02 خرداد 1398 ساعت 07:04
 
 

اوقات شرعی

 
 


تضییع حقوق والدین

رعایت حقوق والدین یکی از توصیه های قرآن مجید و از موضوعاتی است که انسان شرعاً و عقلاً و عرفاً به آن موظف است و مستفاد بسیاری از روایات این است که رعایت حقوق والدین و نیکی به آنها کفارّه گناهان است .
وجود مبارک رسول خدا ( ص ) خشنودی خداوند را همطر از خشنوددی والدین می داند وسخط و غضب الهی را هم با خشم پدرو مادر می داند ( در بحار جلد 16 صفحه 24: رِضَي الله مَع رِضَي الوالدَين و سَخَطَ اللهُ مَعَ سَخَطَ الوالِدَین) شاخص ترین حق از حقوق والدین که مورد توصیه قرآن مجید است – بًرّ و احسان و نیکوکاری است .در سوره شریفه مریم آیه 32 حکایت حضرت عیسی ( ع ) را نقل می کند (وَبَرًّا بِوَالِدَتِي)که نیکو کاری به مادر را سرلوحه کارش قرار داد و در آیه 15 هم حکایت حضرت یحیی ( ع ) است (وَبَرًّا بِوَالِدَيْهِ وَلَمْ يَكُن جَبَّارًا عَصِيًّا) در مورد این دو پیامبر بزرگوار علاوه بر حکم ایجابی یعنی احسان به مادر برای عیسی و احسان به والدین برای یحیی ، بر حکم سلبی هم تأکید می کند که خداوند اینها را جبّار و ستمگر و شقی و بدبخت و عصی و عصانگر و خلافکار و نافرمان قرار نداده است اینکه به دنبال ویژگی احسان می فرماید آنها جبّار نبودند معلوم می شود کسی که نسبت به پدر و مادر نا فرمان و متمرّد و بد برخورد و آزار دهنده آنان باشد جبار است – آنگاه اثر سوء رفتار جباری و روحیه زور گوئی و قلدری و یاغی گری را برای انسان نکوهش کرده و در سوره ابراهیم آیه 15 و 16 به این چنین افراد وعده عذابی سخت داده داده است) وَخَابَ كُلُّ جَبَّارٍ عَنِيدٍ-مِّن وَرَائِهِ جَهَنَّمُ وَيُسْقَى مِن مَّاءٍ صَدِيدٍ)
همچنین مفهوم آیات شریفه سوره مریم راجع به حضرت عیسی این است که نیکوکاری در حق مادر را اظهار کرد و فرمود خداوند مرا شقی قرار نداده یعنی کسی که متمرد از والدین باشد و با آنان به مخالفت و تقابل و منازعه برخیزد او شقی است – شقی یعنی تیره بختیکه اساس تفاوت و بدبختی خود را در دنیا و آخرت فراهم کرده است  در سوره هود آیه 106  و107می فرماید) : فَأَمَّا الَّذِينَ شَقُوا فَفِي النَّارِ لَهُمْ فِيهَا زَفِيرٌ وَشَهِيقٌ-خَالِدِينَ فِيهَا...)
 یعنی شقاوتمندان بدبخت در آتشند و در آن ناله و زاری دارند – ( امّا ) در آنها درآتش ( همیشه ) تا آسمان و زمین هست جاودانند .
مهمترین شاخصه رعایت خقوق والدین شاخصه اخلاقی و رفتاری است یعنی اینکه باید حرمت آنان را نگه داریم – یه آنها توهین و بی احترامی نکنیم و آنها را آزار و اذیت نکنیم و اذیّت والدین هم یعنی تضییع حقوق آنها و تضییع حقوق والدین هم گناهی بزرگ است .
وجود مبارک رسول خدا ( ص ) به نقل از مستدرک کتاب نکاح باب 75 – فرموده :
(من آذي والديه فقد آذاني و من آذاني فقد آذي الله و من آذي الله فهو ملعون(هرکس والدین خود را ناراحت و اذیّت کرد مرا اذیت کرده و هرکس مرا اذیّت کند خدا را اذیت کرده و هرکس خدا را اذیّت کند او ملعون است.
اهمیبت موضوع آنگونه است که قران مجید حتی رو ترش کردن و حرف تند زدن به والدین را روا نمی داند و توصیه می کند که :..... فَلَا تَقُل لَّهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا.....( سورة اسراء  آيه 23 (یعنی به والدینت حتی اُف و کلمه حرف تند نگو و ......
مفهوم این توصیه ها این است که حرمت والدین خود را داشته باشید زیرا خداوند بر این حرمت گذاری حساب باز کرده و در دنیا و آخرت پاداش خیر عطا می کند و اگر نسبت به انها حرمت شکنی شود چوب خداوند را بی صدا یا با صدا خواهد خرد .
شاخصه ارزشی احسان به والدین در ادای حقوقشان تکلیفی خاص دردین اسلام نیست بلکه مبنای آموزشی و علمی مکتب وحی در تمام ادوار تاریخی بوده است چنانچه سوره عنکبوت آیه 8 فرموده : (وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ حُسْنًا)معلوم می شود سنت حسنه الهی که برای جامعه انسانی همیشه ساری و جاری بوده و انسان را به این مهم توصیه کرده – احسان به والدین است و به فرموده مرحوم آیت الله علامه طباطبائی ( ره ) احسان به معنای کمک به رفع نیازوالدین نیست چرا که این تکلیف است و احسان فراتر از تکلیف است .
یعنی اینکه انسان دربست و کمربسته خدمتگذار پدرو مادر باشد . این معنی احسان بوالدین است .
خدای متعال در تشویق بندگان خود به این مهم به دو نکته اشاره می کند – نخست اینکه سپاسگذاری از پدر و مادر را همطراز با تشکر و سپاس از خودش می داند و در سوره لقمان آیه 14 می فرماید (أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ)در زندگی سپاسگذار از من و پدر و مادرت باش.
نکته دوم اینکه در سوره اسراآیه 23 نیکی به پدر و مادر را همطراز با ارزش عبادت خود بیان کرده و فرموده است : (وَقَضَى رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا) حکم پروردگارت این است که جز او را نپرستید و به والدین نیکوکاری کنید .

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.