03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:25
 
 

اوقات شرعی

 
 


اقتباس سبک زندگی از امیر المومنین(ع)

فرهنگ زندگی در سیره معصومین؛ اقتباس سبک زندگی از امیر المومنین(ع)/ گفتاری از حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی

ابرنیوز:مطلب فرهنگ زندگی در سیره معصومین ؛ اقتباس سبک زندگی از امیر المومنین(ع) را به قلم حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی امام جمعه ابرکوه می خوانید.

عَلَیکَ بِالتُّقی فَاِنَّهُ خُلْقُ الانبیاء؛ (حضرت علی ع)- (غرر الحکم، ۶۰۸۶)

در بحث فرهنگ زندگی در سیره معصومین(ع) به اقتباس سبک زندگی از امیر المومنین(ع)  می پردازیم.

زندگی امیرالمومنین(ع) ، سراسر مشحون به همین فضیلت ها و ارزش های اخلاقی و عملی بود.اعتدال – یکی از مبانی عملی آن حضرت در زندگی بود – همواره قناعت را سر لوحه زندگی خود داشت – هم اهل قناعت بود و هم توصیه به قناعت داشت می فرمود:

« الْقَناعَةُ أهْنَأُ عَیْشٍ »( غرر الحکم: ۳۹)قناعت و رضایتمندی از شرایط زندگی – بهترین و شیرین ترین روش سبک زندگی است. قناعت را رمز عزتمندی میداند و می فرماید:« عَزَّ مَن قَنَع وَ ذَلَّ مَن طَمَع »اهل قناعت و قناعت کاران عزتمند و طمع ورزان ذلیلند و به خاطر طمع ، خود را حقیر و پست و ذلیل می کنند.

در وسایل الشیعه باب جهاد النفس  حدیث ۶۵۲آورده که امیرالمومنین به فرزند محمد حنیفه توصیه ای بسیار زیبا و آموزنده را در همین زمینه فرمود:

«اذا احببت ان تجمع خیر الدنیا و الاخره فاقطع طمعک مما فى ایدى الناس .»

فرزندم اگر دوست داری خیر دنیا و آخرت را برای خود جلب کنی ، چشم طمع به آنچه که در دست مردم است نداشته باش .

در نامه ای به عثمان ابن حنیف فرماندار بصره سبک زندگی خود را بویژه در بحث قناعت ورزی بیان می کند و می نویسد : بدان که امام شما از دنیا و میوه های لذیذ آن به دو دانه خرما و از همه غذا های گوناگون و لذیذ به دو قرص نان که معمولا جو هست اکتفا کرده و از ثروتهای دنیا گنج و اندوخته ای ندارد و با جامه و لباس کهنه ای که در بر دارد ساخته و لباسی تهیه نکرده است . شما گرچه در سبک زندگی نمی توانید مثل من باشید اما می توانید یاری بخش باشید.

در سخنی دیگر میفرماید : اگر می خواستم می توانستم از مغز گندم و عسل مُصفّی بهترین غذا را برای خود فراهم کنم اما – حاضر نیستم یک شکم سیر غذا بخورم – چون ممکن است در اطراف حجاز و مملکت بزرگ اسلامی گرسنه ای یا ناداری خواب رفته باشد. این معنای عملی زهد حقیقی است ، زهدی که سر تا سر زندگی علی را در بر گرفته بود – کسی که بر جهان اسلام امارت دارد -  تمام ثروت و سرمایه در اختیار اوست – در عین حال به نان جو    دل خوش است و قناعت را بر هر طمع ورزی ترجیح می دهد.

از گروهی که نزد عمر این عبد العزیز بودند ، از زاهد ترین شخص در امت اسلام سئوال شد – هر کدام جوابی دادند. اما عمر ابن عبد العزیز گفت :«ازهَدُ النّاس، عَلی اِبنِ اَبی طالِب » زیرا یکی از فضیلت های سیره عملی آنحضرت که برای بشر آموزه ای شد این بود که امام فقرا را بر سر سفره خود می نشاند و جمع می کرد و با آنها با رفق و مدارا رفتار میکرد و میفرمود:« اَنَا الَذی اَهَنتُ الدُنیا  » من کسی هستم که دنیا را سبک شمردم – وقتی بیت المال را تقسیم میکرد ، چیزی برای خودش بر نمیداشت – زندگی امیر المومنین (ع) قطعا یکی از بهترین و موفقترین زندگی هائی است که بشریت در طول تاریخ خود مشاهده و تجربه کرده است.

سیره عملی آن حضرت در زندگی در زوایای فردی – اجتماعی – اخلاقی – عبادی و علمی و عملی ، آموزنده و فرهنگ زندگی به بشریت – خصوصا پیروان مکتب ولایت است زیرا زوایای این زندگی از منظر انسان کامل لحاظ می شود – شخصیتی که نمونه عینی واقعی انسان کامل که دارای تمام معیار های متعالی است ، و عنوان خلیفه الهی برازنده اوست ، به قدری جذاب است که دوست را تا بالا ترین درجه عشق و درجه دوستی میکشاند و دشمن را تا نهایت درجه دشمنی با او می کشاند و عده ای را هم متحیر و متوهم میسازد که درباره او چه بگویند؟ تنها زبان حال خود را بیان کرده و میگویند:

نه بشر توانمش گفت ، نه خدا توانمش خواند                               متحیرم چه نامم شه مُلکِ لا فَتی را

خصوصیت دیگر حضرت علی (ع) به عنوان امیر حکمت – کم گوی و گزیده گوی بود – کم حرف میزد اما کلماتش سراسر حکمت و موعظه و پند و اندرز بود. اصولا کم گوئی و سنجیده سخن گفتن از آموزه های حکیمانه دین و آئین است و آن را نشانه عقل و پرحرفی را محصول                   بی عقلی می داند.

امیر المومنین (ع) کلام را مانند دوا و دارو می داند – که کمش درمانبخش و زیادیش کشنده است. در غررالحکم می فرماید: «”الکلام کالدوا قلیله ینفع وکثیره یقتل»

یعنی سخن مانند داروی شفا بخش است که کم آن درمانبخش است و زیاد آن کشنده.

امیر المومنین(ع) در عرصه اجتماعی و سیاسی نیز – فرهنگ جاودانه توفیق در زندگی را از خود به یادگار گذاشت. به شهادت و بیان تاریخ، از اولین روز های  پیدایش و حیات اسلام تا آخر عمر مبارک پیغمبر – یکی از یاوران توانمند رسول الله و دین نوپای آن حضرت بود و در جامعه شخصیّتی متنفذ  و پر قدرت داشت.انتساب نزدیک او به پیامبر(ص) و تمجید های پیاپی  پیامبر اکرم از شخصیت علی(ع) – وفاداری به رسول الله در جنگ ها و غزوات و قهرمانی ها و حماسه آفرینی های  آن حضرت – از او شخصیتی بی بدیل  ساخته بود. اما به همان میزان جایگاه و منزلت – مورد رشک و حسادت نا جوانمردان از امت و صحابه هم بود که مرتب به منظور منزوی کردن او به تضعیف شخصیتش می پرداختند. اما آن حضرت به خاطر حفظ اساس اسلام – در برابر همه بد خواهی ها – سکوت می کرد – سکوتی مظلومانه و صبورانه که به فرموده خودش :

« صَبَرتُ وَ فیِ العَین قَذی وَ فی ِالحَلقَ شَجی  » یعنی صبر کردم در برابر همه شرارتها مانند کسی که استخوان در گلو و خار در چشم دارد!

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.