28 دی 1397 ساعت 10:36
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران97/10/7

درس اخلاق مدیران پنجشنبه ۶ دی ۹۷
گرچه بحث در مورد تذکر به خودم و شما خوبان بر مبنای آموزه های قرآنی و روایی از اهل بیت علیه السلام است اما مطالب بیان شده از روایات مشهور بوده است طی روزهای گذشته لبهایت نابی را که ندیده بودم مقام معظم رهبری در جلسه درس خود به طلاب مطرح کردند از گل نبی اکرم که بسیار برای همه ما مفید است و لازم است مطرح کنم.
عن النّبیّ صلَّی ‌اللَّه علیه و آله قال: لا یُؤَمَّرُ رَجُلٌ عَلی عَشَرَةٍ فَما فَوقَهُم‌ اِلّا جِی‌ءَ بِهِ یَومَ القیامَةِ مَغلولَةً یَدُهُ اِلی عُنُقِه فَاِن کانَ مُحسِناً فُکَّ عَنهُ وَ اِن کانَ مُسیئاً زیدَ غِلّاً اِلی غِلِّهِ.
(امالی طوسی، مجلس دهم، ص ۲۴۶)«پیامبر اکرم (ص) میفرماید: هیچ کس نیست که بر ده نفر یا بیشتر، ‌ ریاست و امارت داشته باشد مگر اینکه او را روز قیامت در حالی می‌آورند که دستش به گردنش بسته است؛ پس اگر چنانچه آدم درستکاری بود و تقصیری متوجّه او نبود، او را رها میکنند و اگر چنانچه بدکار و گناهکار بود، غل و زنجیرش افزایش پیدا میکند.»
رهبری در سخنانش می‌فرماید: اگر ما عقل داشته باشیم نباید به دنبال ریاست برویم اگر در مقام ریاست بودیم و در حوزه کاری همان کاری انجام گرفت نباید انجام می گرفت اگرچه دور آن را نگیریم ما در نزد خدا مسئولیم اگر هم کاری که باید انجام گیرد به هر دلیلی انجام نگرفت مصالح مردم ترک شد ما هم باخبر بودیم و کوتاهی کردیم باز هم ماخذ خواهیم شد بعضی که به دنبال ریاست می‌تواند تبعات آخرتی آن را نمی‌دانند و خطرات آن را نمی ببینند که در محضر عدل الهی به پای محاسبه خواهند آمد. اصل در پاسخگویی مدیر است او را با دست بیاورند اگر در بازرسی اعمال و کارها معلوم شد بی گناه است مقصر شناخته نشد فک عنه دستانش را باز می‌کنند چون محسن نیکوکار و درست کردار بوده و عالماً عامداً در حق مردم کوتاهی نکرده.
اما گاهی ممکن است خطای انسانی از روی تقصیر باشد اینجا مسیحی است مقصر است باید پاسخگو باشد -نه تنها دستانش را باز نمیکنند بلکه به کمتر میکنند مجرمی که دستانش از پشت گردن بسته شده نمی‌تواند کاری بکند اگر مدیر در حوزه کاری و اداری خود واقع تلاش خود را کرده و کوتاهی نکرده حق مردم و پرسنل را ادا کرده با رابطه و رفاقت مصاحبه کاری و پول و پارتی ناسازگار بوده اغلب افرادی که زبان گویا برای احقاق حق خود نداشتند و پارتی نداشتند را با دقت ادا کرده و نسبت به کسانی که زور و زر دارند آنها نشده ناحق عمل نکرده او را در آخرت آزاد می کنند.
مقام معظم رهبری پس از شهید رجایی 2دور رئیس جمهور بودند که بدون اغراق شیرین ترین خاطرات زندگی ما در همین دوره ریاست جمهوری ایشان است .در خاطراتشان فرمودند: در دور اول ریاست جمهوری را بر من تکلیف کردند و در دور دوم بر من تحمیل شد. خودم مایل نبودم (و چون در دور اول به وظیفه عمل شده بود- در دور دوم گفتم یقیناً و قطعاً نامزد نمی‌شوم) و پیشنهاد دوستان را نپذیرفتم اما امام به من فرمودند: بر تو واجب عینی و تعیینی است که به میدان بیایی هم تأکید بر وجوب عینی و هم تعیینی کردند- بر من اتمام حجت شد وبرخلاف میلم قبول کردم.
از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ما بر این باور بوده و هستیم که خدمت در نظام ارزشی و اسلامی واجب کفایی است. کسی مکلف نیست که ابتدا اقدام به تصدی ریاست کند. اگر به او تقدیم شد باید بررسی کند که آیا بهتر از او و لایق تر از او برای تصدی این پست ریاست هست یا نه .اگر دانست که فلانی در انجام مسئولیت مورد انتظار است باید به او واگذار کند و اگر به این نتیجه رسید که در شهر یا استان کسی در حد توان او برای مدیریت نیست آنگاه می تواند قبول کند و اگر قبول کرد- رهبری می فرماید : «خذها بقوّة». بنابراین در امر مدیریت مسامحه کاری -سهل انگاری-ولنگاری مالی و هزینه ای -بی نظارتی بر امر پرسنل وکارکرد آنها -رصد نکردن درصد کارهای انجام شده توسط پرسنل و نیروهای اداری و مماشات با مجموعه‌های زیردست در کم کاری ها و وظیفه گریزی -وجود داد و ستد در حوزه کاری بین رئیس و مدیران داخلی و موارد دیگر از بزه های اداری از مواردی است که باید با جدیت و قاطعیت با آن برخورد کرد.
ملاک شایسته سالاری در بخش مدیریت ی یعنی اینکه کسانی باید ورود به موضوع مدیریت در بخش های کلان کشوری و یا مدیریت میانی یا مدیریت جلد پیدا کنند که دارای شاخصه های معقول و مکتبی و انقلابی باشند .دارای همسویی جناحی و حزبی و همگرایی سیاسی !
شاخص‌هایی مانند کاردانی و تخصص توأم با تعهد و وجدان کاری -عدالت محوری تقوا روحیه جهادی ولایت مداری نقدپذیری خودباوری بی اعتمادی به دشمن باید در وجود مدیران ما در کشور موج بزند.
مدیر ناکارآمد و ضعیف و مسامحه کارو طماع و مال دوست و بی صلاحیت- مردم آزار -بی انضباط مالی با انفعال و کم کاری ، رانت جویی و دلالی برای بخش خصوصی، غاصب منصب اداری است و نقش جزآسیب رسانی به نظام و بی اعتماد کردن مردم ندارد و باید یا خودش کنار رود یا مدیران ارشد و مافوق او را عوض کنند.
لذا باید مدیران در کشور و استان و شهرستان در طراز نظام حاکمیت اسلامی که برخاسته از خون متعهد صدها هزار از بهترین و شهدا می‌باشد انگیزه دار و مجدانه و مجاهدانه کار و تلاش کنند. اگر دولتمردان ما گرفتار معیارهای مادی شوند و کارگزاران روحیه عافیت طلبی و اشرافی گری و لوکس گرایی در زندگی شوند - بدانند که نمی توانند برای نظام و خدمت به محرومین و گرسنگان ومستضعفان که حضرت امام( رحمة الله علیه) همه وجودش عشق به آنها بود کارایی داشته باشند و این چنین کارگزاران میلیاردی و اشرافی که بخشی هم خروجی دانشگاه های غربی و آمریکایی هستند چون نمی‌توانند با فقر و فساد و تبعیض مبارزه کنند و ایده انقلابی داشته باشند .وجودشان همچون موریانه در بدنه دولت خورنده ارزش‌های نظام است و نظام اسلامی را به چالش می کشند.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع اصلی:مواعظ اهل بیت(ع)

موضوع خطبه این هفته:مواعظ حضرت زهرا سلام الله علیها

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.