02 خرداد 1398 ساعت 06:45
 
 

اوقات شرعی

 
 


مسئولان نگاه مسئولانه به جوانان داشته باشند

مسئولان نگاه مسئولانه به جوانان داشته باشند”، گفتاری از امام جمعه ابرکوه
با نگاه كوتاهى بر وضع كنونى نخبگان جوان كشور مى‏توان به‏خوبى فهميد كه جايگاه بخشيده شده به آنان هيچ‏گاه مناسب‏شان نبوده و بسترسازى خاصى جهت استفاده از ظرفيت آنان و حمايت از برنامه‏هايشان صورت نگرفته است.

پديده ‏اى به نام «فرار مغزها» در جامعه‏ ى ما مشاهده مى‏شود كه متاسفانه منشأ اصلى به‏ وجودآمدن آن به رغم سفارشهای سالانه و پیاپی مقام معظم رهبری مبنی بر بها دادن مسئولان به جوانان؛ عملاً می بینیم مسئولان، مسئولانه به جوانان نگاه نمی کنند بلکه در ده دولت گذشته نشان دادند که فقط می خواهند حکومت کنند و این بی مهری نتیجه اش عدم ارزش بخشى مسؤولان به تلاش‏هاى علمى و پيشرفت‏هاى فرهنگى جوانان نخبه‏ ى اين سرزمين شده است؛ اين در حالى است كه مطمئناً جامعه‏ ى ما براى تعالى و حصول يك تحول بنيادين در نظام‏هاى اجتماعى و نهادهاى فرهنگى خود، به اين سرمايه‏ هاى ارزشمند نياز مبرم دارد و لازم است جهت رفع اين مشكل چاره‏ انديشى كند.

امروزه نظام آموزش و پرورش ما بايد بيشتر از آموزش به مقوله ‏ى پرورش و اهميت آن توجه كند؛ ما در سند تحول بنيادين آموزش و پرورش و در مباحث ابتدايى آن كه مختص ساحت‏هاى تعليم و تربيت می ‏باشد، تربيت نوجوانان در ساحت‏هاى مختلف حيات طيبه و دورى از تربيت تك ‏بعدى را ارزش و اصل مهمى برشمرده ‏ايم.

يقيناً جوانان در هر كشور به‏ عنوان نيروى انسانى سرمايه‏ هاى اصلى و مايه قدرت و توان آن كشور محسوب می‏گردند. كشورى در مسير پيشرفت و توسعه موفق می ‏شود كه به بهترين شكل از نيرو و پتانسيل جوانان خويش در عرصه‏ هاى مختلف استفاده نمايد. اگر به شكل مناسب و با برنامه‏ ريزى دقيق از توان اين نيروى عظيم استفاده شود، يك فرصت بی ‏نظير را براى پيشرفت و توسعه همه‏ جانبه و ارتقا امنيت ملى كشور به ارمغان خواهد آورد. در مقابل اگر نيروى جوان به حال خود رها شود و به نيازهاى منطقى آنان توجهى نشود و براى استفاده از نيروى آنان برنامه‏ ريزى لازم انجام نگيرد، پيشرفت و رشد كشور دچار وقفه و مشكل خواهد شد و امنيت ملى كشور به خطر خواهد افتاد.

ايران اسلامى به ‏عنوان كشورى داراى جوانانى نخبه و دين‏ مدار، بهترين و مناسب‏ترين شرايط و موقعيت را براى رشد و بالندگى در تمامى عرصه ‏هاى علمى، اقتصادى و بين‏ المللى دارد و اين توقع كه ايران ۱۴۰۴ به تعبير مقام معظم رهبرى ، با تكيه بر عزم، اراده و توان و دانش علمى جوانان مستعد به كشورى قدرتمند و توسعه‏ يافته در تمامى ابعاد تبديل شود، دور از دسترس نيست. جوانان، در توسعه و پيشرفت كشور نقش اساسى و مهمى دارند. بايد به پنج چالش اصلى شامل؛ تأمين مالى، همگرايى گروهى، آموزش‏هاى كاربردى، ارتباطات و اطلاعات و اميد و اعتماد جهت توفيق جمعيت جوان كشور توجه شود.

جوانان ايران، ثروت‏هاى واقعى اين كشور هستند اما به‏ دليل ساختارهاى نامناسب، فرصت رشد و پيشرفت  براى آن‏ها فراهم نمی ‏شود و برخى از آن‏ها با خروج از ايران در كشورهاى ديگر به مديران برجسته تبديل شده و جايگاه‏هاى قابل توجهى را به‏ دست می ‏آورند، لکن عملاً چه سود که در خدمت کفار قرار می گیرند . بنابراين سرمايه گذارى بر روى جوانان و ايجاد بسترهاى لازم براى پذيرش مسؤوليت به ‏وسيله آن‏ها يك ضرورت اجتماعى و اقتصادى به‏ شمار مى‏رود. پويندگى و بالندگى دو ويژگى مهم قشر جوان است.

متاسفانه امروز آنچنان كه بايد به نسل جوان و نوجوان كشور اعتماد كمى مي‏شود و غالباً حتى نخبگان و فرهيختگان اين قشر هم كه سِمت‏هاى مشورتى سازمان‏ها و ارگان‏هاى دولتى منصوب می ‏شوند، قادر به اجرايى كردن ايده ‏ها و طرح‏هاى خود نيستند!

مديران ما بايد ظرفيت‏هاى عظيم اين قشر را باور داشته باشند و همچون بزرگان اين انقلاب، راه را براى ورود جوانان به عرصه‏ هاى مختلف اجتماعى هموار سازند.

از ابتداى پيروزى انقلاب اسلامى هم كه ملت شاهد حضور پرشور و مؤثر قشر جوان در كنار امام(ره) بود، ايشان هم با فرصت‏هايى كه دوران دفاع مقدس به جوانان دادند زمينه‏ ساز شكوفايى استعداد و رشد توانایی هاى اين قشر شدند.

در حال حاضر هم بحمدالله مقام معظم رهبرى به‏ عنوان رهبرى آگاه، همواره توجه زيادى به قشر جوان داشتند و دارند. بسيارى از ديدارهاى ساليانه ‏ى رهبر عزيزمان كه برنامه‏ ريزى می ‏شوند، مختص حضور ايشان در بين جوانان فعال در عرصه ‏هاى گوناگون علمى، سياسى، فرهنگى، ورزشى و… می ‏باشد و معظم له در سخنرانی های خودشان كه رهنمودها و بيانات روشنگرانه جهت پيشبرد اهداف اين نظام مقدس محسوب می شوند، بارها و بارها به لزوم حمايت از بنيادهاى جوانان مانند بنياد نخبگان به‏عنوان يك بنياد ملى و راهبردى تأكيد داشتند.

۲۲ مهرماه سال ۹۴ بود كه ايشان در ديدار جمعى از دانشجوها و استعدادهاى برتر علمى كشور، بيان كردند: «آينده كشور به بركت اهداف، شعارها و حركت انقلابى جامعه و حضور انبوه نخبگان جوان و حركت عظيم و پرشتاب علمى و فناورى كه آغاز شده است، آينده‏اى روشن و همراه با پيشرفت و اقتدار و نفوذ روزافزون معنوى در منطقه و جهان خواهد بود و كسانى‏كه در اين شرايط به‏ دنبال دل‏سردكردن نسل جوان از حال و آينده هستند، مرتكب خيانت به كشور و ناموس ملى می ‏شوند.»

امروز لازم است مديران اجرايى ما با بهره ‏گيرى از اين رهنمودها و همينطور موفقيت كارى خود و جامعه به قشر جوان و مسائل مربوط به آن ارزش واقعى بخشند و در مسير شكوفايى استعدادها و بروز ظرفيت‏هايشان كمكى كارساز باشند.

جوانان بهترين و مناسب‏ترين نقش و موقعيت را براى رشد و بالندگى كشور در تمام عرصه‏هاى مختلف ازجمله علمى، اقتصادى و حتى بين‏ المللى  و پتانسيلی قوى براى توسعه دارند.

بايد همانند هشت سال دفاع مقدس، بار ديگر به جوانان اعتماد كنيم. جوانان اين كشور در بحرانی ‏ترين مواقع تاريخ ايران با حضور خود در صحنه به نجات اين كشور اقدام نمودند و نمونه‏ هاى فراوانى از جانفشانی ‏هاى آنان براى كشور وجود دارد كه بارزترين آن هشت سال دفاع مقدس هست كه در آن جوانان اين كشور با شهامت و شجاعت خود توانستند كشور را از بحران خطرناك حمله‏ ى دشمن، سرافرازانه بيرون بياورند. مقام معظم رهبرى با اشاره به توانايی ‏هاى جوانان ايرانى فرمودند: «به لطف خداوند امروز جوانان در ميدان‏هاى سياسى، اقتصادى، علمى و فناورى حضورى پرنشاط، تأثيرگذار و همراه با بصيرت دارند.»

مشاركت اجتماعى جوانان در حوزه‏هاى مختلف‏

مشاركت اجتماعى از آن‏ دست مواردى است كه به‏ عنوان يكى از شاخص‏هاى پويايى جامعه تلقى می ‏شود به‏ طورى كه بالا رفتن مشاركت می ‏تواند مسؤوليت‏ پذيرى افراد يك جامعه را نشان دهد و در مقابل، قدرت مطالبه‏ گرى مردم از مسؤولان را بالا ببرد تا در فرآيندى هم ‏افزا، مسير رشد آن‏ جامعه فراهم شود. در واقع مشاركت جوانان به‏ معناى حساس شدن آن‏ها به امورى است كه منافع عمومى و ملى يك كشور را دنبال دارد. نسل جوان با استفاده از ابزارهاى خدادادى خود نظير؛ خلاقيت و نيروى مضاعف می تواند موتور محرك مشاركت اجتماعى باشد. در صورت ورود اين قشر از جامعه به عرصه‏ هاى مختلف اجتماعى می توان شاهد بهبود شرايط كشور در شاخص‏هاى فرهنگى، اقتصادى و سياسى بود.

جوانان اين سرزمين در هر دوره از زمان بنا به نياز تاريخ، مشاركت اجتماعى خود را به رخ جهانيان كشيده‏ اند. مشاركت اجتماعى كه امروزه به يكى از مهم‏ترين ابزارهاى توسعه ملى در كشورهاى جهان سوم بدل شده است. لازمه رسيدن به اين سطح از مشاركت كه نهايتاً توسعه ملى را به همراه داشته باشد، نيازمند زيرساخت‏هاى فكرى است كه دخالت دادن در فرآيند تصميم‏ گيرى از اولين زيرساخت‏هاى فكرى مورد نياز است به اين معنى كه مديران برخود واجب بدانند كه در تصميم‏ گيرى‏هاى خود به مردم و به‏ خصوص جوانان فرصت مشاركت در تنظيم اهداف و راهبردهاى مناسب براى بهبود مداوم بدهند.

بايد سراسر كشور بدل به كارگاه بزرگ كار و تلاش و خدمت به مردم شود. جوانان ايران با تكيه بر نيروى انسانى غنى و با استعداد و مديران دلسوز و كارآمد، در بسيارى از عرصه‏ ها به خوداتكايى رسيده‏اند. جوانان به‏ عنوان موتور اين حركت عظيم در كنار تجربه و كارآزمودگى مديران، زمينه‏ساز افتخارات روزافزون براى كشور هستند. زمانى كه جوان مشاركت بيشترى در اداره و انجام امور كشور داشته باشد، حس تعلق ملى در آن‏ها افزايش می ‏يابد و باعث می ‏شود تا اهداف خود را با اهداف ملى همسو و هماهنگ كنند.

  ايفاى نقش هرچه مطلوب‏تر جوانان در توسعه همه‏جانبه كشور

هر كشورى منابع و امكاناتى براى حركت كردن در مسير توسعه دارد كه معمولا اين منابع شامل زمين، نيروى انسانى و سرمايه می ‏باشند. مديريت هم حلقه اتصال اين موارد به همديگر بوده و تلاش دارد تا با به‏ كارگيرى و استفاده صحيح و به‏ موقع از اين منابع، موجبات كارايى و اثربخشى هرچه بيشتر را فراهم آورد. بر خلاف سرمايه، نيروى انسانى منبعى است كه تمام ناشدنى است و با ابزارى مانند آموزش می‏توان آنان را در هر مسيرى كه مطلوب است قرار داد. نيروى انسانى در شرايطى می‏تواند مولد توليد باشد كه اولاً آموزش‏ ديده باشد و ثانياً توانايى به‏ كارگيرى اين آموزش‏ها در مسير رشد و توسعه را داشته باشد.

می‏توان با به‏ كارگيرى نسل جوان و استفاده از توانايیهاى آنان و هم‏چنين اعمال آموزش‏هاى فنى و كاربردى، از اين نيروى فعال، جايگزينى برازنده براى استفاده از منابع طبيعى ساخت و بدين‏سان نقش وابستگى به منابع طبيعى را كم‏رنگ نمود. جوانان فرصت‏هاى پنهان جامعه ما هستند كه كشف آنان موجب توسعه و پيشرفت كشور خواهد شد. تلاش براى تأمين و تضمين برخى نيازها و خواسته هاى معقول و به‏ حق جوانان، وظيفه دستگاه‏ها و نهادهاى مسئول است.

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.