03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:21
 
 

اوقات شرعی

 
 


انتظار فرج

انتظار فرج حضرت حجت در حقیقت انتظار فرج اسلام و مسلمین و انتظار نجات بشریت از ظلم و بی عدالتی و فساد و تباهی و گلستان شدن فضای زندگی در جهان بشریت است .
این انتظار از واجبات دینی است که باید در وجود هر مسلمان متبلور باشد و در بیان اهمیت آن همین بس که وجود مبارک رسول خدا آنرا افضل اعمال امّت خود دانسته است (أفضَلُ أعمالِ اُمَّتي إنتظارُ الفَرَجِ.)
*بعضی آثار انتظار فرج *
از آنجا که انتظار فرج برای ما جایگاه و ریشة اعتقادی دارد قطعاً آثار مفید – ارزنده و سازنده در زندگی فردی و اجتماعی ما دارد زیرا منتظر لحظه ای از یاد امام و حجّت خدا غافل نمی شود و توسّل به اهل بیت را فراموش نمی کند – همین معنا موجب می شود که التزام عملی به عمل به واجبات و ترک محرمّات داشته باشد و از لحظات زندگی بهره برداری مفید داشته باشد .
شخص منتظِر به پیشگاه امام منتظَََر خود ادب و معرفت کامل دارد و میداند که وجود مبارک آن حضرت رمز بقاء و دوام عالم هستی است و تمام الطاف و برکات و نعمات خداوند به یُمن وجود او بر زمین و زمان و انسان و جمیع مخلوقات ارزانی می گردد به همین جهت معرفت او ایجاب می کند که راه را از چاه و حق را از باطل و سره را از ناسره تشخیص دهیم و سیر انحرافی به زندگی خود ندهیم .
البته این معرفت به آسانی و برای همه بدست نمی آید بلکه مقدماتی دارد از جمله اینکه باید ابتدا معرفه الله پیدا کرد سپس معرفت به محضر پیغمبر خدا آنگاه معرفت امام محصول حاصل می شود .
 مرحوم شيخ كلينى از حضرت صادق عليه السّلام روايت كرده  اين دعا را که تعليم زُراره فرمود كه در زمان غيبت و امتحان شيعه بخوانند.مؤمنین در تعقیبات نماز هم گاهی می خوانند.
اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَكَ لَمْ اَعْرِف نَبِيَّكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ دينى.
این سلسله امامت با نبوّت و توحید و ربوبیت پیوندی مستحکم دارد زیرا عالم تحت ربوبیت الهی و ولایة الله اداره می شود و جلوه این ولایت در نظام تکوین و تشریع از جانب خدا به پیغمبر و امام معصوم (ع) رسیده سپرده شده و به حکم عقل و شرع انسان نیاز به وحی دارد و فطرة دلداده به کانون وحی است و برای رساندن پیام وحی به نبوّت و رسالت ،جامعه نیازمند به ضرورت تعلیم و تفهیم و تبیین معالم مکتب وحی است و در این راستا نیاز به امامت و پیشوائی معصوم برای جامعه بشریت دارد .حال کسانی که فهم درست از علوم دینی و معارف الهی ندارند و به معرفت خدا و پیغمبر نرسیده اند چگونه می توانند معرفت امام پیدا کنند و از فیوضات معنوی آن حضرت بهره ببرند ؟ تمام گرفتاریهای مادی و معنوی ، دنیوی و اخروی ما مردم به خاطر دوری از امام زمان ( عج ) است .
ما بلا شک امام زمانمان را دوست می داریم و به ساحت مقدسش ابراز عشق و علاقه می کنیم این خوب است و باید هم باشد امّا ناقص است چون این علاقه در حدّ احساس است نه در حدّ درک و معرفت عقلانی و حقیقی آن حضرت و به همین دلیل است که در مسلمانی خود جدّی نیستیم یعنی علاقه به دنیا زود ما را دنیا زده کرده که خود بزرگترین آفت سعادتمان در زندگی است و به فرموده امیر مؤمنان علی (ع) : حبُّ الدنیا رأسُ الفِتَنِ و أَصلُ المِحَنِ=یعنی دلبستگی به دنیا سر منشأ همه فتنه ها و ریشه همة بدبختی ها برایمان شده است .
اگر امام شناس نباشیم نمی توانیم نام خود را در لیست منتظران آن حضرت ثبت کنیم زیرا چنین کسی نسبت به امام زمان خود تعهّدی ندارد ، پس چگونه می تواند منتظر آن حضرت باشد ؟
چون در طریق معرفت امام (ع) نیست و از فیوضات معنوی آن حضرت بی بهره است به سمت گناه و معصیت کشیده می شود . پس خود را همیشه در محضر مبارک امام زمان (عج) احساس کنیم تا گرفتار فتنه های دوره آخرالزمان نشویم – این راهکار نجات ما و جوانان ما از فتنه های آخر الزمان است چنانچه امام سجّاد (ع) به اباخالد فرمود : لَتَأتِیَنَّ فِتَنٌ کَقِطَعِ اللَیلِ المُظلِم.....= ای اباخالد فتنه هائی همچون شب تاریک فرا خواهد رسید تنها کسانی که خدا از آنان پیمان گرفته ( و اهل ولایت باشند ) از آن فتنه ها نجات می یابند .
بدترین بلای الهی ، محرومیّت از نعمت ولایت است اگر جامعه بشری نتواند از وجود مبارک حجّت خدا خود را بویژه در هدایتهای زندگی بهره مند سازد همین امر موجب می شود که حکمت الهی اقتضا کند تا وجود مبارک حجتش در پس پرده غیبت قرار گیرد .
اکنون به برکت انقلاب اسلامی و انفاس قُدسی حضرت امام و همت بلند امت مسلمان ایران نظام دینی در این کشور امام زمان محقّق شده – به لطف خدا زمینة آگاهی رسانی به جهان بشریت از سوی ولی فقیه جامع الشرایط و مدیر و مدبّر به عنوان جانشین امام زمان (عج) فراهم شده و ما موظفیم این رسالت جهانی را با دقت و ظرافت انجام دهیم و زمینة ظهور منجی عالم بشریّت را فراهم سازیم و این صبح فرج به لطف خدا نزدیک است که پرچم انقلاب منطقه ای اسلام در ایران از دست رهبر انقلاب برای انقلاب جهانی اسلام به دست توانای مهدی آل محمّد (ص) سپرده شود انشاء الله. 

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.