03 ارديبهشت 1398 ساعت 05:56
 
 

اوقات شرعی

 
 


انقلابی بودن و انقلابی عمل کردن

عنوان مقاله:
رسالتهای ائمه جمعه
موضوع:
انقلابی بودن و انقلابی عمل کردن
تهیه کننده:
سید ابراهیم حسینی امام جمعه ابرکوه

مقدمه :
شکی نیست که انقلاب اسلامی ایران به عنوان بزرگترین معجزه قرن-آثار وبرکات و دستاوردهائی را درهمه ابعاد و زوایا برای کشور و جهان اسلام بلکه برای مستضعفین جهان در برداشته و دارد و مهمترین آنها دشمن شناسی ملتها و قطع ید اجانب ازایران اسلامی است وباعنایت به اهداف جهان شمول این انقلاب الهی که باید به لطف خدا به دست صاحب اصلیش امام زمان(عج) سپرده شود. هنوز  درمیانه راهیم .راهکار نیل به این مقصود و مقصد این است که همچنان انقلابی بمانیم و انقلابی عمل کنیم.یعنی ملت ایران که سرآمد ملتهای انقلابی جهان است باید شخصیت انقلابی خود را درمصاف با دسائس دشمن التزام به مبنای انقلابی گری حفظ کند.در این خصوص به گزیده ای از بیانات بیانات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری درر مورد ویزگی های شخصیت یک انقلابی و طبیعتاً انقلابی گری می پرازیم . رهبر معظم انقلاب در آخرین دیدار رئیس و نمایندگان دوره ی چهارم مجلس خبرگان رهبری با بر شمردن سه اولویت اصلی کشور در مقطع کنونی ، (( مسأله ی نفوذ )) را بسیار جدی و مهم خواندند و تأکید کردند : تنها راه پیشرفت حقیقی (( استحکام ساخت داخلی کشور )) در زمینه های اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی ، (( حفظ خصوصیات انقلابی ))، (( حرکت جهادی ))، ((حفظ عزت و هویت ملی و اسلامی)) و (( هضم نشدن در هاضمه ی خطرناک جهانی )) است و وظیفه مجلس خبرگان عبارت است از : انقلابی ماندن ، انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن . ایشان هم چنین در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با اشاره به نقش و جایگاه بی بدیل حوزه علمیه قم در پیروزی انقلاب اسلامی ، مهم ترین تهدید پیش روی این نهاد مهم در نظام اسلامی را ((انقلاب زدایی)) دانسته و یادآور می شوند که اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان اسلامی و انقلابی بماند ، باید حوزه علمیه (( انقلابی )) بماند زیرا اگر حوزه علمیه انقلابی نماند ، نظام در خطر ((انحراف)) قرار خواهد گرفت .
باید ها در مورد انقلابی گری و انقلابی بودن از دیدگاه حضرت امام (ره) و مقام معظّم رهبری :
الف: دیدگاه حضرت امام (ره)
*قانون پذیری*
امام خمینی (ره) در اولین سخنرانی بعد از ورود به ایران در بهشت زهرا در سال 57 در سخنانی در خصوص اینکه شاه جایگاه قانونی ندارد فرمودند : (( ملت ما یک مطلبش این بود که این سلطنت پهلوی از اول که پایه گذاری شد ، بر خلاف قوانین بود ...)) شاید بتوان این جمله را نقطه آغازین بیان ویژگی های انقلابی گری نامید تا برخی نااهلان انقلابی بودن را با ترویج هرج ومرج مصادره به مطلوب نکنند .
کلید واژه ((انقلابی گری )) و (( انقلابی بودن )) از همان روزهای مبارزات انقلابی در بین مردم رواج داشت و با بیانات امام خمینی (ره) در مقاطع و اجتماع های مختلف در مورد عوامل پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال آن استخراج ویژگی های شخصیت انقلابی، از این بیانات ، رنگ و بوی دیگری به خود گرفت تا نا اهلان آن روزگار به نام انقلابی گری دایره جذب نظام را تنگ تر نکنند ؛ تهدیدی که احیاناً نظام جمهوری اسلامی بعد از گذشت 37 سال از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان فعال است تا نظام اسلامی مولود انقلاب را محصور نمایند.
بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در همان روزهای مبارزات مردمی در بهشت زهرا حضور یافتند تا ضمن ادای احترام به شهدای انقلاب، به مردم موضوع غیر قانونی بودن مجلس و دولت منصوب شاه و مفاسد رژیم را با این فرمایشات یادآوری کنند که انقلاب جایگاه وپایگاه قانونی دارد.ایشان فرمودند : ((این سلطنت پهلوی از اول که پایه گذاری شد ، بر خلاف قوانین بود ... بلکه اصل رژیم سلطنتی از اول خلاف قانون و خلاف قواعد عقلی است و خلاف حقوق بشر است )) نکته ای که امام خمینی (ره) در این بیان به ان می پردازند ، قانون گرائی است و با تبیین ریشه ها ، این موضع را برای مردم روشن کردند که قانون پذیری از مهم ترین معیارهای انقلابی بودن است و انقلاب با هدف مقابله با بی قانونی و حکومت خلاف قانون شکل گرفته است.
پس از پیروزی انقلاب نیز داشتن شخصیت انقلابی و انقلابی بودن در بحبوبه مبارزات انقلابی امری بدیهی برای رسیدن به هدف بود اما در همان سال های ابتدای انقلاب ، رفتارهای پُرهرج و مرج یکسری از گرو های تندرو ، این بیانات امام (ره) را در پی داشت: (( شما خیال نکنید که حالا که انقلاب شده  پس ما هر کاری دلمان می خواهد بکنیم . «اگرچنین شد»ضد انقلابی ها جزء شماها می شوند ، شما هم نمی شناسید آن ها را ، تحریک می کنند ، می ریزید می شکنید و یک مملکت را اینطوری نمایش می دهند که اینجا هرج و مرج است... آداب اسلامی این است که هر کسی موظف بداند خودش را به این که حفظ حدود و ثغور را بکند ، نه این که هرکس هر کاری((می خواهد بکند)) ، هر کمیته ای دلش می خواهد هر کاری بکند ، از او بپرسند چرا ، می گویند انقلاب است . هر پاسداری هر کاری دلش می خواهد بکند از او بپرسند ، می گوید این انقلاب است . هر جوانی هر کاری می خواهد بکند ، بگوید انقلاب است ، معنایش این است که اصلاً انقلاب آن هم انقلاب اسلامی هرج و مرج است ((و بی قانونی)) ،«یعنی» انقلاب اسلامی حکومت جنگل است . این غلط است باید موازین داشته باشد ... این که هر کسی هر کاری دلش می خواهد بکند و هرکس هرطوری عمل بکند و اسمش  این است که انقلاب اسلامی . انقلاب اسلامی معنایش این است که متحول شده است یک مملکت طاغوتی که هر کس می خواست ظلم((و بی قانونی)) بکند . می کرد به اتکال سرنیزه ، (حالا به برکت انقلاب)مبدل شده است به یک مملکت اسلامی که روی موازین اسلامی عمل می شود . موازین اسلامی این است که اگر فرض کنید که یک کسی جرمی کرده است ، خودش نمی تواند برود آن جرم را عوض کند)) (صحیفه نور جلد10 صفحه 137)
این بیانات نشان دهنده این است که افراد نباید به بهانه انقلابی بودن قوانین کشور را زیر سوال ببرند، هرکاری می خواهند انجام دهند و در نهایت با همگان سنگ محک، برخی ازافراد را در دادگاه قضاوتشان از دایره نظام و انقلابی بودن خارج کنند . اتفاقی که باز هم نمونه های آن در سال های اخیر انجام گرفت و باعث گلایه مندی مقام معظم رهبری شد . بنابراین شاخص انقلابی بودن و انقلابی عمل کردن به معنای قانون مداری است .
*خود باوری و ساده زیستی*
یکی دیگر از مولفه های انقلابی گری از دیدگاه امام (ره) را می توان خود باوری و ساده زیستی و نفی اشرافیت دانست ؛ ایشان در پیامی به مناسبت گشایش دومین دوره مجلس شورای اسلامی تأکید می کنند   ((اگر بخواهید بی خوف و هراس در مقابل باطل بایستید و از حق دفاع کنید و ابرقدرتان و سلاح های پیشرفته آنان و شیاطین و توطئه های آنان در روح شما اثر نگذارد و شما را از میدان به در نکند خود را به ساده زیستن عادت دهید و از تعلق قلب به مال و منال و جاه ومقام بپرهیزید ...)) (صحیفه نور جلد 19 ص 11)
همچنین حضرت امام (ره) در دیدار با کارکنان صنایع نظامی ،خود باوری و اعتماد به نفس و نفی خودباختگی را از عوامل مهم دیگر در پیروزی انقلاب اسلامی دانسته اند و در مورد آن می فرمایند : (( این پیروزی که شما بدست آوردید برای این بود که باورتان آمده بود که آمریکا نمی تواند به شما تحمیل بکند. این باور اسباب این شد که آن کار بزرگ معجزه آسا را شماها انجام دادید ...)) ( صحیفه نور جلد 14 ص 194)
*استقلال طلبی*
یکی از مهمترین ویژگی های یک فرد انقلابی را می توان با الهام از سخنان و مواضع حضرت امام (ره) ، داشتن روحیه استقلال طلبی و نداشتن وابستگی به قدرت های خارجی دانست . ایشان در مصاحبه با خبرگزاری رویترز در سال 57 در نوفل لوشاتو فرمود : شاه استقلال سیاسی ؛ نظامی، فرهنگی و اقتصادی ما را از بین برده است و ایران را در همه ابعاد وابسته به غرب و شرق کرده است (صحیفه نور جلد3 ص164) یعنی ما برای بازیابی استقلال خود انقلاب میکنیم.
همچنین در پیامی به طلاب علوم دینی و دانش آموزان و دانشجویان می فرمایند : در همه حال ، شعار ما قطع ایادی اجانب راست و چپ از سر کشور است ؛ زیرا رشد و استقلال و آزادی با وجود دخالت اجنبی از هر جنس و مسلک و مکتب ، در هر امری از امور کشور، اعم از سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و نظامی، خواب و خیالی بیش نیست ؛ و هر کس در هر مقامی و به هر صورتی اجازة دخالت اجانب را در وطن عزیز ما ، چه با صراحت و چه به وسیلة طرحهایی که لازمه اش ادامة تسلط اجنبی یا ایجاد تسلط تازه ای باشد بدهد ، خائن به اسلام و کشور است ، واحتراز از او لازم است ؛ زیرا اگر دخالت اجانب خصوصاً آمریکا ، شوروی، انگلیس وجود داشته باشد ، هر رژیمی که روی کار بیاید تنها آلتی خواهد بود برای عقب نگهداشتن ملت و ادامة بدبختی ها و محرومیت ها از یک طرف، و چپالگری ها و قلدری ها از طرف دیگر . عوض شدن مهره ها گرچه ممکن است موقتاً اوضاع را بهتر از حال حاضر کند ، ولی تأثیری در سرنوشت ما ندارد ؛ زیرا تمام بدبختیها و گرفتاریهای مسلمین از دخالت اجانب در مقدرات آنان است .(صحیفه نور جلد2 ص113)
*مردمی بودن*
مردمی بودن و خود را از مردم جدا نکردن نیز از دیگر مؤلفه های مورد تأکید امام در حفظ روحیه انقلابی و انقلابی گری است و می توان آن را نیز در زمره ویژگی های یک فرد انقلابی دانست امام در این رابطه در دیدار با هیآت بحرینی و پاسداران فرمودند: امروز روزی است که باید حفظ کنید شما اسلام را. حفظ اسلام به این است که اعمالتان را تعدیل کنید ، با مردم رفتار خوب بکنید، برادر باشید با مردم ، مردم را اینطور حساب نکنید . رژیم های سابق مردم را از خودشان جدا می دانستند . آن ها در یک طرف بودند مردم هم در یک طرف بودند . آن ها مردم را می کوبیدند و مردم هم آن ها را اگر می توانستند . امروز که مردم جدا نیستند از پاسداران اسلام ، حکومت اسلام که از مردم جدا نیست ... از همین مردم و از همین مردم جمعیت است شما هم از همین مردمید ، از همین جمعیتید ، شما کاری نکنید که از شما بترسند ، شما کاری بکنید که مردم به شما متوجه بشوند ، کاری بکنید که مردم محبت به شما بکنند ، پشتیبان شما باشند . اگر مردم پشتیبان یک حکومت باشند ، این حکومت سقوط ندارد ، اگر یک ملت پشتیبان یک رژیمی باشند ، آن رژیم از بین نخواهد رفت . (صحیفه نور جلد7 ص253)
.........................................................................................................................................................
ب:دیدگاه مقام معظم رهبری(حفظه ا...)
مقام معظم رهبری نیز در مقاطع  مختلف بر باید ها برای انقلابی بودن و انقلابی عمل کردن تأکید داشتند .ایشان در جمع مسئولان جهاد دانشگاهی در تاریخ 1/4/1383 فرمودند : انقلابی بمانید داشتن روحیه انقلابی یعنی اسیر حدود تحمیلی نشدن قانع به گیرندگی قطره چکانی نشدن با امید دنبال هدف حرکت کردن و با انگیزه با نشاط با اصرار و پیگیری ان را به دست آوردن این ، انقلاب و حرکت انقلابی است.
 *داشتن صراحت ، صداقت و قاطعیّت*
از طرفی داشتن صراحت-صداقت و قاطعیت نیز ملازم با انقلابی بودن و انقلابی عمل کردن است.دراین خصوص ایشان در در دیدار فرماندهان و جمعی از کارکنان نیروی هوائی ارتش جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 19/11/1391 انقلابی بودن خودشان را با شاخصه صراحت ، صداقت و قاطعیّت مورد اشاره قرار دادند و فرمودند : من دیپلمات نیستم ، من انقلابی ام ، حرف را صریح و صادقانه می گویم . دیپلمات یک کلمه ای را می گوید معنای دیگری را اراده می کند . ما صریح و صادقانه حرف خودمان را می زنیم ما قاطع و جازم حرف خودمان را میزنیم .
*رعایت اعتدال*
از باید های دیگری که معظم له در امر انقلابی گری مطرح کردند ، رعایت اعتدال و نیفتادن در دام افراط و تفریط است .
رویکردی که گاهی به نام انقلابی گری به دیگران در جبهه خودی آسیب می رساند-گاهی هم توهین می شود و این توهین با لفظ انقلابی گری توجیه می شود ، در مقابل نیز افرادی وجود دارند که در مقابل هر حرکت و تغییری بی تفاوتند و انگار اصلا در این کشور زندگی نمی کنند . و در قبال نظام و انقلاب گویا مسئولیتی ندارند . رهبر انقلاب در تاریخ 29/7/1389 خطاب به طلاب می فرمایند : از افراط و تفریط باید پرهیز کرد جوان های انقلابی بدانند همانطور که کناره گیری و سکوت و بی تفاوتی ضربه می زند زیاده روی هم ضربه می زند مراقب باشید زیاده روی نشود اگر آن چیزی که گزارش داده شده است که به بعضی از مقدسات حوزه به بعضی از بزرگان حوزه به بعضی از مراجع یک وقتی مثلاً اهانتی شده باشد درست باشد بدانید این قطعاً انحراف است این خطاست  اقتضای انقلابی گری این ها نیست . انقلابی باید بصیر باشد باید بیناباشد باید پیچیدگی های شرایط زمانه را درک کند مسئله اینجور ساده نیست که یکی را رد کنیم یکی را اثبات کنیم یکی را قبول کنیم اینجوری نمی شود .
*پرهیز از سیاست زدگی*
یکی دیگر از بایدهاکه عملاً از نباید ها است ، پرهیز از سیاست زدگی است که مقام معظم رهبری در سالگرد رحلت امام خمینی در 14/3/1390 در حرم امام خمینی در این زمینه فرمودند : اگر به اسم انقلابی گری امنیت را از بخشی از مردم سلب کنیم این هم از مصادیق انحراف از خط امام عزیزمان است ... اگر عنوان مجرمانه ای بر حرکتی منطبق شود دستگاه های مسئول موظف به پیگیری هستند اما اگر کسی به دنبال براندازی واجرای دستور دشمن نیست ولی با مذاق و تفکر سیاسی ما مُخالف است نباید عدالت و امنیت را از او سلب و او را زیر پا له کنیم چرا که به فرموده قرآن مخالفت با یک قوم نباید موجب بی تقوایی و بی عدالتی شود و همه باید در این زمینه ها هوشیار و مراقب باشند .
*نترسیدن*
معظم له در دیدار رئیس جمهور و هیأت وزیران 4/6 /1394نداشتن ترس را از بایدهای دیگر درامر انقلابی بودن دانستندودر تببین آن فرمودند:بایددرهرشرایطی دراتخاذمواضع انقلابی صراحت داشت و بدون روربایستی در مقابل دشمن مواضع انقلاب و مبانی امام بزرگوار را بدون ترس و خجالت بیان کرد.
*فهرستی از راهکارها برای انقلابی بودن ،انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن*
معظم له در عین تأکید بر حفظ روحیات انقلابی شاخصه های آن را نیز به درستی تبیین نموده و باب تلاش های دشمنان بیرونی و همفکران داخلی آن ها جهت انزوای نیروهای انقلابی را می بندند . ایشان در بحث باید ها برای داشتن روحیه انقلابی یعنی انقلابی بودن و انقلابی ماندن سرفصلهای دیگری را نیز مطرح کردند که به خاطر رعایت اختصار ، تنها فهرستی از نظرات شریفشان را که در بیاناتشان برای نیروهای انقلاب مطرح کرده اند - بیان می کنیم :
1- ایستادگی و ثبات در اصول انقلاب اسلامی
2- پایبندی و پاسداری نسبت به ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی.
3- پایبندی به رفتار و گفتارامام و ایستادگی دربرابر تحریف خط امام.
4-پاک دستی و ساده زیستی و اجتناب از اشرافی گری.
5- تدین و پایبندی به تکالیف شرعی.
6- خدمت خالصانه و بدون منت.
7- عدالتخواهی، آزادگی و دفاع از مظلومان عالم.
8- استکبار ستیزی و ایستادگی قاطع در مقابل کفر ، نفاق و طمع ورزی و سلطه بیگانگان.
9- مرزبندی شفاف با دشمنان دین و انقلاب.
10- دفاع از اقتدار و امنیت ملی.
11- اعتماد به مردم صداقت و وفاداری.
12- شجاعت در اقدام و آمادگی برای ایثار و ازخودگذشتگی.
13- برخورداری از سلامت اخلاقی و فکری .
14- مبارزه واقعی بافقر، فساد و تبعیض.

*رسالت امامان جمعه،حوزه و روحانیت انقلابی*
آنچه در طول سال های پس از پیروزی انلاب اسلامی سبب ماندگاری و بقای انقلاب شده است ، وجود روحانیت مبارز به جلوداری امامان محترم جمعه میان نیروهای مؤمن به انقلاب است که به رغم گذر نسلی توانسته اند شادابی و روحیات انقلابی گری خود را حفظ کنند.
اما ازآنجایی که این شاخصه ها با هجمه های بیرونی و چالش های درونی مواجه است می توان چرایی نگرانی مقام معظم رهبری از آنچه در جمع اعضای مجمع نمایندگان طلاب تحت عنوان ((انقلاب زدایی)) به آن اشاره داشتند را درک کرد.
زیرا می بینیم که دشمنان بیرونی و عوامل داخلی آن ها  تلاش دارند مثلاً با انگ ((تندرو)) و یا ((افراطی گری)) به نیروهای حزب اللهی وانقلابی و بهره گیری از عنصر نفوذ در جنگ نرم، نیروهای مؤمن به انقلاب را منزوی کنند که دراین صورت انزوای نیروهای ولائی سبب کم رنگ شدن و یا کم فروغ شدن شاخصه ها ی انقلاب می شود و آنگاه است که می توان خطر انحراف راجدی گرفت وهشدار داد که نگذارید انقلاب به دست نااهلان ونامحرمان بیفتد.
در این شرایط است که می توان اهمیت بیان مقام معظم رهبری در تأکید برسه شاخصه ((انقلابی ماندن))،((انقلابی فکر کردن)) و((انقلابی عمل کردن)) مجلس خبرگان رهبری را هم به درستی درک کرد.
*حفظ هویت انقلاب دغدغه ثابت رهبر انقلاب*
حفظ هویت انقلاب راباید یکی از دغدغه های مهم رهبری طی سال های پس از زعامت ایشان دانست ؛ آنچنان که آن را باید یکی از موضوعات ثابت مطالبات ایشان بیان کرد. به عنوان نمونه معظم له در دانشگاه علم و صنعت در آذرماه سال87بیان می فرمایند: آنچه مهم است این است که نظام جمهوری اسلامی یک ساخت حقوقی و رسمی دارد که آن قانون اساسی،مجلس شورای اسلامی ،دولت اسلامی،انتخابات-همین چیزهایی که مشاهده می کنید - است که البته حفظ این ها لازم و واجب است اما کافی نیست. همیشه در دل ساخت حقوقی،یک ساخت حقیقی ،یک هویت حقیقی و واقعی وجود دارد؛ اورا باید حفظ کرد . این ساخت حقوقی درحکم جسم است؛ درحکم قالب است ،آن«ساخت و» هویت حقیقی در حکم روح است؛درحکم معنا و مضمون است.اگرآن معنا و مضمون تغیر پیداکند، ولواین ساخت ظاهری و حقوقی هم باقی بماند نه فایده ای خواهد داشت نه دوامی خواهد داشت مثل دندانی که از داخل پوک شده؛ ظاهرش سالم است با اولین برخورد بایک جسم سخت درهم می شکند.
آن ساخت حقیقی و واقعی ودرونی مهم است؛ او در حکم روح این جسم است .آن ساخت درونی چیست؟ همان آرمان های جمهوری اسلامی است؛ عدالت، کرامت انسان،حفظ ارزش ها... ایستادگی در مقابل نفوذ دشمن(وحفظ روحیه انقلابی است)
*ملازمه های انقلابی بودن و انقلابی زیستن*
لوازم انقلابی بودن و انقلابی زیستن را نیز می توان در ده مورد مهم خلاصه کرد و این ها مواردی است که می توان گفت انقلابی بودن متکی یا ملازم با این مؤلفه هاست :
1-التزام به اسلام : انقلابی بودن متصل به اسلام است و یک انسان انقلابی باید به مکتب اسلام پیامبر (ص) و مکتب امام اعتقاد عملی و واقعی داشته باشد.براین اساس می توان گفت یک انقلابی یک مسلمان واقعی است .
2-مرزبندی پررنگ در برابر دشمن : یک انقلابی واقعی،استکبارستیز،سلطه ستیزو دریک کلمه آمریکاستیز است و مرز بین خودی و اجنبی را دارد.
3-بصیرت دینی و سیاسی: یک انقلابی لزوماً باید بصیرت دینی و سیاسی داشته باشد واز آگاهی های غفلت زدا و معرفت نافذ برخوردار باشد. و به همین دلیل قدرت تحلیل درست حوادث و رخدادها را دارد و دشمن شناس است و می تواند معادله دوستی و دشمنی را تفکیک کند.
4-تقوای فردی و جمعی : یک فرد انقلابی ، حدود الهی را رعایت می کند و از فساد،اعم از اخلاقی، اقتصادی، سیاسی و ...پرهیز می کند. هم چنین تقوای  جمعی دارد و در حوزه های امربه معروف و نهی از منکر ومرجح دانستن مصالح اجتماعی به مصالح فردی و پرهیز از سوژه آفرینی برای دشمن به صورت فعالانه عمل می کند .
5-پایبندی به مکتب امام و شناخت درست اصول و شاخص های مکتب: یک انقلابی در مراحل سیر انقلاب اسلامی نمی تواند انقلابی باشد اما به اصول و مبانی مکتب امام پایبند نباشد.
6-ولایتمداری و تبعیت خردمندانه و متعّبدانه از ولی فقیه : طبق این اصل ، همواره باید برای تحقق منویات ولّی فقیه به عنوان نایب امام عصر(عج) تلاش و مجاهدت کرد و همچون سرباز ، آماده جانفشانی باشد .
7-پاسداری مؤمنانه و غیورانه از اصل ولایت فقیه: این اصل که بزرگ ترین یادگار امام (ره) است ، یک انقلابی باید خود را همواره پاسدار و حافظ این یادگار بزرگ امام بداند و با ایمان و غیرت در حفاظت و حراست از اصل ولایت فقیه بکوشد، زیرا امام فرمودند اگر چنین کنید ((مملکت شما آسیبی نخواهد دید))
8-مردم گرایی  واعتماد واقعی به نظر و رأی مردم: یعنی باید به جمهوریت و اسلامیت نظام اعتقاد داشت و جمهوری اسلامی را یک حقیقت واحد دانست . نباید این دو اصل را از یکدیگر تفکیک کرد و این همان مردم سالاری دینی است که مقام معظم رهبری نیز از آن یاد کرده اند .
9-عدالتخواهی  و مبارزه با ظلم وفساد: یک انقلابی باید عدالتخواه و ظلم ستیز باشد و با انواع و اقسام فساد مبارزه کند .
10- دفاع از محرومان و مستضعفان در تمامی نقاط عالم : یک انقلابی باید مدافع مستضعفان و محرومان چه در داخل کشور و چه در سایر نقاط جهان باشد . امروز مردم سوریه ، مصر ، لبنان، یمن و بحرین تحت تاخت و تاز نظام سلطه و ظلم هستند و یک انقلابی نمی تواند نسبت به این ظلم بی تفاوت باشد. انقلابی باید طرفدار و دادرس مستضعفان باشد و برای کمک به مظلومان تلاش و مجاهدت کند و اعلام نماید که : هر جا ظلم هست مبارزه هست و هر جا مبارزه هست ، ماهستیم تا بر ظلم بتازیم و از مظلوم دفاع کنیم .
نتیجه :
ضرورت هضم شدن در نظم جهانی یا بهتر بدانیم ، هاضمه جهانی نکته ای است که این روزها به رغم هشدارهای مقام معظم رهبری از جانب برخی غافلان و یا خائنان تکرار می شود ، از آنجا که نظام جمهوری اسلامی ایران بیش از آن که مبتنی بر فرم باشد متکی بر عمق و هویت خود است ، پس هضم شدن در هاضمه جهانی عملاً هویت انقلابی ملّت را از بین می برد.
در پاسخ به همین مسأله است که مقام معظم رهبری در طول دو سال گذشته بارها و در مقاطع گوناگون با عبارات مختلف بر این نکته تأکید کرده اند که انقلاب و حرکت انقلابی باید باقی بماند.
انقلابی عمل کردن برای کسانی که لزوم تداوم بخشیدن به (( انقلاب اسلامی )) را باور دارند ، یک ضرورت است و اساساً شاخصه اعتقاد به تداوم انقلاب اسلامی ، انقلابی عمل کردن است و در این بین هر نیرویی که به تداوم حیات انقلاب باورمندتر است انقلابی تر عمل می کند و از این روست که طیف انقلابی در کشور از حداکثر ها تا حداقل ها امتداد دارد و به این دلیل (( انقلابی ها )) محدود به یک دسته خاص نمی شوند بلکه دایره ای بزرگ از ملت ایران را به خود اختصاص می دهند . دراین خصوص نکاتی وجود دارد  که باید بدانیم:
1-انقلابی عمل کردن به معنای آن است که فرد در روش حل مسایل و مواجهه با فرصت ها و تهدیدات به گونه ای عمل می کند که با اقتضائات (( انقلاب )) تطبیق می کند اقتضاء حرکت انقلابی ، سرعت عمل و در همان حال به صورت هوشمندانه است به گونه ای که خطرات رااز انقلاب دور می کند و فرصت های جدیدی را برای آن پدید می آورد .
2-انقلابی عمل کردن هرگز به معنای توسل به اقدامات غیر قانونی نیست . فرد انقلابی تلاش می کند تا نتیجه کاری که می کند ، تقویت نظام باشد نه اینکه انقلاب رادر معرض پرسش قرار دهد . انقلابی عمل کردن به معنای عدم صبوری در برابر مخالف هم نیست . هر فریاد گری انقلابی نیست ، تا انقلابی ماندن با فریاد زدن هم معنا شود .
3- انقلابی عمل کردن تناسب زیادی با ارزش ها و آرمانهائی دارد که از وقت حدوث انقلاب و پس از آن تا به امروز مورد توجه ملت انقلابی بوده است-این ارزشها، چه داخلی باشند و چه خارجی اگر به بهانه ها و تحت عناوینی کنار گذاشته  شد در واقع انقلاب از درون تهی شده است . کسانی که آرمان ها و بنیاد ارزش های انقلاب اسلامی را قبول ندارند نمی توانند انقلابی عمل نمایند و کسانی که انقلابی عمل نمی کنند به راحتی به دام طیف هایی می افتند که هدفشان انجام مأموریت دشمن در براندازی است و حرفهای دگراندیشانه دارند و وصفشان دفاع از جریان فتنه و بدخواهان است.
بسیار دیده ایم که این طیف وقتی در مقابل طرف خارجی قرار می گیرد با موضعی انعطافی خجالت می کشد که نشان دهد از جامعه ای برخاسته که ملت آن برگترین انقلاب تاریخ را پدید آورده است یا اگر حرکت بزرگی مثل تسخیر لانه جاسوسی کردند،بعداً پشیمان میشوند!
4-بعضی گمان کرده اند که (( انقلابی عمل کردن )) و انقلابی بودن به معنای پشت کردن به تلاش و پیشرفت است در حالیکه توجه به منابع داخلی پیشرفت از جمله منابع انسانی و معنوی ، منابع معدنی و مادی و ظرفیت های بومی راه پیشرفت را هموارتر می سازد .
5-استقلال هر کشور یک ضرورت مهم است و انسان انقلابی تلاش می کند تا خدشه ای به استقلال کشور وارد نشود اما در نقطه مقابل آنها ، گروهی دیگر ، استقلال را یک امر و همی معرفی کرده و می گوید امروز د ردنیا مرزی وجود ندارد بنابراین مرزبانی و استقلال خواهی هم بی معنا خواهد بود . و همی تلقی کردن استقلال کشور بویژه در عرصه های فرهنگی، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی خطر دارد و خطر ان برای کشوری با مختصات کشور ما فاجعه بار است .
وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.