02 فروردين 1398 ساعت 10:10
 
 

اوقات شرعی

 
 


تضییع حقوق والدین

رعایت حقوق والدین یکی از توصیه های قرآن مجید و از موضوعاتی است که انسان شرعاً و عقلاً و عرفاً به آن موظف است و مستفاد بسیاری از روایات این است که رعایت حقوق والدین و نیکی به آنها کفارّه گناهان است .
وجود مبارک رسول خدا ( ص ) خشنودی خداوند را همطر از خشنوددی والدین می داند وسخط و غضب الهی را هم با خشم پدرو مادر می داند ( در بحار جلد 16 صفحه 24: رِضَي الله مَع رِضَي الوالدَين و سَخَطَ اللهُ مَعَ سَخَطَ الوالِدَین) شاخص ترین حق از حقوق والدین که مورد توصیه قرآن مجید است – بًرّ و احسان و نیکوکاری است .در سوره شریفه مریم آیه 32 حکایت حضرت عیسی ( ع ) را نقل می کند (وَبَرًّا بِوَالِدَتِي)که نیکو کاری به مادر را سرلوحه کارش قرار داد و در آیه 15 هم حکایت حضرت یحیی ( ع ) است (وَبَرًّا بِوَالِدَيْهِ وَلَمْ يَكُن جَبَّارًا عَصِيًّا) در مورد این دو پیامبر بزرگوار علاوه بر حکم ایجابی یعنی احسان به مادر برای عیسی و احسان به والدین برای یحیی ، بر حکم سلبی هم تأکید می کند که خداوند اینها را جبّار و ستمگر و شقی و بدبخت و عصی و عصانگر و خلافکار و نافرمان قرار نداده است اینکه به دنبال ویژگی احسان می فرماید آنها جبّار نبودند معلوم می شود کسی که نسبت به پدر و مادر نا فرمان و متمرّد و بد برخورد و آزار دهنده آنان باشد جبار است – آنگاه اثر سوء رفتار جباری و روحیه زور گوئی و قلدری و یاغی گری را برای انسان نکوهش کرده و در سوره ابراهیم آیه 15 و 16 به این چنین افراد وعده عذابی سخت داده داده است) وَخَابَ كُلُّ جَبَّارٍ عَنِيدٍ-مِّن وَرَائِهِ جَهَنَّمُ وَيُسْقَى مِن مَّاءٍ صَدِيدٍ)
همچنین مفهوم آیات شریفه سوره مریم راجع به حضرت عیسی این است که نیکوکاری در حق مادر را اظهار کرد و فرمود خداوند مرا شقی قرار نداده یعنی کسی که متمرد از والدین باشد و با آنان به مخالفت و تقابل و منازعه برخیزد او شقی است – شقی یعنی تیره بختیکه اساس تفاوت و بدبختی خود را در دنیا و آخرت فراهم کرده است  در سوره هود آیه 106  و107می فرماید) : فَأَمَّا الَّذِينَ شَقُوا فَفِي النَّارِ لَهُمْ فِيهَا زَفِيرٌ وَشَهِيقٌ-خَالِدِينَ فِيهَا...)
 یعنی شقاوتمندان بدبخت در آتشند و در آن ناله و زاری دارند – ( امّا ) در آنها درآتش ( همیشه ) تا آسمان و زمین هست جاودانند .
مهمترین شاخصه رعایت خقوق والدین شاخصه اخلاقی و رفتاری است یعنی اینکه باید حرمت آنان را نگه داریم – یه آنها توهین و بی احترامی نکنیم و آنها را آزار و اذیت نکنیم و اذیّت والدین هم یعنی تضییع حقوق آنها و تضییع حقوق والدین هم گناهی بزرگ است .
وجود مبارک رسول خدا ( ص ) به نقل از مستدرک کتاب نکاح باب 75 – فرموده :
(من آذي والديه فقد آذاني و من آذاني فقد آذي الله و من آذي الله فهو ملعون(هرکس والدین خود را ناراحت و اذیّت کرد مرا اذیت کرده و هرکس مرا اذیّت کند خدا را اذیت کرده و هرکس خدا را اذیّت کند او ملعون است.
اهمیبت موضوع آنگونه است که قران مجید حتی رو ترش کردن و حرف تند زدن به والدین را روا نمی داند و توصیه می کند که :..... فَلَا تَقُل لَّهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا.....( سورة اسراء  آيه 23 (یعنی به والدینت حتی اُف و کلمه حرف تند نگو و ......
مفهوم این توصیه ها این است که حرمت والدین خود را داشته باشید زیرا خداوند بر این حرمت گذاری حساب باز کرده و در دنیا و آخرت پاداش خیر عطا می کند و اگر نسبت به انها حرمت شکنی شود چوب خداوند را بی صدا یا با صدا خواهد خرد .
شاخصه ارزشی احسان به والدین در ادای حقوقشان تکلیفی خاص دردین اسلام نیست بلکه مبنای آموزشی و علمی مکتب وحی در تمام ادوار تاریخی بوده است چنانچه سوره عنکبوت آیه 8 فرموده : (وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ حُسْنًا)معلوم می شود سنت حسنه الهی که برای جامعه انسانی همیشه ساری و جاری بوده و انسان را به این مهم توصیه کرده – احسان به والدین است و به فرموده مرحوم آیت الله علامه طباطبائی ( ره ) احسان به معنای کمک به رفع نیازوالدین نیست چرا که این تکلیف است و احسان فراتر از تکلیف است .
یعنی اینکه انسان دربست و کمربسته خدمتگذار پدرو مادر باشد . این معنی احسان بوالدین است .
خدای متعال در تشویق بندگان خود به این مهم به دو نکته اشاره می کند – نخست اینکه سپاسگذاری از پدر و مادر را همطراز با تشکر و سپاس از خودش می داند و در سوره لقمان آیه 14 می فرماید (أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ)در زندگی سپاسگذار از من و پدر و مادرت باش.
نکته دوم اینکه در سوره اسراآیه 23 نیکی به پدر و مادر را همطراز با ارزش عبادت خود بیان کرده و فرموده است : (وَقَضَى رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا) حکم پروردگارت این است که جز او را نپرستید و به والدین نیکوکاری کنید .

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.