03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:21
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران96/6/2

درس اخلاق مدیران 2/6/96
در ماه شریف ذی حجّه ، ماه نمایش جلوه های با شکوه و عظمت بخش کنگره حج ابراهیمی قرار داریم ، ماهی که در آن عیدین سعیدین قربان و غدیر قرار دارد ، این ماه ماه شریف و با عظمتی است و در سال جاری زیبائی سیاسی هم مزید بر میمنت آن شده و آن زیبائی آغاز هفته دولت است .
آغاز هفته دولت ، آغاز به کار دولت دوازدهم ، آغاز به کار شوراهای اسلامی در کشور همه و همه به لطف خدا مژده بخش تحوّل و تطوّر است .
راهکارهای اخلاقی توفیق دولت دوازدهم :
با گرامی داشت یادو خاطره دولتمردان شهید ، رجائی و باهنر امیدواریم مسئولین عزیزمان در کشور با تأسّی به این دو کبوتران اسمان و ایمان و ایثار و تجسّم عینی سیاست معجون با دیانت نشان دهند که دولت کار سیاسی دارد اما سیاسی کاری ندارد زیرا ما وقتی شاهد رُشد کمّی و کیفی و بازدهی امید بخش کار و تلاش در دولت منتخب خواهیم بود که چرخ قدرتمند حکومت رابر اساس ایمان و اتکاء به یاری خداو حمایت مردم در عرصه های کاری داخلی و بین المللی با حفظ شاخصه های انقلاب اسلامی بچرخاند و این کار سیاسی است .
کار اجرائی با کار سیاسی در دولت ، انفکاکی با ظرافت دارد و گرنه قضاوت عرف این است که کار دولت – کار سیاسی است لکن سیاست حقّه و آن سیاستی معجون با دیانت است .
وقتی مقام معظم رهبری برای دولت تابلو می کنند که کار دولت بر مبنای عزت ، حکمت و مصلحت است اینها برای همه مدیران عزیز که میدان دار خدمت به ملت هستند باید در حیطه کاری خود به آنان پایبند باشند . این بحّث اول بود که یک راهکار موفقّیت دولت در عرصه میدانی که عامل به سیاست دینی باشد .
راهکار دیگر توفیق برای دولت دوازدهم این است که مسئولین و متولیان از اعضای کابینه دولت و مدیران کل و جزء همه و همه نقاط ضعف و قوّت چهارسال گذشته مجموعه کاری خود را رصد کنند و بشناسند که با این کار زمینه پیشرفت کار و اعتلای کشور فراهم و تقویت می گردد زیرا وقتی نقاط ضعف برطرف شد و نقاط قوّت دولت یازدهم در دولت جدید تقویت شد عقب ماندگی ها و ضعف ها هم جبران می شود .
مهمترین نقطه قوتی که دولتمردان ما باید به آن بپردازند برجسته کردن ارزشهای انقلاب است که عبارت است از :
گفتمان انقلاب در دستگاههای دولتی و اجرائی ، ساده زیستی مدیران خرد و کلان در کشور ، انعطاف ناپذیری در برابر بدخواهان و داشتن روحیه استکبار ستیزی ، افتخار به انقلابی گری ، مردم داری و ارتباط مستمر با مردم ، تلاش در جهت ایجاد رضایتمندی برای ارباب رجوع ، تلاش در جهت استقلال بخشیدن به کشور در مبانی فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی و قطع ریشه های غرب باوری و غرب زدگی منظور از استقلال بخشیدن یعنی اینکه دولتمردان ما که سکّان نظام اجرائی کشور و سرنوشت ملت را در دست دارند ، اوّلاً خود باور باشند نه غرب باور، ثانیاً مروّج هویت ملّی و دینی و عزت ملی با داشتن روحیه انقلابی باشند و در برابر معترضین و مُستهزئین خارجی و احیاناً داخلی نه تنها شرمنده نباشند بلکه با سربلندی از هویّت انقلابی و دینی ملت دفاع کنند . نداشتن روحیه تجمّل گرائی و تشریفاتی نیز از دیگر رموز توفیق دولت جدید است . مردم هر چه وزراء و اُمراء خود را ساده تر و کارآتر ببینند علاقه بیشتر و امید افزونتر نسبت به کشور و نظام پیدا می کنند و برعهد خود با امام و شهدا و ولایت راسخ تر می شوند . * موضوع دیگری که از رهگذر هفته دولت باید عرض کنم اعمال نظارت قاطعانه بر مجموعه های بزرگ و متوسّط و کوچک دولتی جهت تقویت و تشویق کارمندان به وجدان کاری و پاکدستی و پاک زیستی و رعایت حفظ اموال و حقوق بیت المال و پرهیز از اسراف و تبذیر و تحمیل هزینه های گزاف و بیهوده بر بیت المال و محدود کردن سفرهای پرهزینه مقامات در داخل و خارج است که این خود یکی از راهکارهای اجرائی شدن اقتصاد مقاومتی نیز هست .
*انتقاد پذیری نیز یکی دیگر از باید ها برای کسب توفیق مضاعف دولت و مدیران محترم است انتقاد یعنی اینکه کسی با نظر خیر خواهانه دولتمردان را در کجی ها و کاستی ها و بیراهه رفتن ها متذکّر شود و این نشانه دوست داشتن دولت است زیرا گفته اند :
دوست آن است که عیب های مرا            همچو آئینه روبرو گوید
نه که چون شانه با هزار زبان             پشت سر رفته موبه مو گوید .
کسی که جلو مقامات به به و چه چه کند و نقطه ضعف مدیر با مقام مسئولی را متذکر نشود و یا بر عکس او را تشویق به اشتباه کاری کند او دشمن است .
اگر مرتب از ما تعریف و تمجید کردند بدانید دندان طمع دارند و به فکر خودشان  و حفظ میز و مقام و نام و نشان هستند .
امیر حکمت (ع) می فرماید : أَحَبُّ إِخْوَانِی إِلَیَّ مَنْ أَهْدَی إِلَیَّ عُیُوبِی
عزیزترین و محبوب ترین برادرانم کسی است که عیوب مرا به من بازگوکند ، پس انتقاد سازنده برای مسئولین خوب است و باید پذیرا باشند اما تخریب بد است – تخریب تخطئه کردن مسئولین است – سیاه نمائی از گذشته نوعی تخریب است – مسئول جدید که آمد نباید به خاطر اینکه افکار عمومی را متوجه خود کند مسئول قبلی را بکوبد و زیر سئوال ببرد چون خواسته یا ناخواسته نظام را زیر سئوال برده به خاطر دارم یکی از مسئولین قوا وقتی تازه نفس آمد – گفت ویرانه ای را تحویل گرفتم ! چندین سال کاری قضائی هم کرد و رفت – کسی نپرسید آیا موفّق شدی در این ویرانه قصر بسازی ؟ 
*شوراهای اسلامی هم در رعایت کردن وجاهتهای اخلاقی و اجرائی همین شاخصه های توفیق دولتمردان عزیز و مدیران محترم را باید راهکار توفیق خود بدانند زیرا نماد مردم سالاری دینی با جلوه ای عینی در همین شوراهای شهر و روستا است . شوراها به نوعی عصاره ملت هستند و مصالح عمومی را با لحاظ اصول و قواعد اجرائی باید در نظر بگیرند .
اگر همه ما اهل اخلاص و استغفار باشیم کار درست می شود – این اختلافها که در بعضی از نقاط کشور گاهی منجربه تعطیل شدن شوراها شده همه آسیب است که در این بین ، مردم  ضرر می کنند – اما وحدت رویه در شوراها سرانجامش تعالی و پیشرفت شهر و روستا است .
شوراها چشم امید مردم هستند – اگر خدای ناخواسته اهداف و اغراض وحب و بعض های شخصی در مسیر راه کاری شورائی قرار گرفت گناهی بزرگ و نابخشودنی است چون حق الّناس است مردم به شما رأی دادند تا شهر و روستایشان را آباد کنید و با کار آبرومندانه برایشان ایجاد نشاط و امید به آینده نمائید – بحمدالله در شهرو شهرستان نسبت به جاهای دیگر این مشکلات نبوده یا کمتر بوده اما هر جا باشد برای وجاهت معنوی کشور آسیب است .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.