03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:47
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران 97/5/18

اعمال مدیریت جهادی و انقلابی مسئولان کشور ، راهکار برون رفت از بحران فعلی درکشور است
در نشست درس اخلاق کارگزاران و مدیران امروز – همزمان با هفتم تیر – یادوخاطره 72تن از شهدای انقلاب اسلامی را که در چنین روزی توسط جریان کور نفاق به قافله سالاری سیدالشهدای انقلاب اسلامی شهید مظلوم آیت الله بهشتی و به عدد شهدای کربلا از فرش و عرش پرکشید و امام و امت را در سوگ خود نشاندند – گرامی می داریم و امیدواریم درس مدیریت رااز آن مدیر راستین بیاموزیم زیرا مدیریت پیچیده ترین و در عین حال ضروری ترین عنصر زندگی و راز اصلی توفیقات همه جانبه در جامعه است ، البته مدیریت مانند همه واژگانی که دارای بار مفهومی می باشند به حسب اقتضائات میدانی و ظرفیتهای ساختاری تعریف می گردد و لذا به کاربردن واژه مدیریت در جامعه آرمانی و ولایی و نظام برخواسته از اراده ملتی مسلمانان انقلابی ، ترجمان نوعی سیاست و تدبیر در امور است که با نگاهی عمیق و راهبردی و با تفکر مکتبی و ولایی و جهادی همراه باشد یعنی مدیریتی متعهدانه و کارآمد و متخصصانه گرچه حیطه و دائره مدیریت آنقدر وسیع و گسترده است که تمامی شئون و ابعاد زندگی بشر رادر بر می گیرد . مدیریت وقت و زمان ، مدیریت سرمایه و دخل و خرج ، مدیریت لحظات عمر ، مدیریت نفس ، مدیریت چشم و گوش و زبان و اعضاء و جوارح ، مدیریت خانه و خانواده ، مدیریت مدرسه ، مدیریت اداره ، مدیریت جامعه ، مدیریت فرهنگ ، مدیریت اقتصاد ، مدیریت صحنه نبرد ، مدیریت فضای مجازی و بالاخره مدیریت در هر حوزه ای از زندگی فردی و اجتماعی ، مهم ترین و اثرگذارترین موضوع تلقی می شود . از این رهگذر آنچه فعلاً مدنظر ماست ، مدیریت راهبردی در حوزه مسئولیتهای اجتماعی است که باید با تفکر خالص جهادی و انقلابی و مکتبی جریان داشته باشد زیرا در چنین نوع تفکری است که مقامات و پُستهای مدیریتی نه هدف ، بلکه وسیله و فرصتی برای خدمت خالصانه و بی منت بهدین و انقلاب و مردم و جامعه لحاظ می گردد . چنین مدیریتی برای مدیران تجارتی است معنوی و پرسود ، چنان که خدای متعال می فرماید يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَارَةٍ تُنجِيكُم مِّنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ-تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ(صف10و11)
جوهره این نوع مدیریت راایمان و عقیده ای پولادین به همراه راده و روحیه ای جهادی و خالص تشکیل می دهد و چنان که حضرت امیرالمؤمنین (ع) در بیان ویژگیهای متقین می فرمایند ( تجارة مربحة یسرها لهم ربهم )) (خطبه متین )
البته در قرآن در برابر مدیریتهای جهادی مؤمنانه ، از مدیریتهای متزلزل و منافقانه و به نعل وبه میخ زدن نیز یاد گردیده و جهت گیری آن را تجارتی توأم با خسران و زیان معرفی نموده است ، آن جا که می فرماید : أُولَئِكَ الَّذِينَ اشْتَرَوُا الضَّلَالَةَ بِالْهُدَى فَمَا رَبِحَت تِّجَارَتُهُمْ وَمَا كَانُوا مُهْتَدِينَ
اینان سانی هستند کهوقتی با اهل ایمان مواجه می شوند بهدروغ میگویند ما نیز مؤمنیم و هرگاه با شیاطین نشست و برخاست دارند ، می گویند مابا شما هستیم .
به حق در جامعه اسلامی و انقلابی و نظام مقدس جمهوری اسلامی که میراث هزاران شهید و امام شهیدان و مؤمنان و مجاهدان راستین در طول تاریخ این دیار است ، مدیریت فرصت و توفیقی است برای جلب رضا  خشنودی خدا و خدمت خالطانه و بی منت به خلق خدا و البته علاج اصلی کار در حل معضلات ومشکلات عدیده در سطح جامعه می باشد و حاکمیت نیز در گرو همین نوع نگاه به مدیریت است .
در این نگرش به مدیریت است که آدمی ارزش و بهاء خود راپیدا می کند و نام نشانی همچون رجایی ها و بهشتی ها ، باهنرها و آوینی ها ، صیادها وچمران ها ، دیالمهها و آیت ها ، شوشتری ها و باکری ها و ... جاودانه پیدا می کند.
 مدیرانی در همیشه تاریخ ماندگار می مانند مه عمر مدیریتی خود را پای جلوههای فریبنده پُست و مقامهای عاریتی هزینه نمی نمایند و همچون شهید مظلوم آیت الله بهشتی در حقیقت شیفته خدمتند تشنه قدرت لذا با مدیریتی جهادی ، حصارهای نفسانی و شیطانی را می شکنند و در ابتداء جهاد با نفس خویش راتجربه می کنند و سپس صادق و پاک می اندیشند و خالص و بی منت می خروشند . در نزد چنین مدیرانی حنای تبعیض و تخریب و تحریم و تحسین و تهییج و ... رنگی ندارد ، گروه گرائی و ملاحظات کور حزبی و جناحی و فامیلی با مزاجشان سازگاری ندارد . خمیرمایه اصلی در چنین مدیرانی تفکر ولایی و انقلابی است . اصالت را به دین و شرع و رعایت حلال و حرام خدا می دهد . نمونه ای از این نوع مدیریت را چندی قبل در حوزه مفاسد اقتصادی ، بااقدام انقلابی قوه قضائیه شاهد بودیم ، اجرای حکم اعدام مجرم بزرگ ترین پرورده فساد اقتصادی کشور که توسط قوه قضائیه ، هرچند دیر هنگام اما به حق بوی خوش عدالت را در فضای کشور باری دیگر پراکنده ساخت . گوئیا انتظاری در سطح ملی بود که شجاعانه به ثمر نشست و لذا رضایت و خرسندی تودههای مردم را دنبال داشت .
شرایط پردقدقه امروز کشور و برخورد با عوامل پادو دشمن از سوی دستگاه قضائی چنین مدیریت قاطع و انقلابی زا می طلبد چنانچه در همایش سراسری قوه قضائیه شاهد اظهارات قاطع ریاست دستگاه قضا بودیم که گفتند : اخلالگران اقتصادی مفسد فی الارض هستند و حکم اعدام و سال حبس در انتظارشان است . چرا اینها به خود اجازه می دهند نبض اقتصادی کشور رادر دست گیرند و یک شبکه قیمت حبابی و نرخ شوک آور به بازار ارز و سکه و خودرو بدهند و کشور رادر راستای اهداف ترامپ سوق دهند و دچار التهاب نمایند – در جواب این چرا به نظر می رسد که چون مدیریت در قوای سه گانه جهادی و انقلابی نبوده این عناصر را جرئت داده و متجری کرده است .
شورای عالی امنیّت ملی باید علاج واقعه را قبل از وقوع نماید – نه اینکه وقتی ارزش ارز به ثریارسید موضع انفعالی در برابر این ماجرا بگیرند و بخواهند ارزش پولی ملی را بر گردانند یا به تعبیری آب رفته شده را به جوی بازگردانند !
اگر توصیه های دلسوزانه و مدبرانه و بصیرانه مقام معظم رهبری در اعمال مدیریت جهادی و جهادکبیر و برخورد با مفسدان اقتصادی دیروز عملی شده بود و رؤسای سه قوا و مسئولان امنیّت ملی نترسیده و اجرای دستور کرده بودند – امروز شاهد این التهاب نبودیم .
امروز بیش از همیشه خلاء وجودی شخصیت بی همتای شهید بهشتی رااحساس می کنیم و یادوخاطره این شهید والامقام و مظلوم و دیگر شهدای هفتم تیر را گرامی می داریم عززانی که در محکمه حقوق بشر عزیزانی که در محکمه حقوق بشر امریکائی قربانی آزادی خواهی خود و ملت خود شدند – شهید بهشتی ها و صدوقی ها و رجائی و باهنرها و مسافرین بی گناه هواپیمای مسافربری زا نظر حقوق بشر امریکائی سرنوشتی جزاین نداشتند و قاتلان آنان و بیش از هفده هزار شهید در لیست حامیان حقوق بشر قرار می گیرند .
بهشتی به حقمعمار راستین دستگاه مدرن و به روز موفق قوه قضائیه ونظام جمهوری اسلامی در تدوین قانون اساسی بود – و جدتمایز مدیریت مابا انگیزه های الهی وانقلابی شهید بهشتی در این است که بسیاری از ماها انگیزه حکومت بهمیدان می آئیم – ودر نتیجه در دام انگیزه های مادی و ریاست طلبی و دنیا خواهی گرفتار می شویم و به جای آنکه شیفته خدمت شویم – تشنه قدرت می گردیم و بقای ریاست خود را در قالب حمایت جناحی و خط بازی و اوت کردن رقیب از صحنه خدمت و تمامیّت خواهی جستجو می کنیم در حالیکه با یک اشاره رهبر حکیممان جناح گرائی در قالب اصول گرایا اصلاح طلب را خوشایند خود ندانستند ، باید اینها را به دور بریزیم ولی باز هم متأسفانه مسیر کعبه با راه اعرابی طی می کنیم !
ای کاش ما وهمه دولتمردان ماتأسّی به سیره مدیریت برجسته آن شهید مظلوم در واقع گرائی می داشتیم و دست از تصنع و ظاهر سازی و عدم شفافیّت بر می داشتیم – گرچه داشتن موضع صدق و حق و عدل گاهی تلخ است ولی سیره حضرت امام و شهید بهشتی و مقام معظم رهبری اینگونه است و این باید درسی برای همه ماباشد زیرا این راهکار نظام مردمی و مردم سالاری دینی است چنانچه شهید بهشتی فرمودند : در نظام اداری اسلام – امام و مسئولین امت و ولایت و والیان( مدیران کل و جزء ) و مسئولان بخشها و مناطق مختلف – باید بامردم باشند و با مردم حرکت کنند .
بهشتی اهل متن بودند حاشیه و مانباید سرگرم به طفره رفتن ها و حواشی شویم و باید عرض کنم که متأسفانه مشکلات امروز ما در همین است . در شرایطی موریانه های نفوذی حملات گسترده خود را در داخل تدارک می بینند باید مسئولین کلیدی کشور مثل مدیران استانی و شهرستانی مردمی ومسئولیت پذیر باشند وبدانند که برج عاج نشینی و گوش دادن به حرف اطرافیان بله قرباان گو درد و مشکلی را از کشور حل نمی کند-مردم را به حساب بیاورید-مشکلات مردم را حس کنید .ازپشت میز و اطاقهای بسته بیرون بیائید و همراه مردم خطر این موریانه صفتان و پیاده نظامهای دشمن را درک کنید که چگونه فرصت طلبانه و سود جویانه-نظام اقتصادی کشور را به التهاب کشیده و همه را نگران کرده اند-ان شاالله همه موفق باشید. والسلام

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.