03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:14
 
 

اوقات شرعی

 
 


دستاوردهاي عاشورا و اربعين

 در تاريخ حيات بشريت شخصيتهاي تاثير گذار زيادي يافت مي شوند که عمده يا جزبه هاي معنوي داشتند و مانند انبياء و پيامبران الهي اثر گذار بودند ،يا فضلتهاي اخلاقي و حکيمانه را دارا بودند. در اين ميان – دانشمندان و انديشمندان و احيانا سلاطين و رهبران دنيايي نيز گاهي تا اندازه و درجه اي تاثير گذار بوده اند.

 

بر اين اساس هرچه شخصيتها بيشتر شناخته شوند – ميزان اثر گذاري و خدمت رساني آنان روشنتر ميشود.

 

اما از ميان تمام انبياء واولياء و منزلت داران در نزد خدا – وجود مبارک امام حسين (ع) در مقام اثر بخشي و جهت دهي به جريان زندگي بشريت – حرف اول را مي زند . مقام مصطفاي حضرت آدم – خليل بودن ابراهيم (ع) – کليم الهي بودن حضرت موسي (ع) – دوستي و محبت عيسي (ع) با خدا و خلق – همه وهمه در وجود مبارک امام حسين (ع) نمايان است.

 

عاشورا واربعين امام حسين (ع) يک جريان بهم پيوسته از شور وشعور  قيام و انقلاب.در اين خطبه در خصوص دستاوردهاي عاشورا و اربعين ميپردازيم – شکي نيست که عاشورا در انسجام بخشي به جريان شيعه و متحد کردن آنان در طول تاريخ سهمي به سزا داشته و بستر مناسبي را جهت رشد رهبران ديني که مدافعان حريم شريعت بوده و هستند ، فراهم کرده است.

 

اين شهادت امام حسين (ع) بود که روح جاودانگي و حيات ماندگار در پيکره دين دماند و شجاعت و شهامت و ايمان و ايثار و حماسه آفريني و حميّت و غيرت و آزادي خواهي و عزت طلبي و ظلم ستيزي و باطل گريزي و روحيه چابکي و چالاکي را براي پيروان خود به ارمغان آورد.

 

جهان اسلام – خصوصا جامعه تشييع در ابعاد مختلف برايش زهي توفيق است که هميشه تحت تاثير آموزه ها والهامات عاشورا و قيام قهرمانانه امام حسين (ع) بوده و به دليل همين اثرات ماندگارش است که ائمه اطهار(ع) – اصرار بر زنده نگه داشتن حادثه عاشورا و اربعين داشته اند و با بيان زيارات حضرت سيد الشهدا (ع) و بر پايه مراسم و روضه و گريه براي مظلوميت آن حضرت ، راه سرخ او را جاودانه ساختند .

 

جريان کوفه و سخنان کوبنده حضرت زينب (س) – جريان شام و خطبه قاطع و ستم سوز امام سجاد (ع) حکايت اربعين و آغاز بيداري وجدانهاي خفته و شکل گيري قيام توابين – همه و همه موجب شد که شيعه از موضع انفعالي ناشي از ظلم بي امان بني اميه و بني عباس لعنه الله عليهم اجمعين ، خارج شود و به حيات سياسي خود روحي حسيني بخشد .

 

در همين راستا – اربعين براي ما – ارزشي آئيني دارد چون در بر دارنده مفهومي ماورائي است که به نوعي سير تکاملي را متبادر به اذهان مي کند. براي عزاداري در فقدان عزيزي از دست رفته را چهل روز تعيين مي کنند به استناد اينکه دربحار الانوار جلد 11 مرحوم مجلسي نقل کرده که وقتي آدم ابوالبشر از ماجراي شهادت امام حسين (ع) در کربلا با خبر شد چهل روز براي فرزندش امام حسين (ع) گريه کرد . تکريم اربعين و روز اربعين که ان شاالله همه و همه مراسمش را بزرگرارخواهيد کرد و در مجالس و تکايا از افاضات علما و مبلغين بهره خواهيد برد به خاطر اين است که خاطره غم بار عاشورا با اربعين ها است که جاودانه مي ماند و تاکنون رمز تداوم شور عاشورائي با خواندن زيارت نامه ها در اربعين بوده است حضرت امام (ره) فرمود : اين محرم و صفر است که اسلام را نگه داشته است – اوج عزاداري براي امام حسين (ع) در محرم ، عاشورا و اوج عزاداري براي اُسراي اهل بيت در ماه صفر – اربعين است.

 

بايد دستاوردهاي عاشورا و اربعين را پاس داريم و به واسطه اهمييت موضوع باز هم به کلام امام (ره) اشاره ميکنم که فرمود :خطر عمده اي که من از آن ميترسم اين است که ما گامهاي انحرافي برداريم و اسلام را بد معرفي کنيم – اسلام از همه چيز عزيز تر است پيامبر اسلام و تمام ذريه او و پيروان او بدنبال اين بودند که اسلام را نگه دارند – اسلام امانت خداست.

 

اميدوارم همانگونه که امام حسين (ع) با خون خود اسلام را زنده کرد – شما به تبع او از انقلاب و اسلام ضمانت نمائيد.

 

مقام معظم رهبري توصيه ميکنند که درس اربعين را فرا گيريم – درسي که اربعين به ما مي دهد اين است که بايد ياد و خاطره شهادت را  در مقابل توفان تبليغات دشمن است – زنده نگه داشت.

 

درس اربعين ، خالي نکردن عرصه تبليغات در مقابل توطئه و تبليغ دشمن است – زنده نگه داشتن فلسفه شهادت در برابر طوفان تبليغات دشمن است.

 

 

 

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.