02 خرداد 1398 ساعت 06:45
 
 

اوقات شرعی

 
 


قذف و دشنام

گناهان اجتماعی هنجار شکنی عمومی است و شرع مقدّس به شدّت با آن مقابله کرده است . اگر بنا باشد در بین مردم دشنامهای زننده و تُهمتهای گزنده رایج و شایع شود – روح عزّت و غیرت در بین مردم می میرد و هتک حرمت و شخصیّت شکنی ، منزلت انسانی را تاراج می کند و پرده عفت عمومی و عرض و آبروی مردم دریده خواهد شد . قذف و ناسزاگوئی به مردم از گناهان بزرگ است که خشم خدا را به دنبال دارد زیرا اتهام گناه و ناپاکی به دیگران به معنی بازی کردن با حرمت مردم و در نتیجه سقوط جامعه به ورطه انخطاط اخلاقی است .
قرآن  مجید در سوره شریفه نور آیه 23با صراحت تمام از پیدایش این گناه جلوگیری کرده و نسبت ناروا و فحش و ناسزا را گناهی بزرگ دانسته که باید بر آن حد جاری کرد . فرموده:
« إِنَّ الَّذِينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ الْغَافِلَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ لُعِنُوا فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ » کسانیکه به زن مسلمان پاکدامن نسبت ناروا می دهند در دنیا و آخرت لعنت شده هستند و برایشان عذابی عظیم در قیامت است .
فحاشی به مردم منفورترین رفتار ضّد اخلاقی است و از نظر شرع مقدس کسی که فحش داد یا باید آنچه را که گفته ثابت کند یا به حکم آیه 4 سوره شریفه نور – محکوم به 80 تا زیانه خواهد شد .« وَالَّذِينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ يَأْتُوا بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاءَ فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَانِينَ جَلْدَةً»
علاوه بر حّد قذف خدای متعال شخص فحّاش را فاسِق دانسته و تأکید می کند که گواهی و شهادت او نزد قاضی و محکمه پذیرفته نیست «وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَةً أَبَدًا وَأُولَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ »در محاکم عمومی برای هر ادعائی دو شاهد برای مدعی کافی است امّا دشنام و اتهام به مردم و به مرد یا زن مسلمان هر چند در قالب فحش دادن باشد باید چهار شاهد بیاورد و اگر حتی سه شاهد آورد و شاهد چهارم نداشت ، باید هر 3 شاهد به همراه قاذف شلاّق بخورند و گواهیشان هم برای همیشه مردود شمرده می شود .
این سخت گیری در امر اثبات اتهام برای حفظ حرمت مردم و نوامیس جامعه و از اوجب واجبات است و کسی نباید به خود اجازه دهد که به راحتی هرچند در اوج خشم و غضب و عصبانیّت ، حرف رکیک و فُحش و ناسزاگوئی به مردم داشته باشد .  در کتاب وسائل نقل می کند که زنی خدمت رسول خدا ( ص ) آمد و گفت یا رسول الله ، کنیزم ناراحتم کرد به او فحش زشت دادم . حضرت فرمود : تو دیدی او چنین کاری بکند ؟ گفت نه : فرمود : پس او فردای قیامت از تو تلافی خواهد کرد . زن به خانه آمد تازیانه ای برداشت و به دست کنیزش داد و گفت – من به خاطر حرف ناروا و تهمت زشت به تو مستحّق 80 ضربه شلّاقم ، بر من بزن ، کنیز قبول نکرد – پس او را مجاب کرد که آزادش کند و از او راضی شود وقتی آزادش کرد ، رسول خدا ( ص ) با خبر شد فرمود : امید است که خدا از او بگذرد.
مرحوم شیخ در نهایه فرموده قاذف علاوه بر اجرای حدّ قذف باید توبه کند و توبه اش به این است که در اجتماع مسلمانان باید او را در مکانی که دشنام داده و اتهام زده حاضر کنند و نزد کسانیکه حرف او را شنیده اند – تکذیب کند تا تکذیب او را هم بشنوند و نسبت به بندة مسلمانی بد گمان نشوند و تکلیف شنونده ، هم باید جلو فحّاش و قذف کننده را بگیرند و نهیش کنند
در اصول کافی - کتاب الایمان وَ الکُفر از امام باقر ( ع ) مرویست که خداوند قذف کننده را از دایره مؤمنین خارج فرموده چون از او تعبیر به فاسق می نماید و در آیه 18 سوره سجده فرموده : أَفَمَن كَانَ مُؤْمِنًا كَمَن كَانَ فَاسِقًا لَّا يَسْتَوُونَ ؟ لا یستوون . آیا مؤمن همانند فاسق است ؟ نه هرگز مثل هم نیستند .

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.