02 فروردين 1398 ساعت 10:13
 
 

اوقات شرعی

 
 


خطبه های نماز جمعه 22 تیرماه1397

خطبه اول 22/4/97
موضوع خطبه: جامعه اسلامی تجلیگاه ارزشها             عنوان خطبه:معیارارزشهای اجتماعی
بدون شک در بحث بررسی معیار های روابط اجتماعی به مهمترین بحثی که باید به آن پرداخت ، چگونگی معاشرت است یعنی ببینیم چه عواملی در مسیر روابط اجتماعی و زیر چتر معاشرت در روح و روان ما اثرگذار است – چه عواملی اثرات مثبت ونشاط بخش و دلگرم کننده و امید آفرین دارد و چه عواملی اثرات منفی و نامطلوب بر شخصیّت انسان می گذارد .
اینکه دیـن مبین و شرع مقدس اسلام تأکید فراوان برخودشناسی و خود آگاهی و خودیابی انسان دارد به خاطر همین است که انسان بفهمد – در عالم خلقت تجّلی نورالهی ومظهر صفات کمالیه خداوند است .


انسانی که فهمید خدا گونه است ، تجّلی ارزشهای اسلامی و خلیفة خدا در روی زمین است – همواره در جهت نیل به هدف بلند و الهی خود در زندگی در حال کوشش و رویش به سمت خدا است ،مظهر ایمان و مهر و وفا و صدق و صفا و عاطفه و محبت و فداکاری برای دیگران است دراین صورت بهترین روابط را با مردم خواهد داشت چون شخصیتی – سرزنده – بانشاط – امیدوار – فعال – خیرخواه و مردم دوست دارد و انسان مؤمن و با خدا هرگز در زندگی ،خود را نمی بیند بلکه خدا و خلق خدا را می بیند لذا همواره مصالح و منافع مردم را برخودش مقدم می دارد و حاضر است به خودش آسیب رسد اما از دیگران دفع آسیب گردد . منافع مردم برایش مهم است نه سودجوئی خودش .
حضرت علی(ع) به فرزندش امام حسن (ع)فرمود:یا بُنَيَّ اجْعَلْ نَفْسَكَ مِيزَاناً فِيمَا بَيْنَكَ وَ بَيْنَ غَيْرِكَ؛ = اى پسرم نفس خود را ميزان ميان خود و ديگران قرار ده .
فَأَحْبِبْ لِغَيْرِكَ مَا تُحِبُّ لِنَفْسِك =هر چیزی را برای خود دوست داری برای دیگران نیز دوست بدار
 وَ اكْرَهْ لَهُ مَا تَكْرَهُ لَهَا =هر چه برای خود نمی خواهی برای دیگران نیز نخواه . یا به قول شاعر که ترجمه را اینگونه سروده : برکس مپسند آنچه تورا نیست پسند
وَ لَا تَظْلِمْ كَمَا لَا تُحِبُّ أَنْ تُظْلَمَ= ستم روا مدار، آنگونه كه دوست ندارى به تو ستم شود.خطای ما اینجاست که بسیاری از ماها عکس سفارش حضرت علی(ع) عمل می کنیم ما همه چیز برای خود می خواهیم و حتی خاطر دیگران را هم به خاطر تأمین منافع خودمان می خواهیم و اگر خسارت و ضرر و آسیب است برای دیگران باشد وما از اینها فراری هستیم .
روایت دیگر را از مرحوم شیخ صدوق در خصال جلد 1 صفحه 252 از رسول خدا (ص) نقل می کند که فرمود : أرْبَعٌ یُمِتْنَ القلبَ= چهار چیز دل را مى میراند.
1-الذّنبُ عَلَى الذَّنْبِ=: گناه روى گناه
2-وَکَثْرَةُ مُناقَشَةِ النِّساءِ  یَعنی مُحادَثَتَهُنَّ = و هم سخن شدن زیاد با زنان
 3-ومُماراةُ الأحْمَقِ، تَقولُ وَیَقولُ وَلا یَرجِعُ إلى خیر= و بگو مگو کردن با احمق (تو مى گویى و او مى گوید و هرگز به راه نمى آید)
4-وَمُجالَسَةُ الْموْتى، فقیلَ لَهُ: یا رسولَ الله،= و همنشینى با مردگان
 وَمَا الْمَوْتى؟ قال: کُلُّ غَنِىٍّ مُتْرَف;= عرض شد: اى رسول خدا منظور از مردگان چیست؟ فرمود: هر توانگر خوش گذران». ( خصال باب الاربعه.)
بنابراین در تعامل اجتماعی باید اصول اخلاق اسلامی را مدّ نظر قرار دهیم – درس و آموزه مکتب اسلام این است که الذّنبُ عَلَى الذَّنْبِ =یعنی گناه پی در پی دل مردگی و افسردگی را به دنبال دارد ، نگوئید مردم نشاط ندارند – مطب پزشکان اعصاب و روان پُراست – مردم اعصابشان درهم ریخته است .
رسول خدا بنیان این مشکل را رواج گناه و معصیت می داند اگر حتی یکروز تمرین ترک گناه کنیم همین یکروز هم نتیجه می گیریم و آرامش و نشاط امید بیشتر در زندگی پیدا می کنیم .
ریشه سرطانی گناه دور دل ما پیچیده و ما را دل مرده کرده آنوقت فکر می کنیم با موسیقی و ترانه و شب نشینی وعیاشی و هرزه گرائی و اعتیاد و فساد کاری می توانیم نشاط پیدا کنیم – خیر اشتباه نکنیم – بیراهه نرویم – گناه چاهی است که اگر در آن افتادیم خود را گرفتار کرده ایم و باید فریادرس برای نجات و کمک طلب کنیم .
****************************************
خطبه دوم
فردا شنبه 23 تیرماه همزمان با روز گفتگو وتعامل با جهان است – ایران اسلامی پایگاه منطق و گفتگو است – کانون تعامل سازنده با جهان است – اما جهان حق پذیر – نه زورگو و مستکبر – گفتگو باید در راستای اقتدار نظام ، اثر گذار باشد نه در جهت تضعیف نظام .
ایران اسلامی با جهان تعامل و گفتگوی دیپلماسی و ابزاری در کنار توان دفاعی خود دارد و نباید تصور کرد که دنیا فقط چند کشور مستکبر هستند . بعضی فکر می کنند اگرایران با آمریکا و کشورهای مستکبر و زیاده خواه گفتگو نکرد و زیاده خواهی آنها را نپذیرفت ،اهل تعامل با دنیا نیست – خیر دنیا فقط مستکبران غربی نیستند بلکه اکثراًً در جهان کشورهائی هستند که از ظلم نظام استکبار رنج می برد .
یکشنبه 24 تیر اوّل ماه پر نشاط ذی القعده روز ولادت کریمه اهل بیت ، حضرت فاطمه معصومه (ع) و آغاز دهه کرامت است . در سال 173 هجری قمری خانه امام هفتم در مدینه با طلوع ستاره ای دیگر منور شد و عطر حضور فاطمه معصومه این خانه مطهّر را پُر کرد . این بانوی مکرمه به همراه برادرش امام رضا (ع) در دامن مادری بزرگوار بنام نجمه خاتون که از مهاجران غرب بود پرورش یافتند .
تربیت در چنین خانه و خاندان و مادری چنین شایسته و با ایمان و در کنار برادری چون امام رضا (ع) موجب شد که آن بانوی کرامت به کمالات معنوی و طهارت روحی و خصائص فردی و اخلاقی بلند مرتبه ای برسد – این مناسبت را گرامی می داریم .
همزمان با هفته اوّل ذی قعده – هفته حج است ، حج ، عبادتی پُر رمز و راز و کعبه کانون اسرار و معارف توحیدی و مظهر برکات الهی و آیات و بینات حضرت حق است .
حج – عامل وحدت و انسجام امت اسلامی از سراسر جهان و اجتماعی برای برائت از مشرکان و دشمنان اسلام است . بیان اوصاف حسنه حج را از پیام حضرت امام و بیان مقام معظم رهبری شنیده ایم و ان شاءالله روز دوشنبه که نایب الزیاره شما در دیدار با ایشان هستیم باز هم می شنویم .
دوشنبه 25 تیر – روز بهزیستی و تأمین اجتماعی است .- بارها عرض کردم که سازمان بهزیستی در کشور به خوبی نشان داده که از شاخصه های توسعه و پیشرفت در مطالعات نظری و سیاستگذاری های نظام خصوصاً در شاخص سلامت جسم و روان جامعه است که افراد ناتوان و کم توان و معلول ومشکل دار راد رهمه سنین ، تحت حمایت خود قرار می دهد .
بگذریم از اینکه رضایت ما از حمایت مسئولین استان از شهرستان ابرکوه حاصل نیست و بخش عمده مراجعات محرومین بر دوش کمیته امداد است اما اساساً اگز بهزیستی به وظیفه خود به خوبی عمل کند می تواند بسیاری از مشکلات و گرفتاریهای نیازمندان را مرتفع نماید .
انسانهائی که به دلایل مختلف محیطی – اجتماعی – جسمی – روحی – روانی و عاطفی در زندگی گرفتار مشکل و عدم تعادل شده اند باید مورد حمایت بهزیستی باشند .
همینطور به مناسبت هفته تأمین اجتماعی از اینکه تأمین اجتماعی شهرستان حدود 32 هزار نفر را تحت پوشش فعالیتهای خود در بخشهای مختلف درمان-بازنشستگی-از کار افتادگی-بیکاری-ازدواج و غیره قرار داده و سطح انتظارات ومطالبات مردم را پاسخگو بوده اند تشکر میکنم.
سه شنبه 26 تیر سالروز تأسیس شورای نگهبان قانون اساسی است . مأموریت و مسئولیّت این شورا در راستای حفظ قانون اساسی و اسلامیّت قوانین کشور تعریف شده است .
تشکیل شورای نگهبان به توصیه و تأکید حضرت امام (ره) صورت گرفت ودر قانون اساسی گنجانده شد و ایشان همیشه بر حفظ جایگاه و اقتدار این شورا در نظام اسلامی و قانون اساسی تأکید داشتند .
حملات به شورای نگهبان گاهی از ناحیه دشمنان دانا است که با اسلامیّت نظام مخالفند وگاهی از ناحیه دوستان نادان که احیاناً مورد تأیید این شورا قرار نگرفته اند . به هر حال شورای نگهبان از مهم ترین نهادهای حکومتی است که حافظ و ناظر بر قانون اساسی است ونبود آن در کنار مجلس موجب بی اعتباری مجلس می شود – چون نهاد مهار کننده و کنترل کننده قوانین مجلس ونظارت بر انتخابات است .
بحث برجام نیمه جان در کشور هنوز از مباحث مبتلا به کشور است . در این خصوص هفته گذشته اروپا بسته پیشنهادی خود را به ایران داد . از محتوای کلام وزرای خارجه 1+4 یعنی کشور های اروپائی به همراه روسیه و چین ، چنین به دست می آید که این بسته چندان چنگی به دل نمی زند .
و به گفته ریاست محترم جمهوری در بسته پیشنهادی، راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاریها وجود ندارد و فقط تعهدات کلی در قالب بیانیه های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده است .
اما فاقد ضمانت اجرائی است و شروط ششگانه مقام معظم رهبری در آن رعایت نشده است و مذاکرات ایران و طرفهای اروپائی در وین به نتیجه خاصی منجر نشد و اروپائی ها آشکارا به فکر وقت کشی هستند تا تحریمهای جدید امریکا در مرداد ماه صورت گیرد و با سیاست یک بام و دو هوا ایران رادر شرایط سخت تری قرار دهند و چانه زنی بیشتر کنند !.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.