02 خرداد 1398 ساعت 07:06
 
 

اوقات شرعی

 
 


حج ميقات موحدان

 از زمان شروع مناسک حج حجاج بيت الله الحرام با گلبانگ لبيک از مهبط وحي وميقات با احرام وارد حريم يار ميشوند ، مناسک عمره را انجام داده وباشکوه ترين انسجام اسلامي را به نمايش ميگذارند .و از عصر روز هشتم عموماٌ جهت انجام عمره تمتع وسپس حج تمتع عازم سرزمين  وحي مي شوند وسپس چند روز پس از انجام عمره تمتع حجاج ، به حج تمتع احرام بسته و سوي عرفات حرکت مي کنند تا از ظهر روز نهم با وقوف در عرفات  اعمال حج تمتع را آغاز کنند .

 

در باب حج در خطبه گذشته اشاراتي شد ، ما هر چه قدر بخواهيم از اين فريضه بزرگ الهي واسرار ومعارف آن سخن بگوئيم هر گز نمي توانيم به گردي از کلام امام برسيم

 

امام (ره) ميفرمايد : حج عرصه نمايش وآئينه بخش استعدادها وتوان مادي ومعنوي مسلمانان است .

 

حج بسان قران است که همه از آن بهره مند مي شوند ولي انديشمندان ودرد آشنايان امت اسلامي اگر دل به درياي معارف آن بزنند واز نزديک شدن وفرو رفتن در احکام وسياستهاي اجتماعي آن نترسند ، از صدف اين دريا گوهرهاي هدايت وحکمت وآزادگي رابيشتر صيد خواهند نمود و از زلال حکمت ومعرفت آن تا ابد سيراب خواهند گشت .

 

اعلام برائت از مشرکان از ارکان توحيدي و واجبات حج است مگر تحقق ديانت  ، جز اعلام محبت و وفاداري نسبت به حق واظهار خشم وبرائت نسبت به باطل است .

 

خداوند در سوره مائده آيه 97 ميفرمايد: کعبه را وسيله قوام مردم قرار داديم

 

پيغمبر (ص) ميفرمايد : اعلام عمومي کن و مردم را بسوي حج بسيج کن تا بيايند با مرکب هايشان منافع خويش را مشاهده نمايند . و در ايه اي ميفرمايد بايد گرد اين خانه طواف کنند .

 

ابوبصير به نقل از امام صادق ميگويد : بدانيد اگر مردم حج خانه خدا را ترک کنند فورا بر آنان عذاب نازل ميشود .

 

و در ادامه ميفرمايد اگر کسي مستطيع بوده و مرده وصيت حج دارد بايد از اصل مالش بردارند ، و چون دين است .

 

در وسايل جلد 8 صحفه 44 ميفرمايد : کعبه مقدس ترين مکان روي زمين است چون به فرموده روايات نقطه آغاز زين زمين است .چون زمين از زير کعبه گسترده شد .

 

علي (ع) ميفرمايد : کعبه علم وپرچم اسلام است ونشانه اسلام است ، مسئله سنگ وگل وخاک ساده نيست، پرچم نشانه سربلندي و استقلال و افتخارات يک ملت است ، اگر در مقابل پرچم کشوري رژه ميروند وسان ميبينند واداي احترام ميکنند بخاطر شکل ونقش و جنس پارچه نيست ، بلکه بخاطر نماد عظمت واستقلال آن کشور است.

 

 

 

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.