02 خرداد 1398 ساعت 07:13
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران96/9/23

درس اخلاق مدیران 96-9-23
محصول ونتیجه  درس اخلاق برای ما و همه مسئولین این است که خود را مزّین به زینت معنوی اخلاق اسلامی و سلوک و رفتار دینی با مردم و بویژه ارباب رجوع نمائیم – در این راستا هم باید ارزشهای اخلاقی را بشناسیم و برای تقویت و تثبیت آنها در نفس خود تلاش کنیم و هم آفات اخلاقی را بشناسیم و برای زدودن آنها از نفس خود تلاش کنیم .
اگر چنین شد حّس عاطفه دینی و انسانی در ما شکوفا می شود – آنگاه در دو رنج مردم را درد و رنج خود می دانیم و برای باز شدن گره از زندگی و رفع گرفتاری مردم تلاش می کنیم .
گاهی در بعضی مناطق هستند بعضی پشت میزنشینهائی که مردم برای حل مشکلاتشان به آنان مراجعه می کنند – اما آن آقا می گوید : ما نمی توانیم برای شما کاری کنیم و آنچه که می گوئید مشکل شما است – شما باید خودتان مشکلتان را حل کنید !امثال ای نحرفها که بعضی ادارای ها می گویند.عجیب است،اگر بنا بود خودش بتواند برای خود حل مشکل کند نزد شما نمی آمد .
بنابراین اخلاق اسلامی در بخش مدیریت اجرائی به ما می گوید : خود را چنان تربیت کنید که در برابر درد و رنج مردم حسّاس باشید چنانچه که مرحوم سعدی گفته است :
توکزمحنت دیگران بی غمی                      نشاید که نامت نهند آدمی
اما کلیّت بحث این است که با کسب اخلاق دینی خود را مزیّن به زینت معنوی نمائیم .
در این خصوص هر کس خلق و خُلق نیکو داشته باشد ، سرامد است .
خَلق نیکو همان ظاهر نیکو است که عموماً مردم به این مهم توّجه دارند یعنی سعی می کنیم سروصورت مناسب و وضع آراسته داشته باشند امّا مهم این است که خلق نیکو هم داشته باشیم یعنی سیرت پسندیده داشته باشیم .
همانطوری که حُسن خَلق انسان به این است وضع ظاهر و سروصورت مرتب باشد – حُسن خلق هم به این است که تمام شایستگی های اخلاقی در نفس انسان رسوخ کرده باشد و تثبیت شده باشد .
بنابراین اگر کسی در حُسن خلق نقص داشت یعنی مثلاً دندانهای درُشت و بد منظری داشت یا عیبی دیگر در صورت داشت مثلاً صورتی عبوس و درهم کشیده داشت ویا چشم و بینی ناهمگونی داشت خُلق و ظاهر او برای مردم جاذبه ای ندارد یعنی هر چند یک عضو صورت و ظاهر ناقص و یا بد منظر باشد برای بیننده عیب تلّقی می شود – فلانی را با عیب صورت و ظاهر بیشتری می شناسند !
حُسن خلق هم اینگونه است یعنی اگر یک صفت یا خصیصه زشت در وجود انسان باشد – یعنی بخیل باشد – یا تندخو باشد یا خود بین و خودخواه و حریص باشد .اینها به چشم میآید هرچند دیگر خصلتهایش هم خوب باشد مورد توّجه مردم قرار نمی گیرد .
اینجا است که توصیه شده است همانگونه که به خلق نیکوی خود توجه داریم و بعضی حاضر می شوند حتی با جراحی پلاستیکی برای خود ظاهر پردازی کنند ! باید به خُلق نیکوی خود هم توجه کنیم و زشتی های اخلاقی و اوصاف رذیله را از باطن و نفس خود دور کنیم و تطهیر نفس از رذائل نمائیم و بدانیم که باید ملتزم به باید های رفتاری در عملکرد خود باشیم و از نبایدهاو زشت  کاری ها پیراسته شویم .
در این خصوص شرط اوّل توفیق اخلاقی این است که ما نیک و بد را بشناسیم بدانیم نیکی همان است که در شرع مقدس از آن به عنوان معروف از آن یاد شده و زشتی هم همان است که به عنوان مُنکر از آن یاد شده است .
بدانیم کدام ملکات و صفات نفسانی معروف و خوب و مایه کمال است و پس از شناسائی خود را به آن خوبیها موصوف نمائیم . با این تلاش بخشی از اخلاق را به دست آورده ایم و می توانیم با این اورده اخلاقی ، سلامت روح و جان و روان خود را به دست آوریم و چراغ هدایت را سر راه زندگی خود روشن کنیم و حقایق را از اباطیل و نیکی ها را از بدیها ، تشخیص دهیم چو اینکه بدیها و منکرات بیماری معنوی انسان است .
و همانطور که با رعایت اصول بهداشتی سلامت جسم را تضمین می کنیم – روان خود راهم باید از بیماریهای معنوی و صفات زشت و اخلاق ناروا به دو1ر سازیم .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.