02 خرداد 1398 ساعت 07:09
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران=97/2/20

درس اخلاق مدیران=20/2/97
در آستانه ماه مبارک رمضان-ماه خدا ومعنویت یابی وماه اُنس با قرآن قرار داریم.آنچه که بعنوان خشت زیرین بنیان سعادت انسان است داشتن نیت خوب وسالم مخصوصاً درانجام کارها واعمال ما است.هرکاری که ارزشی باشد .اگر برای رضای خدا و با نیت تقرب به خدا انجام گیرد درنزد خدای متعال حکم عبادت دارد.
نیت سازنده اخلاق است و برنیت خیر اخلاق نیکو و حسنه مترتب می شود و برنیت بد-اخلاق بد وسیّئه حسنات توشه بار انسان برای سفر به بهشت وسیئات کارهای منکر و خلاف است و راه جهنم می باشد.
نیت مقدمه اراده است-یعنی شما هر کاری را اراده کردید و تصمیم گرفتید انجام دهید ابتدا نیت آن کار، در نفس و ذهنتان نقش می بندد وسپس با محاسبه ای از نتیجه ،شوق اقدام پیدا میکنید وتصمیم بر انجام آن می گیرید.حالا کار نیک باشد یا بد.لذا نیت از امور ارادی است نه از امور قهری وطبیعی یعنی خارج از اختیارما نیست.به همین دلیل که چون نیت خشت زیرین بنای عملی انسان است پایه اخلاق محسوب می شود واخلاق هم جزء حکمت عملی است نه حکمت نظری.
نیت همان انگیزه و هدف انسان و مشخص کننده چهره وجهت عمل است.لذا گاهی بعضی ها روی یک عمل دو نیت دارند و درمقام عمل دو چهره پیدا می کنند.پس نیت –روح و جان عمل است که درلسان روایات بویژه کلام شریف نبوی نیت را زیربنای عمل دانسته و می فرماید:إنّما الاعمالُ بالنِّیّاتِ و لِکلِّ امرئٍ ما نَوی==همانا [ارزش] اعمال ، بسته به ارزش نیّت ها است و هر کسی همان عایدش می شود که در نیّت داشته است.
اهمیت مطلب دراین است که رسول خدا (ص) فرمود:صحت عمل بستگی به نیت دارد.( إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّيَّاتِ)لذا اگر عبادت و عمل  خیرما قربهً الی الله باشد-ما را بخدا می رساند.اما اگر نیت آلوده به ریا شد-فاسد می شود وعمل انسان ساقط  وبی ارزش بلکه شیطانی می شود.حدود چهل سال پیش و کلاً قبل از انقلاب بخاطر دارم که در مجالس شادی وعزا مخصوصاً مراسم روضه خوانی سیگار وقلیان رسماً جزء پذیرائی بود. مردی فقیر وکم بضاعتی که اتفاقاً اهل قلیان بود و چون پول خرید تنباکو نداشت لذا عمدة وقتی درروضه شرکت می کرد بخاطر قلیان کشیدن می نشست و زمانی که قلیانش تمام می شد مجلس روضه را ترک میکرد.یک شب جمعه پای منبر یکی از واعظین نشست که درمورد قیامت و شفاعت سخن میگفت.شب این مرد قلیانی درعالم رؤیا دید قیامت شده و اعلام میکنند هر کس باعث وبانی وروضه خوان وبا شرکت کننده درمراسم عزاداری امام حسین(ع) بوده بیاید از دست آن حضرت برات برائت از جهنم را بگیرد.یکی یکی برات آزادی را می گرفتند-نوبت به این آقا که رسید حضرت به او یک پاکت توتون دادند-گفت آقا من برات نجات از جهنم می خواهم نه توتون. ایشان فرمودند:تو با هدف قلیان کشیدن به مجلس عزای من می آمدی لذا حق دیگری نداری!
روایت است مردى در سال قحطى بر توده‏اى از ريگ گذر كرد، در خاطر انديشيد كه اگر اين ريگها خوردنى بود همه را ميان مردم تقسيم مى‏كردم، خداوند به پيامبر آنها وحى فرمود: به او بگو: خداوند صدقه‏ تو را قبول كرد، و حسن نيّتت را پذيرفت، و ثواب اين را كه اگر آن‏ها خوراكى بودند همه را صدقه مى‏دادى به تو عطا فرمود.
یا حکایت قتیل الحمار یا شهید راه الاغ را شنیده اید که در زمان خاتم الانبیا محمد(ص) در یکی از جبهه های جنگ یکنفر از کفار سوار الاغ سفید زیبائی بود و در صف کفار آماده جنگ بود.یکی از مسلمانان تا چشمش به این مرکب راهوارسفید افتاد خوشش آمد و گفت من میروم و این کافر را می کشم و الاغش را مالک می شوم و با این قصد حرکت کرد ولی تا خواست حمله کند آن مشرک پیش دستی کرد و مسلمان را کشت بعد از جنگ مسلمانان می گفتند که خوش به حالش به درجه  رفیع شهادت رسید پیامبر وقتی فهمید فرمود:او نیتش این بود که آن کافر را بکشد و بعد ازکشتنش الاغ او را به عنوان غنیمت صاحب شود و او هم اکنون در جهنم است و بعد از این ماجرا به قتیل الحمار یا همان شهید راه الاغ معروف شد.پس ما با این حکایت معنای إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّيَّاتِ را دانستیم.
تمام فروع و کارهای عبادی ده گانه از نماز و روزه-خمس ،زکات ،حج،جهاد تا آخر شرط صحتش ((قربهً الی الله ))است.فضائل ماه مبارک رمضان را از صیام و قیام وقرائت قرآن باید قربهً الی الله درک کنیم.
مرحوم علامه مجلسی در بحار الانوار ج 93، ص344 از قول رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل می کند که فرمود : إِنَّ أَبْوَابَ السَّمَاءِ تُفَتَّحُ فِي أَوَّلِ لَيْلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ لَا تُغْلَقُ إِلَى آخِرِ لَيْلَةٍ مِنْه‏=درهاى آسمان در اولين شب ماه رمضان گشوده مى ‏شود و تا آخرين شب آن بسته نخواهد شد.
روزه به لطف خدا آثار وبرکات زیادی دارد-از جمله اینکه پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: صوموا تَصِحّوا؛. روزه بگيريد تا در دنیا تندرست باشيد. (نهج الفصاحه ص 547 ، ح 1854)
و در آخرت هم سپری در برابر آتش جهنم است. الصَّوْمُ جُنَّةٌ مِنَ النَّار. روزه سپر آتش (جهنم) است. «يعنى بواسطه روزه گرفتن انسان از آتش جهنم در امان خواهد بود.» (كافى ج 4، ص 62)
و دربُعد اجتماعی نماد تساوی حقوق بندگان درنزد خداوند است.
امام صادق علیه السلام فرمود :إِنَّمَا فَرَضَ اللَّهُ (عَزَّ وَ جَلَّ) الصِّيَامَ لِيَسْتَوِيَ بِهِ الْغَنِيُّ وَ الْفَقِير=خداوند روزه را واجب كرده تا بدين وسيله دارا و ندار (غنى و فقير) مساوى گردند.(من لا يحضره الفقيه ج 2 ص 73، ح 1766)
سرانجام ماه مبارک رمضان-ماه از خود رستن و به خدا پیوستن است.این ماه مبارک نقطه وصل است.ما را به خدا وصل میکند.- هرکس که قربهً الی الله کار و خدمت میکند-مخصوصاًمدیران محترم      و متولیان نظام اجرائی جکومت ،انگیزه ونیت خدائی دارد –لذا خسته و آزرده و عصبانی  نمیشود.حرفهای یأس آور و گاهی برخوردهای ناصواب او را مأیوس نمیکند-عشق او، مردم داری و خدمت به خلق است واین ارزش را با هیچ چیز معاوضه نمیکند.-فرشته های خدا بر دستهای او بوسه می زنند.چنین مدیر ومسئول مکتبی و با خدا، با وجدان کاری و حق مداری وخوشروئی به گره گشائی از مشکلات زندگی مردم می پردازد ومتقابلاً مردم هم به او عشق و علاقه دارند.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.