28 دی 1397 ساعت 10:31
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران 96/10/21

                      درس اخلاق مدیران    موضوع درس : نمادهای اخلاقی حاکمیّت دینی
..........................................................................................................................................................
درآستانه بهمن ماه شگفته شدن گل غنچه های ایمان و ایثار و بهاری شدن دلها به شوق رسیدن به استقلال و ازادی و جمهوری اسلامی قرار داریم – به همین مناسبت چندجلسه ای را در مورد نمادهای اخلاقی حاکمیت دینی صحبت می کنم .
به لطف خدا پس از قرنها تلاش و مجاهدت نیروهای ایمانی جهت ایجاد بستر مناسب برای حاکمیت دینی و افول ستاره قدرت و حاکمیت نیروهای شیطانی سرانجام به برکت انقلاب اسلامی و رهبریهای پیامبر گونه مصلح بزرگ قرآن بیستم حضرت امام (ره) این نظام محقق شد و در پرتو آن آرزوی دیرین اولیاءالهی تحقّق یافت . ارزوئی که قرنها از خدا می خواستیم : اَللّهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَیْکَ فى دَوْلَةٍ کَریمَةٍ : تُعِزُّ بِهَا الاِْسْلامَ وَاَهْلَهُ ، وَتُذِلُّ بِهَا النِّفاقَ وَاَهْلَهُ.............درنهایت دولت جمهوری اسلامی ایران نشان داد که اصل لایتغیّرنه شرقی – نه غربی – جمهوری اسلامی موجبات عزّت اسلام و مسلمین و ذلت نفاق و منافقین را فراهم کرد و با پایداری وجهه و مقاومت ملّت ایران ،شوکت کاذبه سران کفر و استکبار جهانی در هم شکست و زمینة صدور انقلاب و جهانی شدن آرمانهای رهائی بخش این حرکت عظیم فراهم و اجرائی شد .
مسئولیت حفظ نظام تکلیف شرعی همه ما به طور عام و مدیران و مسئولین و کارگزاران و دولتمردان به طور خاص است و راهکار حفظ نظام توسط مسئولین پاسخگو بودن و راضی نگه داشتن مردم است.
چنانچه بارها عرض شده مجدداً تأکید می کنم که بین عملکرد مسئولان و مدیران با میزان رضایتمندی مردم و محبوبیّت نظام برای انان رابطه ای پیوندی و به هم پیوسته است .
تکریم ارباب رجوع و حُسن رفتار و برخورد شایسته کارگزاران با مردم نقش مهم و اصلی را در ایجاد محبّت و محبوبیت نظام و جلب خشنودی مردم دارد .
حُسن خلق در برابر مردم و ارباب رجوع مورد توصیة دین مین است .
برخورد تند و خشن و تحکّم و تکبّر آمیز با مردم- خصلتی طاغوتی و از اخلاق اسلامی به دور است و موجب می شود که پاسخ مثبت و امید بخش به نیاز مشروع مردم داده نشود .
توصیه اولیاء الهی مخصوصاً امیرالمؤمنین (ع) و حضرت امام (ره) اصلاح رفتار کارگزاران است که اثر مستقیم در تنظیم اخلاق عمومی و پیشرفت همه جانبه نظام و کشور دارد .
نقطه مطلوب ما در بخش اداری نقطه ای است که تمام حقوق بگیران و کارپردازان کارمندان دولت بویژه رؤسا و مسئولین و مقامات وزارتی و میانی و پائین تر در تمام دستگاهها نیروهائی فعال – مؤمن – متخلّق – کارآمد – آگاه و دلسوز و مردم دار و دارای روحیة بسیجی و جهادی و مصداق بارز و عینی روایت شریفه (صادقی) باشند که فرمود : کُونُوا دُعَاةً لِلنَّاسِ‌ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِکُمْ
کارگزار یعنی مُباشر خدمت و کسی که از سوی دولت مأمور پاسخگوئی به مطالبات مردم است و در جهت رُشد و اعتلای جامعه اسلامی در حوزه کاری خود خدمت می کند .
در نظام اسلامی ،حاکم و مدیران کل و جزء همه واسطه فیض هستند و فیض از ناحیه خداست که در بخش حاکمیت توسط مدیران باید به خلق برسد .
اعتقاد ما این است که اوّلاً و با لذّات واسطه فیض بین خدا وخلق،حجّت خدا است که حکومت خدا بر خلق را عامل  اجرا می باشد،در این خصوص بودند  پیامبرانی مانند حضرت سلیمان و داود که در ایفاء نقش جهانی حاکمیت الهی نقش آفرین بودند و بعضاً پیامبرانی دیگر در حوزه ای کوچکتر و امّا پیامبر اسلام گرچه شرایط زمانی برایش فراهم نشد که در حوزه جهانی حکومت کند امّا از آنجائی که خدا اراده کرده که آئین و مکتبش فراگیر و جهانی باشد و خداوند او را رحمه للعالمین قرار داده( وَما اَرْسَلْناكَ اِلّا رَحْمَةً لِلعالَمينَ.سوره انبیاء آیه 107....) لذا این مکتب الهی که پایان بخش تمام مکاتب وحی است توسط آخرین وصیّتش حضرت خاتم الاوصیاء – مهدی آل محمد (ص) با شکوه تمام در عرصه جهانی حاکم خواهد شد و به لطف حکومت واحدجهانی اسلام را محقّق خواهد ساخت .
امّا سخن اینجا است که این اولیاء طاهرین بالاصاله واسطه فیض خدا در تمام نظام تکوین و تشریع هستند و در بخش حکومتی آن بزرگواران مجری حکومت خدا بر خلق می باشند .
اما در زمان غیبت واسطه فیض ثانیاً و بالّنیابه ولایت فقیه است که در عرصه حکومتی صورت می گیرد اکنون که به لطف خدا و به برکت انقلاب اسلامی  حاکمیت دینی فراهم شده واسطه فیض از جانب حجّت خدا – نایب آن حضرت است و او شخصی ولی فقیه جامع الشرایط و مدیر و مدّبر و  سیاستمدار و آگاه به زمان است که منصب امامت و زماعت مسلمین را  دربخش نظام تشریح عهده دار است و لذا مشروعیت دولت اسلامی به تنفیذ او است .
وقتی دولت در این کشور امام زمان (عج) مستقر و حاکم شد – باید از جمع بهترها بهترین ها به عرصه خدمت ورود پیداکنند و  به کمک کارمندان ، به رتق وفتق و اصلاح امور جامعه بپردازند .
بنابراین یک کارمند مرئوس و یک رئیس و مدیر و کارگزار و مسئول باید احساس کند که نهایتاًاز جانب خدا برای خلق در این بُرهه زمانی مأموریت و مسئولیت مهم خدمت به ملت دارد و امورات و کارهای بندگان خدا را عهده دار و مُجری فرامین الهی است .
با عنایت به همین شاخصه های ارزشی یعنی خدمت در حکومتی که به یک واسطه به حجت و خلیفه خدا در زمین یعنی ولی امر معصوم بر می گردد – کارگزاران این حکومت باید بهترین – پاک ترین ولایقترینها و گلچین شده از میان همه خوبان باشند .
به همین جهت است که مقام معظم رهبری در هفته دولت در سال جاری در ارشادات و رهنمودهای معنویّت بخش و توفیق افزای مسئولین جهت گیریهای مسئولین را در دوازده بخش بیان کردند که هر کدام از این ها می تواند شاخصه توفیق دولتمردان و مسئولین ما باشد و در برگیرنده تمام مدیران عالی ، میانی و مسئولین شهرستانی می باشد .
هر کدام از این توصیه های رهبری می تواند یکی از مبانی اخلاق عملی برای مدیران و مسئولین در سطح کشور باشد که برای یادآوری به خود متذکر می شویم که فرمودند:
1-((نیت الهی برای خدمت به مردم و حّل مشکل آنان )) روشن است که اگر نیت ما در کارمان شائبنه های مادی و دنیائی داشته باشد – خسارتی جبران ناپذیر به خود زدیم زیرا  خدمت به مردم اگر با انگیزه الهی و آخرتی باشد – نتیجه دنیائی هم دارد امّا اگر دنیائی باشد – سرانجامی ناقص و اَبتر خواهد داشت .
2-(( داشتن روحیه جهادی و تلاش مضاعف )) با همین روحیه است که ((ما می توانیم )) را می توانیم باور کنیم – امام راحل (ره) 8سال جنگ را با دست خالی اما با القاء همین روحیه به دولت و ملّت اداره کرد و پیروز شد .
3-(( همکاری اعضای دولت به صورت تیمی)) یعنی کلیه و زراء و مدیران کل و جزء و رده های مختلف اجرائی هم دست و هم صدا در جهت رسیدن به هدف واحد مثل اقتصاد مقاومتی باشند – یعنی حتی دستگاههای فرهنگی – ورزشی و علمی آموزشی هم با این نگاه همدلی و همکاری به صورت تیمی می توانند زمینه ساز بیشتر توفیق دولت باشند و نگویند مسئولیت ما چیز دیگر است .
4- ((تحمّل مخالفان و استقبال از نفدها )) روشن است که یک مقام اجرائی اولیّن شرایط توفیقش داشتن شرح صدراست همان چیزی که اوّلین مطالبه حضرت موسی از خدا در بحث ابلاغ رسالتش در برابر قدرت جهنمی فرعون بود که فرمود : « رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی»سوره طّه آیات 25 الی 28 .... شرح صدر همان ظرفیت است که باید مدیران واجد آن باشند تا بتوانند تحمبل مخالفان و استقبال از نقد آنان را داشته باشند .
5-(( ارتباط نزدیک با مردم)) این لازمه مدیریت در نظامی است که بر مبنای مردم سالاری دینی حاکمیّت دارد و وقتی مسئولین مردم دار باشند مردم هم عشق به نظام پیدا می کنند – مشکلات را تحمّل می کنند و حضور و مشارکت بالای خود را در امور سیاسی و انتخابات و راهپیمائی های حمایت از نظام نشان می دهند – چنانچه هرگاه احساس خطر کنند مثل 9دی و حضور چشمگیر این مردم وفادار در سراسر کشور در هفته گذشته که پاسخ کوبنده به جریان آشوب طلبان دادند .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع اصلی:مواعظ اهل بیت(ع)

موضوع خطبه این هفته:مواعظ حضرت زهرا سلام الله علیها

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.