02 خرداد 1398 ساعت 06:46
 
 

اوقات شرعی

 
 


موسیقی وملاهی

اشتغال و سرگرمی به موسیقی های اغفال کننده و گوش دادن به ترانه های حرام و آهنگهای رقص آور حرام و از گناهان بزرگ است .
روایت فضل بن شاذان از امام رضا ( ع ) هم گویای آن است که حضرت در این خصوص می فرماید : وَ ﺍﻻِﺷﺘﻐﺎﻝُ بِالمَلاهی= یعنی سرگرم شدن به لهو و لعب
در وسایل الشیعه از امیر المؤمنین ( ع ) روایت کرده که فرمود : لَا تَدْخُلُ الْمَلَائِکَةُ بَیْتاً فِیهِ خَمْرٌ أَوْ دَفٌّ أَوْ طُنْبُورٌ أَوْ نَرْدٌ وَ لا یُسْتَجَابُ دُعَاؤُهُمْ وَتُرْفَعُ عَنْهُمْ الْبَرَكَةُ ملائکه در خانه ای که در آن شراب یا ابزار قمار و قمار بازی یا ساز و طنبور باشد داخل نمی شوند و دعای اهل آن خانه نزد خدا مستجاب نمی شود و خداوند برکت را از آن خانه بر می دارد .
وجود مبارک رسول خدا (ص ) فرمودند : کسی که به لهویات و غنا گوش دهد فردای قیامت در گوش او سُرب آب شده ریخته می شود .
الدُّرُ المنثوردر جلد پنچم صفحه 308 از امام صادق ( ع ) روایت می کند که فرمود : اِيّاكُم وَ الغِناء فَاِنَّهُ يَنقُصُ الحَياء =از غناء و موسیقی حرام دوری کنید زیرا باعث می شود که حیاء در خانواده و زندگی از بین برود – شهوات را زیاد می کند – غیرت و مردانگی را نابود می کند و هرگونه آثار ویرانگری که شراب دارد موسیقی حرام هم دارد .
اساساً موسیقی روی سلسله اعصاب بدن اثر می گذارد – و تمام بدن را تحت تأثیر قرار می دهد یعنی روی اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک اثر گذاشته و تعادل روان را بر هم می زند و در نهایت سلامتی بدن را تحت فشار قرار می دهد .
موسیقی حزن انگیز و نشاط انگیز هر دو نشان داده که آنچنان اراده را سُست و بدن را بی اراده و تحت تسخیر قرار می دهد که بی اختیار به حرکت در می آید و شخصیت و وجود انسان را در اختیار نوازنده و خواننده قرار می دهد و بر جذب و هضم و ترشحات اسیدی معده و ضربان قلب و فشار خون اثر منفی می گذارد .
از طرفی قدرت اندیشه و حفظ انگیزه را با به هم زدن تعادل روانی از انسان می گیرد و انسان را بی اختیار جذب به خود می کند و لحظه ای انسان را به مرضِ (های) که نوعی جنون است دچار می سازد .عموماً نوازندگان در اوج برنامه خود ، خود را در عالمی دیگر جدای از زندگی سالم عمومی احساس می کنند و این همان جنون هائی است که آمار می گوید 75 درصد موسیقی دانان اسیر این جنون و آشفتگی فکری بوده و هستند .
شاهد قضیه هم موسیقی پردازان غربی مثل بتهؤن ، شوبرت ، دووراک و شومان هستند که دیوانگی گریبانگیرشان شد .
جوانی که باید در ماشینش باند های قوی باشد و با تن صدای بلند ضربان آهنگ در خیابان جولان دهد – این دست خودش نیست چون موسیقی او را از خود بی خود کرده و دچار جنون خاص شده است !
وقتی بعضی کنسرتها با آهنگهای تند و رعشه انگیزشان سالن را به لرزه می اندازند – اثر مخرّب موسیقی خود نمائی می کند که عده ای جیغ می کشند و به هم آسیب رسانی می کنند و در بعض کشورها با چاقو به جان هم افتاده و از پای در آمدند و بعضی هم به تجاوزگری پرداختند! اینها چه اسمی جز جنون دارد که محصول موسیقی است ؟
بی دلیل نیست که اسلام و حکم قطعی شریعت مقدس خرید و فروش آلات موسیقی و آموزش موسیقی مطرب و لهوی را حرام می داند و در آمدی را هم که از این راه به دست می آید حرام می داند و حتی خرید و فروش و یا نگهداری ابزار موسیقی مه مخصوص لهو و لعب باشد – حرام است !
همه مراجع می گویند اگر در مراسم عروسی دعوتید و موسیقی گناه و حرام پخش می شود اگر عُسر و حَرَجی لازم نیاید شرکت نکنید – اگر در اتوبوس آهنگهای مبتذل پخش می کنند باید پیاده شود یا به خواب روید و مقصود از موسیقی حرام که لهوی هست آن آهنگهائی است که متناسب با مجالس فساد و خوشگذرانی است و موسیقی لهوی حرام است .

دانستیم که غنا مصداق قطعی لَهوَالحدیث است که خدای متعال در آیه 6 از سوره لقمان  فرموده : وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِينٌ 
یعنی بعضی مردم هستند که کلام باطل و نواهای گمراه کننده می خرند تا مردم را از راه خدا گمراه سازد و از روی نادانی راه خدا را مورد استهزاء قرار دهد – برای اینان عذابی خوار کننده مقرر است گرچه لَهوَالحَدیث در این آیه شریفه معانی عام دارد یعنی شامل هر آنچه که نقش مُضِل و گمراه کننده مانند کتابهای ضالّه و یا داستانها و رُمانهای انحرافی که خواننده یا شنونده را به گناه وفسق و فجور می کشاند و نیز سرگرمی به موسیقی و آواز های اغفال کننده که انسان را از شنیدن و پذیرفتن معارف قرآنی و اعتقادی باز می دارد و یا شامل دروغها و دادن آدرسهای غلط توسط شیطان صفتان به مردم و جوانان می شود تا آنها را به بیراهه و انحراف و گمراهی بکشانند – اما هر کدام از اینها به نوبه خود اثر ویرانگر دارد و این تیپ آدمها اساساً از مسجد و محراب و جمعه و جماعات و خدا و اعتقادات حقّه رویگردان هستند و راهی جدا برای خودشان دارند ! کسی که اُنسش ویالون و نوار و سی دی و فیلمهای مستهجن و ترانه های اغفال کننده و ساز و آوازهای رقص آور و حرام شد – کجا می تواند اُنس با قرآن و اهل بیت و نماز و مسجد و تهجّد و عبادت پیدا کند ؟ ! اینها جزء مجموعة الضَّالُّونَ الْمُضِلُّونَ =یعنی گمراهان گمراه کننده هستند که این آیه شریفه به آنان وعده عذاب داده است .
مرحوم آیت الله شهید دستغیب می فرمود : غنا آهنگهای تحریک کننده است حتی اگر مذهبی و مداحی اهل بیت هم باشد چنانچه لحن خواننده متناسب با لحن فساق و فجار باشد خواه لحن قرآنی یا مداحی یا اذان باشد چون علاوه بر گناه موجب هتک شئون مذهبی و دینی و اعتقادی است حرمت مضاعف دارد .
اینکه حضرت امام ( ره ) تأکید داشتند عزاداری و نوحه خوانی به سبک و زین و متین سنتی باشد به خاطر همین است که وهن به عزاداری امام حسین و اهل بیت ( ع ) حرام است .
این آقای نوحه خوانی که نوحه را با اسم امام حسین و حماسه حسینی اماّ با آهنگهای ترانه ای می خواند و مردم خوششان می آید که این نوحه خوان چقدر قشنگ می خواند یا این مداح که با چهچه و نوا و آهنگ و لحن کذائی فدای چشم و ابروی قمربنی هاشم می شود اینها همه حرام اندر حرام است .
بلند کردن صداهای باندهای گوش خراش در مجالس که اعصاب مردم را به هم می ریزد و موجب ایذاء است هرچند بنام مجلس امام حسین باشد همه حرام است و گناه – یعنی بخاطر اینکه مجلس ما بگیرد و خوشمان آید در مجلس ثواب ، خواسته یا نا خواسته معصیت و گناه می کنیم  وثوابمان کباب می شود!
موسیقی یعنی لحن و صوت – این فقط شامل مجلس شادی که آهنگهای غفلت زا و رقص آور دارد نمی شود بلکه لحن اشعار در مجالس عزا و مذهبی هم گاهی همین حکم را دارد – صداهای ناهنجار و گوش خراش در بعض مراسم همین حکم را دارد .
اسلام با صدای خوب مخالف نیست با لحن طرب انگیز مخالف است .
مثلاً در وسائل باب 27 از رسول خدا نقل می کند – مردمانی می آیند که خواندن قرآن را با اهداف دنیائی یاد می گیرند)فَعِنْدَهَا یَکُونُ أَقْوَامٌ یَتَعَلَّمُونَ الْقُرْآنَ لِغَیْرِ اللَّهِ وَ یَتَّخِذُونَهُ مَزَامِیرَ وَ یَکُونُ أَقْوَامٌ یَتَفَقَّهُونَ لِغَیْرِ اللَّهِ وَ یَکْثُرُ أَوْلَادُ الزِّنَا وَ یَتَغَنَّوْنَ بِالْقُرْآنِ وَ یَتَهَافَتُونَ بِالدُّنْیَا)در آن زمان گروههایی قرآن را برای غیر خدا یاد میگیرند و قرآن را وسیله ای برای آهنگ  زندگی انتخاب میکنند و عده ای برای غیر خدا تَفَقُّه  میکنند و فرزندان زنا زیاد میشود و با قرآن غنا می خوانند و با صدای رسا و بلند دنیا را صدا میزنند .) قرآن را با لحن غنا و موسیقی می خوانند – و این گناه است .
مرحوم شیخ صدوق از امام رضا ( ع ) نقل می کند که آن حضرت از آباء و اجداد طاهرینش از امیر المؤمنین ( ع ) نقل می کنند که فرمود : اِنّی اَخافُ عَلَیَکُم اِستِخفافَاً بِالدّینِ =من برای شما نگرانم روزی فرا رسید که ارزش دین سبُک شود – و بَیعُ الحُکم – احکام قضا و دادگستری با رشوه و پول و رودروایستی ها خرید و فروش شود ! و قضا و تنها با پول حق و ناحق گردد .
وَ قَطیعةَ الرَّحِم =صله رحم قطع شود و از بستگان گرفتار خود بی خبر شوید .
وَ اَنْ تتّخذوا القُرآنَ مَزامیرَ =و اینکه قرآن را با مزامیر و سبک و آهنگهای لغو و لهو بخوانید .
تُقدِّمُون اَحَدَکم و لَیسَ بِأَفضَلِکُم فِی الدّین =و نگرانم که بعض از شماها با خود برتربینی خود را از انسانهای مؤمن و متدیّن برتر احساس کند در حالیکه برتر نیست .

در بحث موسیقی نمی توانیم حکم به حرمت مطلق موسیقی داشته باشیم و عنوان موسیقی حرام نیست بلکه موسیقی غفلت زا و شهوت انگیز و رقص آور که برای شنونده تحریک غیر اردی دارد و با مضامین لهو که موجب فساد اخلاق و انحراف است حرام است وگرنه صدای موزون طبیعت هم موسیقی است – صوت و لحن قرآنی – آواز حُدی و خیلی آهنگ هائی که شور و شعف و عزم و اراده انسان را در تقابل با جبهه باطل ایجاد می کند و حالت غنائی ندارد اشکالی ندارد . بنابراین موسیقی لهوی و غفلت زا حرام است چون موجب دوری از خدا و افتادن در بستر ابتذال و بی بندو باری می گردد و انسان را از معنویت و واقعیّتهای زندگی دور می کند خواه آهنگ باشد یا شعر و محتوای شعری آن ، در این زمینه پخش از صدا و سیما یا مُجوز ارشاد هم ملاک نیست .
مگر ارشاد مرجع تقلید ما است ؟ مگر صدا و سیما که می خواهد همه را از خودش راضی نگه دارد الگوی رفتاری و عملی ما است ؟
مثلاً بازیگران حقه بازی که با هدف سرگرمی کاذب و فروش بیشتر وسود و در آمدزائی فیلمهای مختلط ایران و خارجی درست می کنند که خروجیش کمک به امریکا و اسرائیل در دین زدائی از جامعه است  و ارشاد هم به اینها مجوز می دهد – حالا این کار شرعی است ؟ ! خیر قطعاً معصیت است و حرام .جا دارد اشاره کنم الآن یکماه است که در بوق و کرنا شده که امام جمعه مانع پخش فیلم ...... شده – فیلم ...... بارزترین فیلم برای عفت زدائی و عادی سازی رابطه با نامحرم و به فساد کشاندن دختران و پسران است ، متولیان فرهنگ کشور نباید هر نسخه ای که برای تهران و سرگرمی بعضی جوانان ولگرد و بی بند و بار در آنجا می پیچند برای جوانان مؤمن خوب ابرکوه هم آن نسخه را تجویز کنند – بنده عرض می کنم که نیاز نیست امام جمعه مانع شود مگر خانواده های شهدا و جانبازان و ایثارگران و مدافعان حرم و حریم دین و ولایت در سنگر نیستند ؟ بنده با صراحت اعلام می کنم و اباء هم ندارم بگویم که به سهم خودم تلاش دارم که سابقه درخشان دینی و علمی و ادبی و فرهنگ دینی شهرستان را حفظ کنم و اجازه نخواهم داد این شهر که منزلگاه ولایت و خواستگاه علماء و فرزانکان و خوبان و صالحان بوده و هست دستخوش ابتذال و ولنگاری فرهنگی شود و کسی بخواهد چهره زیبا و معنوی ابرکوه را تخریب کند – بنده هرگز مخالف شادی مردم نیستم اما شادی سالم نه شادی که به قیمت از دست رفتن غیرت دینی این شهرستان غیرتمند و جوانانش شود .
خدا گواه است فردای قیامت در برابر قطره قطره خون شهدای فجر آفرین و 22 بهمن مسئولیم – در برابر خونهای پاک شهدای دفاع مقدس مسئولیم – ای خانواده های عزیز شهدا شما نباید تماشا چی باشید .
وقتی می بینید منکر مثل تار عنکبوت زندگی هایمان را در خانه ها و خانه باغها گرفته و خلافهائی شنیده می شود که مغز انسان سوت می کشد چرا فریاد نمی زنید ؟
چرا احترام به شهدا و خانواده هاشان صورت تعارفی به خود گرفته ؟ بسیجیان کجایند ؟ این عمّار ؟ برف و باران در چهار سوی ابرکوه از تفت و خاتم و آباده و اقلید آمده – ما چه کردیم که از رحمت خدا محروم شدیم .؟!
راه نزول رحمت الهی ترک معصیت است نه دعای باران – اینهمه گناه آتشی است که ترو خشک را می سوزاند – به کجا می رویم ؟ فَاَین تذهبون ؟
عزیزانم – جوانانم – فرزندانم – خواهران و برادرانم بیائید به سوی خدا برگردیم و از خلافهائی که موجب خشم خدا شده توبه کنیم یقین بدانید اگر این ساعت توبه نصوح کنیم ساعت دیگر باران رحمت خدا نازل می شود اما چه کنیم که صداقتهایمان کم رنگ شده است ؟
با این همه موسیقی حرام و لهو لعب و ارتباطات حرام و معصیت و گناه همینکه بلا نازل نشده لطف خدا است .
خشت زیرین زندگی فرزندانمان را در جشن عروسی بجای سلام و صلوات و دعا و شادی سالم با ساز و آواز و ترانه و آهنگهای حرام ومبتذل می گذاریم بعد هم می گوئیم چرا اینهمه طلاق زیاد شده است ؟ ما زیر شالوده این خانه را آب می بندیم بعد هم می گوئیم چرا بر سرمان خراب شد ؟ !

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.