03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:11
 
 

اوقات شرعی

 
 


امر به معروف ونهي از منکر

 امر به معروف ونهي از منکر از شئون اولياء خدا بوده وهست وترک اين دو فريضه موجب فراهم آمدن خشم وقهر وعذاب وغضب خدا بر امتهاي پيشين وعلت نابودي آنان بوده است گرچه اين فريضه به عنوان واجب کفايي بر همگان تکليف است اماتکليف خاص براي نخبگان اثرگذار در جامعه است و اين مهم زن ومرد نمي شناسد بلکه همه بايددر ميدان گسترش زندگي پاک و زلال و معنويت بخش براي يکديگر حضور داشته باشند وخيرخواهانه از يکديگر دفع بدي کنند.

آنها که امر به معروف و نهي از منکر رامغادير با آزادي انسان در جامعه مي دانند نمي دانند_ازادي که مد نظر انها است همان بزهکاري و فسادانگيزي وخباثت کاري است که دستاورد فرهنگ غربي است اما آزادي در اسلام در چهارچوب ارزش وفضيلت است؛يعني اسلام به انسان آزادي در امرهنجارشکني وزشت کاري و ارزش ستيزي را نمي دهد بلکه آزادي تا مرحله اي است که رشد وتعالي وعظمت و ارزش و عزت اجتماعي توسط خلافکار،مخدوش نشود_اما به محض اينکه کسي بخواهد به حدود ارزشهاي تعالي بخش وسعادت بخش وانسان ساز وعزت آفرين جامعه ديني تعرض کند_اسلام جلو او را به عنوان نهي از منکر مي گيرد.

 

چرا در جامعه ديني به بي حجاب وبد حجاب بايد اعتراض کنيم؟چون اينان هنجارشکنان حريم عفت جامعه هستند_چرا به رباخواران وسارقان بايد اعتراض کرد؟چون هنجارشکنان حريم حرمت مالي جامعه هستند؛چرا با زانيان و بذهکاران بايد برخورد کرد و انها را حد زد وتنبيه کرد؟چون متعرضان به حريم نواميس مسلمين هستند_اينها نمي توانند به اسم آزادي هر غلطي مي خواهند بکنند_بلکه در منطق اسلام ازادي هرکس تاحدي است که آزادي او حريم آزادي معنوي ديگران رانشکند وگرنه بايد جلوش را گرفت.

 

پس امر به معروف و نهي از منکر نه فقط منافاتي با آزادي واقعي ندارد بلکه ضامن زندگي سعادتمندانه فرد و جامعه بوده و حافظ آزادي آنها است.وجود مبارک رسول خدا(ص)در تمثيلي زيبا اين حقيقت و حدود آزادي را بيان مي کند و ميفرمايد:يک فرد گنهکار در ميان مردم مانند کسي است که با جمعي از مردم سوار کشتي شده و وقتي در وسط دريا مي رسند با وسيله اي اقدام به سوراخ کردن کشتي در محلي که نشسته است ميکند وقتي به او اعتراض ميکنند_نميتواند بگويد:من اختيار محل صندلي خودم را دارم _ميخواهم سوراخ کنم= اگر ديگر مسافران کشتي جلوکارخطرناک او را نگيرند_طولي نميکشد که آب وارد کشتي ميشود و همگي در دريا غرق ميشوند_جامعه اسلامي يکپارچه وکشتي در حرکت به سوي ساحل سعادت است.حالا اگر کسي در اين جامعه هر کاري ميخواهد بکن و آسيب رساني کند_کشتي سعادت را غرق خواهد کرد.گناه ميخ وتبر سوراخ کننده کشتي زندگي است و گناهکار معترض به حريم معنوي زندگي مردم است.

 

باريشه گناه مبارزه کنيد.ماهواره ريشه ترويج گناه است.سي دي و نوارهاي مبتذل اتشي است که ريشه ايمان جوانان را مي سوزاند وعامل بي حجابي وبدحجابي ميشود.بادست خودتان حبه آتش در زندگي نياندازيد.

 

خداي متعال درسوره شريفه توبه آيه112 شاخصه هاي ارزشهاي ديني جامعه اسلامي را بالفظ جمع بيان مي کند و ميفرمايد:«التائبون الحامدون السائحون الراکعون الساجدون ا لامرون بالمعروف والناهون عن المنکروالحافظون لحدود الله وبشرالمومنين.»توبه کنندگان و عبادت کاران وستايشگران خدا وسياحت کنندگان ورکوع کنندگان وسجده کنندگان و آمران به معروف وناهيان از منکر و حافظان حدودومرزهاي الهي اينها مومنان حقيقي اندوبه آنان بشارت ده.

 

امام حسين(ع)فدايي امر به معروف ونهي از منکر است و به جا هفته اول محرم را هفته امر به معروف ونهي از منکر نامگذاري کرده اند.

 

امام حسين وقتي در نامه خودبه محمد حنفيه ميفرمايد:من براي اصلاح امت جدم و براي امربه معروف و نهي از منکر قيام کردم يعني چون امتهاي پيشين را فساد و گناه متلاشي کرد من اجازه نميدهم که امت جدم به اين سرنوشت دردناک مبتلاشوند ومتلاشي شوند.

 

 

 

جامعه اسلامي بايداين مبناي امام حسين(ع)را درس عملي خود در زندگي قرار دهد و به توصيه قرآن نظارت ملي حاکم باشد.در قرآن مجيد ميفرمايد:«المومنون والمومنات بعضهم اولياء بعض_يامرون بامعروف و ينهون عن المنکر.»

 

يعني در جامعه ايماني زن و مرد بايد بر يکديگر نظارت داشته و امر به معروف و نهي از منکر کنند.

 

درباب ارزش واهميت امر به معروف ونهي از منکر به خاطر آثار ارزنده و سازنده اش_هزارويک دليل عقلي ونقلي هست که از اين ميان اگر نصيحت جناب لقمان حکيم به فرزندش را نصب العين خود قرار دهيم_مسئوليت پذيرخواهيم شد_چو اينکه در آيه17 سوره لقمان مي فرمايد : ((يابني اقم الصلوة و أمر بالمعروف_و انه عن المنکرواصبر علي ما اصابک.ان ذالک من عزم الامور.))

 

فرزندم نماز بخوان وامربه معروف و نهي از منکر کن ودر اين راه نسبت به سختي ها و تلخي هاصبور باش؛ اهميت موضوع به اين خاطر است که اگر مردم نسبت به ناهنجاريهاي اخلاقي وعملي ومفاسد حساسيت به خرج ندهند منکرات شيوع پيداکرده و تبديل به فرهنگ غالب ميشود.لذاهرکس بايد پليس خود وديگران در امر جذب فضائل و دفع رذائل باشد.

 

 

 

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.