02 خرداد 1398 ساعت 07:18
 
 

اوقات شرعی

 
 


بصيرت بخشي امام حسين(ع) به جهان بشريت

 يکي از آموزه هاي مکتب اسلام، بصيرت بخشي به پيروان خود است.بصيرت چشم تيز بين دروني است که انسان بتواند به کمک آن حق را از باطل - سعادت را از شقاوت و صادق را از کاذب تشخيص دهد.

 

بصيرت ، چشم عقل است ، اعتقاد انسان را به حق و حقيقت مضاعف ميکند و در جهت شناختن اهداف شيطاني دشمن  و مقابله با آن کمک ميکند ، گرچه واژه جنگ سخت و نرم ، امروز کاربري دارد ، اما مظاهر و مصاديق آن از زمانهاي  پيشين بوده. مثلا معاويه ، عليه اللّعنه وَ الهاوِيَه عليه امير المومنين بيش از جنگ سخت و صفين ، جنگ نرم داشت ، او با دروغگوئي ، تحريف حقايق و اتهام و بدگوئي ، اذهان عمومي را آنگونه عليه اميرالمومنين عليه السلام شورانده بود که همه را عليه آنحضرت ، ناصبي کرده و چشم دل آنان را کور کرده بود و نهايتا ديد بصيرت و ديدن حق از مردم گرفته بود.

 

ظلم بي حد و حق کشي فوق العاده و دشمني بي اندازه بني اميه با آل علي(ع) که برخواسته از کينه ديرينه آنان با رسول خدا و اولاد طاهرينش بود - چيزي نيست که بر کسي پوشيده باشد-اما آنچه که تاسف انسان را ازشقاوت آنان بيشتر ميکند،تحريف حقايق است-ترويج جو کاذب بر فضاي افکار عمومي و تحريف حقايق و استحمار عمومي از ابتدايي ترين فعاليت آنان بود که موفق شدند با استفاده از کوته فکري و بي فرهنگي مردم،آنان را نادان  و بي بصيرت کنند.آنگونه که وجود مبارک اميرالمومنين(ع) را که تجسم عبوديت و بندگي حضرت حق بود او را نعوذ بالله به عنوان تارک الصلوات مي شناختند وتعقيب نمازشان سَبِّ علي ابن ابي طالب (ع )بود.

 

اکنون بر فرزند بزرگوارش امام حسين برچسب خارجي زده اند و به عنوان کسي که عليه حکومت قانوني و اسلامي خروج کرده است،عليه او قيام کردندو از شمشير کشيدن به روي پسر پيغمبر احساس شرم نکردند.

 

آنهاگر چه از اول خود را پيروزتصور ميکردند وهيچکدام با انگيزه کشته شدن به ميدان نيامدند بلکه يا بخاطر ترس از يزيد و ابن زياد يا به طمع مطامع دنيايي به رويارويي با امام پرداختند - با اين حال رمز طغيان آنان-کور بودن چشم بصيرتشان بود.

 

سپاه اندک امام حسين در برابر موج عظيم نيروي اهريمني يزيدي در شرايطي بود که شجاعترين انسان دنيا را به انعطاف و تسليم وا ميداشت زيرا وقتي مرگ وخسارت ورنج و اسارت را نتيجه کار خود ميبيند،مصلحت انديشي ميکند وخود را به کام نابودي نمياندازد-اما اين بصيرت ياران امام حسين(ع)بود که آنان با شمشير کشيده به امام خود گفتند:افسوس که يک جان در بدن داريم،اي کاش هفتاد جان مي داشتيم و هر بار زنده ميشديم و قرباني راه شما مي گشتيم.

 

مقاومت و استقامت و استشهاد در راه هدف و آغوش گشودن به روي مرگ و شهادت و افتخار و عزت ، نتيجه بصيرت است که انسانهاي فهيم و بصير - به راحتي حقايق پشت پرده را ميبينند و تسليم قدرت شيطاني و باطل نميشوند،اما در مجموعه لشکر باطل ، کلام و سخنان و مواعظ و ارشادات حياتي و عزتبخش و آزاد منشانه امام در دل سنگ آنان اثر نميبخشد و فقط در اين ميان حرابن يزيد رياحي است که بصيرت يافته و نتيجه جنگ با امام را دوزخ و جهنم و همراهي با لشکر بني اميه را رسيدن به وعده و وعيدها و جايزه و منزلت خيالي و رويايي دنيا ميبيند-لذا خود را ميان پرتگاه جهنم و منزلت اعلاي بهشت مشاهده ميکند-و تصميم ميگيرد پشت به جهنم و رو به بهشت کند-انسان با بصيرت جز به عزت و شهادت نمي انديشد.

 

کاروان امام حسين(ع)در راه کربلا در حرکت بود-در کجاوه ي امام حسين(ع)فرزند برومندش علي اکبر بود-اين آقا زاده ميگويد مشاهده کردم که در راه خواب سبکي بر امام و پدرم مستولي شد-اما تا بيدار شدند آيه استرجاع را خواندند-من حسّاس شدم –علت را از حضرت پرسيدم،فرمودند:در اين لحظه خواب ديدم کاروان ما که در حرکت حرکت است-هاتفي از پشت سر کاروانمان ندا ميداد-اين کاروان شتابان در حرکت است-اما مرگ شتابان تر به دنبال آن مي آيد.علي اکبر ميداند خواب امام حجت است و تعبير ندارد،لذا بدون خوف و واهمه  و تامل گفت:اَوَلَسنا بِا لحَق؟يعني مگر ما بر حق نيستيم؟-حضرت فرمود چرا-فرزند گرامي امام که سيراب شده از چشمه سار زلال بصيرت پدر و امامش هست گفت:فَاِذًا لا نُبالي بِالمَوت-پس ديگر از مرگ و شهادت باکي نداريم.

 

بصيرت وآگاهي،سيره امام حسين(ع) است و بصيرت بخشي به انسانها در طول تاريخ،درس مکتب امام حسين(ع)است.امام حسين(ع) جريان و هدف و موضع خود راطي بيانات مختلف تبيين ميکند-از جمله اينکه ميفرمايد:اَلا اِنَّ اَلدَعي.....و هيهات من الذله-يزيد اين عنصر پست وپست زاده مرا مخير بين پذيرش خفت و ذلت در پرتو زندگي دنيا و کاميابي هايش و عزت در پرتو شهادت در راه حق و خداوند کرده است و هيهات است از ما که ذلت پذير باشيم.با اين عزم عزتمدارانه آن حضرت، به عنوان قافله سالار کاروان ايمان و عزت و حق طلبي و شهادت و معيارهاي ارزش و انسانيت ، به مصداق آيه23 سوره احزاب در برابر عهدي که با خداي خويش دارند صابرانه وصادقانه وفا کرد : وَ مِنَ المُوِمنينَ رِجالً صَدَقُوا ماعاهَدُو اللهَ عَلَيه.

 

محرم وصفر ماه بصيرت يابي است.ماه سيراب شدن از کوثر زلال بصيرت حسيني است.

 

انقلاب اسلامي ملت بزرگ ايران-نتيجه آگاهي وبصيرت اين مردم است که از حسين زمان خود-حضرت امام(رض) با الهام از سيره امام حسين(ع) فرا گرفتند و در مصاف با طاغوت-قدرت اهريمني 2500ساله ستم شاهي را در هم کوبيدند-و بيرق اسلام و عزت و اقتدار را برفراز کشور به اهتزاز در آوردند-

 

استمرار و تداوم اين قهر و خروش انقلابي عليه مظاهر پليد کفر و استکبار جهاني به سرد مداري آمريکاي جهانخوار نيز نتيجه همين آگاهي و بصيرت است که با الهام از سيره حسيني و به جلو داري مقام معظم رهبري-توانسته اند دماغ استکبار و يزيديان زمان را به خاک ذلت و حقارت بمالند-

 

 

 

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.