02 خرداد 1398 ساعت 06:57
 
 

اوقات شرعی

 
 


نوع نظر به دنیا

 

 

 

نوع نظر به دنیا/ حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی امام جمعه ابرکوه
امام باقر علیه‏السلام :اِنَّ اللّه‏َ عَزَّوَجَلَّ یَقى بِالتَّقْوى عَنِ الْعَبْدِ ما عَزُبَ عَنْهُ عَقْلُهُ وَ یُجَلّى بِالتَّقْوى عَنْهُ عَماهُ وَ جَهْلَهُ؛=خداوند عزوجل به وسیله تقوا، انسان را از آنچه عقلش به آن نمى‏رسد، حفظ مى‏کند و کوردلى و نادانى را از او دور مى‏نماید.کافى، ج ۸، ص ۵۲، ح ۱۶
……………………………………………………………………………………………..
انسان اگر به سیر تکّون و موجودیت خود نظر کند به وقایع عجیبی پی می برد و اگر این نگرش با بصیرت باشد درسها هم می گیرد و با این نگاه است که زندگی برای انسان معنای خاص دارد ، چنانچه زندگی دنیا را برای آخرت نخواهیم و فقط برای دنیایمان بدویم و تلاش کنیم ، نتیجه این زندگی سراسرحرمان ، بی وفائی و سختی و رنج و مشقت است و احساس می کنیم همچون تشنه ای که به جای آب به دنبال سراب می دود و تشنه تر می شود ما هم به آمال و آرزوی خود نمی رسیم بلکه روز بروز رنجورتر می شویم . از ابتدا وقتی کودک که به رحم مادر اُنس گرفته به همان فضای کوچک و مرطوب و نامناسب دل خوش کرده و گویا نمی خواهد به عالم بزرگتر ووسیع و بهتری بنام دنیا بیاید چون به محض اینکه خود را در فضای کاملاً متفاوت و پرهیاهو و سروصدا احساس کرد و ملاحظه کرد از آن عالم بی صدا و آرام و بی خوف و خطر به این عالم پرهیاهو آمده ناراحت می شود و بنای گریه می گذارد – باید کم کم او را با شیر سیر کرد و با فضای جدید اُنس داد تا مألوف و مأنوس گردد . خلاصه این اُنس به زندگی دردوران کودکی و نوجوانی و جوانی بیشتر و بیشتر میشود و آرزوهائی را برای خود احساس می کند که قدرت دست یافتن به آنها را ندارد لذا چشم امید به آینده دارد که وقتی بزرگ شد بنا است به آرزوهایش برسد اما نمی داند وقتی بزرگ شد آرزوهایش هم بزرگ می شود و آرزوهای دوران کودکی به آرزوهای بزرگ زندگی تبدیل میشود و رسیدن به آن سخت تر می گردد و سرانجام پس از میان سالی و سنین بالاتر و بعد کهولت احساس ناکامی می کند که برای هر چه دویدم به وصل ان نرسیدم ! سخت تر از همه وقتی است که عزرائیل به عنوان پیک اجل به سراغش می آید و انسان را از آنچه به آن دلبسته است جدا می کند – این زندگی رؤیائی برای همه ما است .
در اینجا به خطبه ۸۲ نهج البلاغه از کلام بیدار بخش امیرالمؤمنین علی (ع) اشاره می کنم تا از آن پند و موعظه بگیریم که گفته شده روزی حضرت سرگرم گفت و شنود با مردم بود ناگاه یکی از میان جمعیّت از حضرت سئوال کرد یاعلی : دنیا را برای ما تعریف کن . حضرت گفت و شنود خود را قطع کرد و فرمود : مَا أَصِفُ مِنْ دَارٍ أَوَّلُهَا عَنَاءٌ وَ آخِرُهَا فَنَاءٌ – چگونه توصیف کنم خانه دنیا راکه از اوّل آن انسان در رنج و مشقت قرار می گیرد و سرانجام به کام نیستی و مرگ کشیده و فنا می شود . فِي حَلاَلِهَا حِسَابٌ وَ فِي حَرَامِهَا عِقَابٌ=مالی که انسان به دست می آورد اگر از راه حلال باشد و با عرق جبین و کَدّ یمین به دست آورده باشد و از راه درآمد نامشروع و حرام نباشد – بازهم باید در قیامت نسبت به این مال انسان حساب پس دهد که آیا خمس و زکات آنرا داده ؟ – آیا در راه حلال و رضای خدا خرج کرده یانه – وای به حال کسی که از راه حرام بدست آورد فِي حَرَامِهَا عِقَابٌ=عقاب همین درآمد حرام ،حلقه آتش جهنم است به گردن انسان .
روایتی را مرحوم آقای خوئی د رمنهاج البرائه جلد ۵ صفحه ۳۳۶ نقل می کند از رسول خدا (ص) ومی گوید این حدیث در میان شیعه و سنی معروف است که پیغمبر اکرم فرمود : لاَ تَزُولُ قَدَمُ عَبْدٍ يَوْمَ اَلْقِيَامَةِ بَيْنَ يَدَيِ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ حَتَّى يَسْأَلَهُ عَنْ أَرْبَعِ خِصَالٍ= فردای قیامت بنده در محضر خدا قدمی بر نمی دارد جز اینکه از او راجع به چهار چیز سئوال می شود : عُمُرِكَ فِيمَا أَفْنَيْتَهُ وَ جَسَدِكَ فِيمَا أَبْلَيْتَهُ وَ مَالِكَ مِنْ أَيْنَ اِكْتَسَبْتَهُ وَ أَيْنَ وَضَعْتَهُ = اوّل اینکه بگو عمرت را در چه راه و هدفی صرف کردی ؟ و سرمایه عمر را در برابر چه چیز از دست دادی؟دوّم : بدنت را در چه راهی فرسوده و پیرکردی ؟ سوم: مالت را از کجا به دست آوردی و در چه راهی خرج کردی ؟
وَ عَنْ حُبِّنَا أَهْلَ الْبَيْت =چهارم هم از محبّت ما اهل بیت می پُرسند . عُمر که یکی از مستمعین بود از جابلند شد و سئوال کرد وَ مَا عَلَامَةُ حُبِّکُمْ یَا رَسُولَ اللَّهِ ؟علامت اینکه به اهل بیت شما محبّت بورزیم چیست ؟ فَقالَ: مَحَبَّهُ هَذا، وَ وَضَعَ يَدَهُ عَلَى رَأْسِ عِلِىِّ بْنِ أبى طالبٍ عَلَيْهِ السَّلَامُ
حضرت در جواب عمر درحالیکه دست برسر علی (ع) می کشید فرمود علامت حُبّ اهل بیت ، دوست داشتن این شخصیّت است .

پس حداقل در زندگی به این چهار مهم که رسول خدا تأکید کرده فردای قیامت از همه ما سئوال خواهد شد بپردازیم .
لسان قرآن و روایات ازسیر زندگی کاروان بشر گلایه مند است که چرا سرنوشت ناموفق اقوام پیشین درس نمی گیرد و چرا مردم عبرت آموزی ندارند ؟ ماعموماً مثل گله گوسفندی هستسم که این گله را به چرا می برند و با آب و جو و علف آنها را پروار می کنند گوسفندان به صاحب خود و به محل خواب و خوراک دل خوش می کنند و علاقه مند میشوند و هرجا بروند دوباره به همین پروارگاه خود بر می گردند به خیالشان اینهمه رسیدگی و خوراک و علوفه به خاطر علاقه به آنان است لذا مست چریدن میشوند اما نمی دانند که به آنها به خاطر فربه شدن رسیدگی می کنند تا سرانجام آنها را روانه کشتارگاه برای خوردن گوشتشان کنند – گوسفندان این سرنوشت را برای هم می بینند و عبرت نمی گیرند – عجیب است که انسان هم ندای : فَاعْتَبِرُوا يَا أُولِي الْأَبْصَارِ  را نمی شنود .

 

 

 

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.