03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:36
 
 

اوقات شرعی

 
 


اهميت نماز از منظر امام حسين ( ع)

 

 

 

عبادت و بندگي خدا از مباني عملي و سيره اولياء خدا است.امام حسين(ع) گرچه جلوه عبوديت و بندگيش به پيشگاه حضرت ربّ العالمين است اما در شب و روز عاشورا جلوه اي خاص يافت - در تمام زواياي عمر شريفش-جلوه هاي بندگي و عبادت خدا به چشم ميخورد.مواعظ و ارشادات عديده آنحضرت در منابع روائي بويژه در نصيحت اعرابي آمده که همواره توصيه به بندگي خدا وترک گناه داشت.در فصلي از زيارتنامه آنحضرت ميخوانيم:اَشهَدُ اَنَّکَ قَد اَقَمتَ الصَلوهَ وَ آتَيتَ الزَکواهَ....(شهادت ميدهم که تو اقامه کننده نماز بودي)اقامه نماز غير از نماز خواندن است-اقامه از قوام وقيام است-قيام گاهي در برابرقعود ونشستن است و گاهي در برابر اعواج و انحراف.قرآن مجيد در موارد مختلف مانند اَقِمِ الصَّلواهَ يا اَقيموُ الصَّلواهَ،امر ميکند که به نماز قوام و ايستادگي ببخشيد تا نماد بندگي خدا پابرجا بماند-اگر مقام معظم رهبري مي فرمايند-نماز نخستين ثمره حکومت صالحان است-دليل همين جايگاه قرآني است که ميفرمايد:اَلَّذينَ اِن مَکَّناهُم فِي اَلارضِ اَقاموُ الصَّلوه-آنان را که قدرت فرمانروائي در زمين بخشيديم-اقامه نماز ميکنند.

 

نماز قائم و برپا مانده است، که مي تواند((تَنهي عَنِ الفَحشاءِ وَ المُنکَر)) باشد و مهارکننده نفس اماره انسان شود.نمازگذار کسي است که از بند بندگي غير حق رهيده وطوق اَنانيّت ونفسانيّت را از گردن خود بريده باشد.سيره عبادي و بندگي امام حسين(ع)آموزه اي براي ما وهمه پيروان مکتب وحي است که:چون به فرموده قرآن عبادت،راز خلقت و آفرينش انسان است(وَماخَلَقتُ الجِنَّ وَالاِنسَ اِلّالِيَعبُدوُن)و تنها راه رسيدن به مقام قرب الهي در دنيا و لِقاءُ الله در آخرت هست

 

گرايش به هدف راستين و مقصد نهايي و نيل کمال،باکسب فضائل و دفع رذائل و دارا شدن ملکه فاضله تقواي الهي به دست ميآيد تا با تقوا-انسان ،کامل ومظهر اسماء الهي گردد،و اين تقوا هم،جز با عبادت وبندگي خدا محقق نخواهد شد.

 

امام حسين(ع) تنها به پيشگاه خدا سر تعظيم وکرنش وخضوع را فرود آورده بود- لذا هرگز حاضر نبود در مقابل جباران وستمگران خاضع وتسليم باشد-يعني اينکه بندگي خدا-انسان را در برابر غير حق تسليم ناپذير مي سازد.

 

دعاي عرفه آنحضرت بيانگر اوج بندگي و عرفان اوست که عشق و شور وشعور وشعف را به هم عجين کرده است.دعاهاي آنحضرت در شب وروز عاشورا همه عشق به بندگي  وعرفان است - حضرت در پاسخ به دشمن که شب عاشورا قصد حمله داشتند-فرمود:امشب را مهلت بگيريد تا به نماز ودعا بپردازيم چون خدا ميداند که نماز ودعا واستغفار را دوست دارم.

 

امام حسين(ع)که در امر شهادت به مقام سيادت مي رسد و سيدالشهداء ميشود - به واسطه بندگي وعبادت ومقام تسليم اوست لذا خونش پربهااست و بهاي خونش خدا است.از اينرو آنحضرت هم پسر ثارالله است وهم خودش ثارالله-اميرالمومنين ثارالله است که حسينش ثارالله ميشود.(السلام عليک يا ثارالله وابن ثاره)-خون اميرالمومنين و فرزندش حسين به قدري سنگين است که بهاي آن جز ذات اقدس اله-چيز ديگري نميتواند باشد.

 

امام حسين(ع)به ما آموخت که هيچ حادثه اي حتي اوج جنگ نمي تواند از اهميت نماز بکاهد و آنرا کمرنگ کند. امام حسين(ع) به ما آموخت:نماز جماعت حتي در اوج جنگ هم ارزش و موضوعيت دارد ودر سخت ترين شرايط هم بايد نماز جماعت اقامه گردد.

 

امام حسين(ع)به ما آموخت که بايد تحت هر شرايطي ولو در سخت ترين شرايط،فرهنگ نماز را ترويج کرد.

 

بلکه به توصيه قرآن مجيد در مشکلات وشرايط سخت هم بايد از نماز کمک گرفت.

 

ظهر عاشورا است-بوي خون وعطش حب دنيا-دشمن را ديوانه ولايعقل کرده-ابوثمامه به خورشيد که در آن صحراي داغ مانند آتش تنور، شعله وحرارت داشت نگاه کرد- ديد وقت نماز است. عرق جنگ از سر و رويش مي ريخت خدمت امام عرض سلام کرد و گفت : آقا قربانت گردم وقت نماز است و ميخواهم آخرين نماز زندگيم را به امامت شما بخوانم – امام شمشير را غلاف کرد و با مهرباني به ابو ثمامه فرمود : نماز را به يادمان آوردي – خداوند تو را از نماز گذاراني که به ياد اويند قرار دهد.

 

دشمن امان نميداد – لحظه به لحظه هجومش بيشتر ميشد – امام نماز را اقامه کردند . و پس از نماز آخرين سخن جمعي را به يارانش گفت : اي عزيزان و بزرگمنشان ، اينک درب هاي بهشت سر سبز و خرم به روي شما باز شده و رسول خدا و شهدا منتظر ورود شما به بهشت هستند و يکديگر را به ورود شما به بهشت مژده و بشارت ميدهند .

 

پس از او خواهر مکرمه اش زينب که درس عبادت و بندگي را از محراب عبوديت مادرش زهرا (س) آموخته بود در سفر پر رنج اسارت نه فقط فرائض که حتي نمازهاي نافله اش را هم به وقت مي خواند – امام سجاد (ع) فرمود : عمه ام زينب – نمازهاي واجب و مستحب خود را در طول سفر و اسارت ما از کوفه تا شام ترک نکرد ، و در يکي از منزل هاي بين راه ديدند بر اثر فشار تالمات و آسيب ها نمازش را نشسته مي خواند –

 

لا حول ولا قوه الا بالله العلي العظيم

 

 

 

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.