03 ارديبهشت 1398 ساعت 05:56
 
 

اوقات شرعی

 
 


شراب و میگساری

حرمت شرب خمر به عنوان یکی از مصادیق گناهان بزرگ قطعی است و قرآن مجید در سوره شریفه بقره آیه 219 به حرمت و گناه بودن آن تصریح  دارد :(يَسْأَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ قُلْ فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَا أَكْبَرُ) قرآن مجید دروغ و غیبت و کتمان شهادت و قتل و جنایت را معصیت و گناه دانسته ولی از آنها تعبیر به اثم کبیرو گناه بزرگ نکرده مگر در این آیه شریفه که قمار و شراب را اثم کبیر یعنی گناهی بزرگ دانسته  است و آنها را در ردیف بُت پرستی بیان کرده لذا در حدیث آمده : (شَارِبُ الْخَمْرِ کَعَابِدِ وَثَنٍ = بحار الأنوار ج‏74) شراب آتش سوزان بر خرمن ایمان و دریده شدن پرده عفت و عصمت و پاکی و ارزشهای والای انسانی است . آئین پر فروغ اسلام پایه زندگی انسان را در زمینه های حیات شخصی و یا زندگی اجتماعی بر اساس اندیشه و عقلانیّت و دانائی و حفظ حریم حرمتها قرار داده و چیزی را که مایه زوال عقل است مانند شراب حرام کرده ،به جهت این است که نتیجه مشروب خواری بی عقلی و زوال عقل و فهم و ادراک است – در نتیجه بد خلقی ها – بد زبانی و فحّاشی ها – جنایت و قتل و خونریزی – هتک حرمت و پرده دری – پشت پا زدن به قوانین و مقررات ، معرکه جوئی و بی پروائی – دعوا و جنگ افروزی – بی غیرتی و بی ناموسی و تعرض به مال و جان عرض و ناموس مردم همه محصول تلخ و رنج آور شراب است – چرا که شراب خوار از هر گونه زشت کاری و هرزگی و هنجار شکنی ابائی ندارد .
قرآن مجید در آیات 90 تا 92 سوره شریفه مائده شراب و قمار و بت پرستی را پلیدی دانسته و تأکید کرده که مسلمانان از آنها دوری کنند و در ادامه فرموده :
سورة المائدة  آيه 91 :إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ شراب و قمار ابزار دست شیطان است که می خواهد بوسیله آنها در بین خشم و دشمنی ایجاد کند ...
در این آیه شریفه خدای متعال شراب خوار را پیرو شیطان می داند و به او هشدار می دهد و اخطار می کند که از این گناه بزرگ دوری کند (فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ ؟)چرا به این رویه غلط پایان نمی دهید؟
همه می دانیم که از شیطان جز شَر و شرارت کار دیگری نیست و وجودش وسوسه و شر است از همین جهت است که شراب را هم رجس و پلیدی و کار شر می داند که انسان را به سمت شرارت و شیطنت می کشاند که از جمله آنها ایجاد عداوت و کینه توزی و دشمنی در بین جامعه است .
شراب سلسله اعصاب را تحریک و عقل انسان را تخدیر و عواطف را به هیجان می آورد و اگر در حال هیجان اعصاب ، خشم و غضب کند پیامدهای بسیار تلخ و زیانباری را به دنبال خواهد داشت و او را به ورطة خطرناک ترین کارها می کشاند و هر زشتی و بد کاری در نظرش عادی و ناچیز جلوه می کند .
در کتاب وسائل الشیعه در ابواب الاشربه المحرّمه – باب 15 ، از رسول خدا ( ص ) روایت می کند که فرمود : «لَا یَنَالُ شَفَاعَتِی مَنِ اسْتَخَفَّ بِصَلَاتِهِ وَ لَا یَرِدُ عَلَیَّ الْحَوْضَ لَا وَ اللَّهِ» یعنی کسی که نمازش را سبک شمارد به خدا قسم فردای قیامت به شفاعت من نمی رسد و بر سر حوض کوثر بر من وارد نمی شود   ودر ادامه فرمود :
وَ لاَ يَنَالُ شَفَاعَتِي مَنْ شَرِبَ الْمُسْكِرَ وَ لاَ يَرِدُ عَلَيَّ الْحَوْضَ لاَ وَ اللَّهِ.
همچنین کسی که شراب و مست کننده بنوشد فردای قیامت به شفاعت من نمی رسد وبر سر حوض کوثر بر من وارد نخواهد شد !
امام صادق ( ع ) فرمود :  مُدمِنُ الخَمرَ یُلقِی اللّهَ‌ یَومَ یَلقاهُ‌ کَعابِدِ وَثَن.
آدم مشروب خوار فردای قیامت در پیشگاه خدا مانند بت پرست خدا را ملاقات خواهد کرد .

قرآن قانون ماندگار اساسی برای سازمان دادن به نظام زندگی بشریّت است که عمل به دستورات آن قطعاً سلامت و سعادت را در سیر زندگی انسانها در دنیا و آخرت تضمین کرده است .
دستورات قرآن ملاک عمل مسلمانان است که تمام نکاتی که برای هدایت بشریّت مورد نیاز است در این کتاب بزرگ آسمانی تجمیع شده است . قرآن مجید شراب و قمار را که هر دو موجب فساد جسم و روح هستند در کنار هم مطرح کرده است وجود مبارک رسول خدا (ص) لعنت کرده کسی را که بر سر سفرة شراب بنشیند
ترویج مشروب و عادی سازی و ریختن قُبح شراب خواری از دسائس دشمنان غربی و امریکائی است که با هدف به بند کشیدن ملتها و غارت ذخایر آنها از این حربه استفاده می کنند یعنی این راهبرد غرب است که با گسترش فساد و تباهی و بی بند و باری و ولنگاری فرهنگی در میان جوانان مسلمان سعی میکند سیاست آندلسی ایران را دنبال کند !
اروپائی ها وقتی خواستند آندلس را از مسلمانان پس بگیرند فهمیدند که با لشکر کشی و جنگ علیه مسلمانان پیروز نمی شوند – لذا نقشه ترویج فساد و کشاندن جوانان به گناه و منکرات و فساد اخلاقی و مشروب خواری و میگساری و بی غیرت کردن آنان، نهایتاً موفق شدند با خود مشغولی جوانان به زشت کاریها ، ناگهان با حمله برق آسا در برابر جمعیّت بی همیّت که مُرده های معنوی بودند ، کشتاری فجیع راه اندازند و مسلمانان را نابود کنند و آندلس که اسپانیای امروز است را از آنان پس بگیرند – در این میان یکی از کثشیشان قسم یاد کرد که انگور های شهر قرطبه را بخرد و شراب بسازد و رایگان به دانشجویان مسلمان اندلس بدهد پاپ هم مبلغ سنگینی را برای ترویج می خواری جوانان مسلمان اختصاص داد و حکومت مسیحی اندلس هم حمایت کرد و خلاصه آندلس اسلامی با میگساری و زنا کاری جوانان سقوط کرد و تبدیل به اسپانیای مسیحی شد !
این حکایت تلخ و دردناک در تاریخ نه چندان دور هشداری جدی به دنبال دارد و آن اینکه این سیاست شیطانی با قدرت و طرحی جامعتر امروز هم با حمایت مثلث شوم امریکا – انگلیس و اسرائیل در جریان است و ریختن قُبح مشروب خواری و عادل سازی این کار زشت و منکر در بعضی عروسی ها و شب نشینی به عنوان راهکار اصلی فاسد کردن نسل جوان و گرفن غیرت دینی از آنان ، در جریان است .
امروزه ساخت و قاچاق و توزیع مشروبات الکلی از جمله سود آور ترین صنایعی برای یهود و اسرائیل است غول صفت مشروب سازی – یک یهودی مهاجر به امریکا بنام (( ساموئل برونفسن )) است که در 120 کشور جهان سالانه یک میلیارد دلار سود آوری دارد .
از بیان مضراتی که الکل و مشروب بر جسم و روح و روان و اخلاق و نسل و فرزندان دارد به خاطر رعایت کوتاهی سخن صرف نظر می کنم امّا اشاره می کنم که سفارش اسلام این است که به هیچ وجه مسلمانان نباید دخترشان را به عقد و ازدواج مرد مشروب خوار در آورند که گناهی بزرگ است .
در کشور ما متأسفانه بسیاری از نابهنجاریهای اخلاقی و درگیریهای کاذب و مشکلات خانوادگی و بحرانهای اجتماعی بر خواسته از پدیده پیدا و ناپیدای شوم شرابخواری است !
شیاطین خناّس جوانان مارا اغواء می کنند وعده ای دیگر را هم وسوسه می کنند که اگر می خواهید از فشارهای روحی و عصبی و مشکلات سنگین زندگی و افسردگی و غم و غصه ها بی خیال شوید و حال پیدا کنید ! و جوان بمانید – روبه مشروب آورید ! نفرین به این دشمنان دوست نما و گرگان میش صورت و افسوس بر بعضی جوانان ساده لوح و زود باور و فریب خور که برای فرار از باران غم زیر ناودان بلا می روند !
فرزندان عزیز ما باید بدانند که افسونگران برای به دام انداختن آنان دامهائی دارند و دام اوّل آنها مشروب است – امّا سر انجام این فریبکاری – سرخوردگی و پشیمانی و بی آبروئی است .
قرآن مجید خمر و شراب را با صراحت خبیث و نا پاک شمرده و نوشیدن آنرا حرام کرده و برای خورنده آن تنبیه و مجازات قرار داده است.

میگساری از گناهان قطعی و کبیره است که حرمت آن از لسان آیات و روایات با صراحت اعلام شده است و این حکم جزء ضروریّات دین مبین اسلام است .یعنی اگر کسی مُنکر حرمت آن شد و خوردن شراب را مباح دانست کافر است .
امام رضا ( ع ) فرموده است : شارب المُسکر کافر یعنی هرکس مسکری ( مثل عرق و شراب ) بنوشد کافر است .
از آنجا که مشروبات مسکر که مزیل عقل است سراسر همه مفسده است و زاینده ناهنجاریها و عربده کشی ها و خلافکاریها است به همین جهت قطعاً در تمام ادیان الهی و آسمانی انبیاء گذشته نیز حرام بوده و متأسفانه دستهای خیانت در آئین تحریف شده یهود و نصاری آنرا مباح و جایز شمرده است . دلیل حرمت آن هم روشن است که خداوندی که می خواهد بشره را از گرداب گناه و غفلت و جهالت ومعصیت برهاند و به کمال مطلوب برساند – مایعات و مشروبات مسموم و خطرناک را که مانع اعتلا وعظمت انسان است وجز انهدام و نیستی شرف و وجدان و عاطفه انسان و رونق بازار فحشاء و ومنکر وقتل و جنایت و گسترش مفاسد، ثمرة دیگری ندارد قطعاً حرام کرده و امکان ندارد چیزی که در مکتب وحی حرام است در دینی حلال و در دین دیگر حرام باشد .
شرع مقدس اسلام شدیداً با نوشیدنی منحوس و نجس مانند مشروب مخالفت و مبارزه کرده و حتی نشستن بر سر سفره ای که در آن شراب است حرام می داند .
در وسائل الشیعه از خاتم انبیاء روایت می کند که فرمود : مَلْعونٌ مَلْعونٌ مَن جَلسَ طائعا على مائدَةٍ يُشرَبُ علَيها الخَمرُ-کسی که بر سر سفره ای نشیند که دیگران از آن سفره مشروب می خورند – این آدم هم ملعون است ملعون هر چند خودش شراب نمی نوشد لکن نفس حضور در چنین فضائی حرام است و مسلمانان شرعاً باید با اصحاب این سفره مخالفت کند نه اینکه سیاهی لشکر شیطان باشد !
در وسائل الشیعه کتاب ُ الاشربه باب 33 از امام صادق نقل می کند که فرمود : لا تُجالِسُوا شُـرّابَ الخَـمْرِ فَـاِنَّ اللَعْـنَةَ اِذا نَزَلَتْ عَـمَّتْ مَـنْ فـى الْمَجْـلِسِ.یعنی با مشروبخواران در مجلسشان همنشین نشوید زیرا اگر لعنت الهی ( و خشم خدا ) نازل شد همه را فرا می گیرد .
این توصیه ها برای این است که دوستان ناباب آدرس غلط در کسب آرامش فکر و آسایش خاطر به انسانها ساده لوح می دهند و آنان نیز زود باورند می پذیرند .
دوستان ناباب همان دشمنانی هستند که چون مار نرم اندام و خوش خط و خال – ظاهر فریب امّا زهر آگین هستند – و زندگی پاک و با شرافت انسانی ما را تا پاک و خباثت بار و آلوده می کنند .
جوانان عزیز ما بدانند – دنیا بزرگتر از ان است که می بینند در دنیایشان فقط به نفرات اطرافشان و همراهانشان نگاه نکند – به کسانی که از نگاهشان دور ترند نگاه کنند یعنی فرزندان عزیزم جوانان برتر از خود و بهتر از خود را ببینید که رُشد روحانی و معنوی دارند و توانمندیها و خلاقیتها و ابداعات خود را هوشمندانه بروز داده اند و بر بلندای ایمان و اخلاق و ارزشهای والای مکتبی سیر می کنند – با این جوانان خوب و اندیشمند و متدین دمساز شوید تا شما را عقل و دین بیفزایند – و از بدانی که شما پاکان را پلید می کنند بترسید و بپرهیزید – چرا که نتیجه همنشینی با آنان ابتلای به فساد و فحشاء و منکر و بی آبروئی و میگساری و شب نشینی و اعتیاد و خلافکاری  هنجار شکنی و عربده کشی و غلط کاری و در نهایت فروپاشی خانوادگی و طلاقکاری را و از دست دادن شغل و افسردگی و انزوا گزینی و رؤیا پردازی و سراب گرائی است .
این مدگرائی و شکلک زدنها و موهای دم خروسی جوانان پوچ غربی مسلک چه شخصیتی به شما می دهد .جوانان عزیز به هیچکس درزندگی دو بارفرصت جوانی نداده ونمی دهند-ای نفرصت را غافلانه تباه نکنید-با این فرصت کسب عزت و شخصیت دینی و احترام واعتبار اجتماعی برای خود نمائید-این سرمایه های معنوی و ارزشی را که شما دارید جوانان غربی ندارند-با خودیابی و خداگرائی آنقدر خودتان را غنی کنید که آنها حسرت شما را بخورند واز شما الگو پذیری کنند-چرا شما ازفرهنگ پوچ و بی هویت آنها با مد گرائی ها از خودتان هویت زدائی می کنید؟!
این پاکی و صداقت و ایمان و نماز جماعت در مسجد و بنده صالح خدا بودن نماد جوان پاک و متدین بودن چه ضرری به شما رسانده یا چه ارزشی را از شما گرفته است .
مشروب خواری و میگساری و هرزه گرائی با وسوسه مراسم عروسی و شادمانی شما را به ورطة ضلالت و ذلت و حقارت و خفّت و بی آبوئی و معصیت کشانده و از چشم مردم و جامعه می اندازد و آینده و فردای شما را بد فرجام می کند - فَهَلْ أَنْتُمْ مُنْتَهُونَ=مائده آیه90؟ !

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.