03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:06
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران96/11/7

 درس اخلاق مدیران                                                                                           پنچشنبه 5/11/96
دهه مبارک فجر پیروزی انقلاب اسلامی را در پیش رو داریم دهه مبارکی که به عنوان مقطع رهائی ملت ایران برای همیشه ماندگار شد و در آن شیرین ترین ایام تاریخ خورشید اسلام درخشید و به بشریت منعکس شد .
انقلاب عظیمی که به فرموده رهبر راحل و سفرکرده بزرگترین عنایت حق تعالی به ملت شریف ایران بود و به فرموده مقام معظم رهبری ، همان کیمیائی است که بشریت قرنها به دنبال آن می گشته است .
دهة مبارک فجر دهه تجدید میثاق با حضرت امام (ره) و شهدای انقلاب اسلامی است تا همة ما باقی ماندگان از نسل اوّل و نیز میراث داران انقلاب با خدای خود عهد ببندیم که از حریم و دستاوردهای عظیم آن که شاخصترین آنها – استقلال – آزادی و جمهوری اسلامی است دفاع نمائیم .
شما ملاحظه فرمائید با اینکه در دل حاکمیت سیاه ستم در قرن بیستم و در طلیعه قرن بیست و یکم به برکت درخشش نور حق و عدالت ، انقلاب اسلامی ایران ، راه یاب بشریت به سمت حق و انصاف و عدالت و دست یابی به معیارهای والای انسانیّت شد در عین حال چگونه دست دسیسه شیطان بزرگ و صهیونیسم جهانی ، بی ایمانی و زشتی و پلشتی را به کمک بزرگترین شبکه رسانه ای و فضای مجازی و ماهواره ای ترویج کرده و تحریف سیر زندگی انسانها بویزه مسلمانان به همراه ترویج خشونت دارد حالا اگر این انقلاب صورت نگرفته بود و این نور خدا طلعلع و درخشندگی نیافته بود و این انقلاب پیدا نشده بود ماها و مردم جهان در کجا قرار داشتیم ؟!
یادوخاطره حضرت امام (ره) بنیانگذار و رهبر راحل این انقلاب را گرامی می داریم که به یُمن مجاهدت و انقلاب او نظامی الهی متولد شد – نظامی که فلسفة وجودیش خدمت به بشریت در ابعاد مادی و معنوی زندگی برای رُشد و تعالی و سعادت یابی مردم ر زندگی دنیا و آخرتشان است .
به تناسب جلسه درس اخلاق که در آستانه حلول چهلمین سال تولد و حاکمیت نظام اسلامی می باشد عرض می کنم که در تمام زوایای حاکمیت نظام اسلامی و جهوری اسلامی باید شاخصة ارزشهای انسانی جلوه عینی و عملی داشته باشد – شاخصه هائی مانند کرامت – هدایت و سعادت که برای آحاد و افراد جامعه هستند و در زمره اهداف اصلی این منظومه محسوب می شوند .
نماد عینی تمام اندیشه های دینی و مکتبی برای رُشد و تعالی و عظمت جوامع انسانی و اسلامی در اندیشه های حضرت امام (ره) متبلور است یعنی این اندیشه هاو توصیه های حضرت امام (ره) به عنوان تالی تِلو معصوم بود که زاینده این انقلاب بزرگ و تحوّل بخش در ایران و جهان اسلام شد و براساس همین اندیشه انقلابی و دینی است که والاترین و با منزلت ترین جایگاه را برای انسان به عنوان گل سرسبد موجودات عالم هستی منظور شده است و مصلحت و سعادت و شکوفائی و با لندگی را در پرتو عزت و عظمت برای تک تک انسانها مطالبه دارد تا او  را به مقام رفیع خلافت الهی واصل گرداند .
اندیشه الهی حضرت امام در همة مواضع و گفتار و سیره اش نمایان است بویژه در این بخش از کلام نورانیش که می فرماید :
(( هان ای عزیز گوش دل باز کن و دامن همت به کمر زن تا شاید بتوانی خود را به صورت انسان گردانی ( و سیرت آدمی پیدا کنی) و از این عالم به صورت آدمی بیرون روی که آنوقت اهل نجات و سعادتی ))
براساس اندیشه های حضرت امام (ره) انسان خودش عامل شکست ها یا پیروزی ها – سعادت و یا شقاوت  هست و براساس همین اندیشه حتّی سیاست نیز باید درزندگی و جامعه بشری هدفدار باشد و در جهت ایجاد محیطی مناسب برای رُشد و تعالی انسان تعریف شود و در این خصوص می فرماید : حتی انبیاء (ع) هم آمدند و قانون و کتاب آسمانی بر آنان نازل شد تا از اطلاق و زیاده روی طبیعت جلوگیری کنند و نفس انسانی را تحت قانون عقل و شرع در آورند – پس هر نَفسی که با قوانین الهیه و موازین عقلیه (مکتب وحی) ملکات خود را تطبیق داده سعید است و اهل نجات می باشد )) .
در این نظام – متولیان حکومت در مقام ارشد و متوسط و جزء همه باید وجاهت دینی و مقبولیت در پرتو رضایت عامه داشته باشند تا از مشروعیّت برخوردار باشند و این معنای عملی مردم سالاری دینی است که مسئولین کلیدی یا مباشرة و یا با واسطه باید منتخب مردم باشند و اگر چنانچه همین منتخبین سیر انحرافی پیدا کنند و جایگاه و پایگاه مقبولیت خود را نزد مردم از دست بدهند – وجاهت مشروعیت خود را نیز از دست می دهند .

 

 

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.