02 خرداد 1398 ساعت 07:08
 
 

اوقات شرعی

 
 


دشنام گوئی

دشنام و بدگوئی کردن به مردم یکی از ناهنجاریهای اخلاقی در رفتارهای اجتماعی است که عوامل و دلائل مختلف دارد که عمده آنها تخلیه عقده ها و بروز کینه ها می باشد گرچه دشنام و بدگوئی مردم به یکدیگر در زمان عصبانیت و اوج ناراحتی ها صورت می گیرد امّا چون هیچگونه وجاهت عقلی و یا شرعی ندارد و در نزد مردم و قضاوت عمومی بدگوئی و بدزبانی محصول بی شخصیّتی انسان است و خواستگاه عقلانی ندارد بلکه عواطف غلط و احساسات بعضی را وادار به این گناه می کند .
اگر اسلام عزیز پیروان خود را دعوت به کظم غیض و خویشتن داری در برابر برخوردهای ناسالم می کند (وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ = سورة آل عمران  آيه 134  )و توصیه می کند که در برابر برخوردهای جاهلانه باید با وقار وسلام و عاقلانه کنار بدیها رد شد (سورة فرقان  آيه 63 = وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا)و اگر آموزه قرآن عقلانیت در اخلاق و رفتار و حُسن سلوک اجتماعی و پاسخ بدی به نیکی است ، (سورة فصلت  آيه 34=وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ )همه به خاطر اعتبار بخشیدن به نظام اخلاقی در جامعه اسلامی است که به فحّاش و بد زبان و دشنام گو وعده عذاب داده است .
اسلام عزیز فرهنگ سازی دینی را در زوایای اخلاقی و عملی زندگی فردی و اجتماعی مردم با جدیّت پیگیری می کند و نادانی و بی فرهنگی را که اساس همه ناهنجاریهای اخلاقی و عملی از جمله دشنام گوئی و بد زبانی است مطرود می داند و هرگز انسانهای موقر و فهیم و فرهیخته و دانا را با عناصر اوباش و رذل و نادان برابر نمی داند (سورة زمر  آيه 9 = قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ ) در این خصوص حتی دشنام دادن به معبودهای مشرکین را هم نا مقبول و مردود می داند و در سوره شریفه انعام آیه 108می فرماید : (وَلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ)
یعنی به آنانی که معبود غیر خدا دارند دشنام ندهید تا مبادا آنها هم از روی دشمنی و نا آگاهی به خدا دشنام دهند .
بنابراین آموزه دین رعایت اصل ادب و نزاکت هر چند در برابر جاهلانه ترین افراد و بت پرستان می باشد زیرا نمی توان با دشنام کسی را از راه غلط منصرف کرد .
علاوه بر آیات قرآن روایات شریفه نیز دشنام کوئی به دوست و دشمن را نا مقبول می دانند و پیشوایان بزرگ اسلام به مسلمین دستور داده اند که به منطق و عقلانیت و استدلال تکیه کنند .
در نهج البلاغه است که جمعی از یاران امیرالمؤمنین به معاویه و پیروانش درجنگ صفین فحش و دشنام دادند – حضرت فرمود : (إِنّي أَکرَهُ لَکُمْ أَنْ تَکُونُوا سَبّابِينَ)من خوش ندارم که شما پیروان من ناسزاگو باشید .
اصولاً انسانهائی که ظرفیت دینی ندارند یا کم دارند در مواجهه با قضایائی که خلاف انتظارشان است و آنها را عصبانی می کند – خشمگین می شوند و با هدف آزار دادن و رنجاندن طرف مقابل به او دشنام می دهند – از سوی دیگر گاهی همنشینی با بدان این اثر منفی را در رفتار اخلاقی انسان دارد که وقتی با فسّاق و فجّار و افراد پَست و فرومایه انسان همنشین و مأنوس شود روحیات و خلقیات و عبارات آنها در او اثر می گذارد و مثل آنها حتی در سخنان عادی به هرزه گوئی و فحاشی به این و آن می پردازد و الفاظ رکیک و زشت برایش عادی می شود و به بد گوئی عادت می کند به طوری که کمتر سخن می گوید که چاشنی آن فحش و ناسزا نباشد در اصول کافی جلد 2 صفحه 325 به نقل از امام صادق ( ع ) فرموده : فحش ظلم به مردم است و ظالم درآتش دوزخ همینطور در صفحه 323 از رسول خدا ( ص ) روایت کرده که فرمود : خداوند بهشت را بر هر دشنام دهنده بی آبرو و بی حیا که از آنچه که می گوید یا به او گفته می شود پاسخی نداده و ناراحت نمی شود  حرام کرده است .
در محجةالبیضاء جلد 5صفحه 224 از رسول خدا ( ص ) روایت کرده که فرمود حتی به مردگان چه مؤمن و چه فاسق فحش و گور بگوری نگوئید چون مؤمن مرده مثل زنده است و دشنام به او جایز نیست و گناه است و مردة فاسق هم خودش گرفتار عذاب و محروم از رحمت خدا است پس شما به آنان دشنام ندهید و کوتاه سخن اینکه دشنام به مردم از گناهان است و موجب تنزل و بی شخصیّتی انسان می شود و باید با اخلاق و آداب اسلامی از مقدمات خشم و غضب علیه دیگران اجتناب کرد و بر اعصاب مسلط بود و غضب را فرونشاند و از معاشرت و دوستی با اهل فسق و فساد پرهیز کرد .

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.