28 دی 1397 ساعت 10:30
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران 97/9/15

شاخص های توفیق از منظر امیرالمومنین(ع)

 دیدگاه عموم که منطبق با موازین عقل و شرع است بر مقبوع بودن تجربه است-یعنی حکم عقل و شرع و عرف در باره تجربه این است که تجربه موفقیتی برتر و تثبیت شده تر از علم دارد . "التجربه فوق العلم"،چرا که علم صرفاً رهنمون راه و تجربه بنیان مصادیق ونشان گر راه از چاه است.
 در بحث راهکارهای موفقیت مدیران تجربه نشان داده که مهمترین عامل رشد و توسعه همه جانبه و تامین امنیت و رفاه و پیشرفت، استفاده کردن از مدیران توانمند پر انگیزه و شایسته است.
مدیر توانمند و موفق موتور محرکه مجموعه ای است که بخشی از نیاز حکومت به نظام اجتماعی و مردم را تامین میکند .
    خداگرایی و زهد:
 قطعاً مدیری که انگیزه مادی ندارد وبه قصد  اعتبار و ارزش نظام اسلامی خدمت به خلق مسلمان را وظیفه ای دینی برای خود می داند در حوزه کاری چیزی برای خود اندوخته نکرده و به تعبیری زاهد دنیا گریز است .دغدغه اش رضای خالق با خدمت به مخلوق است .چنین مدیری در حقیقت  شاخصه بزرگ معنوی دارد که او را از آفات درونی و بیرونی صیانت بخشیده و محافظت می کند.
اینکه اسلام عزیز شرع مقدس برای همه به ویژه مدیران و متولیان امور توصیه به تقوا می کند به خاطر این است که تقوا از وقایه به معنی حفظ و نگهداری و خویشتن داری است وقایه یعنی محافظ داشتنن. هر چیز که محافظ داشت آسیب نمی بیند تقوا محافظ انسان از آسیب‌هایی است که شخصیت و حرمت و ارزش و دین و دنیا و آخرت انسان را تهدید می کند.
امام علی علیه السلام در نامه ای به کارگزار خود ( حارث همدانی) می فرماید بپرهیز از این که مرگت فرا رسد و تو از پروردگارت غافل و در دنیا پرستی غرق شده باشی. بنابر این دنیا دوستی ومقام پرستی ،مال اندوزی و جاه طلبی برای مدیران ،قابلیت های معنوی و انگیزه الهی را از آنان می گیرد وآنان را زمین گیر می کند.
 بنابراین در نظام اسلامی مسئولان باید لله  و فی الله کار کنند تا در دنیا پاکدست و محبوب و مقتدر و توانمند و با لیاقت و شایسته جلوه کنند و هم در آخرت اندوخته خدمت به خلق خدا را داشته باشند و این معنی خداگرایی در کار است.
    دین محوری
 شاخصه دیگری که سیاستگذاران و متولیان امور کشوری و لشکری باید داشته باشند دین محوری است . شاخص را امیرالمومنین علیه السلام به محمد بن ابی‌بکر یادآور می‌شود وهنگام اعزام او به مصر می نویسد.
 محمد بن ابی بکر من تو را سرپرست بزرگترین لشکرم یعنی لشکر مصر قرار دادم سزاوار است که با خواسته‌های نفسانی ودل مبارزه و مخالفت کنی از دین خود دفاع نمایی هر چند ساعتی دیگر از عمرت باقی نمانده باشد به خاطر رضای مردم خدا را به خشم نیاور- زیرا خوشنودی خدا جایگزین هر چیزی است اما هیچ چیز جایگزین خشنودی خدا نمی شود .
به مالک اشتر نیز می فرماید نیکوترین اندوخته تو باید عمل صالح باشد -هوای نفس خود را در اختیار گیر.( به نفس خود مسلط باش) وقتی مصادیق عمل صالح یک کارگزار را رصد می‌کنیم می‌بینیم حتی امضاء یک مدیر الهی و خداخواه در نزد خدا عمل صالح محسوب می شود تجربه گویا است که دوران مدیریت فراز و فرود دارد، سختی و راحتی دارد ، نشاط و غم دارد. اما همه اینها  به حسن مدیریت باز می گردد. زیرا اگر مدیریت بر اساس ملاک کوشش برای رضای خدا باشد راه  هموار و راهرو  پا به رکاب است و هرگز احساس رنج و غم و ناکامی و سختی و خستگی ندارد.

راهکار رسیدن به قصد قربت ، نیت خالص در کار مدیریت و خصوصاً با انجام عبادات و ترک محرمات است امام علی علیه السلام در این خصوص به کارگزار خود مالک اشتر توصیه می‌کند بهترین وقت و ساعات شب و روزت را برای خود و خدا در امر اطاعت و عبادت و بندگی او انتخاب کن. گرچه همه وقت برای خدا است اما در صورتی که نیت درست در کار باشد. از کارهایی که با اخلاص باید انجام دهیم انجام واجبات است که اختصاص به خداوند دارد و بخشی از شب و روزت را به پرستش خدا اختصاص بده ه که تو را به خدا نزدیک می‌کند، بی‌کم و کاست انجام بده هرچند خسته هم شوی اما وظیفه ات را به خوبی در برابر خدا و خدمت به خلق عطا کن .

امام علی علیه السلام توجه به مرگ را نیز از عوامل بازدارنده مدیران از هرگونه لغزش و خطا میداند و یاد خدا و به یاد مرگ و قیامت بودن را بهترین شیوه برای میزان کردن رفتار مسئولین دانسته که در این مورد به اسود بن قطبه فرمانده لشکرش در ماموریتی به شهر حلوان می نویسد .از آنچه که مثل آن را برای دیگران نمی پسندی پرهیز کن، به نفس خود را که امیدوار به پاداش الهی است از کیفر گناه هراسناک است به انجام واجبات الهی وادار ساز. بدان که دنیا سرای آزمایش است و دنیا پرست ساعتی آسایش و آرامش را احساس میکند در روز قیامت افسوس می‌خورد و هرگز چیزی تورا از حق بی نیاز نمی کند
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع اصلی:مواعظ اهل بیت(ع)

موضوع خطبه این هفته:مواعظ حضرت زهرا سلام الله علیها

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.