02 خرداد 1398 ساعت 07:24
 
 

اوقات شرعی

 
 


سیره پیامبر اکرم (ص)در حوزه زندگی شخصی

به نقل از معانی الاخبار صفحه 79 – امام حسین (ع) می فرماید:
روزی از پدر بزرگوارم امیر المو منین (ع) در سیره و روش عملی جدم رسول خدا (ص) درباره زندگی شخصی اش پرسیدم پدر فرمود:پیامبر(ص) در منزل اوقات خود را به سه بخش تقسیم میکرد:بخشی را برای عبادت پروردگار – بخشی را برای رسیدگی به خانواده و بخشی را برای کار های شخصی. پیامبر اکرم(ص) حتی در خانه هم آراسته بود – هیچگاه ژولیده نمی گشت – با نگاه به آینه یا آب صاف ، موهای خود را شانه میزد و مرتب می کرد و می فرمود: خداوند دوست دارد که           بنده اش وقتی به سمت مردم می رود آراسته باشد و خود را آماده نماید.
مکارم الاخلاق – جلد 1 صفحه 36 از امام حسن مجتبی (ع) نقل کرده در پاسخ به سوال هِند ابن ابی هاله از سُلوک شخصی رسول خدا (ص) فرمود: پیامبر (ص) همواره محزون و متفکر به نظر میرسید و لحظه ای آرامش نداشت غالبا سکوت می کرد و به جز هنگام ضرورت سخن نمی گفت. در سخن گفتن چنان حاضران مجذوب کلام دلنشین حضرت می شدند و از آنان حرکتی سر           نمی زد که گویا پرنده ای بر سر آنان نشسته است .در غذا خوردن به منظور تشویق و پذیرائی مهمانان قبل از همه شروع می کرد و کم کم غذا می خورد تا آخرین نفری باشد که دست از غذا می کشد و از غذای جلوی روی خود و با دست راست می خورد – در غذا خوردن به دیگران نگاه نمی کرد ، جام آب را سه جرعه می نوشید – آب را نمی بلعید بلکه با مکیدن می نوشید. به مهمان علاقه داشت و بهترین غذا برایش غذائی بود که کسان بیشتر و میهمانان بر سر سفره باشند.
رسول خدا در لباس پوشیدن ، بیشتر به رنگ سفید علاقه داشت و از شال سبز رنگ خوشش         می آمد – معمولا قبای لایه دار می پوشید و جلوه ای زیبا داشت – روز های جمعه برای نماز جمعه لباس مخصوص می پوشید.
وقتی لباس نو می پوشید ، لباس قبلی خود را به  فقیر می داد – در راه رفتن به آرامی قدم بر می داشت و مانند کسی که در سراشیبی راه می رود  جلو خود را نگاه می کرد و در راه رفتن چنان با نشاط بود  که کسی او را ناتوان وتنبل احساس نمی کرد. همیشه خوش بو و معطر بود و مردم او را با بوی خوشش که به مشام می رسید می شناختند.اینها که بیان کردم نمونه های رفتاری و سلوک عملی و سیره پیامبر اکرم (ص) در حوزه زندگی شخصی آن حضرت است که به مصداق: « لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ » باید سرمشق زندگی ما باشد و در اینجا یک درس اخلاقی رفتاری از پیامبر اکرم (ص) به نقل از بحار الانوار جلد 5 صفحه 252 نقل می کنم که تا رسم الخط فرهنگ زندگی ما باشد.
فرمود« کونوا إخواناً فی اللّه کما أمرکم اللّه لا تتنافروا و لا تجسّسوا و لا تتفاحشوا» همانگونه که امر خداست برادر وار زندگی کنید، از هم دوری نکرده و فاصله نگیرید و نسبت به هم عداوت و تنفر نداشته باشید. به زندگی هم سرک نکشید و تجسُس از زندگی هم نداشته باشید. در یک تذکر آخرت گرائی هم که نهج الفصاحه صفحه 47 بیان کرده،می فرماید:
«إذا مات العبد قال النّاس ماخلّف و قالت الملائکه ما قدّم»وقتی کسی مُرد، مردم می گویند چه چیز گذاشته؟ ملائکه می گویند چه چیز آورده؟

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.