02 فروردين 1398 ساعت 10:01
 
 

اوقات شرعی

 
 


قذف و دشنام

گناهان اجتماعی هنجار شکنی عمومی است و شرع مقدّس به شدّت با آن مقابله کرده است . اگر بنا باشد در بین مردم دشنامهای زننده و تُهمتهای گزنده رایج و شایع شود – روح عزّت و غیرت در بین مردم می میرد و هتک حرمت و شخصیّت شکنی ، منزلت انسانی را تاراج می کند و پرده عفت عمومی و عرض و آبروی مردم دریده خواهد شد . قذف و ناسزاگوئی به مردم از گناهان بزرگ است که خشم خدا را به دنبال دارد زیرا اتهام گناه و ناپاکی به دیگران به معنی بازی کردن با حرمت مردم و در نتیجه سقوط جامعه به ورطه انخطاط اخلاقی است .
قرآن  مجید در سوره شریفه نور آیه 23با صراحت تمام از پیدایش این گناه جلوگیری کرده و نسبت ناروا و فحش و ناسزا را گناهی بزرگ دانسته که باید بر آن حد جاری کرد . فرموده:
« إِنَّ الَّذِينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ الْغَافِلَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ لُعِنُوا فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ » کسانیکه به زن مسلمان پاکدامن نسبت ناروا می دهند در دنیا و آخرت لعنت شده هستند و برایشان عذابی عظیم در قیامت است .
فحاشی به مردم منفورترین رفتار ضّد اخلاقی است و از نظر شرع مقدس کسی که فحش داد یا باید آنچه را که گفته ثابت کند یا به حکم آیه 4 سوره شریفه نور – محکوم به 80 تا زیانه خواهد شد .« وَالَّذِينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ يَأْتُوا بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاءَ فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَانِينَ جَلْدَةً»
علاوه بر حّد قذف خدای متعال شخص فحّاش را فاسِق دانسته و تأکید می کند که گواهی و شهادت او نزد قاضی و محکمه پذیرفته نیست «وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَةً أَبَدًا وَأُولَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ »در محاکم عمومی برای هر ادعائی دو شاهد برای مدعی کافی است امّا دشنام و اتهام به مردم و به مرد یا زن مسلمان هر چند در قالب فحش دادن باشد باید چهار شاهد بیاورد و اگر حتی سه شاهد آورد و شاهد چهارم نداشت ، باید هر 3 شاهد به همراه قاذف شلاّق بخورند و گواهیشان هم برای همیشه مردود شمرده می شود .
این سخت گیری در امر اثبات اتهام برای حفظ حرمت مردم و نوامیس جامعه و از اوجب واجبات است و کسی نباید به خود اجازه دهد که به راحتی هرچند در اوج خشم و غضب و عصبانیّت ، حرف رکیک و فُحش و ناسزاگوئی به مردم داشته باشد .  در کتاب وسائل نقل می کند که زنی خدمت رسول خدا ( ص ) آمد و گفت یا رسول الله ، کنیزم ناراحتم کرد به او فحش زشت دادم . حضرت فرمود : تو دیدی او چنین کاری بکند ؟ گفت نه : فرمود : پس او فردای قیامت از تو تلافی خواهد کرد . زن به خانه آمد تازیانه ای برداشت و به دست کنیزش داد و گفت – من به خاطر حرف ناروا و تهمت زشت به تو مستحّق 80 ضربه شلّاقم ، بر من بزن ، کنیز قبول نکرد – پس او را مجاب کرد که آزادش کند و از او راضی شود وقتی آزادش کرد ، رسول خدا ( ص ) با خبر شد فرمود : امید است که خدا از او بگذرد.
مرحوم شیخ در نهایه فرموده قاذف علاوه بر اجرای حدّ قذف باید توبه کند و توبه اش به این است که در اجتماع مسلمانان باید او را در مکانی که دشنام داده و اتهام زده حاضر کنند و نزد کسانیکه حرف او را شنیده اند – تکذیب کند تا تکذیب او را هم بشنوند و نسبت به بندة مسلمانی بد گمان نشوند و تکلیف شنونده ، هم باید جلو فحّاش و قذف کننده را بگیرند و نهیش کنند
در اصول کافی - کتاب الایمان وَ الکُفر از امام باقر ( ع ) مرویست که خداوند قذف کننده را از دایره مؤمنین خارج فرموده چون از او تعبیر به فاسق می نماید و در آیه 18 سوره سجده فرموده : أَفَمَن كَانَ مُؤْمِنًا كَمَن كَانَ فَاسِقًا لَّا يَسْتَوُونَ ؟ لا یستوون . آیا مؤمن همانند فاسق است ؟ نه هرگز مثل هم نیستند .

 

شعار سال 1397

شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.