03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:40
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران96/7/5

درس اخلاق مدیران 5/7/96
موضوع: سیر استکمال در زندگی
مسیر زندگی انسان سیر استکمال و کمال طلبی است . یعنی هرکس در زندگی راه تکامل را طی می کند ،هم در بُعد جسمی و هم در بُعد روحی لکن تکامل در بعد جسمی غیر ارادی است اما در بُعد روحی ارادی و اختیاری است . به خلاف حیوانات که فقط در بعد جسمی رُشد پیدا می کنند اما در بعد روحی قابلیت رُشد و کمال ندارند .
بنابراین انسان و حیوان در تکامل بُعد جسمی باهم شریکند – حیوان خوراک می خواهد –گیاه خوار است یا گوشتخوار – انسان هم هم گیاه خوار است هم گوشتخوار – حیوان بدون آنکه بخواهد با خوردن خوراک فربه و بزرگ می شود انسان هم با خوردن غذا و رسیدن ویتامین به بدن رُشد پیدا می کند و بزرگ می شود .
تمایز انسان با حیوان در استکمال بُعد روحی است زیرا فقط انسان می تواند به روح خود کمال بخشد – رُشد روحی و معنوی و اخلاقی پیدا کند و کسب شایستگی نماید – امّا حیوان این قابلیت و توان را ندارد .
از طرفی انسان و حیوان هر دو می میرند و جسم فربه و کمال یافته آنها خاک می شود اما روح انسان از بین رفتنی نیست و ماندگاری دارد .
درس مکتب انبیاء این است که روح و جان انسان رُشد و کمال یابد و این ما هستیم که می توانیم به روحمان تکامل بخشیم یا نبخشیم . عقل برای ما ابزار تکامل روح است و تمام فضائل و برتری و شخصیّت و منزلت و ادمیت ما در گرو پرورش دادن و رُشد بخشیدن به روح است . اگر به دنبال ان بودیم در حد تلاش خود به کمال می رسیم و گرنه در همان حوزة صغارت خود می مانیم .
گرچه عرف، صغیری و کبیری را به سّن و سال می داند اما عقل صغیری و کبیری را به رُشد روحی انسان معطوف می کند چه بسا کسی سن و سال دارد امّا بلوغ عقلی و رُشد روحی و کمالات انسانی را ندارد – عقل او را صغیر می داند و چه بسا کسی سن وسال هم ندارد ام عقل کارا دارد-عقل او ر اکبیر می داند-می گویند مرحوم شیخ الرئیس ابو علی سینا در سن 9 سالگی پزشک حاذقی شد-عقل چنین کسی را صغیر نمی داند-پس ملاک ،کمال است آن هم کمال روحی وعقلی.
در این خصوص راه کمال همان راه انسانیت و عقلانیّت است که راه انبیاء و اولیاء خدا در زندگی است .
راه انبیاء همان وظیفه شناسی و مسئولیت پذیری و داشتن عقلانیّت در زندگی است و این راه انبیاء راه حاکم سازی معیارهای انسانی و شاخصه های آدمیت درسیر زندگی است و این به معنی کمال جوئی انسان و خداجوئی و حق خواهی است که معیار زندگی انسانی است .
در آستانه ایام عاشورای حسینی قرار داریم – ضمن عرض تسلیت ایام سزاوار است در بیان راهکارهای رسیدن به کمال و پیمودن راه استکمال در زندگی به مفهوم حیات و زندگی پی ببریم و در این راه از ارشادات و بیانات امام حسین (ع) بهره می گیریم که آن حضرت فرمود : اِنَّ الحَیاتَ عَقیدهَ َوَجهاد  یعنی زندگی دوپایه دارد – عقیده و جهاد .
کار عقیده این است که به زندگی هدف می بخشد – یعنی مسیر زندگی را هدف گذاری و ریل گذاری می کند – زیرا عقیده عمل را به دنبال دارد – کسی که اهل خطا و خلاف و بزهکاری و ناروائی و ظلم و جور و جنایت نیست چون اعتقاد به حرمت آنها دارد و منکر را منکر می داند و عذاب قیامت در ارتکاب کار حرام و منکر را باور دارد – این عقیده در زندگی به چنین انسانی که ایمان به خدا و روز قیامت دارد در مقام عمل صیانت می بخشد – زندگیش را از منکرات تطهیر می کند بنابراین به فرموده امام حسین (ع) زندگی حقیقی انسانی مبتنی بر عقیده و جهاد است که جهاد پایه دوم زندگی است و راهکار دفاع از عقیده و ارزشهاو راه کمال – جهاد است .
انسان باید در مسسیر استکمال و رسیدن به کمال مطلوب یعنی حق طلبی و خداگرائی باید با موانع موجود که همان گناه و فساد و منکر است – مبارزه کند .
اگر وجود مبارک امام حسین (ع) خمیر مایه قیام خود را امر بمعروف و نهی از منکر بیان می کند یعنی به کربلا آمده تا موانع راه رُشد و کمال و آدمیّت را برطرف کند . حضرت از کسانی که هنوز نتوانسته است ، مسئولیت شناسی و تکلیف گرائی و راهکار روشن کردن راه زندگی را بشناسد و درک کنند و نسبت به اصل قیام و شهادت امام حسین (ع) چه بسا دلسوزانه اما و اگر دارند و نمی خواهند امام خود را در معرض آسیبها و تیر و نیزه و سنان و زخم و رنج و خاک و خون ببینند و شاید بتوانند آن بزرگوار را از تقابل خونین با جبهة جلّاد یزیدی منصرف سازند – از آنان با تعجب می پرسد : اَلا تَرَوَنَ اَنَّ المَعروفَ(حقِّ) لا یُعمَلُ بِهِ وَ الباطِلِ لا یُنتَاهی عَنْهُ؟
آیا نمی بینید کسی به معروف عمل نمی کند و از منکر جلوگیری نمی شود ؟!
در کربلا نماد بد حجابی  جلف گردی و مدپرستی و امثال آن نبود – جریان کربلا جبهه تقابل با ریشه منکر و فتنه و فساد بود .
در هرزمان باید تیشه به ریشه منکر زد و ریشه منکر امروز مثلث شوم آمریکا و انگلیس و اسرائیل است . ام الفساد امریکا است –نهی از منکر عملی امروز همین مبارزه با امریکا و مرگ بر امریکا است .
اینکه حضرت امام (ره) فرمود هرچه فریاد دارید بر سر امریکا بکشید – اینکه مقام معظم رهبری امریکا را تجسم عینی شیطان می داند-اینکه بچه شیطانها در خلیج فارس بخود جرئت وجسارت می دهند-اینکه برای امریکا وذنابش آدم کشی وخونریزی مثل گنجک کشی وآب ریزی است بخاطر ای ناست که سر رشته همه اینها در دست  امریکا  است و وجود امریکا منکر است و اما دربحث معروف باید بدانیم که عینی ترین جلوه معروف حفظ نظام اسلامی در ایران و عینی ترین جلوه منکر امریکا است .
ما تفسیر عملی کلام و بیان نورانی امام حسین (ع) را که فرمود : اِنَّ الحَیاتَ عَقیدهَ َوَجهاد در متن انقلاب اسلامی خود دیده و می بینیم – زیرا آنچه که به ملت ما صبوری و مقاومت داده عقیده است ملت ما ولایتمداری را یک شعار سیاسی نمی داند – بلکه مبنای اعتقادی می داند و فرمانبری از ولی امر مسلمین – مقام معظم رهبری را بادید سیاسی نگاه نمی کند بلکه وظیفه دینی برای خود می داند این اثر عقیده است و جهاد هم به لطف خدا تیتر زندگی ملت مسلمان و انقلابی ما است

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.