03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:30
 
 

اوقات شرعی

 
 


رابطه اقتصاد مقاومتی و توانمندیها

عنوان مقاله: رابطه اقتصاد مقاومتی و توانمندیها
تهیه کننده: سید ابراهیم حسینی امام جمعه ابرکوه


مقدمه
اقتصاد مقاومتی واژه ای نو ظهور در فرهنگ انقلاب اسلامی و ابداع شده توسط مقام معظم رهبری است که برای اوّلین بار در سال 1389در ادبّیات انقلاب وارد شد و بحق واژه ای ماندگار در تاریخ فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و جهت بخش در نظام یافتن امور اقتصادی برای همیشه خواهد بود .
اقتصاد مقاومتی که محقّق ساختن آن از مطالبات جدی ولی امرمسلمین است وبا همین هدف طی ده سال گذشته شعارهای سال را با ماهیّت اقتصادی قرین کرده اند قطعاَ به عنوان نقشه راه رُشد و بالندگی نظام اقتصادی کشور و راهکار مقاوم سازی آن در برابر آسیبها ، فشارها ، و تحریم های دشمنان و بی اثر کردن شوکها و تکانه های اقتصادی اثرگذار است و نسخه ای نجات بخش در شرایط تحریم و دشواری خواهد بود .
در دعای مکارم الاخلاق امام سجاد (ع) می خوانیم : اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ ، وَ مَتِّعْنِی بِالِاقْتِصَادِ ، خدایا از روش میانه روی در هزینه کردن و خرج کردن در زندگی بهره مندم کن – یعنی کمک کن تا آنگونه زندگی کنم که خرجم با دخلم متناسب باشد چنانچه گفته اند : چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن .
آموزه این دعا این است که یکی از پایه های اصولی اقتصاد مقاومتی زیر ساخت آموزشی آن است که به فرزندان خود و نسل آینده پس از دوران کودکی آنان راهکار سبک زندگی قناعت مندانه را بیاموزیم و آنان را با پرهیز از خواسته های غیر ضروری ،دوری از حرص و ولع مادی، پرهیز از اسراف و تبذیر و روش متعادل در هزینه های زندگی آشنا کنیم که صد البته در این زمینه مادران نقش آفرین ترند و باید وقت بیشتری برای آموزش فرزندانشان بگذارند و در پرورش روحیه اقتصادی فرزندان و شکل گیری نگاه نسل فردا به سبک زندگی اسلامی که لازمه آن داشتن زندگی پایه سالم اقتصادی است – تلاش نمایند .
 مادری که در حضور فرزندان خود به افراد توانمند و متموّل حسادت می کند- یعنی فرزندان خود را عملاً از زندگی به خاطر کمبودهای مالی ناراضی می کند و حسّ خود کم بینی در آنان ایجاد می کند و لغزشهای آینده آنان را از امروز پایه ریزی می کند !
مادری هم که با سبک میانه روی -زشتی بخل و اسراف را به فرزندش می آموزد و با روحیه قناعت و سازگاری فرزندان خود را پرورش می دهد - آنان برای فردا شخصیتهائی خواهند شد که با مناعت طبع و بزرگواری و عزت نفس بدون حرص و طمع و ولع در زندگی احساس غرور و سربلندی خواهند داشت .
*چیستی اقتصاد مقاومتی *
قطعاً اقتصاد برای هر نظام حکومتی در جهان – یکی از پایه های اساسی و علت مبقیه آن حکومت است و اگر حکومتی در بخش اقتصادی ضعیف بود یا وا بسته به قدرتهای استکباری می شود و یا اگر داعیه استقلال داشت توسط قدرتهای زورگو مورد تعرض قرار می گیرد لذا فشار اقتصادی یکی از حربه های تهاجمی قدرتهای شیطانی می باشد .به منظور مقابله با دسیسه های شیطانی دشمن باید نظام اقتصادی کشور را قدرت بخشید و مهمترین راهکار قدرت بخشیدن – مقاوم سازی نظام اقتصادی کشور در برابر شوکها و خطر آفرینی ها است که باید تحت عنوان اقتصاد مقاومتی اجرائی گردد .
در مورد چیستی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری آنرا اقتصادی درونی زا و برون گرا بیان می کنند یعنی اقتصادی که محصول ظرفیتهای درونی کشور است و با اقتصاد های جهانی تعامل دارد و می تواند ضمن دفع و خنثی سازی شرارتهای دشمن ، موجب ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش تولید و صادرات و دست یابی به رتبه نخست اقتصاددانش بنیان – ارائه الگوی بومی و عملی برآمده از فرهنگ انقلاب اسلامی ،متناسب با ضرورتها و خلاصه راهکار علاج مشکلات کشور باشد .
اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که خروجی آن کاهش وابستگی به در آمدهای نفتی و تأکید بر تقویت تولید داخلی و شکوفا کردن علم و صنعت و کشاورزی است
اقتصادی که شاخص های خاص دارد از جمله اینکه مردم محور است نه دولت محور یعنی با سرمایه مردم سامان می یابد اما سامان بخشی و زمینه ساز و مشوّق آن – دولت است که کمک و هدایت و نظارت می کند .
مقام معظم رهبری در سال 93د رخصوص چیستی اقتصاد مقاومتی فرمودند : «این اقتصاد درون زا است یعنی از دل ظرفیتهای خود کشور ما و خود مردم ما می جوشد (و) رُشد این نهال و این درخت متکّی به امکانات کشور خودمان است .
درون زا است امّا درون گرا نیست یعنی به این معنی نیست که ما اقتصاد خود را محصور و محدود در خود کشور کنیم بلکه ( اقتصاد مقاومتی ) برون گرا است (یعنی ) با اقتصادهای جهانی تعامل دارد (و) با اقتصاد دیگر کشورها با قدرت مواجه می شود .»
پس به طور خلاصه اینکه : اقتصاد مقاومتی مطالبه گری هوشمندانه در تقویت بنیة اقتصادی کشور و اصلاح پذیری یعنی مقاوم سازی اقتصادی در برابر تکانه های دشمن است .
*چرائی اقتصاد مقاومتی *
ضرورت مدیریت در بخش اقتصادی کشور و حفظ ثبات اقتصادی بی شک ضرورتی بی تأمل است چرا که از اولویتهای محسوس در حفظ نظام می باشد .
در عرصه بین الملل نیز ملاحظه می کنیم هر کشوری که قدرت اقتصادی برتر دارد ، مقتدرتر خود نمائی می کند و داشتن قدرت اقتصادی موجب افزایش قدرت چانه زنی کشورها در محافل بین المللی است و کشور های زورگو و سلطه گر هم با استفاده از قدرت اقتصادی خود از دیر باز فشار اقتصادی و تحریم را ابراز سلطه جوئی قرار داده اند !
بنابراین اقتصاد مقاومتی از آن رو که موجب تقویت و ریشه دار شدن نظام اقتصادی و سرانجام اقتدار اقتصادی کشور می شود ، نقش تعیین کننده ای در ثبات نظام سیاسی داخلی و بین المللی کشور دارد و در عرصة جهانی موجب تأمین منافع کشور در مواجه با رقبای بین الملّلی خواهد شد.
ضرورت رسیدن به نظام اقتصاد مقاومتی از آن رو است که موجب توانمندی کشور می شود و حلّ و فصل مشکلات اقتصادی کشور را اولویّت می بخشد چرا که بسیاری از مشکلات و معضلات فرهنگی – اجتماعی و سیاسی به مشکل اقتصادی کشور باز می گردد .
همچنین این ضرورت موجب پیشگیری از تهدیدها و تحریمهای اقتصادی خواهد شد و فرصتهای پیش روی دشمن در بهره برداری از ضعف اقتصادی و سرانجام فرصت تهاجم اقتصادی از دشمن به لطف خدا سلب خواهد شد.پس معلوم است که چرا باید به دنبال اقدام وعمل درتحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتی باشیم چرا که اقتدار اقتصادی متضمن حفظ اقتدارسیاسی و امنیتی کشور می باشد.
به همین دلیل است که مقام منیع ولایت امر مسلمین بخش اقدام و عمل را به اقتصاد مقاومتی منضم کرده اند تا شاهد تحقق یافتن و عینی شدن نتایج فوق باشیم .
شیطان بزرگ با فشار و تهاجم اقتصادی کشور را بر سردوراهی تسلیم یا مقاومت قرار می دهد – مقام معظم رهبری در طرح شعار سال جاری فرمودند : این یک دوراهی است که طبق سیاستهای امریکا می خواهند در ذهن ملت ما تزریق کنند که دو راهی ناگریز و اجتناب ناپذیر است (یعنی) یا باید در مقابل امریکا و خواسته های او در موارد بسیاری کوتاه بیائیم یا باید فشارها تهدیدها (و) ضررهای ناشی از مخالفت با امریکا را تحمّل کنیم ! اینها می خواهند این را به صورت یک گفتمانی در بین نخبگان جامعه ترویج کنند و به تدریج آنرا در میان افکار عمومی سرریز کنند . معظم لّه با بیان دروغ بودن این این دوراهی فرمودند : یک دوراهی دیگری وجود دارد – یا باید مشکلات تحریم را تحمّل کنیم یا بوسیله اقتصاد مقاومتی ایستادگی کنیم .
( قطعاً ) گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع مشکلات و معضلات کنونی جز با جدّی گرفتن و پی گیری همه جانبه اقتصاد مقاومتی میّسر نخواهد شد. ( 29/7/94)
*بایدها و الزامات اقتصاد مقاومتی جهت نیل به توانمندیها*
اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی در کشور ما از باید هاست – زیرا مشکل محسوس کشور مشکل اقتصادی است که البته مشکلی تحمیلی و ناشی از تحریم در بخش خارجی و ناشی از بی تدبیری دولتهای گذشته تاکنون  دربخش داخلی است که برنامه های تیم اقتصادی آنها هیچگاه با اقتصاد اسلامی قرین نبوده است و البته از فارغ التحصیلان دانشگاههای امریکائی  اروپائی جز این هم انتظار نیست ! و لذا ضرورت کار هنوز هم برایشان در حّد شعار است نه باور!
اقتصاد مقاومتی برای کشور ما از باید ها است زیرا با عنایت به آثار و برکاتی که دارد فقط کارآئی آن در جهت تقابل با تحریم نیست بلکه در شرایط بدون تحریم هم لازم است زیرا موجب تثبیت بنیة اقتصادی و نهایتاً استقلال کامل اقتصادی و مصونیّت بخشی به بدنه اقتصاد کشور خواهد شد .
اقتصاد مقاومتی نگاه به ظرفیتها بالای کشور دارد و فعالیّت تمام ظرفیتها را مطالبه دارد و نمی گذارد با ورود بی رویه کالاهای خارجی ، تولیدات داخلی چوب حراجّ بخورد و تضعیف و نابود شود .
باید فرهنگ و گفتمان عمومی در جهت درک عمیق مردم از اقتصاد مقاومتی و دستاوردهای آن باشد و این هدف گفتمانی در کشور ما بیشترین پیش زمینه را دارد چرا که در سنت های ملی و بومی و سیره مذهبی و دستورات دینی ما از دیر باز تاکنون جای دارد .
می توان گفت فقط از دهة هفتاد تاکنون که دولتمردان ما با عناوین سازندگی و اصلاحات و دیگر عناوین جناحی مروّج رفاه طلبی و اشراف گری و اباحی گری  درنظام اقتصادی و اجتماعی کشور شدند نسل جدید اندکی از واقعیّتها عینی و سنتهای گذشته فاصله گرفت که باید تا دیر نشده برگردد و تنها راه بازگشت اقدام و عمل به مبانی اقتصاد مقاومتی در کشور است .
محقّق شدن اقتصاد مقاومتی با توانمندی اقتصادی کشور ملازمه دارد لکن نیل به هدف توانمندی اقتصادی الزامات و بایدهائی را می طلبد که باید در دستور کار متصدیان امور اقتصادی کشور باشد و اجمالاً به صورت فهرستی به آن الزامات  می پردازیم .
•    محدود کردن واردات = (درون زائی)
اصولاً کالاهای مصرفی خارجی تولید مشابه داخل هم دارد که برای جایگزینی کالای خارجی در مصرف باید تدبیری اندیشیده شود یعنی جلو واردات کالاهای مصرفی غیر ضروری گرفته شود تا بازار برای تولید داخلی فراهم گردد.در غیر اینصورت مصرف متداول کالاهای لوکس و تجملاتی و مصرفی ، اشتغال و تولید را در داخل از بین می برد .راهکار عملی شدن این هدف هم این است که اندیشه تفوق کالاهای خارجی از ذهن مردم پاک شود .
•    افزایش صادرات =(برون نگری )
حمایت دولت و ملت از صادرات کالا جهت ارز آوری مثبت برای کشور ازدیگر ملازمات و بایدها درتحقق اقتصاد مقاومتی و معنای عملی برون نگری این اقتصاد است .
در این خصوص تشویق سرمایه گذاری خارجی برای صادرات و نیز برنامه ریزی برای تولیدات کیفی و متناسب با نیازهای صادراتی ضرورت دارد – زیرا موجب شکل دهی بازار مطالبات خارجی و تنوع بخشی به پیوند های اقتصادی با کشورها مخصوصاً کشورهای همسایه می شود و سهم ایران در بازارهای جهانی را افزایش می دهد .
•    مبارزه با قاچاق
کالای قاچاق پدیده مَد مومی است که با هدف فرار از تعهدّات اقتصادی در قبال دولت و بیت المال و مصادره کردن حقوق کشور ومردم به نغع بیگانیان و پشت پازدن به الگوی مصرف و خیانت به تولیدات داخلی و خود کفائی و استقلال اقتصادی توسط سود جویان زالو صفت صورت می گیرد .
مباره با قاچاق اصلی ترین وظیفه دولت و ملت است که با تحقق اقتصاد مقاومتی تلازم دارد .وقتی مقامات درسال 94 خبر از ورود 20 میلیارد کالای قاچاق به کشورمی دهند و درنیمه  اول سال 95 این رقم را به 25 تا30 میلیارد دلار اعلام کرده اند!وقتی خبر از ورود مشروبات الکلی-گیرنده های ماهواره- لوازم آرایشی-سیگار- اسباب بازی-چای-لباس –کیف وکفش-طلاو جواهر بیشترین اقلام کالای قاچاق دربخش ورودی و مواد نفتی و سوختی وشیمیائی بیشترین کالای قاچاق دربخش خروجی است .وقتی کالاهائی که مشابه داخلی دارد به وفور وارد می شود و دولت حساسیتی نشان نمی دهد وقتی معاون پیشگیری فهماهنگی ستاد مبارزه با کالای قاچاق و ارز از ورود 800 میلیون دلار لوازم آرایشی قاچاق به کشورخبر می دهد و شهردار تهران در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب درشهر آفتاب اعلام میکند که استفاده از لوازم آرایشی درکشور غیرمعمول وگسترده است و به صورتی فزاینده و بی رویه مصرف می شود و درشهر تهران مغازه های عرضه و فروش لوازم آرایشی هشت برابر کتابفروشی ها است و گردش مالی لوازم آرایشی سالیانه با فروش 150 هزارمیلیارد تومان درتهران است درحالیکه گردش مالی فروش کتاب کمتر از 1000 میلیارد تومان است،ادامه این روند چه امیدی برای فرهنگ فردای کشوراست؟
وقتی حتی هزاران تن میوه که ظرف چند ساعت خرابمی شود با کانتینر سردخانه دار ازمرزهای باز وارد می شود یا لوازم منزل مثل یخچال بزرگ را که سوزن نیست تاپنهان شدنی باشد به کشورقاچاق می شود و فروشگاهها را پُرمیکند.به فرموده مقام معظم رهبری:کجای این استخر شکاف دارد که هر چه آب میریزند پُرنمی شود؟چرا باید حتی بیسکویت و آدامس ایرانی هم قابل عرضه نباشد؟ اینها چه نتیجه ای جز نابودی اقتصاد و بی رمقی تولید ات داخلی و پُرشدن خیابانها ازنیروی بیکار دارد؟ پس باید بامافیای قاچاق بطور جد مبارزه کرد.اما این جدیت تاکنون در دولامردان ازگذشته تا کنون مشهود نبود حال به چه دلیل؟ ندانم اما می دانیم که سکان دار کشتی نجات کشور و انقلاب،مقام معظم رهبری بطور جد احساس خطر میکنند و احساس تکلیف،مبنی بر اینکه یرای نجات اقتصاد کشور باید ورود کنند و با تأکید بر ضرورت اقدام وعمل دربخش اقتصاد مقاومتی –جلو این ضررهای بیبن وآشکار را بگیرند.توانمند سازی اقتصادی کشورعزم ملی می خواهد که مردم با تغییر فرهنگ الگوی مصرف خود را ملزم به درک فرهنگ ارزش کار کنند وعادت ناپسند خرید بی رویه کالاهای خارجی را ترک کنند تا جلو نابودی فرصتهای شغلی گرفته شود.
                       *رابطه اقتصاد مقاومتی و توانمندیها*
بین توانمندیهای کشور و اقتصاد مقاومتی رابطه ای پیوندی وجود دارد و با عنایت به توانمندیهای موجود کشور تحقّق اقتصاد مقاومتی سهل الوصول است .
وقتی کشور ما دارای ظرفیت مهم و معجزآسای نیروی انسانی است -وقتی ما دانشمندانی جوان و متعهّد و متکبر و خلاق داریم وقتی ده میلیون دانش آموخته و دانشگاهی داریم و جمعیت جوان ما ، حجم عظیمی از ملت است وقتی میلیونها نیروی مجرّب و ما هر در کشور داریم – اینها سرمایه های مهم توانمندی کشور است که اتکاء به اینها و ذهن و بازوی این عزیزان می تواند مارا از فخرو منّت دشمنان خارجی رها سازد .
این بخش با الهام از فرمایشات مقام معظم رهبری است که در اردیبهشت سال 93 مطرح فرمودند .
«ظرفیهائی دیگر همچون تجربه مسئولین و آشنائی کامل آنان با ظرفیت های عظیم کشور – اقتدار و نفوذ جمهوری اسلامی در جهان و به چالش کشاندن سود مداران کفر جهانی و نفاق در منطقه و تلاش بی نتیجه آنها در تقابل و بر اندازی نظام اسلامی ایران همه و همه بر خواسته از قدرت ایمانی این ملّت است که پس از پیروزی انقلاب تا کنون جهان را به حیرت وا داشته است .»
این توانمندیها به راحتی می تواند تحقق اقتصاد مقاومتی را تسریع کند منوط به اینکه دولتمردان عزم عملی داشته باشند نه اینکه ببینیم بیش از دوسال از ابلاغ سیاستهای کلّی اقتصاد مقاومتی گذشته اما بعض نظریه پردازان اقتصادی در بدنه دولت عملاً امّا و اگر دارند که ظاهراً هنوز این عنوان ارزشی که ریشه ای دینی و مکتبی دارد در ادبیّات اقتصادی آنها که از دانشگاههای امریکا و اروپا فرا گرفته اند جائی ندارد و لذا شاید بتوان گفت که اقتصاد مقاومتی برایشان مفهوم نیست و اینها موانع کارند .
اراده و عزم عظیم ملی در عینیت بخش به اقتصاد مقاومتی مهمترین رُکن توانمندی است اما در این خصوص دولت نباید از ملت عقب بماند چرا که عقب ماندگی سیاستگذاران اقتصادی دولت برای ملت یأس آور است . ما باید بدانیم که توانمندی اقتصادی کشور در اتکاء به نفت نیست -  توانمندی مالی کشور در قرار دادهای مصرف زای کالاهای خارجی نیست توان اقتصادی در رُشد بادکنکی اقتصاد – با بانک محور بودن اقتصاد جواب نمی دهد چون رُشد نقدینگی نا پایدار است و اینها ضعف و ناتوانی اقتصادی کشور را در پی دارد – بلکه باید سرمایه پایدار را با رونق بخشیدن به کارگاههای کوچک و بزرگ و فعال کردن تعاونی ها و بازار کار و در آمد ثابت و تولید داخلی و چشم ندوختن به بازار خارجی برای کشور به ارمغان آورد و این مهم موجب توانمندی اقتصادی در بخش کار و تولید است و رُکن دوّم و مهم در بخش توانمندی اقتصادی پرهیز کزدن دولت و ملت از مصرف گرائی و تجملات و رفاه طلبی و نداشتن روحیه صندلی نشستن و کار گریزی است -  اینها مؤلفه های توانمندی کشور است که رابطه مستقیم با اقتصاد مقاومتی دارد .  
•    ترویج گفتمان و فرهنگ سازی کالای ایرانی
فرهنگسازی و گفتمان عمومی و ایجاد ترغیب جمعی در مصرف کالاهای داخلی و تولیدات کشور همان مبنای درون زائی اقصاد مقاومتی است که باید دولت و ملت به آن گرایش پیدا کنند و به دنبال آن بروند و فریب اسم و رسم پُرتبلیغ کالاهای خارجی را نخورند و در نتیجه با گفتمان و فرهنگ سازی همه باور کنیم که مصرف کالای ایرانی یعنی کمک به کارگران ایرانی – تشویق کارفرمای ایرانی -  به جریان انداختن شریان اقتصادی کشور و بسته سازی جهت رُشد تولید داخلی اشتغال عمومی .
•    مهندسی فرهنگی مصرف درداخل
از دیگر الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی  مهندسی عموم بویژه خانواده ها در فرهنگ مصرف واکتفای در مصرف به حد ضرورت است یعنی بی مبالاتی در مصرف و نداشتن اعتدال در هزینه های زندگی که از نمادهای اسراف و تبذیر است در بخش اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی و نیل به توانمندیهای اقتصادی در کشور باید مهار شود و مصرف در خانواده ها مهندسی فرهنگی شود یعنی بر هزینه های زندگی با دقت و حسّاسیّت مدیریت و نظارت کنیم و به گونه ای که هم جامعه در حالت رفاه باشد وحسرت اقتصادی در زندگی مردم نباشد و هم مصرف محدود و کنترل شود تا بازار اشباع شده و قیمتها معقول و متداول ارائه شود .
•    حل شدن دیگر مشکلات کشور با اقتصاد مقاومتی
به یقین قدرت اقتصادی کشور و تقویت توانمندیها تقویت بخشهای اجرائی سیاسی – فرهنگی اجتماعی و نظامی را در پی دارد زیرا بسیاری از ناهنجاری های اخلاقی –اقتصادی و رفتارهای ناسالم اجتماعی معلول فقرو نا داری و بیکاری و نبود اقتصاد گویا و پویا در عرصه زندگی مردم است.
با اجرائی شدن اقتصاد مقاومتی کشورمان در بخشهای مختلف که بیان شد توانمند می شود و سرانجام مشکلات و مُعضلات اجتماعی نیز حل خواهد شد و بالعکس ، نارسائی اقتصادی تأثیر مستقیم در معضلات و بزه ها دارد .
                                     *نتیجه گیری*
از آنچه در بخشهای مختلف مطرح کردیم نتیجه می گیریم که :
اقتصاد مقاومتی یعنی مقاومت بخشیدن به مبانی اقتصاد در قبال تهاجم استکبار تا با تکانه ها و آسیبها و تهدید های قولی و فعلی دشمن – کشور به خود نلرزد و ثبات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی مردم مصونیّت خود را حفظ کند و توانائی ایستادگی در برابر انواع تهدید های سخت و نیمه سخت داشته باشد چرا که ضعف اقتصادی می تواند زمینه را برای سلطه مجدّد بر کشور فراهم سازد که راهکار آن ابتدا سرمایه گذاری و به دست گرفتن نبض اقتصادی کشور و تهدید سازی دشمن را فراهم سازد .
لذا قطعا مقابله با تهدید و تحریم و دسائس شیطانی دشمن جهت فروپاشی درونی نظام ، راهکاری جز مقاوم سازی و آسیب ناپذیر کردن نظام اقتصدی کشور وجود ندارد .
از طرفی دشمن در اولّی ترین محاسبات خود روی توان دفاعی کشور حساب باز می کند و بلاشک قدرت دفاعی کشور با توانمندی اقتصادی ملازمه دارد یعنی بدون داشتن هزینه های مالی برای کسب تکنولوژی پیشرفته نظامی و آزمایشات موشکی و برگزاری رزمایش های متعدّد نمی توانیم قدرت دفاعی خود رابه رخ بکشیم و لذا مقام معظم رهبری تأکید دارند که : (( اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل )) راه و جاده روشنی است به سمت آن چیزی که به آن احتیاج داریم . ))
همچنین باید بدانیم که سلامت اجتماعی و فرهنگی و دینی ما هم به توانمندی اقتصادی بستگی دارد زیرا بسیاری از پدیده های ناهنجار اجتماعی و مفاسد اخلاقی و رانت خواری و رشوه گیری و اختلاس و بی تقوائی مشکل رکود و بیکاری ، مشکل مسکن، تورّم و مشکل ازدواج جوانان و رُشد آمار طلاق به روند ناسالم اقتصادی باز می گردد .
بنابراین مقاوم سازی اقتصاد به معنای مصونیت بخشی به زندگی فردی و اجتماعی مردم است و به همین دلیل مورد تأکید مقام معظم رهبری مدظله العالی است .با درک این حقیقت به راحتی باور می کنیم که کلید حل مشکلات کشور در داخل است نه در لوزان و ژنو و نیویورک !
اقتصاد مقاومتی الگوئی بومی است که هیچگونه تمثیل خارجی ندارد بلکه با تضمین موفقیّت به لطف خدا باید الگو برای خارجی ها باشد .
این الگو برآمده از فرهنگ انقلاب اسلامی ونشأت گرفته از توانمندیهای داخلی و متناسب با وضعیّت امروز و فردای کشور است این اقتصاد الگوئی ،پاسخگوی زندگی اجتماعی و نیازهای ضروری عمومی در همه شرایط اعم از دوران جنگ یا صلح یا تحریم و دوران عادی است که هم تأمین کننده نیاز های کوتاه مدت جامعه است وهم میان مدت و دراز مدت .
این اقتصاد که مطالبه مقام معظم رهبری وملت بزرگ ایران است،اقتصادی است که زندگی مردم را مبتنی بر قناعت ، ساده زیستی و بدور از اَشراف مَسلکی و تجمل گرائی و اسراف کاری قرار می دهد لذا می تواند بدنه اقتصادی کشور را انعطافی کند که هرگز شوک اقتصادی و فشار و تحریم و تهاجم اقتصادی نتواند ایجاد شکنندگی کند و با شاخصه درون زائی کشور را وابسته به سرمایه ها و وامهای خارجی نمی کند و برای رسیدن به توسعه، وابستگی اقتصادی را بر کشور تحمل نمی کند – زیرا بدنه اقتصاد مقاومتی بدست مردم در داخل شکل گرفته و دسترنج مردم است و از دل ظرفیتهای داخلی و تلاش عمومی جوشیده و درون گرا است اما با هدف رونق بخشیدن به شریانهای حیاتی خود در کشور – برون نگراست یعنی به فکر توسعه صادرات با بهبود کیفیت کالا و ایجاد اعتماد عمومی است.
نتیجه دیگر بحث اینکه باید برای تسریع در تحقق اقتصاد مقاومتی جبهه ای به پهنای سراسر کشور و میهن اسلامی ایجاد کرد و تمامی مردم و مسئولین – دولت و ملت – روستائی و شهری – زن و مرد – کارمند و کارگر – همه و همه خود را سرباز این جبهه گسترده در بخش عملیّاتی بدانند و هرکس در هر سنگر به وظایف خود در پرهیز از اسراف و ولخرجی و مصرف بی معنا و بی رویه کالاهای خارجی و لوکس گرائی و تجملات و تشریفات زندگی – عمل کنند یعنی یک خانم خانه دار خانه برایش سنگر اقتصاد مقاومتی است تا سنگ بنای هزینه زندگی را با قناعت و سازگاری و کم مصرفی و ساده زیستی بگذارد – در ادارات – کارخانجات – مراکز درمانی – علمی – آموزشی – خدماتی و شرکتی و غیره همه خود را موظف بدانند که به مسئولیت خود به خوبی عمل کنند و هرکس در حیطه کاری خود اقتصاد مقاومتی را به تناسب کارش برای خود تعریف کند و درصد اجرای آن باشد و در تمام زوایا شکل عملی به آن بخشد .
با این نگاه :
تولید داخلی جان می گیرد – محصولات خارجی بی رونق می شود – منابع مالی به هدر نمی رود – جریان و شریان اقتصاد در زندگی مردم و جامعه ، دانش بنیان می شود – مبارزه عملی با فساد ورانت خواری صورت می گیرد – روحیه مبارزه عملی با قاچاق در مردم ایجاد می شود و اهداف عالی اقتصادی کشور با اقدام و عمل در تحقق اقتصاد مقاومتی عینیت می یابد و خلاصه توانمندیهای اقتصادی کشور به شکلی بارز و معجز آسا ظهور و بروز می یابد .

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.