02 فروردين 1398 ساعت 10:14
 
 

اوقات شرعی

 
 


دشنام گوئی

دشنام و بدگوئی کردن به مردم یکی از ناهنجاریهای اخلاقی در رفتارهای اجتماعی است که عوامل و دلائل مختلف دارد که عمده آنها تخلیه عقده ها و بروز کینه ها می باشد گرچه دشنام و بدگوئی مردم به یکدیگر در زمان عصبانیت و اوج ناراحتی ها صورت می گیرد امّا چون هیچگونه وجاهت عقلی و یا شرعی ندارد و در نزد مردم و قضاوت عمومی بدگوئی و بدزبانی محصول بی شخصیّتی انسان است و خواستگاه عقلانی ندارد بلکه عواطف غلط و احساسات بعضی را وادار به این گناه می کند .
اگر اسلام عزیز پیروان خود را دعوت به کظم غیض و خویشتن داری در برابر برخوردهای ناسالم می کند (وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ = سورة آل عمران  آيه 134  )و توصیه می کند که در برابر برخوردهای جاهلانه باید با وقار وسلام و عاقلانه کنار بدیها رد شد (سورة فرقان  آيه 63 = وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا)و اگر آموزه قرآن عقلانیت در اخلاق و رفتار و حُسن سلوک اجتماعی و پاسخ بدی به نیکی است ، (سورة فصلت  آيه 34=وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ )همه به خاطر اعتبار بخشیدن به نظام اخلاقی در جامعه اسلامی است که به فحّاش و بد زبان و دشنام گو وعده عذاب داده است .
اسلام عزیز فرهنگ سازی دینی را در زوایای اخلاقی و عملی زندگی فردی و اجتماعی مردم با جدیّت پیگیری می کند و نادانی و بی فرهنگی را که اساس همه ناهنجاریهای اخلاقی و عملی از جمله دشنام گوئی و بد زبانی است مطرود می داند و هرگز انسانهای موقر و فهیم و فرهیخته و دانا را با عناصر اوباش و رذل و نادان برابر نمی داند (سورة زمر  آيه 9 = قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ ) در این خصوص حتی دشنام دادن به معبودهای مشرکین را هم نا مقبول و مردود می داند و در سوره شریفه انعام آیه 108می فرماید : (وَلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ)
یعنی به آنانی که معبود غیر خدا دارند دشنام ندهید تا مبادا آنها هم از روی دشمنی و نا آگاهی به خدا دشنام دهند .
بنابراین آموزه دین رعایت اصل ادب و نزاکت هر چند در برابر جاهلانه ترین افراد و بت پرستان می باشد زیرا نمی توان با دشنام کسی را از راه غلط منصرف کرد .
علاوه بر آیات قرآن روایات شریفه نیز دشنام کوئی به دوست و دشمن را نا مقبول می دانند و پیشوایان بزرگ اسلام به مسلمین دستور داده اند که به منطق و عقلانیت و استدلال تکیه کنند .
در نهج البلاغه است که جمعی از یاران امیرالمؤمنین به معاویه و پیروانش درجنگ صفین فحش و دشنام دادند – حضرت فرمود : (إِنّي أَکرَهُ لَکُمْ أَنْ تَکُونُوا سَبّابِينَ)من خوش ندارم که شما پیروان من ناسزاگو باشید .
اصولاً انسانهائی که ظرفیت دینی ندارند یا کم دارند در مواجهه با قضایائی که خلاف انتظارشان است و آنها را عصبانی می کند – خشمگین می شوند و با هدف آزار دادن و رنجاندن طرف مقابل به او دشنام می دهند – از سوی دیگر گاهی همنشینی با بدان این اثر منفی را در رفتار اخلاقی انسان دارد که وقتی با فسّاق و فجّار و افراد پَست و فرومایه انسان همنشین و مأنوس شود روحیات و خلقیات و عبارات آنها در او اثر می گذارد و مثل آنها حتی در سخنان عادی به هرزه گوئی و فحاشی به این و آن می پردازد و الفاظ رکیک و زشت برایش عادی می شود و به بد گوئی عادت می کند به طوری که کمتر سخن می گوید که چاشنی آن فحش و ناسزا نباشد در اصول کافی جلد 2 صفحه 325 به نقل از امام صادق ( ع ) فرموده : فحش ظلم به مردم است و ظالم درآتش دوزخ همینطور در صفحه 323 از رسول خدا ( ص ) روایت کرده که فرمود : خداوند بهشت را بر هر دشنام دهنده بی آبرو و بی حیا که از آنچه که می گوید یا به او گفته می شود پاسخی نداده و ناراحت نمی شود  حرام کرده است .
در محجةالبیضاء جلد 5صفحه 224 از رسول خدا ( ص ) روایت کرده که فرمود حتی به مردگان چه مؤمن و چه فاسق فحش و گور بگوری نگوئید چون مؤمن مرده مثل زنده است و دشنام به او جایز نیست و گناه است و مردة فاسق هم خودش گرفتار عذاب و محروم از رحمت خدا است پس شما به آنان دشنام ندهید و کوتاه سخن اینکه دشنام به مردم از گناهان است و موجب تنزل و بی شخصیّتی انسان می شود و باید با اخلاق و آداب اسلامی از مقدمات خشم و غضب علیه دیگران اجتناب کرد و بر اعصاب مسلط بود و غضب را فرونشاند و از معاشرت و دوستی با اهل فسق و فساد پرهیز کرد .

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.