03 ارديبهشت 1398 ساعت 05:58
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران97/4/28

درس اخلاق مدیران28/4/97
موضوع:فرق بین تفاوت وتبعیض
همه می دانیم که سالهای پایانی قرن بیستم حرکتی عظیم و اهلی و غیرقابل پیش بینی برای جهانیان درایران اسلامی اتفاق افتاد بنام انقلاب اسلامی- حرکتی که نظام محاسبات دو قطبی بلوک شرق وغرب بعنوان قدرتهای استعماری و نظام سلطه را بر هم زد و قطب سومی بنام اراده ملتها ایجاد کرد.
انقلاب اسلامی که برخواسته ازانگیزه های دینی ورهبری الهی و اراده ملی است، در مقابله با جبهه و اردوگاه استکبار صورت گرفت.
دراین بخش ازسخن دربخش اهداف داخلی این انقلاب سخن داریم یعنی مبارزه با فقر و فساد تبعیض.
دراینجا با یک نگاه می بینیم نارسائی اجتماعی وجود فقر و فساد تبعیض ازآخر به اول برمی گردد یعنی بخاطر تبعیض است که فقر و فساد هم ایجاد می شود.ما مثل کج اندیشان سوسیال مسلک قائل به نظام بی طبقه نیستیم اما قائل به عدالت اجتماعی دربخش توزیع ثروت هستیم.
ما قائل به تبعیض نیستیم اما قائل به تفاوت هستیم.تبعیض یعنی اینکه درحقوق اجتماعی افراد جامعه را به توانمند وناتوان-ثروتمند و فقیر-حاکم وتابع-خان ورعیت-فرمانروا و فرمانبر بدانیم-این غلط است بلکه همه باید در برابر قانون و حق و حقوق، به حق خود برسند.
اما تفاوت را که قبول داریم یعنی اینکه معتقد به حد ومرز-به خط کشی های مکتب-به حلال وحرام-محرم ونامحرم-انقلابی وضد انقلاب-خودی وغیر خودی وامثال آن هستیم.
نمونه تبیین تفاوت را میتوانیم از بیانات رهبری در دیدار مسئولان نظام در ماه مبارک رمضان 95همزمان با خرداد ماه ملاحظه کنیم که فرمودند:
بنده در سخنرانی مرقد امام (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) راجع به جوانهای مؤمن و انقلابی یک چند جمله‌ای گفتم؛ یک جنجالی راه انداختند در بیرون، به‌اصطلاح افشاگری کردند که فلانی، جوانهای انقلابی را تقویت میکند؛ این افشاگری نیست. اوّلاً چیز جدیدی نیست، بنده همیشه این کار را میکنم، باز هم خواهم کرد؛ ثانیاً پنهان نیست، آشکار است؛ بنده مکرّر در مکرّر [حمایت کرده‌ام‌]؛ معلوم است، بنده به جوانِ انقلابیِ متدیّن ارادت دارم، این جوانهایی که در سطح کشور هستند؛ وظیفه‌ی ما است. ما نمیتوانیم از لحاظ ارزشی، یکسان بدانیم آن جوانی را که جوانی‌اش را، توانش را، نیرویش را، انگیزه‌اش را صرف اهداف عالیه‌ی کشور میکند، با آن جوانی که دنبال شهوت‌رانی و اشرافی‌گری و مانند اینها است. بله، از لحاظ حقوق اجتماعی همه‌شان یکسانند امّا از لحاظ ارزشی به‌هیچ‌وجه یکسان نیستند؛ آن جوانی که کار میکند، تلاش میکند، وقت خودش را، نیروی خودش را، گاهی اوقات پول ناچیز خودش را -که این را هم سراغ داریم- صرف هدفها میکند، صرف مجاهدت میکند، خب معلوم است اینها یک‌جور نیستند. بنده از آنها همیشه حمایت کرده‌ام، بعد از این هم حمایت خواهم کرد.
بنابر این وقتی ازتفاوت سخن می گوئیم-این تفاوت ازانگیزه ها شروع میشود یا نمونه ای دیگر ازتفاوت اینکه درهمان خرداد ماه 95- رهبری درجمع اساتید دانشگاه فرمودند:
بنده گفتم افراد نامطمئن در دانشگاه‌ها حضور پیدا نکنند؛ میگویند آقا، نامطمئن کیست؟ نامطمئن آن کسی است که به یک بهانه‌ای نظام را به چالش میکشد. کدام کشور اجازه میدهد که نظامِ حاکم بر آن کشور به چالش کشیده بشود؟ آمریکا که به ادّعای خودشان مرکز آزادی است اجازه میدهند؟ جان‌اشتاین‌بک -که چند رمان نوشته بود، [مانند] خوشه‌های خشم و مانند اینها که معروف است- مورد سخت‌ترین فشارها قرار گرفت؛ هرکسی اندک کلمه‌ای در آمریکا میگفت که بوی سوسیالیسم -نه سوسیالیسم، تا اندازه‌ای بوی ضعیفی از سوسیالیسم- در آن بود، به انواع مختلف محاصره میکردند؛ از ترور جسمی گرفته تا ترور آبرویی و مانند اینها. این‌جوری هستند؛ نظام را به چالش [نمیگذارند بکشانند]. حالا ما به بهانه‌ی انتخابات، به بهانه‌ی فلان، به بهانه‌ی بَهمان نظام را به چالش [بکشیم‌]! این کسی که نظام را به چالش میکشد به بهانه‌های مختلف، نامطمئن است.
وقتی سخن از مدیر اسلامی میشود یعنی مدیری که اعتقاد به اسلام و عمل بر مبانی تعالیم اسلامی درنظرش تابلو باشد.بخاطر دارم دراولین دیدار که با استاندار آقای زمانی قمی داشتم ایشان به من گفت: من همیشه د وقاف را درکارهایم مد نظر دارم .یکی قبر ودیگری قیامت.یعنی اینکه یک مدیر بخاطر دوستی و روابط فوراً کسی را جذب یا امتیاز بی مورد ندهد-به بهانه های غیر عقلانی و منطقی هم کسی را دفع نکند بلکه فکرحق الناس برای قبر وقیامت خود باشد.


چرا بعض مدیران بی هوا امتیاز دهی دارند ؟ مدیریت صحیح و انقلابی یک تکلیف است یک مدیر انقلابی و متدیّن بجز حقوق محدودی که برای امرار معاش اوست مطالبه دیگری ندارد . مدیر انقلابی و متدیّن از ویژه خواری به دور است – به دنبال گرفتن موافقتهای اصولی برای تأسیس شرکتها و کارخانجات برای نورچشمی های خود نیست – به فکر تأسیس مرکز آموزشی غیر دولتی – یا دانشگاه و مرکز پژوهشی فرهنگی برای دوران بازنشستگی خود نیست – چون این کارها هم ویژه خواری است که یک کسی از مقام خود برای دوران بازنشستگی بهره برداری کند .
یک مدیر متدین انقلابی فرزندانش را برای تحصیل به خارج نمی فرستد و به دنبال گرفتن تابعیت از کشور دیگر نیست .
چنین مدیر لایقی از امکانات بیت المال برای اهداف و مطامع شخصی انتخاباتی و حزبی و جناحی استفاده نمی کند - به دنبال وامهای کلان برای خود و اطرافیانش نیست – حقوق نجومی دریافت نمی کند – از تجملات و تشریفات و دکوراسیون گران قیمت و تحمیل شده بر بیت المال پرهیز دارد – از ماشینهای گران قیمت خارجی و لوازم خانگی خارجی – پوشیدن لیاسهای فاخر و گران قیمت خود را به دور می داند .
مدیران انقلابی و متدین فرزندان خود را جدای از فرزندان مردم در مدارس ویژه ثبت نام نمی کنند بلکه مانند دیگرافراد جامعه زندگی می کنند – از مسافرت با اتوبوس و وسایل عمومی ابائی ندارند با عناصر زراند وزوزالو صفتان اقتصادی معاشرت ندارند .
در رسیدگی به محرومان و نیازمندان و پابرهنگان – سراز پا نمی شناسند . نصب العینشان – خدمت بی منّت مردم به مردم است .
مدیر متدین و انقلابی همیشه کارها را به هنگام و سریع انجام می دهد و از کاغذ بازی و ماندن در گردونه های اداری خود داری می کند .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.