03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:02
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس اخلاق مدیران 25 -12- 97

جلسه درس اخلاق مدیران شنبه 25 اسفند ماه ۹۷
آخرین نشست درس اخلاق با مزیت روز شهید وعنوان شهید  و در بنیاد شهید برگزار است .لذا سزاوار است در پاسداشت اهداف و آرمان شهدا به ارزش های حاصله از خون مطهر شهدا و راهکارهای عملی به وصایای شهداسخن بگوئیم. زیرا شهدا پرفروغ ترین مشعل هدایت در جهت نیل به سعادت در زندگی بشریت هستند رفتند تا همه خوبی ها فضیلت ها لذتها عزت ها عزت ها و معنویت و دیانت برای انسانیت بماند اولین وظیفه آشکار همه ما و شما کارگزاران نظام اسلامی عمل به وصایای شهدا در جهت حفظ اسلامیت نظام است زیرا این اسلامیت نظام است که صیانت بخش معنویت آن نیز می باشد .تمام ایمان و ایثار و فداکاری جانبازی طلایه داران جبهه عزت و افتخار و نیز مدافعین حرم به خاطر همین اسلامیت نظام است.
نظامی که در راس آن نایب امام زمان ولی فقیه جامع الشرایط مدیر و مدبر و آگاه آقا نسبت به شرایط و مقتضیات زمان و بصیر و هوشمند و فرزانه و الهی قرار دارد .باید نسبت به تمام جلوه های حکومتی جهان سرآمد باشد. بنابراین تمام همت مدیران عزیز باید با هدف پیشرفت کشور باشد .پیشرفت واقعی آن است که متکی بر پایه ها و استوانه‌ای محکم داخلی باشد. آن پایه محکم مردم هستند که به لطف خدا به پای نظام و اسلام و انقلاب ایستاده اند و تهاجم اقتصادی و دردسرزائی اقتصادی و صعوبت معیشتی توسط دشمن را به عنوان بهای حق طلبی و باطل ستیزی خود پرداخت می‌کنند.
در آستانه سال جدید و بهار طبیعت و عید نوروز وتقارن زمانی آن با میلاد مسعود مولود کعبه قرار داریم که این عید باستانی را عطر و بوی علوی داده است .پیشاپیش این مناسبت را عرض تبریک دارم.
به نظر می آید سال ۹۸ سالی متفاوت باشد .زیرا به لطف خدا دشمن در حماسه ۲۲ بهمن ۹۷ ضرب شصت  رااز ملت ایران دریافت کرده اما باز هم از رو نمی رود و معرکه جویی دارد و به خیال واهی خود می خواهد به کمک ایادی داخلی خود ماجراجویی کند. اما دولت و ملت ما سال ۹۸ را مجالی برای جبران کاستی‌های گذشته و حرکت پرشتاب و فرصت سازی در جهت برداشتن گام دوم در آغاز پنجمین دهه انقلاب می‌داند تا با این گام برای تحرک مضاعف جامعه مخاطب ،امید آفرینی کنند و همه ما بدانیم که در آینده نیز مهم‌ترین عامل رشد و توسعه و پیشرفت همه جانبه و تامین امنیت و رفاه برای مردم ،مسئولین و مدیران کارآمد و جوان و انگیزه دار و بسیجی است که با روحیه و مدیریت جهادی به مردم خدمت بی منت دارند. عمل به وصایای شهدا نتیجه اش حفظ اسلامیت نظام است دشمن آن حساسیت مخالفتی را که با اسلامیت نظام دارد با جمهوریت آن ندارد .زیرا جمهوریت فقط  وجاهت سیاسی نظام را حفظ می کند .اما اسلامیت هویت انقلاب را حفظ میکند و اگر اسلامیت نظام و انقلاب بی رنگ شد انگیزه انقلابیون گرفته و در نتیجه مردم بی تفاوت می شوند و دشمن زمینه پیدا میکند.
باید همچنان تقوای الهی یعنی زهد و خداگرایی وپاکدستی و بی اعتنایی به مال و ثروت را محور اصلی کار خود قرار دهیم .یاد خدا را در همه امور در سرلوحه کار خود داشته باشیم.بدانیم این یاد خدا است که کار یک مدیر را پررنگ و پر ثمر می کند. در بخش تلاش در حوزه کار اداری به او انگیزه و نشاط می بخشد  وآفات درونی و بیرونی که قاعدة هر مدیر را تهدید می کند مصونیت می بخشد.
در انگیزه یابی برای ما همین بس که توصیه نورانی امام امیرالمومنین علیه السلام را مد نظر خود قرار دهیم که به حارث همدانی بخشنامه ای می نویسد:
 نفس خود را به عبادت خدا فریب ده(یعنی تشویق کن یعنی به خود این حقیقت را دایم القا کن که کار و خدمت به مردم به منزله عبادت خدا است)... بپرهیز از اینکه مرگت فرا رسد در حالی که از پروردگارت گریزان باشی و در دنیا پرستی و دنیا طلبی غرق شده باشی.
بنابراین تا یک کارگزار در نظام اسلامی حامی دین و تارک هوای نفس نباشد کار و تلاش، جلوه حقیقی وخروجی مطلوب پیدا نمی‌کند به این معنی که باید هدف اصلی یک مدیر عملاً سوق دادن خود و جامعه به سوی خدا باشد حتی رضایت خدا را بر رضایت خلق و مردم مقدم دارد. زیرا سرانجام رضایت خدا رضایت خلق منجر خواهد شد .امام علی علیه السلام در نامه به محمد بن ابی بکر هنگام اعزام او به مصر می‌نویسد :...سزاوار است که با خواسته های دل مخالفت واز دین خود دفاع کنی هر چند ساعتی از عمرت باقی نمانده باشد .نباید به خاطر راضی نگه داشتن مردم خدا را به خشم آوری. زیرا خشنودی خدا جایگزین همه چیز است اما هیچ جایگزین خشنودی خدا نمی شود و در نامه دیگر به مالک اشتر می فرماید: پس باید نیکوترین اندوخته تو عمل صالحت باشد. هوای نفس خود را کنترل کن و در اختیار گیر و بر آن مسلط باش.
در مدیریت خود همه باید با پشتکار و نشان دادن توانمندی و دوری از سستی و تنبلی و ناکارآمدی که موجب تضییع حق مردم می شود و کارهای مفید و زمان تلاش را که از دست رفته -غیرقابل بازگشت می کند- اقتدار کاری خود را نشان دهیم. به تعبیری برای کار سرعت داشته و زمان شناس باشیم و با افراد تنبل دمساز نباشیم .چون در روحیه ما اثر منفی می‌گذارد .این توصیه امیرالمومنین علیه السلام است که فرمود: در کارهای خود برافراد سست و تنبل تکیه مکن .یعنی بلند همتان که آرمانی انقلابی دارند تو را تشویق و حمایت و خط دهی در رفاقت کنند و بدانیم هر چه از همت بالاتری در کار خود برخوردار باشیم در حوزه کاریمان کارهای بیشتر و چشمگیرتر انجام می گیرد و کارگزار بلندهمت قطعا موفق تر است.
نکته دیگر اینکه ضرورت استقامت در برابر مشکلات کاری است که باید همچون گذشته بلکه در سال ۹۸ پایدارتر از گذشته مشکلات را در لابه لای چرخ همت و اراده خود هضم کنیم و خود در برابر کاستی‌ها و سختی های کاری هضم نشویم. مخصوصاً مدیران در سمت کلیدی باید بیشتر کمربند همت را ببندند-زیرا فشار و دشواری و فراز و نشیب بیشتر که ناشی از مشکلات اقتصادی کشور است -بیشتر خودنمایی خواهد کرد و به راستی استقامت و عزم و اراده می خواهد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.