پشتوانه معارف و عقايد حقه و تمرين و ممارست در بندگى خالصانه حضرت حق و در كانون تربيت اولياء خدا و در نهايت اصلاح و هدايت نفس آدمى تحقق مى‏يابد و چنان‏كه علماى اخلاق و شخصيت‏هاى وارسته و ره‏يافته به حريم وصل و قرب الهی و سالكانِ قرار گرفته در مدار سير و سلوك و تزكيه و تهذيب كه جهاد اكبراست به ما آموخته‏اند، هرگاه آدمى در حوزه درون سامان يابد و جوهره درونى و باطنى او الهى و توحيد‏ى شكل گرفته باشد، قطعاً در تبعيت از درون، بيرون او نيز جهت الهى و خدايى مى‏يابد چون رفتارهای انسان بیانگر شخصیّت درونی اوست اگر درون ما فاسد باشد ، در عمل به فساد کشیده می شویم و اگر درونمان پاک باشد و دارای قلب سلیم باشیم شخصیت بیرونی و رفتاری ماهم جز تواضع و پاکی و درست کاری و شایستگی های اخلاقی را نشان نمی دهد . در اینجا این شعر را از چندتن از اساتید اخلاقم مخصوصاَ مرحوم آیت الله مشکینی به خاطر دارم که خیلی به ما گوشزد و تکرار کردند که « از کوزه همان برون تراود که در اوست » کوزه اگر آب داشته باشد خنک و نمناک و اگر بی آب باشد خشک و بی رطوبت است .
شايد به خاطر همين ملاحظه باشد كه حضرت امام(ره) و خلف صالح وى مقام معظم رهبرى(مدظله‏العالى) همواره به توده‏هاى مردم به‏ويژه خواص و كارگزاران و مسؤولان نظام اسلامى سفارشات ويژه در جهت مراقبت از نفس و مهار و كنترل هواهاى نفسانى داشته و دارند. فراموش نكرده‏ايم روزهاى آغازين دولت يازدهم را كه حضرت آقا به رياست محترم جمهورى نسبت به انس با خدا و نماز شب و تلاوت قرآن و توسل به اهل بيت عصمت و طهارت(سلام‏الله‏علیهم)؛ سفارشات موكدى داشتند نتیجه این سفارشات خود یابی مسئولین است .
زیرا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بر این توصیه اخلاقی تأکید می کنم کسی که در مصدر اجرائی و مدیریت کلان کشور اسلامی قرار می گیرد باید بیش از دیگران صالح مهذّب و خود ساخته باشد چرا که مسئول کل یا جزء در نظام اسلامی علاوه بر منصب اجرائی ، موقعیّت مقتدائی دارد یعنی انتظار به حق عمومی این است که نیروی کلیدی و تأثیر گذار در کشور انقلابی امام زمان ( عج ) مخصوصاً گزینه کردن رئیس جمهور باید با ملاک مکتبی و تجربه و مدیریت در قدرت اجرائی باشد تا بتواند هم گلیم اقتصادی کشور را  از آب بکشد و هم برای رشد و توسعه و پیشرفت و اعتلای کشور برنامه داشته باشد و هم تجسّم فضائل و اخلاق و کمالات باشد و منزّه از حبّ جاه و مقام و تعلّقات مادّی و دنیائی باشد – چون جمهوری اسلامی نظام ارزشها است پس رئیس این جمهوری – وزیر و وکیل این جمهوری – مدیر و مجری قوانین این جمهوری اسلامی است باید به تمام معنا اسلامی باشد تا سنخیّت مسئولیت را داشته باشد . پس با این نگاه است که مقام معظم رهبری در ابتدای مسئولیت ریاست جمهوری دولت یازدهم استمداد از خدا و روح مطهّر اهل بیت و اُنس با خدا و نماز و قرآن را سفارش کردند – زیرا اینها نماد بندگی خداست و اظهار بندگی خدا پادزهر کبر و غرور و خود خواهی و جاه طلبی است که اگر اندکی هم این اوصاف رذیله در مدیری بود اثری ویرانگر خواهد داشت . ایشان در مراسم تنفیذ فرمودند که : قدرت اگر با هدفِ خدمت به مردم باشد، عبادت است. شايد هيچ عبادتى بالاتر از عبادتِ مسؤولى نيست كه به‏خاطر تلاش و خدمت به مردم، از راحتی و آسايش و امنيتِ خود صرف‏نظر مى‏كند. اين روحيه‏ى خدمتگزارى، خاكسارى، تواضع در مقابل مردم و شناخت عظمت مردم را براى خودتان حفظ كنيد، كه اين نعمت بزرگى است. از خداى متعال لحظه‏اى غافل نشويد. اين توفيقات به فضل و لطف الهى به ما داده مى‏شود. بايد خود را قابل رحمت و تفضلاتِ روزافزون الهى كنيم. با ياد خدا و با توكل به خدا و با اخلاص در عمل، بايد بتوانيم جلب رحمت الهى بكنيم. اگر جلب رحمت الهى شد، همه‏ى مشكلات آسان مى‏شود و موانع از سر راه برخواهد خاست.» (بيانات در مراسم تنفيذ حكم رياست جمهورى 12/5/1384)
زیرامثلاًجاذبه قدرت به‏گونه‏اى است كه در صورت عدم ظرفيت روحى و معنوى و خودساختگى درونى و اخلاقى ممكن است دنيا و آخرت انسان را تباه سازد. شهوت و شهرت و ثروت به ميزانى خطرناك است كه انسانهاى بزرگ را گاهى از مدار ادب و اخلاق خارج مى‏كند و البته به ميزانى هم شيرين و نجات‏بخش است در صورتیکه قدرت و حکومت در اختیار انسانهاى خودساخته باشد كه از اقبال مردم و مسؤوليت و مقام عنوان فرصت براى اعتلاى ارزشهاى دينى و انقلابى و ملى و خدمت خالصانه و بى‏منت به خلق خدا نگاه می کنند كه خود عبادتى است بس عظيم و پرثواب و عزتى بزرگ در دنيا و پاداشى بى‏حساب در آخرت دارد ، به‏ويژه که باید از رهگذر مديريتهاى جهادى و انقلابى، گره‏هاى كور جامعه و اقشار ضعيف و مستضعف باز گردد و مسير زندگى و معيشت مردم آبرومندانه هموار بشود و از این رهگذر بینوایان به نوائی برسند نه اینکه مرفهیّنبی درد مرفّه تر شوند !
بنابراين همه‏چيز به خلقيات و ملكات درونى افراد به‏ويژه خواص، بستگى دارد تا جايى‏كه پيامبر اكرم(ص) وقتى مصاديق خواص امتش را چهار گروه اُمرا و علما و تجّار و عبّاد معرفى می کند و در خصوص اُمرا كه مديران و كارگزاران جامعه مى‏باشند، مى‏فرمايند اينان به‏منزله چوپانند و طبيعى است كه چوپان نقش نگهبانى و حفاظت و پاسدارى را ايفا مى‏نمايد، لذا واى بر چوپانى كه خود گرگ باشد كه در اين‏صورت هم خود و هم گوسفندانش را تباه مى‏سازد.
البته اين تشبيه فراتر از ظاهرش از عمق بسيار بالايى برخوردار مى‏باشد چه آن‏كه هشدارى است براى مدعيان خدمت و پاسبانى از ارزشها و عزت و اقتدار ملت بزرگى كه با هزينه‏هاى سنگينى به‏دست آمده است. چه بسيار انسانهاى كم‏ظرفيتى كه با اقبال مردم، صاحبان مقام و منصب و جايگاهى شدند و متأسفانه خود را گم كرده و ملاکهای مکتبی و اخلاقی و ارزشی خود را تباه ساختند. بى‏ظرفيتى و يا كم‏ظرفيتى، خود گواه سستى ايمان و ضعف در اخلاق است كه يكى از عرصه‏هاى نمود آن مقطع انتخابات در جامعه و كشور آرمانى و انقلابى است كه ميراث صدها هزار شهيد و حماسه‏ها و ايثارهاى پرافتخار و پرفروغ است. از اين‏رو امانتدارى از آن امرى است سخت و دشوار كه مردان مرد ميدان عمل و ايمانى راسخ می خواهد .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع اصلی:مواعظ اهل بیت(ع)

موضوع خطبه این هفته:مواعظ حضرت زهرا سلام الله علیها

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.