27 بهمن 1397 ساعت 09:11
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران96/2/28

درس اخلاق مدیرا ن 28/2/96
مناسبت جلسه : انتخابات دولت دوازدهم
انتخابات در دنیا یکی از جلوه های عینی در ابراز و نمایش حکومت دمکراسی به عنوان حکومت مردم بر مردم به عنوان جمهوری است – شکل و کلیت قضیّه مشارکت مردم در گزینه نامزد مورد علاقه شان است
اما اجرائی شدن این امر در نظام ارزشی جمهوری اسلامی با جلوه ای جامعتر و با محتواتر و سالمتر صورت می گیرد .
توضیح اینکه این نظام که در حقیقت دستاورد و محصول انقلاب اسلامی و اندیشه های منشعب از مکتب وحی توسط حضرت امام ( ره ) می باشد مبتنی بر دو پایه جمهوریت و اسلامیت است . جمهوریت جلوه عینی جایگاه و پایگاه مردمی نظام و اسلامیت جلوه عینی روح و ایده انگیزه الهی حاکم بر نظام است .
مقتضای جمهوریت نظام انتخابات در امور مقننه و مجریه و خبرگان رهبری و شوراهای شهر و روستا است که همه اینها متضمّن سازندگی سرنوشت کشور بدست مردم می باشد و همه اینها انتخاباتی کلیدی است .
بر این اساس انتخابات در ایران با دیگر کشورها بر اساس ملاکهای گزینش متفاوت است زیرا در کشورهای غربی و اروپائی و جاهای دیگر ملاک انتخابات فرد توانمندتر در جهت تأمین مصالح مادی و معیشتی و دنیائی مردم می باشد و لذا چون با تک محوری و ماده گرائی است – میزان این است که به مردم وعده پول و در آمد و ثروت و تأمین منافع مادی شخصی و عمومی بدهد و زمینه های بوالهوسی های مادی و هوسبازی آنان را فراهم سازد – امّا در جمهوری اسلامی نامزد انتخاباتی اوّل باید صالح باشد یعنی به فکر تأمین منافع دین و دنیا و آخرت مردم باشد ثانیاً گزینه مردم باید گزینه اصلح باشد یعنی کسی که از میان چند خوب ، خوبتر است و دغدغه سعادت زندگی مادی و معنوی مردم را دارد گزینه شود.
 در فرهنگ غربی ملاک گزینه مردم احساس و هوس است – کسی را که بیشتر دوست دارند و یا میدانند بستر هوسهای مادی برایشان فراهم می کند به او رأی می دهند اما در فرهنگ ایران اسلامی گزینه مردم بر اساس تعقّل است – یعنی می اندیشند و کسی را که کاردان – شجاع و توانمند در بخش مدیریتی کشور است و به اصول و ارزشهای دینی و اعتقادی و باورهای ارزشمند اجتماعی ملتزم و پایبند است – گزینه می کنند .
در فرهنگ غربی ملاک ارزش – پول است و در فرهنگ ایران اسلامی ملاک ارزش اخلاق و تقوا و تخصّص و کاردانی با تعهّد است .
علاوه بر این در بحث جزء هم همین ملاکها برای گزینش مطرح است – یعنی در بدنه اجرائی دولت نیز باید در منابع انسانی کارآمد در بخش مدیریتی تخصص با تعهّد لحاظ شود .
بنابراین انتخاب افراد صالح – امین و کاردان درمناصب و مدیریتهای مختلف – ضرورتی انکارناپذیر دارد .
زیرا اگر این ملاکها لحاظ نشود نه تنها سازمان و اداره و بخش اجرائی را در کشور برا ی دستیابی به اهداف و خدمت و ایجاد بستر رُشد و بالندگی جامعه یاری نمی دهد – بلکه مانع بزرگی بر سر راه موفقیت و پیشرفت بوده و موجب هدر رفتن هزینه ها وضایع شدن فرصتها می گردد .
در بخش اجرائی نیز مدیریت هر مرکز با همین ملاکها ی ارزشی گزینه می شود لذا کارگزار بودن در این نظم امانتی است که باید به اهلش سپرده شود .
وجود مبارک امیرالمؤمنین ( ع ) به مالک اشتر می فرماید : فَوَلِّ عَلَى أُمُورِكَ خَيْرَهُمْ یعنی در بخش مدیریت، کارها را به بهترینها واگذار کن .
وجود مبارک امیرالمؤمنین ( ع ) ملاک انتخاب در مدیریت گوشزد میکند که باید تخصّص لازم را در شغل و مسئولیت خود داشته باشد و از ویژگیهای دینی هم مانند پاکی – صداقت – امانتداری و وجدان کاری برخوردار باشد .
بنابراین در موضوعات حکومتی انتخابات ، اصلی لا یتغیّر است و باید با ملاکای مکتبی و دینی به عنوان تعهّد و توانمندی و کاردانی به عنوان تخصّص انتخاب شود و مدیران و مسئولان در بدنه اجرائی دولت نیز با همین ملاک مسئولیت را عهده دار می شوند و از فضائل و کرامتهای اخلاقی و عملی برخوردار می باشند. – لذا حق ندارند مشاغل دولتی را بر اساس وابستگی های فامیلی و دوستی تقسیم واگذار کنند .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع اصلی:مواعظ اهل بیت(ع)

موضوع خطبه این هفته:مواعظ حضرت زهرا سلام الله علیها

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.