02 خرداد 1398 ساعت 07:01
 
 

اوقات شرعی

 
 


درسي از عاشورا

 درگيري بين حق و باطل امري است جدي که تمام صحنه ي عالم را در برگرفته است.اين درگيري ظهورات متفاوت دارد گاهي در درون انسان به صورت درگيري عقل و جهل و يا فطرت با هواي نفس ظهور و بروز پيدا مي کند و گاهي در بيرون از انسان و در تعاملات اجتماعي در سطوح مختلف خود را نشان مي دهد.در اين نزاع شيطان مي خواهد بديل حقيقت شود و حاکميت خود را بر درون انسان و در حياط اجتماعي انسان توسعه بخشد.آنچنان که بر اين هدف قسم ياد کرده است.(فبعزتک لاغوينهم اجمعين)

 

شيطان اين هدف را از دو طريق انحرافات فکري و انحرافات رفتاري پيگيري مي نمايد.طريق مبارزه جريان حق با شيطان امر به معروف و نهي از منکر است که به عنوان يک وظيفه اجتماعي و همگاني در جبهه حق به آن اهتمام ورزيده مي شود.

 

امر به معروف و نهي از منکر نيز داراي مراتب و ظهورات مختلفي است اما به طور کلي مي توان چنيت گفت،از مهمترين و اساسي ترين عناصر قابلتوجه در امر به معروف و نهي از منکر پذيرش ولايت الهي و استقامت بر اين امر است و اين دو نيز مجاهدت در مقابل کفر با تمام ظهوراتش و تولي و تبري را مي طلبد. با توجه به مراتب فوق شايد بتوان گفت با ارزشترين وجه ي واقعه کربلا اين است که،در سخت ترين شرايط از حريم حق دفاع گرديده است. تولي و تبري نيز خود نيازمند تقوي و از آن بالاتر زهد و ورع است.که نتيجه آن محبت به همه خوبي ها و نفرت از همه بدي ها است که اين محبت و تنفر در محبت و تسليم به ولايت،تنفر و دوري از طاغوت و مبارزه با حاکميت آن تجلي مي يابد و اين مهم ترين درس عاشورا براي همه مومنين و آزادگان جهان است همواره زنده و پويا است. مقام معظم رهبري در اين خصوص مي فرمايند:بحث درسهاي عاشورا يک بحث زنده و جاودانه و هميشگي است و مخصوص زمان معيني نيست.درس عاشورا،درس فداکاري و دينداري و شجاعت و مواسات و درس قيام لله و درس محبت و عشق است.يکي از درسهاي عاشورا،همين انقلاب عظيم و کبيري است که شما ملت ايران پشت سر حسين زمان و فرزند ابي عبدالله الحسين(عليه السلام)انجام داديد.خود اين،يکي از درسهاي عاشورا بود. حضور ميليوني امت هميشه در صحنه ايران اسلامي در مراسمات تاسوعا و عاشوراي حسيني دليلي بر اين تاثير درسهاي عاشوراست که روز به روز ظهور و بروز عميق تري را نشان مي دهد.

 

 

 

 

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.